Pro časopis Svědomí/Conscience 1/2007

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  Konec roku je časem setkávání. I na hranicích. Česko-slovenské Silvestry na Velké Javořině začaly na protest proti rozdělení vlasti. Letos přišlo 500 lidí, zatímco vnitro plánuje „zpevnění“ hranic.

  Den poté prezident Klaus promluvil o studené občanské válce, ne o svém podílu na ní. I.Medek (HN 22.12.06) i V.Cepl (Právo 30.12.06) se shodli, že tady se vůbec nedělá politika jako práce pro rozvoj země, jen se bojuje o moc.

  Jeden způsob boje zvolil r.1926 na sjezdu NSDAP Vůdce - žádal absolutní poslušnost. Toutéž cestou dnes kráčí ten, kterému vyjádřil pochopení sám V.Havel: Jiří Paroubek říká „poslanec Melčák jistě podá zprávu vedení strany proč narušil jednotu strany, bude to mít důsledky“ (LN 15.12.06). A přestože HN (29.12.06) píší, že s výjimkou „skororovné“ daně se „reformní“ dohody ODS s ČSSD a KDU/SZ neliší, oznámil Lidový dům, že koaliční smlouva je asociální a podpora trojkoalice by skončila vyloučením (Právo 30.12.06)

  Hitlerovy teze obhajoval Goebbels, Paroubkovy hájí i Alexandr Kramer. V.Ceplovi řekl: „při hlasování o klíčových politických záležitostech jako je důvěra vládě, rozpočet a podobně, by strana měla táhnout za jeden provaz. Od toho je to politická strana“. Cepl oponoval: „To, co popisujete, je nedemokratická politická strana! Jsou organizace, v nichž je poslušnost nezbytná, mají-li být efektivní: armáda, policie, tajné služby. A taky zločinecké mafie. Ale politická strana, ve které funguje tento typ absolutní discipliny, je pro demokracii nebezpečná.“ (Právo 30.12.06)

  V.Cepl zpochybnil i „sociální program“ ČSSD: Radko Martínek (ČSSD) vypracoval současnou koncepci deregulace nájemného, která neřeší sociálně ochrannou síť pro ty, které deregulace tvrdě zasáhne. Tohle se nestalo v žádném státě, skoro všude mají kategorie lidí, kteří nesmějí být nuceni k přestěhování. Přestěhujte násilím staré lidi, a oni umřou nebo jich pár spáchá sebevraždu...

  Jiný způsob boje o moc představil budovatel 50tých let a právní guru ČSSD Jičínský. Za vlády jeho strany vnitro odmítlo registrovat stranu žádající „zrušit právní kontinuitu s totalitním režimem“ a nepromlčitelnost některých činů z dob totality. I justice (vč. Ústavního soudu) tvrdila, že to je právem. Kosa ČSSD ale narazila – postoj ČR odsoudil Evropský soud pro lidská práva. (HN 8.12.06)

  Lidskoprávní organizace kritizují politiky, a ti se jim brání: I jeden z „divočáků“ poúnorového období a dnes „spisovatel“ Pavel Kohout v Právu 30.12.06 odmítl posametový monitorig lidských práv jako „trvalý tribunál nad spoluobčany“…

  Neochotu politiků prohrávat a chování soudce představil exministr spravedlnosti Jaroslav Bureš, který chtěl být i prezidentem: Po rozhodnutí Ústavního soudu, že jeho přidělení k Nejvyššímu soudu bylo chybné, začal trucovat – jsem soudcem, mám dekret…

  Poslanci schválili rozpočet popírající sociální zákony. Být soukromníky, byli by trestáni za zneužití pravomocí při správě cizího majetku. Jak na ně, aby přestali dělat zmetky, navrhují HN 14.12.06: kdykoliv narazíte v zákoně na problém, obraťte se na poslance s žádostí o vysvětlené nebo o peníze na právní pomoc.

  Až do NY Times pronikl v prosinci příběh starostky Říčan, jak marně na centrálních úřadech zjišťovala podrobnosti o novém systému sociálních služeb startujícím 2.1.07. (HN 27.12.06)

  Zase předěláváme dějiny? Hitem doby je teze o judeokřesťanské povaze evropské civilizace. Prof.P.Barša v LN 16.12.06 upozorňuje, že od středověku do nacistické genocidy židů byla křesťanská Evropa založena spíše na protikladu k judaismu. Kulturu evropského středověku a renesance (i židy) naopak ovlivnila arabská kultura na Iberském poloostrově. Důkazem je arabsky psané filosofické dílo žida z Corodby M.Maimonida.

  Presumpce neviny, povinnost do právoplatného odsouzení hledět na každého jako na nevinného, stále platí. Na papíře. Nová Evropa se však zhlédla v postupu bolševiků, a závazky nedodržuje (začala s rozkladem práva). Kdekdo ví, že v ČR byl Petr Zelenka zatčen jak vrah z Havlíčkova Brodu, v Británii Tom Stephens jako novodobý Jack Rozparovač (Metro 19.12.06)

  Studenou občanskou válku vedou i euroúředníci všeho druhu. Podle průzkumů jsou třeba 2/3 obyvatel Unie přesvědčeny, že státy příliš zasahují do jejich životů, a tak Brusel „omezuje protievropské náklady“ manipulacemi se zveřejňováním „nehodících se" informací (HN 19.12.06). Právo na informaci se mění v manipulaci.

  Saddám spolupracoval se „svobodným světem“, ten mu kryl záda když vraždil civilisty, až později ho označil za teroristu. Za podíl na smrti 148 lidí ho popravil v prvních hodinách sunnitského „svátku obětí“, ač v té tobě zákon popravy zakazuje. G.W.Bush a čeští diplomaté řekli, že to je dobré pro demokracii, zbytek světa pochopil, že v demokracii zákony neplatí a celosvětové pochybnosti o férovosti procesu už zase popravě nezabrání. Světem také hýbe otázka: kdo ponese odpovědnost za tisíce mrtvých Iráčanů po vstupu cizích vojsk?

  V oblasti Afrického rohu byla relativně nedávno nalezena ropa, a lze odtud kontrolovat lodní provoz do Rudého moře. Přes neúspěch v Afghánistánu, Iráku i Libanonu USA otevřely další frontu v muslimském světě, dle znalců oblasti USA vedou pomocí Addis Abeby válku v zastoupení. (HN 28.12.06)

  US exprezident Jimmy Carter ve své nové knize přirovnal politiku izraelské administrativy k apartheidu. „Svobodný svět“ to ponechal stranou a znectil jen iránskou konferenci o holocaustu s tématy „nacismus a židé – nepřátelství nebo spolupráce“, „holocaust a masakry Palestinců“ (zdroj LN 12.12 a Právo 14.12.06).

  Izraelská organizace B’celem, která se na rozdíl od Charty 77 dodnes nebojí být „tribunálem nad politiky“ a monitoruje lidská práva, oznámila, že izraelské ozbrojené síly loni zabily 660 Palestinců (p rok dříve 197), z nichž minimálně 332 se přitom neúčastnilo ozbrojených aktivit. Palestinští teroristé v téže době zabili 23 lidí.

  Premiér Olmert v Berlíně nepřímo přiznal, že Izrael má jaderné zbraně, ovšem „jako demokratická země nechce nikoho ohrožovat“. Protože I USA a další země si nechaly volné ruce k testování jaderných zbraní, oznámilo 6 arabských zemí zahájení vlastního jaderného programu. Svět se vrací do 60.let, kdy se předpokládalo, že jaderné zbraně jsou nepostradatelné, standardní. (HN 21.12.06)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  02.01.2007

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit