Pro časopis Svědomí/Conscience 4/2007

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

 14.3.1939 nacistická vojska obsazovala Ostravsko, v Místku se setkala s ozbrojeným odporem. Po pietním aktu tamtéž 14.3.2007 jsem se setkal se zbabělostí. ČTK uctivě referovala, co řekli zástupci moci; zamlčela, co nakousl někdejší odbojář: Když ti prchli z okupované země, měsíce žili jako ilegálové, psanci, ještě nebyl zájem bojovat proti Hitlerovi.Ve věku nedožitých 90 let zemřel generál Antonín Špaček, bojoval ve Francii a Britanii, bolševiky byl odsouzen na 10 let, na Borech seděl v jedné cele s vydavatelem Svědomí, od r.2001 byl předsedou Československé obce legionářské.

  Nacistickou okupaci připomněla u památníku obětí a vítězů Druhého odboje v Praze Národní strana. V tom odboji jsme strany neuznávali, abychom neměli rozporů – napsal už dávno odbojář Vladimír Krajina.

  Vzpomínky na minulost vyvolali občané Trokavce, za jejichž humny by měla být US základna. Kdysi mi vyprávěl táta, že když se za císařpána občané rozhodli nechtít na katastru obce třeba obávaného železného oře (železnici), jejich rozhodnutí platilo. Dnes mi vyprávěl ČRo, že když se občané Trokavce rozhodli nechtít radar, není to pro jejich zástupce v Praze závazné.

  Trokavečtí se vysmáli ministru Schwarzenbergovi, podle nějž se vybraní poslanci a senátoři při výletu na tichomořské Marschallovy ostrovy sami přesvědčí o bezpečnosti radaru – budou tam snad aspoň 10 let? Také shání zahraniční média, která by šířila jejich názory, česká se k tomu nemají.

  Pár desítek Čechů s US vlajkami dalo US-ambasádě zvací dopis pro US Army, radar jim nestačí, chtějí tu mít rakety. Američanka žijící v Česku k tomu 17.3. podotkla, že Havel a jeho parta se zoufale snaží věřit, že USA jsou stále ještě usměvavým kovbojem hravě pomáhajícím každému.

  Mluvčí ministerstva zahraničí potvrdila, že USA nám s návrhem na základnu poslaly „doporučenou odpověď“ se seznamem našich závazků. (Právo 23.3.07)

  Kdo má moc, musí nést i zodpovědnost – bylo heslo Sametu. Na Západě to ještě znají. Končí imunita J.Chiracovi, a lidé už se sází, zda stíhání (i za aféry z dob starostování v Paříži) začne hned v červnu. Zásluhou generálního prokurátora Mezinárodního soudního dvora Ocampa se možná G.W.Bush a Tony Blair setkají jako žalovaní před haagským tribunálem - za Irák (zdroj Metro 19.3.07).

  G.W.Bushe a jeho spojence se snaží soudit i španělský soudce Baltasar Garzón, který chtěl dostat za mříže i Pinocheta. Ke 4.výročí přepad Iráku označil za jednu z nejodpornějších a nejneomluvitelnějších epizod v novodobých dějinách lidstva. Přesto kritiku současné US politiky u nás mnozí prohlašují za primitivní antiamerikanismus.

  Těm, kteří za „antiamerický“ prohlašují i časopis Svědomí, mj. kvůli kritickým postřehům B.Koblihy, doporučuji zamyslet se nad slovy K.H.Borovského a T.G.Masaryka, že je nutno rozlišovat mezi „režimem“ a „národem".

  Co je nacionalismus, mi není jasné po přerovském vystoupení „nacionalistů“ 10.3.2007 v Přerově. Klamavou reklamou zvali na vystoupení Vladimíra Hučína, který nic neslíbil. Když pak skoro dospělí nacionalisté (?) sebou začali škubat, volat „88“ a zuřivě lát směrem, kde tušili „levicovou špínu“, odpovídalo to Orwellovu popisu Minut nenávisti.

  Někteří účastníci této „antikomunistické“ demonstrace Národních korporativistů přišli na akci s bandážemi na rukou. Ty se používají pro znehybnění zápěstí a kloubů na ruce v bojových sportech. Akce NK tak v poslední době dostávají bojový nádech a to nejen v rétorice účastníků a organizátorů.

  V Brně byl sjezd ČSSD, jedné ze stran, kterým média říkají „rozhodující“. Byl ideálním místem pro prezentaci myšlenek ČSSD Plus, dle zpravodajství na ně nedošlo, nebo nebyly. Místo nápadů pro lepší budoucnost dostali delegáti knihu s 2 600 fotkami vůdce a informací že nespí v pyžamu. Není ta strana zbytečná?

  Předseda zbytečné strany je snad mistrem světa v názorových přemetech: Jen co za podporu koaliční vlády vyštval z partaje poslance Melčáka (na bilboardech mu vyšlo i parte), sám slíbil téže vládě aspoň na rok i „umělé dýchání“ (HN 23.3.07)

  Poslaneckou sněmovnou se z galerie pro veřejnost nesly letáky, a na nich Paroubek, Rath a Lenin. (MFD 17.3.07) Připomenutá podobnost není náhodná: Nejprve kronštadtští námořníci pomohli Leninovi k moci, a když chtěli aby revoluce plnila své sliby, byli pobiti.. Pak Altner pomohl ČSSD, která chtěla Lidový dům ale neměla na právníka, nabídl že bude dělat zdarma a zisk větší než obvykle dostane pokud uspějí. I Altner uspěl, ale Paroubek se jej nemravně snaží znemožnit a za pomoci médií dělá nemravu z něj.

  Policie odposlouchávala jmenovce politiků a děti, se schválením státního zástupce Michala Zachystala a soudce Jana Novotného (HN 29.3.07). Ti mají za povinnost chránit práva občanů, místo toho jsou loajální ke státu. V LN 3.4. psal advokát J.Kalvoda, jak totéž dokáží i poslanci.

  Různé formy sjednocování a rozčleňování zažívá Evropa po staletí. Poválečná nadějná spolupráce hospodářská posledních 15 let přerůstá v politickou. Politici slavili „padesátiny Evropy“, v níž je mnohé jinak než jsme čekali.

  Zatímco politici pouštěli Ódu na radost, kanceláře EU ve více zemích byly prohledávány stovkami policistů kvůli úplatkářské aféře. (LN 29.3.07)

  EU provozuje kult slova demokracie. Co jím míní, naznačila kancléřka Merkelová. Deklaraci připravenou „za členské země“ metodou „top secret“ nepodepsali zástupci zemí, ale přestavitelé Institucí Bruselu. „Diskusi“ o nové eu-ústavě navrhla začít po francouzských volbách a skončit před eu-volbami – podobně jako v kauze základny u nás lid vyřadí z lidovlády tím, že podstatné se nadhodí po jedněch volbách a rozhodne před dalšími.

  Angela Merkelová chce mít společnou euarmádu „k obhajobě míru“ (LN 24.3.07) Končí hra na humanitární poslání českých vojsk v zahraničí – české a slovenské bojové jednotky pod vedením Německa mají být schopny nasazení kdekoli ve světě v 1.pololetí 2009 (Právo 27.3.07)

  Asi lhali ti, kteří po Sametu tvrdili: privatizujte, stát je nejhorším hospodářem. Předseda ústavního výboru euparlamentu Jo Leinen říká, že projekt Galileo je na pokraji krachu, protože Brusel nemá pravomoci do něj mluvit.

  Ne podnikatel, ale stát je vrchním hospodářem, čteme i mezi řádky rozhodnutí Evropské komise udělit ČR pokutu přes 12 milionů eur za nepovolené zásoby masa, ovoce a rýže u podnikatelů (teletext ČT).

  Euparlament schválil návrh zakázat v EU prodej panenek Barbie kvůli jejím tělesným proporcím (MFD 31.3.07); tytéž proporce nevadí v reklamních šotech. Teď se vyjednávači dohadují, zda zakázat Čechům název slivovice.

  EU užívá i nám známý předsametový přístup k majetku. HN 8.3.07 informují, jak v Británii musí rodiny opustit domovy, kde žily téměř 40 let, a „uvolnit místo projektům pro OH“.  V Kodani sebrali (a zbourali) sdružení Ungdomsghuset dům přidělený alternativní (ne revoluční) mládeži v roce 1982; Evropa tak ničí staré právo, které zahrnovalo vydržení majetku, a proti 40 mladým lidem ve věku kolem 20 let nasadila vrtulníky a „protiteroristické jednotky“, akce se účastnili pozorovatelé z dalších zemí EU. Pro sympatizanty mládeže byly uzavřeny hranice, kontrolována byla i totožnost účastníků pokojné manifestace. Proto M.Hekrdla v Právu 3.4.07 píše, že jméno policejního státu bychom neměli brát nadarmo.

  Je fajn být mimo EU, říkají většinově Norové a Švýcaři (HN 23.3.07)

  Tisíce Čechoslováků v roce 1939 ilegálně utíkaly, za hranicemi jim pomáhaly tisíce lidí. Dnes už má být „napomáhání k neoprávněnému pobytu“ v ČR trestné (Právo 9.3.07)

  Z Policejního prezidia volá Karel Kuchařík, že „vážným zločinem“ se musí stát „zcizení autorských práv“ (MFD 17.3.07) – hodí se k útoku na internetovou komunitu, kde jsou články přeposílány i kvůli obsahu a autor je zapomínán (př. Dopis občana státu)

  Generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer pro Financial Times uvedl, že další posilování US-protiraketového deštníku by mohlo NATO rozdělit - dělí Evropu na část chráněnou a zbytek bez ochrany (Metro 13.3.07). Jestliže ministr Schwarzenberg říká, že se můžeme sami dohodnout s Američany, potvrzuje správnost Mnichova, že spojence je možno hodit přes palubu.

  Schwarzenberg rozhodl, že ČR neprojedná rakouskou expertní zprávu o Temelínu, protože rakouští občané demonstrují na českých hranicích. Na protest proti jeho zjevně fašistickému přesvědčení, že stát má zacpávat hubu svým občanům, se rozhodli rakouští aktivisté počet demonstrací zvýšit (teletext ČT).

  Marná byla snaha V.Havla v Hovorech z Lán vysvětlovat, jak svobodně žít - praxe byla jiná. Výchovu lidí k totalitnímu ponížení dnes provádí „veřejnoprávní média“: Když se v březnu blížil čas další „blokády hranic“, položil ČRo2 kolem osmé hostovi otázku, jak je možné, že to v Rakousku povolí. Host vysvětlil, že ve svobodné společnosti není třeba povolení - akce se ohlašuje a jen v zákonem uvedených případech může být zakázána. Za pár hodin blokáda začíná a Čro2 hlásí ve zprávách, že je povolená. Nechápou svobodu, jíž mají být oporou; slova „povolená - nepovolená“ začal užívat i spolupracovník V.Hučína Zbyněk H., přestože „nepovoleně proti povoleným akcím“ bojoval i V.Hučín.

  ČSSD okamžitě přestala volat po odstoupení Jiřího Čunka, když začal „mít potíže“ její vládou ustavený policejní prezident V.Husák. Jiří Čunek je vyšetřovaným i vicepremiérem, ministr Langer rozhodl solidárně, že i policejní ředitel zůstane ve funkci po dobu vyšetřování.

   Vlastimil Husák nakonec rezignoval sám „pod tíhou mediálního tlaku“, že ohrožuje Policii, kterou miluje. Ministr Langer usoudil že policista dříve jen vydíratelný (za předlistopadovou kariéru a svůj podíl na přepadu CzechTeku 2005), nyní i podezřelý z podílu na kriminálních kauzách (předávání informací), musí zůstat v čelných policejních funkcích! V.Husák byl přeřazen mezi špičky policie cizinecké a ministr mu věnoval Čestný kord policie s číslem 1 (MFD 31.3.07)

  Policejní prezidium bude dočasně řídit plukovník Jan Brázda – o jeho potrestání za zpackaný zásah proti CzechTeku 2004 v Boněnově žádala státní zástupkyně Antonie Zelená, pokud jde o CzechTek 2005 tak „zásah řídil, odpovědnost ale nenese“ (http://zpravy.idnes.cz)

  V Emauzích byl sjezd politického hnutí Právo a Spravedlnost (PaS). Za předsedu zvolil Petra Bahníka; chce dělat změny po polském vzoru, ale se Sametově starými lidmi! Zatímco jíní  navrhují za prezidenta Josefa Mašína, Milana Zeleného, Milana Nakonečného nebo V.Cepla, PaS podporuje kandidaturu Václava Klause.

  Pražští zastupitelé se shodli, že Praha bude usilovat o uspořádání budoucích olympijských her. Kdo na ně přijede? Teď francouzský prezidentský kandidát doporučuje bojkot OH v Číně – chce tak přimět Čínu aby přestala podporovat režim páchající genocidu v Dárfúru (Metro 23.3.07).

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  04.04.2007

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit