Pro časopis Svědomí/Conscience 5/2007

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  Zemřel Boris Jelcin, u nás oslavovaný, že zavedl Rusko na cestu demokracie. J.Štětina dodal (Metro 30.4.07), že většina Rusů Jelcina nenáviděla. S podporou USA rozhodl převést státní majetek do soukromých rukou byť by to byly ruce zločinců. Bohatství vytvořené generacemi se přidělovalo vyvoleným na základě korupčních vazeb, noví majitelé vysáli aktiva a ekonomika se zhroutila. To vedlo k pustošení země a vzestupu současné diktatury KGB v Rusku.

  „Politické vandalství“ je nový trestný čin v současném Rusku - za účast na protivládní demonstraci hrozí 3 roky vězení. (Metro 20.4.07)

  České zločinecké struktuře se podařilo upevnit pozice a legalizovat zisky z hospodářské trestné činnosti. Disponuje nejlepšími kontakty do státní správy, využívá a upevňuje je – konstatuje výroční zpráva ÚOOZ (HN 26.4.07). Když se 2 rozhodující strany hádají o policii, musí se zločincům dařit.

  Mezi pravidla pro finanční bonus pro ředitele ČT Janečka přibyla „povinnost dodržovat zákony“ (LN 4.5.07). Pro „horních deset tisíc“ je dodržování zákonů nadstandard?

  Obhájce M.Hulík protestoval proti nepřípustnému pokusu klást Hučínovi za vinu, že využil svého práva - uvádět argumenty na obhajobu až před soudem, a ne už před policisty a státním zástupcem.

  Vůdce ČSSD Paroubek rozhodl klást za vinu M.Melčákovi a M.Pohankovi, že v duchu ústavního slibu „mandát budu vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí" podpořili současnou koaliční vládu dřív než Vůdce sám. Paroubek dal pokyn advokátním kancelářím, aby dopracovali trestní oznámení na ty, kteří nepochopili, že příkaz Vůdce je nad ústavu. (MFD 2.5.07)

  Paroubkův způsob ovládání poslanců použily před Únorem 48 „vítězné strany“. (O.Hora: Svědectví o puči)

  29.4.07 se poprvé od voleb sešli před TV kamerami Paroubek a Topolánek. Opět po sobě metali názory, které druhý nechtěl slyšet. (Metro 30.4.07) Hodí se slova M.Knížáka místo toho aby se snažili spolu s ostatními politiky hledat nejlepší cestu k duchovní i hmotné kvalitě života naší společnosti, vyvolávají nenávist a narušují společenský smír. V tom se velmi podobají československým komunistům, kteří tímto způsobem dovedli zemi k únoru 1948.“

  Bylo zvykem v demokraciích, že politici už při podezření ze zneužití moci odstupovali. Proto se Paroubek stále zviditelňuje výroky „Čunek je výjimkou“. Jenže demokracie se mění, Čunek je „normálem“. V Izraeli policie vyšetřovala snad všechny premiéry za posledních 10 let, soud hrozí prezidentovi, oslavovaný politik generál Moše Dajan († 1981) svou archeologickou sbírku doplňoval vylupováním nalezišť a pomocí vojenských vrtulníků (Týden 17/07) Paul Wolfowitz slíbil v čele Světové banky bojovat s korupcí a prosadil přítelkyni plat, kterým vysoce trumfla Condoleezu Rice.

  Demonstrovalo se na podporu J.Čunka i proti němu „proto, že si dovolil mít vlastní názor a dokonce si ho dovolil veřejně prohlásit. Jak se to podobá totalitnímu ovzduší. Ale dnes už nám nerozkazuje hrstka pučistů samozvaně kodifikovaných na jediné spravedlivé.“ (M.Knížák, Metro 19.4.07)

  Kéž by se nemýlil: Petr Uhl, „revoluční socialista“ v Chartě přeškolený na „lidská práva“ podal trestní oznámení na tvůrčí tým Nedělní partie TV Prima. Měl předvídat, že diváci mohou v anketě dát průchod nenávisti vůči Romům, a anketu nepovolit. (HN 26.4.07) O tom byla i Husákovská normalizace – cenzura byla nepřípustná a přesto povinná.

  Proč politici podávají trestní oznámení místo žalob? Podáním trestního oznámení nehrozí stíhání za křivé obvinění a důkazy musí shánět policie. (LN 20.4.07)

  Před lety umírající „šéf“ olašských Romů žádal P.Uhla, „šéfa“ vládní komise pro Romy, aby nedopustil umělé slučování komunit v romský národ. Legitimně, sebeurčení připouští i diktatury. Teď naopak horlí Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě „Romové jsou národ, prostě jsou“ (MFD 19.4.07); na Borech v cele s Milo Komínkem se od „své“ komunity ještě distancoval.

  Boj proti rasismu spíše rasistické nálady vyvolává, než aby je tlumil“, napsal M.Knížák (Metro 19.4.07). Za pravdu mu dávají maily, jak „jinačí“ žijí z našich daní, v Ostravě i nové hákové kříže a nápisy „cikáni do plynu“. Politici sice demonstrovali proti rasismu, nepřiznali však chybu v sociální síti - už Čapek v R.U.R varoval, že zdraví nepracující lidé jen touží po rozkoších.

  Podle průzkumu sílí podobné nálady i v Izraeli: 75% je proti bydlení v jednom domě s Araby, 60% by Arabovi nedovolilo navštívit svůj byt, pro více než 50% je manželství židovky s Arabem vlastizradou, na 40% by Arabům zrušilo právo být poslancem. (zdroj ynetnews.com, Proti prúdu).

  Snad současná vlna nedůvěry ke všemu cizímu přiměla Ivana Mládka k textu „Křížením národů vzniknou bastardi“. S typickým humorem sepsal, že zkřížením lidí různého náboženství vznikl mohamedán – husita, zkřížením lidí různých národů americký prezident s východoevropskou krví spící jen v zemljance. Hned vstali novináři a viní Mládka z rasismu; tvrzením, že Mládek pobouřil veřejnost „rasistickými výroky“, udivil veřejnost P.Horálek, Metro 13.4.07

  I z USA hlásí zpravodaj D.Anýž, že společnost rozkládá „strach, že žalovatelné je vše, co vrhá stín (HN 19.4.07)

  Ministři vnitra EU schválili vznik jednotek „pohraniční stráže“ (HN 27.4.07), zúčastní se jich i zkušení Češi.

  Podle Paroubka je Václav Klaus je osamocen ve své nechuti k eu-ústavě. Ve skutečnosti i  premiéři Blair (GB) a Balkende (NL) vyzvali EU, aby se vzdala snah o ústavu, dohodla se na fungování svých institucí a vyhnula „riskantním plebiscitům“. (HN 19.4.07)

  Ústava zatím neplatná by německým úředníkům a politikům dávala dominantní postavení, z EU by se stal velmocenský nástroj početně nejsilnějších členů, píše P.Žantovský v Metru 30.4.07. Když Německo navrhlo, že ústava nemusí nést jméno ústava, hlavně když bude schválena a mít znaky ústavodárného dokumentu, dodal: „U kořenů nové Evropy mají stát lež a pokrytectví. Otázka už přestává znít:potřebujeme evropskou ústavu? Nyní je vážnější: potřebujeme takovou Evropu?

  Ve Francii proběhly „významné volby“. Podle zpravodaje ČRo J.Šmída, že Sarkozy v 1.kole vystupoval tak, aby sebral hlasy Le Penovi, v druhém bude vystupovat, aby sebral hlasy Royalové To potvrzuje někdejší titulek Respektu, že účelem voleb dnes je svést voliče.

  Prezidentské volby se rozbíhají v USA, podle odhadu „kandidáti“ utratí miliardu dolarů. (HN 26.4.07)

  Čech Topolánek se zlobí, že pár set lidí z Brd chce zvrátit rozhodnutí pár desítek politiků dát jim za humna základnu USA. V USA podvýbor pro strategické ozbrojené síly sněmovny Kongresu nevěří ve funkčnost systému a navrhl škrtnout základnám v ČR a Polsku polovinu financí. (HN 4.5.07)

  Ministr Schwarzenberg chce pro Čechy bezvízový styk s USA za každou cenu, a zlobí se na Evropany, že jdou proti českým zájmům, když odmítají další požadavky USA na „předávání údajů o pasažérech“ (HN 16. a 24.4.07)

  Po osvobození v Bagdádu nefunguje infrastruktura, lidé většinou žijí uvězněni ve svých čtvrtích. Pro další zvýšení jejich bezpečnosti je začala US Army oddělovat ještě 3,5 m vysokou a 5 km dlouhou betonovou zdí. To odmítla i irácká vláda, nově má být „zeď“ nižší a z ostnatého drátu (HN 27.4.07)

  Na 400 lidí, kteří Bosňanům pomáhali ve válce v letech 1992-5 a pak si v Bosně si pak založili rodiny, přišlo o občanství a byli vyzváni k opuštění vlasti. (HN 13.4.07) Stačilo, aby přátelé v USA usoudili, že jejich islámská komunita by mohla být základnou pro teroristy. Hned přestalo platit, že nikdo nesmí být zbaven občanství a rodiny nesmí být děleny.

  Boj proti terorismu je rizikem pro „chráněné občany“. Izraelské stíhačky byly připraveny sestřelit americký letoun s téměř 300 cestujícími kvůli podezření, že teroristé s ním chtějí útočit na Tel-Aviv. Continental Airlines tvrdí, že jejich pilot v ničem nepochybil (Metro 13.4.07)

  Česká Poslanecká sněmovna schválila vznik Ústavu pro studium totalitních režimů. Ten ale nemá v popisu práce zkoumat léta 1945-8, která byla pro totalitu živnou půdou.

  ÚDV navrhl obžalovat za účast na vraždě osmdesátiletou L.Brožovou-Polednovou - byla jedním z prokurátorů při zinscenovaném procesu s Miladou Horákovou (MFD 5.5.07)

  KPV zorganizovala na Letné prvomájovou demonstraci za zákaz KSČM, skauti organizovali házení rudých hvězd do popelnice.

  4.5.1919 zahynul M.R.Štefánik, který se zasloužil o vznik ČSR. Šéf Slovenské národní strany J.Slota teď smrt označil za vraždu objednanou E.Benešem. Podle slovenského velvyslance v ČR Balleka byli oba politici velcí přátelé; podle jiných svědectví chtěl Štefánik po návratu do vlasti postavit E.Beneše před soud za zpronevěru peněz odboje. (Z.Ludvík: Černá kniha minulosti, str.76-77)

   Vážení, co si hrajete na pány, nemáte asi tušení, kdo vás vlastně živí. Jsme to my!“ zazpívali odboráři ve Škodovce a stávkovali. Stávka kvůli mzdě je perveze a zákon by ji neměl dovolit, kontroval novinář Kamberský (HN 17.4.07)

  R.1994 odsoudil rakouský soud P.Heideggera za vraždu, v r. 2003 ho v obnoveném procesu osvobodil. Rakousko ho odškodnilo a požaduje od  vyšetřujících policistů 100 000 eur za nedbalou práci. (MFD 29.03.2007) Budou tak postiženi i ti, kteří nedbale obviňovali Hučína? Byla by to výchova penězi; jednou to asi to proplatí pojišťovna, podruhé ne, to bude nutit k zodpovědné práci.

  Profesor G.D.Stone ze St. Louis strávil 40 týdnů v Indii, kde rolníci rychle začali pěstovat geneticky upravenou bavlnu. Píše o změnách na polích a faktickém kolapsu pěstování. Těší Vás, že EU rychle schválila pěstování geneticky upravené kukuřice MON 863 na potravinu i krmivo, přestože univerzita v Caen zjistila její toxické účinky na vnitřní orgány zvířat? (server Proti Prúdu)

  Mnohé země zakazují riskantní pěstování geneticky upravených plodin, přestože dávají větší úrodu. Česko v tom naopak má být evropskou jedničkou. Kukuřice se loni pěstovala na 1250 ha, čeká se rozšíření plochy na trojnásobek, geneticky modifikované brambory mají pěstovat na Vysočině. (Metro 24.4.07)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  05.05.2007

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit