Pro časopis Svědomí/Conscience 7/2007

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  G.W.Bush zavítal do Prahy. Ještě spal v USA, když tady rádio hlásilo, že „občan se v Praze nemusí ničeho bát, pokud bude dodržovat právo“, ale také „pohne-li se rychleji, policie může střílet.“ Chápal bych omezení na místech předem známých, ale ono platilo neurčitě. Nebyl to terorismus elit?

  G.W.Bush byl nad Atlantikem, a už bylo uzavřeno Hradčanské náměstí, kam byly už před týdny svolány demonstrace. Přestože dávno uplynul termín, kdy někdo mohl demonstrace zakázat, zakázal je tam ráno sám ministr Langer. Poučení z toho vyplývá, že když občan dbá práva, tento stát mu to nemusí oplácet.

  Když G.W.Bush přiletěl, podle „prestižní“ stanice CNN ho vítal pan Klaus Topolánek. Bush tady prý lobboval pro radar, se kterým těžko proráží i doma, jen Jiří Paroubek uvedl důvod jiný: „Pro prezidenta Bushe je setkání se mnou důležité prostě proto, aby se dozvěděl, jaký jsem příjemný muž.“ (Metro 6.6.07)

  K „radaru“ se vyjádřil Joseph Cirincione, odpůrce šíření jaderných zbraní: Bush „prosazuje „technologii, která nefunguje proti hrozbě, která neexistuje“. Podle Immanuela Wallersteina, reflektujícího svět z dlouhodobé perspektivy, je kauza projevem strategie využít „novou Evropu“ proti „staré“, aby nevznikla silná Evropa prosazující politu nezávislou na USA. (zdroj Britské listy)

  Chartisté nám mají být báječným vzorem, proto je sleduji. A říkám: jsou i špatnými vzory! U soudu v Ostravě jsem u (exministra) T.Hradílka viděl spokojenost s totalitními praktikami; Moravskoslezský deník zveřejnil i nechutnosti, které tam Hradílek řekl o V.Hučínovi, kterého sám zlákal do Charty: „Většího gaunera a křiváka jsem nepoznal, … vrah, kterému se vražda neprokáže, pro mě nepřestává být vrahem“.

  Milan Valach na Britských listech komentuje výrok exchartisty a ministra Vondry: klasický blábol o tom, že když jsme neprotestovali za minulého režimu, nemáme protestovat ani nyní“: Podle Vondrovy „zvrácené logiky máme být zticha stejně, jako jsme museli mlčet za komunistů. Občanský demokrat … si přeje, aby občané drželi hubu a krok a pokorně přijímali jeho geniální rozhodnutí… to připomíná arogantní postoj totalitních diktátorů.“

  U Rostocku se sešli zástupci některých vyspělých zemí – G8. Zprávy ze setkání se podobají těm ze sjezdů kdysi tu vládnoucích stran: Zdůrazňují světodějný význam přijatých závěrů, ač já vnímám především otazníky: např. zahrnují peníze teď slíbené Africe i peníze slíbené Africe již předloni?

  Na ochranu „sešlých“ byla na zemi i v moři vybudovaná 2,5 m vysoká železobetonová zeď s ostnatým drátem. Připomíná někdejší berlínskou, měsíce se proti ní protestovalo. Pak byly demonstrace u ní zakázány, TV Nova místo monstra (omylem?) ukázala drátěný plot obvyklý u stavenišť.

  80.000 lidí na demonstracích, 13.000 vniklo do „zakázané zóny", někteří až ke „zdi“; veliké kulturní akce a koncerty – to byly protestní akce proti G8 dle internetu. V našich médiích byly zúskostňující zprávy typu „Německo opanovalo násilí“ – 433 policistů zraněno (Metro 4.6.07)

  O tomtéž na netu: Rostock, sobota 2.6.07. 4 km dlouhý pokojný pochod, i kolem hotelu s US delegací. Až na konci stojí v cestě policejní vůz. Až přišel o okénka, odjel. Pak policie napadla demonstraci 80 tisíc lidí vodními děly a slzným plynem, 2 x vystříkala i tribunu s řečníky. Oznámeno bylo, že „násilnickými demonstranty“ bylo zraněno na 450 policistů. Přesto prosáklo na veřejnost, že z 450 „zraněných“ policajtů museli nemocnici navštívit 2 (slovy dva). (zdroj zde)

  Podle socioložky Šiklové se takhle mocní jezdí vystavovat. Kdyby jim šlo o jednání, uspořádají si „telemost“. Smysl nákladných akcí zpochybnily i Financial Times. Sílí podezření, že cílem „setkání“, stejně jako Langrova jmenování estébáka do policejního prezidia, je obnova všehoschopného sboru pro ochranu „elit“.

  Přijatá „opatření“ i část západního tisku přirovnala k praktikám německé StB - Stasi. (zdroj Týden 23/07)

  Americká ústřední  zpravodajská služba (CIA) zveřejnila dokumenty z 50.-70.let minulého století. Představují i praktiky hodící se podle našich představ k totalitní StB, mj. na plánech atentátu na Fidela Castra se osobně podílel i ministr spravedlnosti Robert Kennedy. (Metro 26.6.07)

  „Sešlí“ ze zemí EU se v Bruselu shodli, že EU-ústava je mrtvá a v příštím pololetí dohodnou „Reformní smlouvu“. Politici se kvůli ní možná budou rvát: Jak oznámil šéf Evropské komise Barroso v Le Soir, komise zasáhne, pokud by státy směřovaly špatným směrem.

  Podle O.Krejčího na Britských listech nová smlouva má zachovat podstatu padlé EU-ústavy, ale bez vlajky a hymny. Nejen slovinský prezident Janša dodal, že při jejím přijímání je třeba vyhnout se „riskantním referendům“. (LN 15.5.07) A tak máme jasno: podle starého vtipu měla výstavba socialistické demokracie 4 nepřátele (jaro, léto, podzim, zimu), EU-demokracie se vážně bojí lidu!

  Schengen“ – prostor bez hraničních kontrol, je vydáván za vymoženost EU, přestože fungoval ve Skandinávii už před desítkami let. EU verzi neberte vážně ani dnes, upozornil rakouský ministr vnitra Platter. Rakousko kontroly obnoví příští rok při mistrovství Evropy v kopané, a předpokládá že v „Schengenu“ v té době ještě nebudou „nové země“ jako ČR. (teletext ČT 12.6.07)

  Třaskavé ovzduší vůči Rakousku dál přiživuje ministr K.Scharzenberg. V rozhovoru pro Kurier se odmítl omluvit těm, které označil za magory; a útočil, že v Rakousku je národním sportem útočit na Čechy. (HN 18.6.07)

  J.Bobošíkové novořečí (newspeakem) tvrdí, že ten pán s „modrou krví“ se tak „bije jako lev za národní zájmy“. (Metro 22.6.07) Takové vyvolávání neshod však bylo, je a bude šovinismem.

  „Rozděluj“ není jen strategií Schwarzenberga.  Podle výroční zprávy Amnesty International (AI) některé vlády a ozbrojené skupiny záměrně podněcují strach mezi lidmi a snaží se svět polarizovat kvůli vlastním zájmům. I vinou „protiteroristické“ strategie západních zemí se podle AI loni prohloubilo rozdělení muslimského a nemuslimského světa. (Expres 24.5.07)

  6 polských vojáků se prý v Afganistanu dopustilo vzpoury, nelíbilo se jim, že Američané jim přidělují vozy hůře chráněné proti útokům než vojákům svým. (Právo 23.6.07)

  Po výzvě afghánského senátu k zastavení „bojů proti Talibanu“ připravují Parkanová a Schwarzenberg přesun českých vojáků do oblasti rozhodujících bojů v jižní části Afghanistanu. (Právo 23.6.07)

  U pražské Vychovatelny byly umístěny 2 pamětní desky připomínající zde uskutečněný atentát na Heydricha. Už však „zmizela“ deska umístěná amatérskými historiky u I.A.M.E.C. jako reakce na neochotu radnice postavit parašutistům pomník. (Právo 23.6.07)

  Nejen dávný(?) fašismus útočil na demokratický individualismus: Počet kamerových systémů na školách se u nás meziročně zdvojnásobil; šikanu to neřeší, jen přesouvá jinam. Vychovává to však generaci, pro níž je normální nemít žádné soukromí. (Igor Němec, předseda ÚOOÚ, HN 7.6.07)

  Soudy zas útočí na rodinu. V Brně zakázal otci „týraného Ondry“ styk se synem, protože dítě je prý klidnější v přítomnosti státem určených pečovatelů. (LN 23.6.07) V Praze 8 poslal zdravou 10letou Terezku do psychiatrické léčebny, protože neumí rozhodnout spor rodičů o styk s ní; kdyby lékaři zdravé dítě propustili, mohli by být stíháni „za maření úředního výkonu“. (HN 29.6.07)

  Ve Svitavách byl před 6 lety zavražděn Otto Absolon; R.Vesecká obvinila skinheada Vlastimila Pechance. Obvinění uvěřily soudy, ne zmocněnec poškozených anarchista J.Polák. Ten byl zbaven práva říci před soudem, že policisté neprošetřili možnou vinu dalších skinů, mezi nimiž a policií, respektive krajským soudem, existují rodinné vazby. (zdroj Nový prostor) Protestní pochod na téma „skutečný pachatel je na svobodě“ proběhne 21.7.07 od 14 hod. ve Svitavách.

  Podobně německým Saskem otřásá skandál, do nějž jsou zapleteni vysocí představitelé policie a justice: nejde jen o úplatky, ale i nelegální obchod s nemovitostmi, zneužívané děti, snad i o pokusy o zabití a nevysvětlené vraždy. (Metro 21.5.07)

  Pověst „elit“ dříve „chránil“ paragraf trestající hanobení představitelů světové socialistické soustavy. Teď se kvůli případu J.Čunka veřejně hádaly minulá a současná Nejvyšší státní zástupkyně, a vyšlo najevo, že dnes „elity“ chrání širší paragraf o „útoku na státní orgán“. (Metro 11.6.07)

  V květnu 1947 „národní prokurátor“ obvinil Jana A.Baťu podle retribučního dekretu za údajnou pomoc nacistům; „národní soudho obžaloby zprostil, ale bez obžaloby a předvolání ho odsoudil za údajné odmítnutí pomoci odboji. 25.6.2007 soud povolil obnovu řízení a starý rozsudek zrušil.

  „Dnem památky obětí komunistického režimu“ je 27.červen, výročí popravy M.Horákové. Opět nevyšla známka s jejím portrétem, připravená po Sametu. Úřad zamítl návrh KPV na její sochu v Zítkových sadech v Praze 2. Mladí komunisté na demonstraci v Břidličné připomněli oběti kapitalismu. US-army dál budovala zdi kolem 10 čtvrtí v Bagdádu, její pojem „gated communities“ je známý už z Vietnamu.

  Demonstrovali i odboráři - proti reformě veřejných financí. K demonstraci, nejen jejich, nebylo třeba žádného povolení, jak rozhodli poslanci v polistopadové euforii. Později však nařídili žádat o povolení záboru místa i pouhými reproduktory. A tak pražský magistrát nezakázal odborářskou demonstraci, ale nepovolil dočasné pódium. Za něj chce odbory hnát k soudu. (Metro 26.6.07)

  9.6.07 demonstrovali i Národní korporativisté, v Havířově, ČRo vysílal že demonstrace je povolena, ač nebylo povolení třeba. Občas zprávu přeformulujeme, aby posluchač lépe rozuměl, řekla mi tam redaktorka ČRo, utekla při vysvětlení, že rozdíl mezi pravdou a zprávou ČRo je velký, první je z demokratické společnosti, druhá z totalitní.

  Roku 1989 vznikla v USA myšlenka zřízení Památníku obětem komunismu, po vzoru Památníku obětem holocaustu. Památník má potíže s penězi, 12.6.2007 byl ve Washingtonu odhalen obětem aspoň pomník. Na ten se vybralo přes 800.000 dolarů mj. z ČR, (vláda, ČSSD, KDU-ČSL), pobaltských států a z Tchaj-wanu. „Hrdě přijímám Památník obětem komunismu jménem amerického lidu, řekl přitom G.W.Bush.

  Zemřel Luboš Hruška, politický vězeň, který z rodinné zahrady v Plzni – Doudlevcích udělal Památník obětem zla.

  Za peníze si nelze koupit štěstí. Přesto agentura Median tvrdí, že propagace konzumní společnosti je úspěšná a 63% Čechů mezi štěstí a peníze už klade rovnítko. (HN 29.6.07)

  Izrael uvolnil Palestincům palestinské peníze, až když Fatah zbavil Hamas moci získané v demokratických volbách. V nich Hamas kandidoval především s programem boje proti korupci spojované s Fatahem. N.Saleh na Proti prúdu varuje, že pokud se ani teď nepodaří na Blízkém Východě domluvit spravedlivý mír, zvítězí definitivně Hamas a muslimský fundamentalismus.

  USA a EU, se souhlasem Izraele, řeší tento úkol „po bolševicku“ – vytvořili funkci pro kamaráda, který přišel o místo. A tak britský expremiér Tony Blair, jehož politika přivedla k vítězství fundamentalisty už v Iráku, asi bude jako „Mr.Palestine“ zase úřadovat pro mír na Blízkém východě. (HN 27.6.07)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  03.07.2007

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit