Pro časopis Svědomí/Conscience 8/2007

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  U ostravského soudu 26.6.07 nebylo moc příležitostí udělat snímky T.Hradílka. Stiskl jsem spoušť mj., když si exministr stoupl „do fronty“ na místo v soudní síňce. Hradílek stál náhodou vedle Radomíra Pavlíčka, jiní vedle JUDr. Pščolky. Když byl ve Svědomí 7/07 ilustrační snímek Hradílka s Pavlíčkem, nic neříká o jejich vztazích. Ani slunce se nezašpiní, když paprsek zasvítí do žumpy.

  Léta se domlouvají zahraniční Češi s českým státem, zda by jim laskavě nevrátil jejich majetek zabavený po nuceném útěku z ČSR. Teď se dočkali podpory od Výboru OSN pro lidská práva, že stát porušuje jejich práva, klade-li jim pro nápravu křivd podmínku českého občanství. (HN 30.7.07)

  Prezident Soudcovské unie Jirsa stát brání, že „české restituce byly mimořádně rozsáhlé“. Soudci nevadí nerovnost, že jednou trváme na podmínce občanství a restituční hranici Únor 48, jindy ne.

  13 let „naši“ stíhali pana Y.Uzunoglu, 2 ½ roku ve vazbě. V březnu 07 byl uznán vinným, v červenci osvobozen. P.Šustrová připomíná strašné právní chyby v procesu. Záměrné, nebo…? (LN 1.8.07)

  Cimrmani“ před 40 lety zaujali laskavým humorem. Pak poznali jak chutná sláva. Teď si hrají na horolezce, na rozdíl od pravých zpupné. Horolezec v Tatrách nenechává ani skoby, „Cimrmani“ 13.7.07 zatloukli na Lomnickém štítě ceduli „na věčné časy připomínající“ jejich výmysl.

  Na Altaji chtějí po svém výmyslu pojmenovat horu, podle nich bezejmennou. Nelekli se odporu místních, ani jejich parlamentu – tam není zvykem dávat horám lidská jména. Čeští horolezci „Cimrmanům navzdory“ zdolali horu dřív a pojmenovali „Prameniště“. (Metro 31.7.07)

  Jiří Dienstbier je „převlečený bolševik" a pro Paroubka dobrý kandidát na prezidenta. Rozčílil se, že V.Klaus řekl svůj názor na budovu knihovny na Letné. Dienstbier zopakoval normalizační frázi o potřebě směřování k jednomu názoru i v otázce tak nepodstatné. V době, kdy se diskutuje o podobě evropské integrace, povolil českému prezidentovi jen „kladný vztah k integraci“.

  Zlobila se soudkyně dnes pracující u Městského soudu Praha, že nelze pravdu říkat, jak za bolševika trestala odpor proti režimu. V té věci rozhodl Ústavní soud, že i soudce je „osobou působící ve veřejném životě“ a demokratický požadavek na uveřejnění co možná nejúplnějšího profesionálního životopisu nelze odmítat ani výmluvou na „ohrožení soudcovské nezávislosti“. (HN 27.7.07)

  Evangelický farář Jan Šimsa kdysi dal bodyček estébákovi, který praštil jeho ženu. Teď byl ten případ u Nejvyššího soudu, kde připadl Jiří Pácalovi, soudícímu od r.1985. Ten rehabilitaci zamítl, že „napadnout orgán“ nelze. Jak by zde dopadli Mašín s Morávkem, kteří dokonce stříleli na gestapáky jednající v souladu s protektorátními zákony? - ptají se HN 26.7.07

  V roce 1990 zajišťovalo v ČR bezpečnost 20 000 příslušníků SNB, dnes 46 000 policistů (Langer jich chce mít 50 000), 10 000 strážníků, tisíce příslušníků BIS a další. (zdroj MFD 4.8.07) Na otázku, čím se zabývají, lze stále odpovědět s V.Menšíkem: blbinami ! Příklad následuje.

  14.7.07 demonstrovaly desítky Národních korporativistů ve Frýdku Místku za svobodu slova. Podle plukovníka z krajské správy Policie se desítkám policistům podařilo zabránit nošení triček s nápisem Národní odpor Slezsko, pachatelům bylo umožněno nápisy skrýt, přelepit. Když to říkal, prošlo kolem něj asi 10 mladíků v tričkách s viditelným nápisem „Národní odpor Slezsko“.

  Policisté mají mít ještě větší volnost při vyšetřování. Nikomu nevadí, že elitám provádějí šetření po známosti, jak potvrdil exministr vnitra Hradílek (LN 23.7.07), navíc se nebudou muset zabývat trestními oznámeními obyčejných občanů. Stačí „usoudit“, že ta „nejsou podložená“. (HN 13.7.07)

  Vysoce postavený policista Pščolka za své pochybení odpovědnost nenese, rozhodl jeden soud v červnu 07. V červenci řekl jiný, že řadoví pokladníci pošty odpovědnost nesou ! Nenapadlo je, že 1.patro není pro lupiče překážkou, za to musí každý zaplatit milion !

  Padl šéf dopravní policie Zd.Bambas, kterému 14 let nikdo shůry nevytkl chybu. (HN 25.7.07) Přitom ve svém oboru zrušil Samet! Tehdy znělo, že policista bude přítel řidiče, který auta nezastavuje „preventivně“, technický stav zkontrolují STK. Bambas vrátil bolševické zvyky, nazval je Kryštofy, z dětí dělal spolupachatele – odměňovaly zastavené řidiče, kterým policisté nic neprokázali.

  R.1950 byla popravena dr. M.Horáková. Soud zrušil ortel smrti r. 1968, rehabilitoval jí r.1990. Až r.2007 státní zástupce obžaloval 86letou Ludmilu Brožovou – Poledníkovou, prokurátorku z toho procesu, protože ten nebyl veden řádně ani dle tehdejšího práva (Metro 31.7.07). Proč tak pozdě?

  Exprokurátorka nevidí chybu v podílu na zabíjení. Říká „vždyť byla studená válka, životy padaly na obou stranách.“ (LN 2.8.07) Vyviňuje ovšem sebe, za vrahy považuje bratry Mašíny, kteří o pár let později reagovali na činy jako byl její. To je ten vyšší princip nemravný, co smí pán - nesmí kmán.

  V demokracii to má být jinak – vláda lodí a lid oceánem, který ji nechá plout, či potopí. Presumpce neviny je zásadní paragraf, krotící zvůli moci. Ta jím ale zase pohrdá: Když dr.W.Schäuble stoupal vzhůru, odmítal věznění „podezřelých“ na Guantánamu; jako ministr vnitra SRN navrhl preventivní vybíjení „podezřelých“ !!!. Říká tomu „svoboda“ ve válce proti „terorismu“ (!!!).(LN 13.7.07)

  Kancléřka Merkelová není proti – chce ministra, který se staví „novým hrozbám“. Žádá i změnu německé ústavy, aby bylo možné nasadit armádu proti lidem uvnitř státu! (LN 4. a 13.7.07)

  Veřejnoprávní rozhlas ve výběru ze zahraničního tisku informoval o poprasku, který Schäuble a Merkelová vyvolali v západních médiích. Sám považoval za důležitější mluvit o tématech jiných, třeba zda nás neohrožuje přemíra pohostinských zahrádek v ulicích.

  Možná tak „pořádkumilovní“ Němci legalizují, co se jinde dělá tiše: Když r. 2005 v Londýně policisté v civilu 30 vteřin zblízka stříleli do hlavy nevinného Brazilce, policejní boss Ian Blair se stavěl proti vyšetřování. Na rozdíl od Brožové – Poledníkové vinu zatím nenese a je dál šéfem Scotland Yardu.

  US prezident G.W.Bush je i „zákonodárce“? 17.7.07 vydal Executive Order (Výkonné nařízení), které umožňuje zabavit - bez předchozího upozornění ( ! ) - majetek komukoli na území USA, koho administrativa označí za osobu „ohrožující stabilizaci Iráku“. (zdroj Proti prúdu)

  Nezávislost pilířů veřejné moci padla i v Austrálii. Vláda zabránila vykonání rozsudku soudu o propuštění (na kauci) indického lékaře „podezřelého z podpory terorismu“, ve Velké Británii měla být nalezena jeho sim-karta. (HN 17.7.07) Lékař je přesto volný, obvinění bylo nesmyslné.

  Tlach US televize ABC, že „teror hrozil i Praze“ dominoval 3.7.07 první straně HN a LN. Dementi odpovědných vyšlo v HN 4.7.07 nevýrazně na str.4. Šíření poplašné zprávy je činem trestným, ale v rozkládaném státě běžným „trendem“.

  Soudím, že přesně tohle jsou metody „padesátých let“, a nejsou méně zrůdné, když nemají značku „lidová demokracie“ ani „KSČ“.

  O krutosti těch let, o tom že ji nařizovali i lidé vzdělaní a charismatičtí, a že dnes pravdivým zážitkům z té doby nikdo nevěří, natáčí režisér Jan Novák film v bývalé uherskohradišťské věznici. V kinech bude na jaře 2008. (Metro 2.8.07)

  Jsem snad paranoidní, když dnes „slyším totalitu růst“? Podle „otce Reaganomiky“ Paula Craiga Robertse Bushova administrativa připravuje „další 11. září nebo sérii takových událostí… můžete se spolehnout, že to neudělá al-Qá‘ida, že to bude zinscenováno.“ Tak mohou zůstat u moci neokonzervativci, kterým hrozí porážka ve volbách.“ (zdroj Proti prúdu)

  Tu strategii popsal už H.Göring: „je to vláda státu, jež určuje politiku a získat pro ni lid je lehké, ať již v demokracii nebo ve fašistické či komunistické diktatuře. Je lehké lidi přesvědčit, aby podpořili svoji vládu. Potřebujete jen jim říct, že byli napadeni a pak odsoudit pacifisty pro nedostatek vlastenectví a ohrožování země. Funguje to tak všude."

  O bezmoci lidu v čase mezi volbami píše i „otec Reaganomiky“ - pouze federální byrokracie a možná armáda mohou zabránit Bushovi v nastolení plnohodnotné diktatury (zdroj Proti prúdu)

  J.Bobošíková v Metru 3.8.07 zdůvodňuje své přesvědčení, že při návratu totality „politické špičky by jen vyměnily trička, prapory či manželky, jen aby zachovaly politickou stabilitu. Rozuměj své příjmy… Ostatní by nad tím jen mávli rukou… Těžko jim to vytýkat. Naši čelní politici už dávno udělali z bezprincipiálnosti a bezpáteřnosti normu, kterou respektuje i naše justice.“

  Český politolog Bohumil Doležal v komentáři „Co zbylo z listopadu(LN 23.7.07) píše o „nejhlubší krizi v historii ČR“. Nápravu vidí v hledání dobré vůle a konsenzu na idejích; krize se ale prohloubí, bude-li mít politika dál „charakter prologu k občanské válce jinými prostředky“.

  Hledání konsensu odmítá ČSSD. MUDr.Rath, stínový ministr zdravotnictví, odmítl účast strany v komisi pro reformu zdravotnictví, protože by „znamenala spoluzodpovědnost“. (LN 27.7.07)

  „Angažovaný občan“ Jan Šinágl 26.7.07 rozeslal, že „český Pinochet je jediné řešení“ ! V kauze „radar“ velel „všem demokratům“ k „útoku na Trokavec“ a „záboru“ jeho návsi.

  ODS útočí na občany i soudně. Radní z Mirošova dr.Lang navrhl rozsudek, že lidé se nemohou vyjadřovat k něčemu, co se děje až za jejich humny. Soud zatím nevyhověl. (zdroj Britské listy)

  Vládní „kameňáky“ jistě užije režisér Z.Troška. Parkanová nezvládla rozhovor v rádiu, premiér interpelaci. Když J.Šedivý uspěl v konkursu do vedení NATO, hned se chlubil vicepremiér Vondra, že vláda disponuje kvalitními lidmi.

  Zásluhou Šedivého padly dva pilíře vládní prozákladnové propagandy: Už není pravdou, že základna je projednána v NATO (NATO o ní musí ještě jednat), ani že bude pod jeho velením (to je podle dosavadní praxe nepravděpodobné). (HN 1.8.07)

  Proti neprojednaným základnám je slovenský premiér Fico (HN 18.7.07) Analytici v MFD 16.6.07 předpovídají, že strategie Vondry a Schwarzenberga na základnu bez souhlasu NATO bude začátkem konce NATO.

  Vládní propagaci základen „demokratickou diskusí“ zahájil v Míšově T.Klvaňa, doktor v oboru Speech-Communication (slovní komunikace), který si říká „radarový lobbista“. Poprvé sledujeme veřejně lobbing, za nějž se říká i o „pět českých na stůl“.

  Noviny citovaly jím sepsané emotivní fráze ve stylu normalizačních hrozeb „nedozírnými následky“: Že radar bude zaměřen „na státy fanatické, které jsou schopny udělat všechno, aby nás zlikvidovaly“. Zabrání tedy radar „všemu“? Nedivím se TV šotu, jak Klvaňa neznal odpověď na dotaz. Pak se profík Klvaňa vymlouval, že občané jsou „profesionální aktivisté“. (Britské listy)

  Klvaňa je lobbista vládní. A pak jako kdysi státní, dnes „veřejnoprávní“ rozhlas omílal, že kiksem jsou vinni jen a jen občané ! Ti prý jednali emotivně a nedali na Klvaňovy argumenty !

  Z řad starostů zní žádosti o odvolání Klvani a odstoupení Topolánka, který v parlamentní interpelaci 14.6.2007 lhal a zapíral svá slova, která slyšeli lidé v Borovně i na netu. (zdroj Britské listy)

  Cyklistická Tour de France si kvůli dopinku získala přezdívku Tour de Fraud (závod podvodníků). Během ní byl vyhozen vedoucí závodník, když se zjistilo, že lhal. (LN 27.7.07) Český rozhlas i TV však tvrdí, že byl vyhozen za dávno známé „zmeškání dopingových kontrol“!

  V BBC je několik vedoucích mimo službu a tisíce zaměstnanců chodí na školení, že lhát se nemá. A to proto, že BBC „jen“ sestříhala materiál tak, že vzbudil dojem něčeho, co se nestalo. (HN 23.7.07)

  U nás však nečekejte takové akce, naši uctívají G.W.Bushe. Ten právě prominul trest vězení usvědčenému lháři, bývalému poradci viceprezidenta Cheneyho Libbymu. (Právo 4.7.07).

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  04.08.2007

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit