Pro časopis Svědomí/Conscience 9/2007

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  Exprezident Václav Havel si na festivalu v Trutnově nasadil čelenku indiánského náčelníka, podepsal petici pro radar bez českých připomínek a referenda, a pak zvedl prsty do vítězného „V“. Navzdory tomu bylo toto léto spíše časem prohry Sametu a rehabilitací odsouzeného.

  Nová Evropa prý je unikátním projektem, říkával Havel. V praxi dokáže opakovat chyby minula. Dříve vykazovala z mnoha míst židy, kulaky. Bolševická část, snad mimo Polska, i žebráky, kteří tehdy neměli existovat. Dnes úřady pařížského předměstí Argenteuil nakoupily spreje s páchnoucím obsahem, který budou stříkat na bezdomovce, poruší-li úřední zákaz vstupu do centra. (HN 27.8.07)

  Během července provedli v Londýně policisté pětkrát více namátkových kontrol než v jiných měsících. Mluvčí uvedl, že kontroly budou pokračovat navzdory občanským protestům. (Metro 7.8.07) Preventivní kontroly bez konkrétního podezření Samet odsoudil; přesto už zas je vzorem někdejší Sovětský svaz kontrolami proslulý.

  82 % Britů žádá referendum k „reformní smlouvě EU“. Premiér G.Brown ho odmítá, Němec Elmar Brok se výhružně vyjádřil, že referendem by Británie dala v potaz „důvěryhodnost člena EU“. (HN 27.8.07) Nehledí na to, že český soudce Pavel Kumprecht rozhodl, že privatizace veřejné moci je nepřípustná. (HN 6.8.07)

  Skautské hnutí oslavilo 100 let. Trendem dneška ale nejsou jeho zásady, že skaut má být pravdomluvný a přítelem všech lidí. Ránu skautingu zasazuje závazná vyhláška EU, podle které i každý dětský tábor musí mít čističku odpadních vod. (HN 8.8.07)

  Parkanová a Schwarzenberg doporučili a vláda schválila americkou žádost, aby český kontingent v Afghánistánu posílil a přesunul se do oblasti bojů – provincie Lógar. Ministerstva to hájí, že vstup vosk do Lógaru „otevírá region firmám(HN 23.8.07); nepřipomíná to kolonialismus?

  Sněmovna schválila ekonomickou (mini)reformu. Poslanec Jan Klas do TV kamer přiznal, že premiérovy přesvědčovací metody připomínaly padesátá léta.

  Z Prahy hlásí, že hlavnímu (Wilsonovu) nádraží nestačí Wilsonova pamětní deska, před nádraží má přibýt jeho socha. To nic nevypovídá o respektování jeho názorů - premiér Topolánek odmítl Wilsonův požadavek, že by měly diplomacie a uzavírání mezinárodních smluv vždy probíhat „otevřeně a před očima veřejnosti", a utajil jednání o americkém požadavku na základny.

  Bývalí političtí vězni se 1.září opět sešli na Hostýně při „Muklovské pouti“. Při ní KPV zorganizovala v Poutním domě setkání s politiky postaru zvané „zasedání v kulturním sále“. Slova pozvánkyVšichni jste srdečně zváni“ i letos znamenala „někteří nebudou vpuštěni i za cenu násilí“. Proč KPV dává KSČM argument „vidíte – ani dnes jim nelze věřit“?

  Vstup do předlistopadového Sboru národní bezpečnosti nebýval dobrou vizitkou. SNB si mnoha akcemi budoval pověst Ideopolicie zajišťující papalášům „klid pro práci“; před jeho „příslušníky“ býval občan bezmocný i při „dopravně-bezpečnostních akcích“. Přesto celé nové vedení policie, v čele s Oldřichem Martinů, je teď složeno z příslušníků normalizačního SNB !!! (MFD 1.9.07)

  Ministr Ivan Langer, na rozdíl od levice dříve, nemá mezi vrcholnými funkcionáři ani civilního náměstka. Asi na odchodu je i Jan Kubice, kterému při poradě u náměstka Houby vyhrožoval „fyzickým vyřízením“ Jiří Komorous (hlásil se k StB). Houba udělil důtku – Kubicemu ! (MFD 1.9.07)

  Policisté mají svůj „etický kodex“. Jeho text neznám, zkusím ho poznat dle policejních činů.

  Na internetových stránkách Národní strany jsem četl, jak je služebně pomlouvali břeclavští policisté. Prý „zjistili, že naše akce v Mostě a Zlíně byly velmi provokativní“, přestože Národní strana nikdy žádnou „akci“ v Mostě nebo Zlíně nepořádala, žádné se neúčastnila… Tipuji, že lež či klam je v „kodexu policisty“.

  Policista Martin Červíček byl okresním šéfem, ne ale dopravák. Od 17.8.07 šéfuje dopravce v celém státě, ač 2 dny předtím hodností nesplňoval podmínky konkurzu.

  Přihlásil se do jiného konkurzu a povýšil bez naplnění jeho účelu – zastávání funkce. 15.8. se přihlásil do konkurzu dopravky a 17.8.07 byl už jejím šéfem. (MFD 22.8.07) Podobně se povýšili i náměstci policejního prezidenta Bílek a Kužel !!! (Právo 23.8.07)

  I pro policisty platí ústavní princip, že státní moc lze uplatňovat jen v mezích a způsoby, které stanoví zákon. Zákon neumožňuje povýšení o několik stupňů. Jak Vy vnímáte reakci ministra Langera „každý člověk, který vnímá realitu, má pochopení“? (MFD 1.9.07) Já soudím, že ministr nevyrostl z totalitního zlozvyku, že kamarádíčkům je nutno vyjít vstříc bez ohledu na zákon.

  Umělecká skupina Ztohoven r.2003 zakryla část „Srdce“ dominujícího Pražskému hradu. 17.6.2007 simulovala v ČT jaderný výbuch v Podkrkonoší s cílem upozornit „na vliv a možnou manipulaci médií.“ Průnik do vysílání ČT nikoho nepoplašil, přesto „policisté“ v Bartolomějské i Trutnově obvinili 5 členů skupiny „z trestného činu šíření poplašné zprávy“. (Metro 9.8.07)

  Že varování bylo na místě, potvrdila manipulací sama ČT - informaci o stíhání členů Ztohoven ilustrovala záběrem ozbrojených příslušníků Talibanu ! (zdroj Britské listy) Proto soudím, že se „policie" vrací k linii SNB - stíhá oprávněné a proto úctyhodné varování, které by mohlo narušit papalášům „klid pro práci“, a toleruje trestuhodnou manipulaci (ČT).

  V Thajsku budou provinilí policisté viditelně označeni „růžovou páskou hanby“. (HN 8.8.07) Kdyby to platilo u nás, neměly by Langrovy sbory přezdívku „růžoví“?

  Možná pamatujete kampaň Petra Uhla a dalších „lidskoprávních aktivistů“ proti prý „nelidské“ stavbě keramického plotu známého jako „zeď v ústecké Matiční ulici“. G.Lacková tomu uvěřila a u soudu žádala omluvu a sto tisíc. Soud rozhodl, že stavba nepoškodila její čest ani lidskou důstojnost, Lacková teď dluží za soudní řízení. (HN 14.8.07) Pomohou jí Uhl a spol.?

  Česko čeká volba prezidenta. ODS navrhla V.Klause. Odmítl ho režisér M.Forman za to, že odsoudil antikomunismus Jana Palacha, Milady Horákové a dalších s podobným osudem jako „prázdné a nicneříkající, laciné gesto“. Podle N.Kavalírové (KPV) jiný kandidát než Klaus nepřichází do úvahy. (MFD 18.8.07)

  Sparťanští rowdies mají ve zvyku řvát „Jude Slávia“, nebo na Baníkovce „Polští Židi“. Když je šel uklidňovat fotbalista Pavel Horváth, měl při jejich řevu „Sieg Heil“ dvakrát zvednout pravici. Jakýsi „ANV“ v Metru 31.8.07 píše, že „hajlující“ Horváth „by měl být potrestán, protože není důležité jak to myslel, ale co udělal.“

  Staří Češi věděli, že když dva dělají totéž, není to totéž. „ANV“ připomíná nové české tupce, kteří už popotahovali antifašisty za „prokazatelné nošení hákového kříže“ na důkaz odporu přeškrtnutého či házeného do koše!

  V Evropě se do politiky vstupuje celou osobností,“ řekl mi předseda Úřadu na ochranu osobních údajů. Ve 2 roky staré historické knize jsem četl o desítkách židů v politice a světové válce. Pak jsem se dozvěděl o trestním oznámení na „Národně vzdělávací institut“ za zveřejnění seznamu údajných „židů a židovských míšenců v české politice“.

  Kdy se staneme „Evropany“ chápajícími, že pravdivá informace o politicích není trestná, ale žádoucí? Seznam obsahuje jména minulého a současného prezidenta, ministryně V.Parkanové či možného budoucího šéfa ČSSD Davida Ratha. (Právo 20.8.07).

  Hrozí nám válka civilizací… oni jsou schopni nasadit proti nám sebevražedné útočníky a my nejsme s to se vzchopit a nechat Američany postavit u nás radar?“, psalo Metro 30.8.07. Možná někdy i radar boubelatý odhalí sebevrahy, zatím s Františkem Novotným na ČRo2 1.9.07 kladu otázky: Nejde o manipulaci? Vždyť kdo se bojí, je lépe ovladatelný.

  Hon na 8 Indů si zorganizovali v německém Mügelnu. Nešlo o důsledek podobného strašení? Vždyť právě o Indech se hlasitě mluvilo v souvislosti s terorismem s Británii, propouštěni byli potichu.

  Proč zvýšený zájem o Arktidu? Odhaduje se, že zde může být až 25 % světových zásob ropy a plynu, oblast nepatří žádné zemi, existují ale mezinárodní smlouvy o jejím využívání. Podle úmluvy OSN, kterou neratifikovaly USA, právo na těžbu bude mít stát, jehož pevnina navazuje na podmořský šelf. V oblasti je řada vojenských základen. (HN 13.8.07)

  V „open air“ vězení v Gaze bytní humanitární katastrofa epidemických rozměrů, za situace kdy je jeden a půl milionu lidí vystaveno barbarskému hospodářskému embargu Izraele, USA a EU, přes všechny urgence ze strany humanitárních organizací i Světové banky, aby byla nesmyslná blokáda zrušena. (citát z Britských listů 31.8.07)

  Palestinci nedávali svoje hlasy hnutí Hamas proto, že by chtěli islámský stát, ale proto, že už měli dost zkorumpovaného Fatahu prezidenta Abbáse. (zdroj Proti prúdu) To už se nebude opakovat. Abbás za přítomnosti Javiera Solany (EU) oznámil nový „volební zákon“, podle nějž se všichni kandidáti budou muset přihlásit k programu, který Hamas nemá. (LN 3.9.07)

  Počet obětí ozbrojených konfliktů v Iráku během posledních čtyř let překročil 600 000. (Metro 16.8.07) Blíží se desetině obyvatel země a řádově i počtu obětí osvětimských lágrů.

  Irákem zmítá i humanitární krize, 2/3 Iráčanů chybí pitná voda, potraviny, léky, 43% Iráčanů žije v totální chudobě. (Podle mezinárodního průzkumu Metro 31.7.07)

  Irácký premiér Máliki uvedl, že irácké jednotky jsou připraveny nahradit ty „mezinárodní“. Jeho poradce obvinil americké jednotky z porušování lidských práv, ztrapňování irácké vlády a že v kampani proti Al Kajdá se spojují s gangy vrahů. (AP-čtk-HN 16.7.07).

  G.W.Bush se pak od iráckého premiéra distancoval, přestože ještě před rokem byl Máliki „tím správným chlapíkem pro Irák.“ (HN 20.8.07)

  Britský ústup z Iráku, oblasti Basry, vysvětluje list Die Presse pochopením, že nebezpečí nehrozí odsud, ale z kmenových území Afghánistánu a Pákistánu. (ČRo2 4.9.07 – přehled zahraničního tisku)

  USA by měly napadnout Irán a zabránit Íráncům „zabíjet Američany v Iráku", řekl v televizi CBS významný senátor Joseph Lieberman. Za pravdu mu ale nedávají ani američtí vojáci. Podle nich je 45% zahraničních militantů ze spřátelené Saudské Arábie, 15% ze Sýrie a Libanonu, 10% ze Severní Afriky. I sebevražednými útočníky jsou z poloviny „spřátelení“ Saudové. (zdroj Proti prúdu)

  Venezuelský prezident H.Chávez tvrdí, že socialismus je demokratický, že v rozporu s demokracií je starý způsob „demokracie elit - demokracie bez lidu“. Naše média opakovaně obviňují Cháveze z ohrožením demokracie nápadem vládnout doživotně.

  Na stránkách US nadace „Bezpečnostní záležitosti rodiny" (Family Security Matters - FSM) s vazbami na viceprezidenta D.Cheneyho redaktor Philip Atkinson vyzval, aby G.W.Bush byl doživotním prezidentem a skoncovalo se s demokracií - nepřítelem pravdy a spravedlnosti. Po nacismu a bolševismu je tu další doktrína ukládající právo a povinnost zabíjet: národy buď budou praktikovat genocidu, nebo spáchají sebevraždu. (zdroj Proti prúdu)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  04.09.2007

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit