Pro časopis Svědomí/Conscience 11/2007

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  Španělští poslanci 31.10.07 zákonem odsoudili fašistický převrat z r.1936 a autoritativní vládu gen.F.Franca. M.Ehl v HN 11.10.07 režim upřesňuje:Poražení republikáni se stali terčem rozsáhlých represí, masových poprav a strávili dlouhá léta v koncentračních táborech.“

  Represe a popravy stále někomu nevadí: Aktivista Jan Š. šíří: „Svět dnes potřebuje odvážné muže, jakými byl… Francisco Franco... Nebyli to žádní fašisté, jak tvrdí sociální, libertinistická i bolševická propaganda na celém světě. Byli to odvážní muži… vládnutí těchto osobností přineslo jejich zemím vždy konsolidaci s následným hospodářským rozkvětem…“

  Koncentrační tábory – to nemusí být jen nějaký plac ohraničený ostnatými dráty. – koncentračním táborem může být celý stát. Nový totalitní režim… zavede totální kontrolu elektronické pošty, zavede totální odposlechy bez … povolení soudem, umožní věznění lidí na neomezenou dobu bez soudu… zatím mu říkáme demokracie. (J.Vít na Britských listech)

  Za posledních 20 let pravice zvítězila s argumentací ekonomickou, levice se sociální. Obě argumentace přijali pak všichni a dnes britské politice chybí vize. Nikdo už nic nemyslí vážně a vzniklo myšlenkové vakuum; když si poslanci nadávají, jde vždy o nesmírně bezvýznamné záležitosti. (Z londýnské konference Institutu pro myšlenky - Britské listy)

  V ČR proto „Klíčové hnutí“ nevolá po „jistotách a prosperitě“, ale chce vytvořit podmínky pro činnost, která má smysl, a prostor pro ty, kteří chtějí být aktivní.

  Základem civilizované společnosti bývalo, že některé věci se v ní nedělaly, i když je zákon nezakazoval. Proto zklamal Jiří Čunek, který si na boji proti zneužívání dávek budoval politickou karieru a předtím sám pobíral sociální dávky, i když vlastnil milion(y).

  Je dobře, že to víme. Je špatně že informace nebyly zveřejněny jako výsledek vyšetřování, ale musely „uniknout ze spisů“. Podle nejvyšší státní zástupkyně R.Vesecké - v rámci mocenského boje. Ten by tu být neměl. I „ten, kdo má většinu, nemá oprávnění diktovat svou vůli, ale vykonávat službu národu“, připomněl 28.října 07 předseda Ústavního soudu Rychetský.

  Po Čunkovi je na řadě Paroubek, píše M.Zvěřina v LN 2.11.07: Zuzana Paroubková se totiž jako paní premiérová dala na charitu, opomněla platit daně a ještě tají sponzory. ČSSD mlčí jako předtím Čunek, navíc vyzvala k odstoupení vládu, jejíž premiér Čunka vyhnal.

  Od prezidenta Řád Bílého lva dostal plukovník v.v. Stanislav Hnělička a in memoriam velitel výcviku parašutistů v Británii Rudolf Hrubec, Řád TGM za odpor proti bolševismu František Zahrádka, ředitel Muzea III.odboje v Příbrami. Medaili Za zásluhy Jan Šrámek i za zásluhy o obnovení sochy TGM. v Jaroměři. Ostrava dala čestné občanství hrdinovi - letci Zdeňku Škarvadovi.

  To nezakryje ostudu, že vdově po hrdinovi - letci J.Bryksovi, který zemřel r.1957 na infarkt v bolševickém lágru, dodnes stát nepřiznal důchod! (MFD 17.10.07)

  Oceněný F.Zahrádka neuspěl ve volbách do vedení Konfederace politických vězňů. Na veřejnou část Sněmu KPV nevpustili novináře, i 82letý předseda českolipské pobočky Jos.Hejtmánek jim ale řekl „v čele konfederace jsou lidé, kteří proti komunismu nikdy nebojovali… vždyť Kavalírová byla vrchní sestrou v muklovské nemocnici v Jáchymově. Ta musela být prověřená.“ (Olomoucký deník)

  Sněm zhodnotil i Jan Š.: „Sněm mnoha bezcharakterních… se skutečnými politickými vězni… jejich odkazem nemajíce naprosto nic společného.“ Předsedkyně KPV Kavalírová odpověděla přes TV slovy o nepoučitelných lidech. Jan Š. jako by jí činy chtěl dát za pravdu:

  Od bolševiků se liší slovy, že ho posílá Pán Bůh (28.10.07); jako oni se chová jako vedoucí síla a „převychovává“: Část společnosti volá „DO ZBRANĚ !“ proti jiným (30.10.07). Jednostranné informace vydává za zpravodajství (01.10.07). Snahu studentů 17.11. opět v ulicích vyjádřit obavy o demokracii jinak než chce vláda nazývá „zneuctěním“ toho data (24.10.07).

  I Národní strana zakládá Gardu určenou „všude tam, kde o to požádá utlačovaný a ohrožovaný Čech či Moravan.“ Na rozdíl od Jana Š. chce vyhovět zákonu, který nepovoluje svazky/milice ozbrojené. Přísaha Gardy má být 28.10.2008, slovenský prezident Gašparovič protestoval už teď.

  Z Floridě soptí Ross Hedvicek že „čeští dobytkové“ povolili neonacistický pochod pražským Židovským městem na výročí Křišťálové noci. Ale české zákony z dob sametu neznají „povolování shromáždění“, ani nepovolují magistrátu při zákazu spekulovat, že svolavatel je „extremista“ či důvod akce jiný než ohlášený protest proti válce v Iráku.

  Snad aby se zavděčil „Hedvickum“, primátor Bém jako kdysi bolševici varuje před nedozírnými následky - v městské dopravě. (HN 26.10.07) Radní i advokát T.Sokol radí, vraťme se před Listopad a dejme více práv úředníkům. Já říkám NE, demokracie proti podobným pochodům není bezmocná. Místo na úředníky však spoléhá na občany.

  To pochopil i D.Rath a řekl, že půjde pochodu přehradit cestu. Nedodal, že „naše“ policie na „lidské přehrady“ útočí. Viděl jsem to v květnu 2005 v Brně, 2006 v Hodoníně, 2007 v Praze. Podle TV NOVA 6.11.07 ani nyní Policie nevěří demokratickému řešení, postaru vyzvala občany, aby „zůstali doma“ a oznámila zásah 1400 policistů.

  Nelíbí se mně noví vůdci Policie, protože považovali za správné hájit bolševickou normalizaci. Nechuť sloužit pod nimi rychle vyjádřil i disident Jan Kubice. (MFD 1.9.2007) Během října 07 ohlásili odchod mj. ředitelka protikorupční policie R.Strnadová, šéf protimafiánského ÚOOZ J.Kubice, jeho 3 náměstci a 45 detektivů. Podle LN 29.10.07 stovky policistů odchází i kvůli „buzeraci“, „zupáctví“.

  Ministr Langer reagoval, že Strnadová pracuje nekvalitně a 40% ÚOOZ nesplňuje „podmínku vzdělání“. Mluvčí ÚOOZ se směje ministrovi - „nesplňuje“ jen 2,5%. (LN 29.10.07)

  Poslanci ČSSD se vzbouřili proti pokynu, že protikorupční policie nesmí prověřovat bez souhlasu nadřízených z centra. Uklidnili se, platí to už od doby vlády jejich strany. (ČRo2 a HN 1.11.07)

  Nabitou pistolí ohrožoval lupič obsluhu benzinky v Železné Rudě. Byl to policista, dovolila to Inspekce ministra vnitra, chtěla proti němu mít „důkaz“. (Právo 16.10.07) Je občan spotřebním materiálem?

  Ministr Langer se „diví“, že bezpečnostní ředitel Národního bezpečnostního úřadu Hejl měl důvěrné styky s „podezřelým podnikatelem“ Mrázkem. Je to lež či důkaz porušení bezpečnostních pravidel? Ty informace měla parlamentní komise již r. 2001 a předseda J.Klas neudělal nic. (MFD 3.11.07)

  Praha je jedno z mála velkých měst, které nemá hlavního architekta. Kaplického návrh Národní knihovny tak řeší pražský primátor Bém. Ten návrh v březnu 07 chválil jako splňující vysoké funkční a estetické požadavky, v říjnu odmítl jako zpupné fialové oko.

  V TV besedě Bém tvrdil, že návrh počítá se špatnými pozemky, ty ale určilo město a schválili radní. (LN 20.10.07) Až po soutěži na novou budovu se začíná mluvit o možnosti použít budovu stojící, např. „Palác kultury“ na Pankráci.

  Kaplického návrh se mně líbí, pražské pahorkatině by slušel kopeček umělý, rušil by méně než Stalinův pomník či metronom. Nelíbí se mi Kaplického styl nesouhlas vydávat za „komunistické manýry" a kritiku arch. Martišeka přes právníky nechat stáhnout z internetu (zde a zde).

  5.11.07 dekrety otvírá jeden výbor EU-parlamentu otázku „Benešových dekretů“. Má zkoumat, zda nebyly použity k diskriminaci. (LN 26.10.07)

  Česká vláda se ochotně rozhodla vyhovět protiústavním požadavkům NATO a EU na omezení přístupu občanů k tisícům informacím, „zakazovaným“ jen interními předpisy NATO a EU bez schválení parlamenty či smlouvami. (Iuridicum remedium)

  Po bolševicích teď K.Schwarzenberg řekl, že se Čechům daří příliš dobře. (HN Víkend 26.10.07) Nevidí, jak třeba „reformní poplatky“ terorizují desetitisíce důchodců a postižených v zařízeních sociální péče. Ti odevzdávají 85% na byt a stravu, zbývá 900-1500 Kč na oděvy, obuv, poplatky za lékařskou péči, kterou potřebují téměř stále. (HN 1.10.07) Zbude jim na luxus 1 kávy měsíčně?

  Expremiér Gross „zhodnotil" akcie o stovky procent za pár dní a stal se multimilionářem. Podle Respektu měly být milionové částky pro Grosse odměnou za vstřícný postoj jeho vlády k některým firmám okolo miliardáře Babiše. O spolupráci obou pánů se spekuluje již dlouho. (čtk-HN 8.10.07)

  Mnohé firmy u nás i poruší zákon, jen aby nalákaly kupující. Co je v Evropě nezákonné jako klamavá reklama, u nás většinou projde! (HN 2.11.07)

  Základními cíli polské vlády disidenta J.Kaczyńského se stalo rozbití nomenklaturního společenství, které po r.1989 sevřelo Polsko a další středoevropské postkomunistické země, dále právní stát dle evropské demokratické tradice, a boj s korupcí. U nás Kaczyńští začali být vykreslováni jako extremisté.

  J.Kaczyński dostal 5 milionů hlasů, ale jeho vláda padla. Zvítězila „Občanská platforma“, prý liberální, podle P.Vančury v podstatě strana postkomunistických podnikatelů-privatizátorů upevňující pořádky, které V.Havel kdysi trefně nazval „mafiánským kapitalismem". A já zaslechl z našich „rozhodujících“ médií, že Polsko konečně „vstoupilo do Evropy“.

  Přes 400 slovinských novinářů obvinilo peticí demokratickou vládu premiéra Janši z cenzury a omezování svobody médií. (Metro 27.9.07)

  Ministryně Parkanová odmítla přistoupení ČR ke smlouvě o Mezinárodním trestním soudu, který za zločiny proti lidskosti trestá i politiky „doma“ netrestané. Nechce, aby za zločiny proti lidskosti byli trestáni politici na celé planetě stejně. Chce jinak nahlížet na politiky, kteří se dostali k moci „demokraticky“. (HN 24.10.07) Demokratický rituál přitom vynesl k moci i Hitlera…

  Výlučnost politiků byť i „demokratických“ odmítl US exministr J.Ashcroft. S odkazem na J.Husa a Pražské artikuly řekl, že i politici jsou lidi a je třeba je volat k zodpovědnosti, příp. trestat. (Právo 19.10.07)

  I jiní pachatelé politicky motivovaných útoků na lidi by se měli třást. Bývala „dělnická prokurátorka“ Ludmila Polednová-Brožová dostala 8 let vězení za podíl na justiční vraždě v r.1950. Oceňuji, že nekličkovala jako A.Grebeníček a soud s ní proběhl rychle. (HN 2.11.07)

  Jak budou časem hodnoceni ministři vnitra a zahraničí? Jejich úřady v „roce rovných příležitostí“ do předpisů zapracovávají atmosféru podezírání - aby zelené karty pro práci v ČR nedostali lidé ze zemí muslimských, arabských, aj. (HN 27.9.07)

  Jak bude časem hodnocena „válka proti terorismu“? Už teď zůstala bez trestu vražda Brazilce Menezese 22.7.05 v londýnském metru. Někým byl „omylem“ označen za teroristu, zastřelen, nikoho se nepodařilo obvinit. Scotland Yard dostal pokutu jen 175 000 liber dle zákona „o ochraně veřejnosti při práci“! (HN 2.11.07)

  V Británii sílí hlasy pro vymazání nevinných osob z Národních DNA databáze – ta dnes obsahuje i ty, kterým nebylo sděleno žádné obvinění. (Iuridicum remedium)

  V USA federální soud prohlásil za protiústavní nařízení National Security Letter, podle něhož internetoví provideři museli vydat data i bez soudního příkazu a nikomu o tom nesměli říct.

  U nás ministru Langerovi nestačí, že soud Prahy 5, kde sídlí BIS a protimafiánský útvar, povolil 93% odposlechů a 97% výpisů. Chce ještě větší dostupnost a k tomu píše T.Němeček v HN 15.10.07: ať Langer po americku řekne 3 případy, kdy kvůli „chybějícím pravomocem“ unikl terorista!

  V SRN nařídili, že k získání pasu je třeba odevzdat otisky prstů – má to být rána teroristům, jenže „zločin“ podobné překážky vždy rychle překonal.

  5.11.07 měl Nejvyšší soud Pákistánu jednat o platnosti volby amerického spojence Mušarafa prezidentem, když je i šéfem armády. Soud nejednal, 3.11.07 vyhlásil Mušaraf výjimečný stav a podle prvních zpráv ČRo2 byli zatýkáni i soudci a právníci, že ohrozili válku proti terorismu.

  Postoj Západu k demokracii v té souvislosti zhodnotila MFD 6.11.07: Zatím se „Mušaraf pro Západ bestií nestane, i kdyby se v krvi koupal jako Alžběta Báthoryová.“

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  06.11.2007

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit