Pro časopis Svědomí/Conscience 12/2007

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  17.listopad je Dnem boje za svobodu a demokracii. U památníčku na pražské Národní třídě už ráno hořely svíčky, byla tam i vlaječka. Ne česká, ale americká, která tu roku 1989 nevlála. Potvrzuje, jak se ideologizuje minulost. V duchu obrácených bolševických tradic z jednoho památníku odstraňujeme srp a kladivo, na druhý přidáváme pruhy a hvězdy.

  „Studentští vůdci“ Šimon Pánek a senátor Mejstřík pochválili společenský vývoj jako pozitivní. Přestože listopad 1939 i 1989 byl časem občanské kritiky, bývalí kritici odsoudili kritiky dnešní, např. „radaru“, že prý touží po komunismu. P.Fischer to hodnotí v HN 21.11.07 jako projev hysterie české politiky, která se jen vymezuje vůči minulosti a neumí hledět do budoucnosti.

  V.Klaus řekl, že na vzniku komunistické totality jsme se „podíleli sami“. Historik Petr Placák v LN 21.11.07 zhodnotil slova čestného předsedy „pravicové strany“ jako levičáckou tezi, která odmítá odpovědnost a pro své vlastní selhání hledá vysvětlení v nějakém víceméně abstraktním kolektivu.

  Podobně doyen Sněmovny a jeden ze špičkových bolševiků padesátých let Jičínský (dnes ČSSD) reagoval v pořadu historie.cs na slova, že Československo zakotvilo „vedoucí roli Strany“ v Ústavě dřív než SSSR. „Vysvětlil", že to bylo na pokyn shora. Necítí vinu, že v důsledku „jeho zákona“ se většina na desítky let stala méněcennými lidmi, podléhajícími Straně.

  Zákaz výkonu povolání u nás dočasně skončil o Sametu. Tehdy padl „kádrový strop“ omezující nestraníky, i zákazy ze stranických prověrek. Dočasnost končí. Ministryně obrany Parkanová chce žádat po náčelníkovi generálního štábu doporučení, jak se „rychle rozloučit s extremisty.“ (MFD 1.12.07)

  Protože právo pojem extremismus nezná a rozlišování dle politického přesvědčení zakazuje, lze počínání ministryně za KDU-ČSL srovnat s Gottwaldovou výzvou k zakládání Akčních výborů. Také bez zákonné opory několik let nařizovaly, s kým se zaměstnavatel musí „rozloučit“.

  Před 18.lety znělo na náměstích, že do vlády nepatří straníci, ale odborníci. Teď odborník na EU znalý 4 jazyků O.Liška se stal ministrem školství; školství nezná a musí spoléhat na poradce. J.Čunek je podle svých fandů křišťálově čistý, ale jazykově vybavený jen pro ČR, přesto ho nenavrhují do školství jako za vzor dětem, ale jednat s cizinou o dotacích. Stranictví vítězí nad rozumem.

  Ministr Langer pochválil konání policie kolem výročí Křišťálové noci. Tehdy mj. policejní komando mlátící vše kolem sebe hlava nehlava posbíralo na Jungmanovi pár mladých lidí a obvinilo je z házení dlažebních kostek, které tam nebyly. Policie tak vykázala nadprůměrné počty zadržených „nebezpečných extrémistů“, „zločiny teroristů“ však řešila domluvou. (Britské listy 14.11.07)

  Zásah policejními paralyzátory, tasery, nepřežilo v posledních dnech v USA a Kanadě 6 lidí, OSN tasery označuje za prostředek mučení. Podle mluvčího českého „dříve rudého“ policejního prezidia Romana Skřepka však tasery „splňují všechny podmínky pro humánní používání“ a jejich zavádění u nás se značně zrychlí. (HN 28.11.07)

  „Reforma zdravotnictví“ měla zabránit, aby lidé nechodili k lékaři jen si povídat. Popovídání s lékařem zůstalo zdarma, přibyl bič na pacienta: Nedá-li včas poplatek 30 Kč, poruší zákon; stihne-li lékař poplatek vymáhat u soudu, bude po pachateli chtít už 6 tisíc. Nedá-li je pacient včas, nastoupí na něj exekutor, už se hlásí Deredes,s.r.o. (Právo 4.12.07)

  Spokojenost s takovou politikou je pouze devítiprocentní. (CVVM a HN 28.11.07) Podle Týdne 48/2007 politici nechutně zneužívají svou moc, nenaučili se elementárnímu skládání účtů, žijí ve svém světě a jsou přesvědčeni, že jim za to musíme platit. Jsou svým způsobem nemocní a proto by se měli léčit. (Dalibor Balšínek, šéfredaktor)

  Přesto kongres vládní ODS nejednal o nespokojenosti lidí. V normalizačním duchu se soustředil na jednotu strany, povolena byla kritika komunikačních schopností premiéra. Kamarád, člen ODS, se už nediví, že jim lidé nadávají „modré svině“.

  „Nemocní“ nemění své zvyky. Předvolební sliby o snížení byrokracie“ zase vystřídalo povolební přesvědčení, že „na každý problém je třeba úřad.“ V ČR přibývá „sociálně vyloučených“, a tak vláda ČR bude v prosinci schvalovat Agenturu proti sociálnímu vyloučení, od ledna 2008 má mít hned 12 poboček. (MFD 1.12.07)

  EU nevychází nám tak dobře známé přání - „dohnat a předehnat USA“. Zaostává ve vědě a výzkumu, spravit to má také nový úřad - EIT, evropský inovační a technologický institut. Do roku 2013 má spolknout 309 milionů eur. (čtk-Právo 24.11.07)

  EU-komisaři vzkázali světu, že spoléhat na USA je rizikové, a rozhodli konkurovat funkčnímu americkému navigačnímu systému GPS pět let zpožděným eu-systémem Galileo. Náklad? Několik miliard euro. „Vesmírná navigace je jasným znakem naší síly mezi zeměmi světa“, oznámil komisař Jacques Barrot (MFD 1.12.07); neví asi, že takovým frázím se vysmíval už Jonathan Swift.

  EU také začíná být „nemocná". Podle šéfa eu-komisařů Barrosa by Unie nemohla fungovat, pokud by se mohlo stát, že lid či moc zákonodárná neratifikuje, co moc výkonná podepsala. (HN 23.11.07)

  Před staletími se lidé přeli, zda je Země středem vesmíru. „Vědci a mocní“ v tom měli jasno, popírač Giordano Bruno byl upálen a Galileo Galilei inkvizicí přinucen odvolat své učení. Situace se začíná opakovat s „globálním oteplováním.“ Šéfkomisař EU José Barroso tvrdí, že mezi vědci v té věci je jednota a je podložená důkazy. Přesto to není pravda.

  „Světoví vědci“ Mezivládního panelu pro změnu klimatu IPCC a OSN cestují (v listopadu Valencie, v prosinci Bali) a slibují „říci konečné slovo“ (Metro 13.11.07); chystají opatření za 150 miliard US $ ročně. Bývalý komisař pro životní prostředí Carlo Ripa di Meana naopak soudí, že žádný ze „světových vědců“ není vědeckou kapacitou a je třeba snížit emise z dopravy. (HN 20.11.07)

  Zastánci i „popírači“ globálního oteplování představují své argumenty i ve filmech. O Al Goreově filmu „Nepříjemná pravda“ se ví, že si 9x pomohl k většímu efektu lží. (MFD 13.10.07)Velký podvod s globálním oteplováním“ britského režiséra Martina Durkina u nás uvádí Centrum pro ekonomiku a politiku a ODS; máte šanci porovnat.  

  US ministr obrany Robert Gates loboval v říjnu v Praze. Z návrhu, že radar v Brdech může zůstat vypnutý, dokud Írán nebude vskutku nebezpečný, soudím, že Američanům nejde ani tak o radar, jako o vojáky zde.

  Teď US kongres na základny v ČR ani Polsku nedal peníze. Dal však peníze na vesmírnou „superzbraň“ Falcon – podle US zbrojního experta Lorena Thompsona její zásluhou už USA nebudou potřebovat základny mimo své území. (Daily Telegraph a Právo 16.11.07)

  K „základnám“ se vyslovil US bezpečnostní expert Bruce Jackson, který má velký podíl na rozšíření NATO. Z „potíží“ viní US diplomacii, nepamatuje hůře provedenou záležitost. Soudí, že USA dluží ČR a Polsku omluvu. (HN 15.11.07)

  U nás se zatím politici hádají, kdy o základně jednat v parlamentu. ČSSD tvrdí, že Topolánek a Vondra plánují jednání na 1.čtvrtletí 2008, a postavit před hotovou věc summit NATO, který má v dubnu jednat o protiraketové obraně aliance. (Právo 23.11.07)

  Často padá i jméno Baťa. Jan Antonín Baťa byl r.1947 odsouzen podle Benešova retribučního dekretu, r.2007 Městský soud Praha zrušil výrok o vině a trestu, podle státního zástupce nelze ve stíhání pokračovat. Tomáš Baťa junior žádá náhradu za majetek svého strýce. Předmětem perzekucí však nebyl jen Baťa – za „bývalé lidi“ byli označováni i jeho spolupracovníci.

  Před soudem stál i další příslušník „horních deseti tisíc“ – exministr. V.Mlynář. Porušil sice zákon, ale „státu nezpůsobil škodu“ a byl osvobozen. Je to hodnoceno jako vítězství zdravého rozumu. Přesto současně Senát projednává zpřísnění postihu činů, při nichž „státu nevzniká škoda“.

  Mám na mysli ideozločiny jako užití „závadných symbolů“. Návrh trestat jejich každé užití, vystavení, je přece kriminalizací vojenské historie. Všechny principy kolektivní viny podle mne pouze pro hovada dobré jsou; kdy i senátoři pochopí, že když dva dělají totéž, není to totéž?

  Doyen dnešní Sněmovny Jičínský se neshoduje s historiky. Podle historiků u nás byly tisíce skupin zkoušejících III.odboj, podle Jičínského jich bylo minimum. LN 4.12.07 přinesly svědectví Radomíra Luži o poúnorovém pokusu ve spolupráci s Francií dostat do zahraničí E.Beneše. Měl být znovu v čele odboje, plán zhatila Benešova nemoc.

  Zase se blíží nový rok. O Vánocích připomeňme si, že i kupci kdysi věřili, že v chrámech jsou na věky a přece z nich byli vyhnáni; proto nebuďme pesimističtí, že nic nezmůžeme s „nemocnými“. Zapomeňme na reklamní heslo „nevaž se, odvaž se“, připomínejme se, že demokracie nejsou jen práva, ale i povinnost stavět se na její obranu.

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  04.12.2007

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit