Pro časopis Svědomí/Conscience 1/2008

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  Dnes asi žijeme v nejlepším období naší země, v jakém jsme kdy žili“, řekl v novoročním projevu prezident Klaus. Z hlediska politika je to jistě pravda, nespokojenost občanů ho nebolí. Já jako občan preferuji období po Sametu, kdy jsem politikům ještě věřil.

  Pokud je politika jen a jen sérií nesmiřitelných střetů na úkor globálně strategického uvažování, země jako celek ztrácí“, napsal pro první Hospodářské noviny nového roku prezidentský kandidát Švejnar. Která strana bude volit kandidáta, který říká, že dosud „nejlepší“ politika není dobrá?

  Podle mediální reklamy v Evropě poprvé v historii padly hranice. Uvnitř „Schengenu“ se sice vracíme k situaci před 70ti lety, kdy lidé volně chodili přes hranici, ale na okraji vzniká hi-tech verze železné opony. Na slovensko-ukrajinské hranici skončil stav, kdy vlak musel zastavit na čáře a s vlčáky a samopaly ho prohlédli Ukrajinci, nyní vlak na stejném místě prohlédnou Slováci. (Týden 50/07)

  Vánoce vypadaly v médiích jako masová oslava konzumu - moderátoři tzv. „zpravodajství“ opakovali, že česká společnost bohatne a proto se Češi vrhají do obchodů, kde skupují vše a ještě se těší na výprodeje. Kdo však řádně nezkontroloval koupené dárky, mohl se zapojit do Orwellem předvídané likvidace historického vědomí.

  Nacionalismus jako pocit příslušnosti k národu pomohl Čechům a Slovákům vymanit se z nekončící zpupnosti Vídně a Budapešti, později Berlína. I ve světě je národních států víc než kdy předtím. Jakýkoli pocit sounáležitosti posiluje občany proti moci. Je jen náhodou, že nové „slovníky cizích slov“ - z Levných knih (2006) i Pro nové století (2007) – ochotně pomlouvají nacionalismus jako „přesvědčení o výjimečnosti a zpravidla i nadřazenosti vlastního národa“?

  Bolševici povolovali veřejně žebrat snad jen v Polsku a SSSR (zde jen válečným veteránům). Podobně se dnešní lídři chovají k bezdomovcům. Rušením stánků s občerstvením je Praha vytlačuje z Václaváku, ochranky je nechtějí v obchodních centrech, v Paříži jim policie bourá stany. Kazí idylu šťastné spotřební společnosti, podle sociologů jich ale má být stále víc.

  Slovenský Ústav paměti národa navrhl generální prokuratuře přešetřit trestné činy, kterých se měli dopustit bývalí příslušníci bolševické StB. (HN 14.12.07)

  Ředitelem českého Ústavu pro studium totalitních režimů se stal historik Pavel Žáček. Předsedkyní Rady ústavu Senát jednoznačně zvolil předsedkyni KPV N.Kavalírovou. Politici jí preferují tím víc, čím víc se už i mladí ptají, zda ta paní některými postoji „nemění čest za prebendy“. (např. k létům stíhání dnes osvobozeného člena KPV Hučína).

  57 poslanců ČSSD a KSČM navrhlo zrušit zákon, kterým byl Ústav zřízen. Opírají se o spekulaci, že by lidé mohli jeho závěry pokládat za „oficiální" a jediný možný výklad dějin a tak bude fakticky omezována ústavně zaručená svoboda vědeckého bádání." Spekulanty před soudem zastupuje špičkový budovatel totality 50.let Z.Jičínský (dnes ČSSD) (HN 27.12.07)

  Alternativně poslanci žádají, aby ze zákona i názvu ústavu zmizelo slovo „totalitní“ charakterizující minulé režimy. Jeden ze signatářů, J.Paroubek, však to slovo užívá i pro dnešek. V rozhovoru pro HN 7.12.07 připomíná, že totalita má různé formy: Nemusí se projevovat jen tím, že nebudou volby, či bude jen jednotná kandidátka dnešní koalice, nebo že děti budou zase pykat za rodiče.

  Když skupina Ztohoven vložila do vysílání ČT záběry simulovaného jaderného výbuchu, nikoho nepoplašila. Přesto policisté a státní zástupci vyspekulovali, že to byla „poplašná zpráva“. Skupina si tím činem vysloužila obžalobu u soudu, i vítězství v umělecké soutěži Národní galerie a skupiny ČEZ s odměnou 333 000 Kč.

  Jana Bobošíková odhalila, že na internetu jsou k sehnání pravé policejní uniformy i odznaky - občan pak nemá šanci rozeznat, zda jej staví policista či zločinec. Vnitro kontrovalo oznámením, že zatočilo s „podvodníky“, kteří klamali občany spodním prádlem s falešným nápisem „Policie“.

  Bývalá dělnická prokurátorka Ludmila Polednová-Brožová se odvolala proti rozsudku, že kdysi porušila zákony ochotou dělat co nadřízení chtěli. Dnes ochotně a opakovaně moderátoři zpravodajství nahlas prohlašují za zločince lidi neodsouzené, přestože zákon nařizuje na ně hledět jako na nevinné. Zůstanou bez trestu tak dlouho jako Polednová-Brožová?

  Pouhé 3 dny šetřila policie podnikání vicepremiéra Bursíka, informovala Finanční úřad a pustila do novin, že Bursík je podezřelý pěti trestných činů jako neoprávněné podnikání, krácení daně. Po 3 dnech Městské státní zastupitelství stíhání zastavilo. Premiér byl zticha - zná vůbec pravidlo, že lidé vstupující do politiky podnikání ukončí nebo zmrazí?

  Někdejší komunista senátor Štětina dnes proslul antikomunismem. Jeho antikomunismus je populistickým kalkulem a ne krédem – napsal Vl.Bystrov v LN 18.12.07, když Štětina podepsal nominaci Jana Švejnara na post prezidenta. Švejnar počítá s KSČM jako akceptovatelnou stranou a říká, že skončila doba, kdy se některé straně nasazovala psí hlava kvůli minulosti.

  Tuzemské partaje jsou doslova přisáté na státní kasu a inkasují vysoké částky, bez nich by byly poloviční. David Klimeš v HN 13.12.07 toho navrhuje využít k postihu nedemokratických stran - neuzná-li KSČM právo na soukromé vlastnictví, zavřeme jí státní peněženku. Já ten návrh vítám, pokud vyvolá konečně diskusi o tom, co je demokracie…

  Prošla by tímto testem slovenská koalice? Podle jejího nového zákona totiž může stát na pozemku soukromého vlastníka proti jeho vůli klidně postavit a provozovat dálnici. Na Slovensku se ujala hláška, že práva Slováků ohrožuje každé zasedání parlamentu.

  Co mají společného Karlovy Vary a Třebíč? Stovky (KV) i tisíce lidí v ulicích chtějí odvolat vedení radnic a zjišťují jak je to těžké. (HN 11.12.07) Inu, už není zvykem, aby politici odstupovali v případě podezření ze zneužití moci.

  I v Jižní Koreji zvolili prezidentem I Mjong-baka, bývalého primátora Soulu, podezřelého z defraudace. Od nástupu do funkce ho bude chránit imunita. (Metro 20.12.07)

  Hodnotu cen, udělovaných na Západě našim chartistům, zpochybňovala kdysi KSČ. V předvečer Dne lidských práv 2007 dostal v SRN Cenu lidských práv předseda KSČM V.Filip, mj. za „rozhodný postoj při obhajobě úcty k dějinám“. A někteří cenu zpochybňují, protože ji udělila „Společnost na ochranu občanských práv a lidské důstojnosti“ spojovaná se Stasi - tajnou policií bolševické NDR. (HN 11.12.07)

  Naši předci po pádu kultu osobnosti J.V.Stalina řekli jasně – už žádná muzea, pamětní síně či ulice zasvěcené živým lidem. Pak přišel mj. K.Shwarzenberg s nápadem, že muzeum zaživa si zaslouží V.Havel. V Praze už byla otevřena expozice „Václav Havel - Český mýtus“ a hledá se palác, v němž bude expozice trvale… (HN 11.12.07)

  Expozice oslavuje Havlova slova, já Havla hodnotím dle činů. Mj. nejprve se omluvil za divoký odsun Němců z Čech, pak podpořil akci NATO v Kosovu, po níž se v Prištině počet Srbů snížil z asi 150 tisíc na 140 (!), jinde Nealbánci  žijí v podmínkách „ghett". Zabito bylo asi 1000-2000 civilistů. A tak nikdo nepočítá s Havlem do „rady moudrých“ EU, která se má zamýšlet nad dalším vývojem Evropy. (Právo 15.12.2007)

  I K.Schwarzenberga rozladilo americké odhalení, že zklamal íránský „nepřítel“. Írán měl být důvodem ke smlouvě SOFA o pobytu US vojsk u nás. Ale krátce poté co G.W.Bush varoval, že íránské jaderné zbrojení může vést k 3.sv.válce, vyšlo najevo, že už měsíce ví od svých tajných služeb, že Írán zastavil vývoj jaderných zbraní již před 4 roky. (J.Keller v Právu 8.12.07)

  Roman Joch z Občanského institutu popřel zprávy šestnácti US tajných služeb o Íránu – jde prý o intriky CIA a spiknutí proti prezidentovi. (HN 12.12.07) Co je horší zprávou pro svět: US prezident zapomětlivý, nebo prezident proti kterému se „spikla“ CIA i Al-Kajda?

  Sám předseda EU-parlamentu nařídil zabavit transparenty eu-poslancům, kteří tiše protestovali proti plánu těch nahoře protlačit „reformní smlouvu“ bez referend. (J.Bobošíková, Metro 14.12.07)

  Premiér Topolánek se vyslovil pro vstup Turecka do EU, sdružující národy prý sdílející společné hodnoty. Nevadí nám tedy, že prý není prý genocidou, když v l.1914-9 počet zmasakrovaných Arménů přesáhl milion. Že pak v boji proti „kurdskému separatismu“ Kurdové nesměli mluvit svou řečí, 3 miliony jich přišly o domov a 3 500 vsí bylo srovnáno se zemí. (Právo 15.12.07)

  Nyní Turecko, členská země NATO, se souhlasem svého parlamentu útočí na sever Iráku - jedinou stabilnější část Iráku. Turecko veřejně děkuje USA za podporu této akce. (ČRo2 o Vánocích)

  Na jihu Iráku Britové se slávou předali přístavní město Basra místním činitelům. Šéf policie si pak posteskl, že Britové z neznalosti vycvičili a vyzbrojili jednotky loajálních svým stranám a ne své zemi; ty dokáží zdolat oficiální irácké jednotky a stínat ženy, o nichž usoudí, že se nechovají dostatečně islámsky. Část stažených britských vojsk bude možná vyslána do Afghánistánu. (Britské listy 18.12.07)

  V Afghánistánu se situace pro NATO zhoršila a US ministr Gates se zlobí, že některé evropské země (ne ČR) mluví o strategii odchodu. Ale NATO vzniklo za studené války a předpokládaného střetu dvou bloků. Některé státy nepřezbrojily na doktrínu expedičních útoků. Ty, které přezbrojily, stále spoléhají na „technickou převahu“, nemají know-how pro boj s partyzány. (HN 18.12.07)

  Nové světlo na „boj“ mezinárodního společenství vrhají za prvé slova bývalého italského křesťanskodemokratického prezidenta F.Cossigy pro list Corriere Della Sera: Za útoky 11. září stojí americká tajná služba CIA, izraelský Mossad a světové sionistické hnutí; i kazeta s údajným přiznáním se Usámy bin Ládina k útokům byla prý vytvořena v milánských studiích Mediaset. (Britské listy 10.12.07)

  Za druhé: V Pákistánu zabili Benazir Bhuttovou a „náš svět“ hned informoval o údajné vině Al-Kajda. Na německém serveru Spiegel online Forum - Bhuttos Tod ale připomněli, že Bhuttová byla nepohodlná „našemu světu“. 2.11.07 řekla pro „Frost over the World": Usama bin Ladin byl „zavražděn" Ahmedem Omarem Saeed Sheikhem. Ten byl ale zatčen už 12.2.02 v Pákistánu! Jsou už 6 let bájemi a pohádkami příběhy o honu na Usamu bin Ladina ve „válce s terorismem"? (Britské listy 2.1.08)

  Jakoby se středověk prolnul s érou internetu, přou se v SRN, co smí internetové antikvariáty nabízet na internetu. Neslíbí-li obchodník, že nebude nabízet knihy z novodobého koniášovského seznamu asi 900 knih, riskuje soudní proces. Slíbí-li a přesto v jeho nabídce bude odhalena indexovaná kniha, hrozí mu pokuta 5100 eur za každou. Antikváři ve svobodné společnosti už založili spolek, jehož prostřednictvím vybírají prostředky na hrazení možných soudních výloh. (HN 2.1.08)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  03.01.2008

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit