Pro časopis Svědomí/Conscience 3/2008

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  Boj za svobodu přináší i bolest: Legionáři v revoluci proti monarchii, která Čechům bránila mluvit, jak jim zobák narost, už u Zborova útočili na Čechy sloužící monarchii. I Mašínové revoltovali proti režimu, který bránil mluvit a občas i žít; chtěli-li uspět, museli v nouzi útočit na jeho služebníky. V USA je ocenil frekventant elitní vojenské školy minulého režimu M.Topolánek.

  Za vymýšlení a skandování protestních hesel v únoru 1969 potrestali Karla Hádka 8 měsíci vězení. Nejvyšší soud žalobu zrušil až nyní. (HN 15.2.08)

  Pokračuje nevůle chápat politické procesy 50.let jako nepromlčitelné zločiny proti lidskosti: Dobře tajený soudce Vrchního soudu v Praze rozhodl, že Ludmila Brožová – Polednová byla jen pomocníkem na prosté vraždě M.Horákové; takto hodnocený čin byl promlčen po pěti letech. (HN 13. a 14.2.08)

  12.2.08 zemřel Bořivoj Čelovský (*1923). Jako 15 letý utekl do Polska, aby se připojil k exilovému vojsku, matka ho odvezla zpět. Po nuceném nasazení v Německu chtěl k partyzánům. R.1948 emigroval. Vystudoval historii a v Kanadě vydal knihu Mnichovská dohoda 1938; jako vládní úředník byl proti plýtvání i nekompetentním nadřízeným, vedl tým pro tvorbu encyklopedie.

  S vědomím Kanady jako dvojitý agent tahal za nos StB. Doma se vrátil k historické práci a čeřil zatuchlé vody historiografie. R.1992 obdržel čestný doktorát Univerzity Karlovy, ale vrátil ho pro nesouhlas s korupcí v zemi. Nezbavil se nedůvěry k sudetským Němcům a v LN ho obvinil Petr Zídek, že jeho vlastenectví nabývalo až šovinistické rysy. (LN 16.2., Britské listy 20.2.08)

  Před volbou prezidenta se sešel kancléř Hradu Weigl se Šloufem, který sliboval sehnat pro prezidenta hlasy v opozici. Schůzku v hotelu Savoy monitorovala agentura založená bývalým estébákem V.Vodrážkou, nahrávku vyzvedl policista na žádost bývalého estébáka a dnes důstojníka rozvědky. Vše monitorovala BIS a nahrávka stejně skončila v médiích.

  Podle premiéra předání médiím zprostředkoval bývalý šéf rozvědky Karel Randák ve službách sociální demokracie. Ten chtěl důkazy - a nestalo se nic. Rychle upadly i v médiích v zapomnění ty důkazy o ataku na lidská práva a zneužívání tajných služeb ve prospěch mocenských bojů. (Jaroslav Spurný v LN 21.2.08)

  Češi navrhli na prezidenta „agenta KGB a syna agenta KGB“, napsal v USA R.Hedvicek,  Zapomněl na pravicovou Janu Bobošíkovou nominovanou KSČM, která před volbou řekla:

  Dámy a pánové, jsme na hranici… pouhý krůček stačí a zřítíme se do propasti mafiánského režimu, kde nevládne skutečná demokratická volba, svoboda, tolerance ani úcta… Zájem mocných o osudy lidí této země se vytrácí. Před volbami si pak politické strany nechají udělat drahé průzkumy veřejného mínění. To aby věděly, co mají naslibovat a co vesměs nikdy nesplní…“

  Politici zvolili V.Klause. Ten po volbě sliboval, že bude prezidentem "sta procent občanů" a že je to dokonce jeho "povinnost." Krátce na to už zaútočil, že prý „cílem švejnarovské koalice byl boj proti všemu, co se tady odehrálo od 17. listopadu 1989."

  J.Švejnar řekl k volbě: „Mě překvapilo, že přímo ve Španělském sále se pohybovali přímo náměstci ministrů ODS a samozřejmě různí lobbisté všeho druhu. To jsem se divil. Kdybych se nějak kriticky díval, jak funguje naše demokracie, tak bych si řekl, že očištění tohoto typu by bylo žádoucí.“ (HN 25.2.08)

  Ještě hůř než politici si při „volbě prezidenta“ vedli sociologové a „průzkumníci veřejného mínění“, zase ochotní na objednávku politiků uvádět lidi v omyl a politikům dávat podklady k vytváření paralelní reality. Opačné závěry hlásali Paroubek s odvoláním na STEM a ODS podle SC&C. (LN 8.2.08)

  Podle veřejného ochránce práv O.Motejla policisté překročili pravomoci, když násilím odebrali vzorky DNA i vězňům, kteří s odběrem nesouhlasili. Mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká tvrdí, že policii názor ombudsmana nezavazuje, násilné akce jí posvětil odbor bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

  Podle Motejla došlo tak k porušení principů Ústavy ČR a Listiny základních práv a svobod, ale „kriminalisté se řídili pokynem policejního prezidenta.“ Motejlovi „dala za pravdu“ vyšší moc – voda z prasklého kotle policii část vzorků zničila… (LN 7.2.08)

  Ministr Jiří Pospíšil neobhájil v Parlamentu senátní návrh zákona o „omezení imunity poslanců nebo senátorů“, který ve skutečnosti výrazně rozšiřoval imunitu i na obecní zastupitele. (HN 7.2.08)

  Ještě z vlády: Kárné žalobě za účast v možném lobbování ve prospěch zastavení trestního stíhání bývalého místopředsedy vlády Jiřího Čunka čelí z podnětu ministra Pospíšila místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera. Topolánek zase míní, že Čunek je čistý a má právo být ve vládě kolegou Pospíšila.

  Z pražského magistrátu: Kdysi velká koalice ODS a ČSSD uzavřela na 60 let s Inchebou smlouvu o pronájmu holešovického výstaviště. Opoziční Evropští demokraté marně žádali po primátoru Bémovi vysvětlení, proč je nájemné směšně malé. Teď se zjistilo, že magistrát prodělal 230 milionů, ale nikdo nevolá po vypovězení vazalské smlouvy s Inchebou.

  Proč asi? Evropští demokraté mají křeslo v radě. Zastupitelé ČSSD a KSČM sedí v představenstvech a dozorčích radách městských podniků, i předseda radničního finančního výboru Petr Hulínský (ČSSD) a šéf kontrolního výboru František Hoffman (KSČM). Velká koalice se za Béma přesmykla do opoziční smlouvy, o jaké se nezdálo ani Klausovi se Zemanem. (J.Leschtina, HN 22.2.08)

  Ani z Bruselu k nám vyšší politická kultura nepřijde: Z interní zprávy eu-parlamentu plyne, že každý europoslanec si v průměru přijde protiprávně na 166 000 eur ročně. Ty údaje o korupci jsou stejně očekávatelné jako to, že parlament vždy hlasuje pro posílení evropských pravomocí. A jedno s druhým souvisí. (M.Weiss, LN 22.2.08)

  Ani v Rakousku to není lepší: Z vyšetřování bývalého šéfa Spolkového kriminálního úřadu Herwiga Haidingera vyplynulo, že získané policejní informace nejprve šly přes stranický sekretariát lidové strany. Ten rozhodoval, které mají být použity v jejím zájmu, zejména pak aby nenarušily její snahu o volební vítězství v posledních parlamentních volbách v roce 2006. (Britské listy 10.2.08)

  Německá tajná služba zaplatila zlodějům za disky, na nichž prý jsou data o nejméně tisíci výše postavených Němcích, kteří mají konta v Lichtenštejnsku. Jenže mít konto v zahraničí není zakázané ani trestné, kolik lidí se podaří obvinit a odsoudit, je velká neznámá. (HN 22.2.08) Zjevným výsledkem aféry jsou zatím jen požadavky německých úřadů na více informací o klientech cizích bank.

  Nokia zavírá závod v německé Bochumi a zve lidské zdroje z něj do nového závodu poblíž rumunské Kluže. Tam ale nabízí platy o více než 90% nižší než v Bochumi. (HN 12.2.08) Toto legální „odírání“ vysvětluje, proč sociologové varují před obrovským nárůstem bezdomovectví.

  Rada bezpečnosti OSN potvrdila Kosovo jako část Jugoslávie, dnes Srbska. Přesto vznikl NATO-stát ‘samostatné’ Kosovo. O vztahů Srbů a Albánců psal T.G. Masaryk (1928) „…jsou velmi nepřátelské, protože turecký tlak na Srby se uskutečňoval přes Albánce... Albánci oloupili Srby, odebrali jim jejich půdu... Během 2 století na 500 000 Srbů bylo vyhnáno." (Britské listy 15.2.08)

  Velvyslanectví USA ve světě připomínají dobře chráněné pevnosti. V Bělehradě stal se však ‘zázrak‘ - když 200 000 lidí protestovalo proti kosovskému NATO-státu, ambasáda byla nehlídaná a snadno ji zapálila skupina studentů. Pak začala kampaň odsuzující Srbsko. Podobný ‘zázrak‘ poznala kdysi i Praha – snadný útok na kancelář sovětské letecké společnosti ‘zdůvodňoval‘ nástup normalizace.

  Bolševici obehnali ‘své‘ země vražednými ploty a Berlínskou zdí se slovy, že chrání výdobytky revoluce před Západem. Samet potvrdil, že byly součástí vězení zvaného stát, ploty/zeď zmizely. Dnes jsou zase in. Scény z Berlína se opakují u „evropského“ plotu v Africe u Ceuty a Melilly; G.W.Bush uzákonil plot podél mexické hranice. „In“ je i bolševická obhajoba plotů.

  Maxiploty v Izraeli jsou viditelné z vesmíru, pásmo Gazy je největším vězením světa pod širým nebem, kde 1,5 milionu lidí, z čehož plnou polovinu tvoří děti a mladiství do 18 let, má od 18.1.08 kolektivní trest zostřený totální blokádou. Přesto Zbyněk Petráček v LN 6.2.08 zdůrazňuje, že ploty prý ochránily několik životů.

  Jedni ‘vězni’ v Gaze zorganizovali protestní lidský řetěz, druzí vystřelují domácky vyrobené rakety, na které je krátká vyspělá technika židovského státu, v průběhu 4 let způsobily smrt 13 Izraelců. (Britské listy 6.2.08)

  ‘V sebeobraně’ izraelská administrativa nařídila letecké i pozemní útoky, jen na přelomu února a března při nich zahynulo přes sto lidí včetně dětí, odsoudila je EU i OSN, naopak náměstek izraelského ministra obrany Matan Vilnaj pohrozil Palestincům „holocaustem". (HN 3.3.08)

  Je holocaust souměřitelný s politicky vyvolaným hladomorem z let 1932-33 (především na Ukrajině), nebo jde o cynické srovnání „nesrovnatelného“? Odpovídá B.Cvek na Britských listech 6.2.08 :

  Izrael, pokud odmítá srovnávání ukrajinské (či jiné) genocidy s holokaustem, se chová velmi hloupě, protože odmítá solidaritu obětí teroru...  situace, kdy pozvolna umíráte hlady a hlad vás nutí k takovému šílenství, že se pojídáte navzájem, mi přijde ještě horší než vraždění lidí kyanovodíkem.“

  Turecký premiér Ergdogan oznámil světu, že turecká „demokracie je dostatečně zralá na to, aby vyřešila kurdský konflikt". Pak „přeshraniční operací uplatnila právo na sebeobranu“. To v praxi znamenalo vpád 10 000 tureckých vojáků do Iráku. Na ukončení bojů tlačí i USA, snad v obavě, aby odpor proti ‘sebeobraně’ nevedl k všeobecnému povstání.

  V Afghánistánu má NATO 37 000 vojáků a chce dalších 10 000. USA vyzvaly spojence, aby poslaly více vojáků do bojů na jihu. Německo a další země odmítly, požadavky USA začalo prosazovat Česko. Už oznámilo, že hodlá poslat vojáky na jih, a Topolánek odjel jednat do Kanady, která chtěla své jednotky z jihu stáhnout.

  Kvůli „co nejvyšší bezpečnosti“ navrhl komisař Franco Frattini elektronickou ‘evropskou zeď’. Každý zájemce o návštěvu ‘Evropy’ má odevzdat otisky prstů a další biometrické údaje, ‘pro úřady’ má být zaznamenán každý přechod hranic. ‘Lidé’ se mají identifikovat pomocí otisků prstů a digitálních fotografií, kontrolováni budou kamerami, scannery obličejů, očí a otisků prstů. (HN 14.2.08)

  SSSR si kontroloval pohyb i uvnitř země, totéž nyní propaguje Británie. Systém kontrol a sběru dat chce rozšířit i na cesty vlakem a lodí, i interních cest v zemích EU, tedy i v ČR, a využívat pro „obecnější účely veřejné politiky“. Neuvěřitelný útok na občanské svobody v EU je prý nutný v rámci nového elektronického dohledu nad občany. (Britské listy 25.2.08)

  Vydavatelství Eko-konzult Bratislava znovu vydalo knihu Martina Herzána „Totalitní světovláda“: Budeme jako roboti? Kdo se snaží ovládnout celý svět? Jak se to dělá? Existují i dnes koncentrační tábory? Budeme úplně zotročeni? Jak se manipuluje veřejné mínění? 205 stran za 189 Kč nabízí i distribuční partneři v ČR.

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  04.03.2008

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit