Pro časopis Svědomí/Conscience 4/2008

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  Když začalo jaro, nasněžilo. Na D1 došlo k hromadným haváriím, na následky nikdo nezemřel. To je dobrá zpráva: v naší zemi zjevně stále dobře fungují aspoň záchranné systémy. Lidé tu nebezpečnou práci dělají, i když nemají imunitu; a když se lékař splete, má na krku policii.

  Politici se také pletou s následky nedozírnými, proto při sametovém střídání u moci padaly sliby o samozřejmé zásadě „kdo má pravomoc, musí nést i odpovědnost“. Místo toho si hned udělili úplnou imunitu ti nejvyšší - poslanci, prezident.

  Krajský soud v Ostravě v kauze Hučín-Pščolka potvrdil, že i mocní policisté mají pravomoc bez zodpovědnosti; při jimi způsobených škodách je nutno o náhradu žalovat nás všechny, stát ČR.

  V minulém Svědomí psal jsem o pokusu návrhem zákona „o omezení imunity poslanců nebo senátorů“ zkusit výrazně rozšířit imunitu i na obecní zastupitele.

  Tématem nového měsíce byl návrh z ministerstva spravedlnosti poskytnout imunitu i exekutorům. Ti byli zřízeni, aby napravovali křivdy, ale jejich pravomoci jsou už teď tak nepřiměřené, že za milionový dluh Správy Pražského hradu smí uvalit exekuci na Pražský Hrad i s katedrálou v hodnotě miliard.

  Návrh provokuje „právem“ exekutorů sáhnout i na účet manžela či manželky, přestože dluh jednoho z manželů není automaticky dluhem toho druhého. I stížnosti na nesprávný postup exekutora má rozhodovat sám exekutor. (LN 6.3.08)

  I soudy chápou, že po vítězství pravdy je normální lhát. Soudce Petr Nagy kdysi zmeškal soudní líčení a „napravil“ to tím, že si jeho průběh vymyslel, zaprotokoloval i fiktivní závěrečnou řeč obhajoby. Nejvyšší soud zrušil rozsudek, který ho připravil o talár; „potrestal“ ho jen snížením platu na půl roku. (HN 6.3.08)

  I já byl svědkem na Krajském soudě Ostrava, jak žádal Ján K. vysvětlení nepravdivých usnesení, že cosi bylo projednáno „za jeho účasti“. Vždy se to tak píše, obhajovala lež soudní úřednice…

  Soudce Nejvyššího soudu Jiří Pácal, který vrátil talár Nagyovi, loni odmítl rehabilitovat evangelického faráře Šimsu za 30 let starou potyčku s estébáky při domovní prohlídce. Letos se za Šimsu postavil senát Ústavního soudu J.Nykodým, S.Balík a E.Wagnerová.

  Na rozdíl od soudců „nejvyšších" si vyžádal zprávy z archivů StB, které daly domovní prohlídce kontext. Pak rozsudek „nejvyšších“ zrušil, protože se schovává za paragrafy procesních předpisů" a nezákonnosti StB přešel bez mrknutí oka. Ústavní soudci citovali Balzaka „nedostatek důvěry v soudnictví je začátkem konce společnosti.“ Pácal ve funkci zůstává. (HN 11.3.08)

  Před Ústavním soudem možná skončí i úředníci ministerstva financí, kteří ještě dnes trvají na zaplacení „daní“, kterými v padesátých letech bolševici terorizovali „kulaky“. Trváním na právní platnosti represí Kalouskovci mohou vyzískat do kasy 25 milionů Kč. (MFD 31.3.08)

  Skupina Ztohoven byla policií a státním zástupcem obviněna ze šíření poplašné zprávy, když do ČT propašovala záběr atomového výbuchu. Soud žalobu zamítl, neb diváci se neplašili, ale bavili. List Metro, nyní patřící skupině MAFRA, okamžitě 28.3.08 otiskl „pobouření občana“ s myšlenkami hodnými padesátých let, že můžete být odsouzeni, i když jste obviněni chybně.

  Občanům se vysmívá i ministerstvo zdravotnictví. Když ho informoval Ján K., že nemá příjmy ani potvrzení o hmotné nouzi, a tak je odříznut od lékařské péče, odpovědělo MUDr. Sajdlovou, že to „nespadá do působnosti ministerstva zdravotnictví“! Ministr Julínek pak tvrdí, že neví o problémech…

  Stranou nezůstal ani prezident. Před volbou prezidentem sliboval „dbám tradic naší civilizace a ctím klasickou rodinu.“ Po složení slibu strávil noc v hotelu s 25letou blonďatou letuškou. Není nic, co se nedělá…

  Jsou věci, co se nedělají, soudí naopak V.Klaus syn, ředitel gymnázia a člen ODS v Praze 8. Už v roce 2002 své spolustraníky označil za „uzavřenou sektu" a loni v prosinci se obrátil na hlavní kancelář ODS, že jsou „porušovány základní principy demokracie". Kvůli úspěchu prezidentské kandidatury jeho otce ale ODS na věc uvalila informační embargo. (HN 14.3.08)

  Premiér a předseda ODS Topolánek zaútočil na ústavní zásadu, že poslanci hlasují dle svého svědomí: Žádá lidovce, aby „umravnili“ poslance L.Hovorku, který soudí, že „reforma zdravotnictví“ je špatná a odmítl být proti návrhu na zrušení poplatků. Topolánek vyhrožoval pádem vlády a Čunek ochotně spěchal Hovorkovi vyčinit. (LN 22.3.08) Čunek už je ve zpět vládě…

  Nedostatek aktivního souhlasu odborů a zaměstnavatelů s vládou odsoudil premiér 28.3.08 na tripartitě. Mimo program ještě sdělil odborářům „Lžete a okrádáte zaměstnance o teplá jídla“ a nedovolil jim reagovat, protože „už mluvili dost“. Ti z jednání odešli. (ihned.cz)

  Místopředsedkyně ČMKOS Kubínková pro další jednání od vlády žádá změnu přístupu: „Našimi argumenty se nikdo nezabývá. Vždy nám jen vláda řekne, že nevyhoví.

  „Zločin slovem? Nesmysl. Ne však u nás.“ To napsal Karel Steigerwald v MFD 11.3.2005. V roce 2008 píše M.Weiss v LN 11.3.08, že „slovní policie“ je na vzestupu už nejen u nás. Ta naše chce stíhat za slova senátorku L.Janáčkovou. Přesto Weiss jako jeden z mála dnes připomíná „svoboda projevu musí chránit i nesympatické projevy“.

  Langerova Policie nechala vypnout internetové stránky Jana Urbana o kauze Diag Human. Důvodem bylo, že na nich je dokument stále označený za „důvěrně“ utajený, ač obsah je znám a vyšel knižně. Urban soudí, že jde o porušení zákonného principu přiměřenosti, Langroidi měli nařídit jen znepřístupnění toho konkrétního dokumentu. (HN 12.3.08)

  Langroidi v tomto případě nehleděli na ústavu, podle které i policie může dělat pouze to, co jí ukládá zákon. Mluvčí kriminální policie P.Kopecká se dokonce nechala slyšet, že když „odborník na extremismus řekne, že stránka je závadová, požádá policie o zablokování“. JUDr.Tomáš Sokol považuje tento krok za velmi nebezpečný precedens! (HN 1.4.08)

  „Vzpomínáte na protesty proti poslednímu sčítání lidu? A to chtěl stát jen pár základních údajů. Kdyby lidé věděli, kolik nesrovnatelně citlivějších dat se o nich každý den shromažďuje a může vydat státu, museli by stavět barikády.“ To napsal T.Němeček v HN 25.3.08.

  Státu to nestačí a sněmovna schvaluje malou technickou „euronovelu" zákona o elektronických komunikacích, další pokus policie a tajných služeb otevřít si přístup k datům. Mobilní operátoři podle ní musejí uchovávat i data o pohybu mobilů, který se zaznamenává i tehdy, když netelefonujete a nepíšete SMS; provideři vše o provozu internetových stránek.

  Člověk – to už dávno nezní hrdě. Pro politika a policistu už zas je tvorem podezřelým. Jeroným Tejc (ČSSD) dal „ke zvážení“, aby návštěvníci internetové kavárny dávali provozovatelům občanské průkazy či byli monitorováni kamerami. (HN 25.3.08)

  Týrání dětí je trestné, přesto ministryně lidských práv Stehlíková žádá i zákaz fyzických trestů. Zatímco v Krnově gang 10-12 letých dětí beztrestně přepadává vrstevníky a obírá je o peníze či jídlo, dbá Stehlíková, aby terorizované děti nedostaly pohlavek od rodičů. Martin Weiss v LN 11.3.08 píše o stálé snaze „zákonně" zasahovat lidem do rodin a lézt do ložnic.

  Weiss dále píše: Lidská práva se výtečně hodila jako klacek na komunisty v době studené války, ale byla jen neplnohodnotnou náhražkou za ideál demokratického života společnosti... Ale udělejte z nich alfu a omegu života demokratické společnosti, a valnou většinu toho života zrušíte.

  V knížečce Proč existují národy píše francouzský politolog Pierre Manent mimo jiné: „Vrátila se doba osvícenského despotismu, přesné označení pro všechny ty agentury, správy, soudní dvory a komise, které ve zmatku, ale v duchu jednomyslnosti, pro nás vypracovávají stále pedantštější pravidla.“

  Weiss k tomu dodává, že úřad Džamily Stehlíkové je ztělesněním tohoto umrtvujícího neodespotismu. Originálnímu despotismu se alespoň dalo důstojně vzdorovat. Ale jak nesouhlasit s úřadem, který chrání naše lidská práva?

  Vše výše uvedené se mi jeví jako problémy k řešení, má-li v naší demokracii podle Masarykova slibu (ve Washingtonské deklaraci) vláda odvozovat všecku svou spravedlivou moc ze souhlasu ovládaných.

  Jinak to vidí Milan Paumer. Po ocenění medailí premiéra Topolánka prohlásil každý musí vidět, že jediný problém, který tady máme, je ten, že tu máme komunisty.

  Senát projednával novelu trestního zákona zakazující „propagaci komunismu a nacismu a jejich symbolů“. Netýkala se fašismu a neprošla.

  Největší jezdecká socha v Evropě, Jan Žižka na pražském Vítkově, dostala bez požehnání úřadů triko „Nechci další totalitu“. Hned ráno volal udavač na policii, ta nechala triko odstranit a „věc šetří“. Další trika s protitotalitními motivy budou předvedena 1. května 08 na pražském Žofíně. (LN 28.3.08)

  Nejvyšší státní zástupkyně R.Vesecká podala dovolání v kauze Ludmily Brožové-Polednové, prokurátorky v procesu s Miladou Horákovou. Nejvyšší soud může zvrátit rozsudek Vrchního soudu v Praze, že podíl na zločinech proti lidskosti, jakými politické procesy nepochybně byly, je u nás promlčen. (HN 10.3.08)

  Premiér Topolánek se v Izraeli s jarmulkou dotkl Zdi nářků a řekl „Izrael má právo na obranu“. Já soudím, že jako každý stát má právo jen na obranu „přiměřenou“. (HN 11.3.08)

  Americké ministerstvo zahraničí vydalo své každoroční hodnocení stavu lidských práv ve světě. Nezmínilo Čínu, ale Jiřího Čunka: stěhování na 360 lidí i způsob uzavření kauzy úplatku. (HN 13.3.08) Do Američanů se na oplátku obul premiér Topolánek, že v otázkách lidských práv jen těžko může poučovat země, která umožňuje mučení zajatců".

  V „hodné Číně“ začala téct krev v Tibetu, zemi dle ČRo2 strategicky významné a s vojenskými základnami, která byla v době komunistické invaze v podstatě suverénním státem. Dnes jsou etničtí Tibeťané vyloučeni ze všech úředních a armádních funkcí, s nimiž je spojena reálná moc. (HN 26.3.08)

  Dalajlama mluví o „kulturní genocidě" Tibeťanů. (HN 17.3.08)  Zato Jiří Paroubek zhodnotil situaci slovy podobně jako Hitler Protektorát: „Já myslím, že Tibet je po mnoho století integrální součástí Číny, takže je věcí Číny, jakým způsobem ty věci řeší.“ (Právo 17.3.08)

  „Olympijští funkcionáři“ už dávno nejsou schopni na dobu olympiády zakázat války, zakazují už jen sportovcům. A tak vyvěšení tibetské vlajky politiky v Čechách je představováno jako úctyhodné, totéž v podání sportovců zakazováno jako „politická propaganda“.

  Srbský plavec Milorad Čavič převzal zlatou medaili v tričku s nápisem „Kosovo je Srbsko“ a funkcionáři ho „za politický akt“ vyloučili z další účasti na šampionátu. Nedělejme ze sportovců otroky, napsal M.Prachař v LN 22.3.08.

  Dánsko nechce mít nic s porušením bankovního tajemství - kradenými daty z lichtenštejnské banky kdysi koupenými německou službou a za A.Merkelové použitými ke „zlepšování výtěžnosti daní nelegálními prostředky“. Akce přinese státům peníze, ale nepřispěje k hospodářskému růstu. Otázkou dneška je: Jak se postaví soudy ke svévoli veřejné moci? (LN 22.3.08)

  Rozsáhlá studie zadaná americkým ministerstvem obrany nenašla důkazy o tom, že by Irák za režimu Saddáma měl vazby na teroristickou síť Al-Káida, jak to tvrdili američtí představitelé ve snaze zdůvodnit invazi do Iráku. (HN 14.3.08)

  „Neklid“ vzešlý z US „hypotéční“ krize zasáhl i Island, jehož ekonomika kdysi stála na rybolovu. Ten dnes tvoří jen 6% HDP, zato vzrostly investice do hotelů, nemovitostí a bankovnictví. Ekonomika „rostla“, ale v nerozumných proporcích. Island zvýšil úrokovou sazbu na 15 % a snaží se zabránit prudké devalvaci měny a následné hluboké recesi.

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  02.04.2008

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit