Pro časopis Svědomí/Conscience 10/2008

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  K šesti letům vězení za podíl na politickém procesu z roku 1950 s Miladou Horákovou a spol. byla odsouzena 86 letá Ludmila Brožová – Polednová. Podílela se na závěrečných řečech žalobců, byla u popravy odsouzených a sepsala hodnotící zprávu, že výsledek procesu byl díky spolupráci s StB úspěšný.

  Tato bývalá prokurátorka se stále vymlouvá, že jen bezmezně věřila zkušenějším, dodnes nepřipouští, že by odsouzení byli zcela nevinní, považuje za normální i další „svůj“ proces, ve které padl trest 20 let vězení za vyhazování mandelinky bramborové z okna. (Mandelinka byla tehdy onálepkována jako zrůdný „americký brouk“). (Právo 10.9.08)

  Nejvyšší státní zástupkyně R.Vesecká požádala prezidenta republiky o milost pro L. Brožovou – Polednovou, ale prezident nevyhověl. Podle jeho názoru ne prezident, ale přímo soud by měl zohlednit „rozpor mezi vinou na straně jedné a účelností a účinností trestu pro člověka tohoto věku a s takovým časovým odstupem na straně druhé". (Týden.cz)

  Proč byla exprokurátorka odsouzena tak pozdě, komentoval Ivan Hoffman: „Napřed se musel změnil režim, kterému sloužila. Podobně je tomu ostatně s dnešními velkozloději, které pochopitelně nikdo nesoudí, dokud oni a jejich kamarádi vládnou. (Deník 26.9.08)

  12. srpna před třiceti lety varoval dokument Charty 77, že „pobyt vojsk jednoho státu na území státu druhého v mírové době rozhodně nepatří k jevům uznávaným za normální“. Chartisté za to dostali nálepku „agenti Washingtonu“.

  Ještě při vstupu ČR do NATO zněly sliby, že u nás nebude dislokována žádná cizí jednotka. Pak se i v USA dostala k moci politika s bolševickými kořeny, a čeští politici měnili názory.

  V r.2003 podle ministra zahraničí Špidlovy vlády C. Svobody „myslet evropsky“ už znamenalo žádat rozmístění amerických jednotek. 3 roky poté exposlanec ODS a prezidentský poradce Jiří Payne chtěl, abychom se o ty jednotky ucházeli i bez ohledu na mínění evropských spojenců. (Jan Keller, Právo 25.9.08)

  V roce 2008 ministryně Parkanová podepsala smlouvu o časově neomezeném pobytu amerických vojáků. Novináři i tajné služby znovu nálepkují - kdo stále říká totéž co Charta, je stále agent, ne už agentem Washingtonu, ale Moskvy. (ČRo 25.9.08)

  V Torontu zemřel Tomáš Baťa mladší. Jeho příjmení bylo symbolem kapitalistického podnikání v ČSR, protože Tomáš starší a Jan z malé ševcovské dílny ve Zlíně vybudovali firmu obouvající svět. V posledních dvou desetiletích i firma Baťa přesouvala výrobu zejména do Číny a Indie, na Západě boty prakticky jen prodává. (HN 2.9.08)

  Americký zákon před 75 lety umožnil „investiční bankovnictví“, pak po desetiletí spekulanti z newyorského Wall Streetu hýbali světem. Ještě v polovině září 2008 prohlásil americký republikánský kandidát John McCain „základy našeho hospodářství jsou silné“, přestože investoři panikařili na všech burzách, které byly otevřeny. (HN)

  Pak i poslední dva nezkrachovalé „investiční domy“ Goldman Sachs (prodělal za rok 5 miliard dolarů) a Morgan Stanley (odepsal 16 miliard) zatáhly oponu, už prý nebudou vydělávat především na riskantních obchodech s cennými papíry, na které si půjčovaly miliardy. (HN 23.9.08)

  „Volný trh“ zahrnoval mnohou nezodpovědnost. Jednou za poskytnutí hypotéky byli odměňováni zprostředkovatelé podle velikosti hypotéky, bez ohledu na bonitu dlužníka. Jindy byly nedobytné pohledávky baleny do balíčků a prodávány dalším „investorům“. Tak se příčiny krize šířily po USA i „globálním světě“, a hloubka krize nemůže být zřetelná. (HN)

  Volný trh v Americe je mrtev se všemi svými cíli, řekl US senátor Jim Bunning, když vláda G.W.Bushe 7.září vyčlenila prvních 200 miliard dolarů na záchranu investičních společností Fannie Mae a Fredy Mac, ale odmítla pomoci investiční bance Lehman Brothers. 17.září pro změnu dostala půjčku 85 miliard dolarů pojišťovna AIG.

  20.září navrhl Bílý dům otevřeně zkombinovat kapitalismus s ultrasocialistickým přerozdělováním: Jediný člověk, ministr financí, by měl mít právo podobně přerozdělit 700 miliard dolarů daňových poplatníků. (HN 22.9.08). Ultrasocialismus v USA zatím naráží na potíže, kongresmanům se nelíbí absence kontrolních mechanismů pro manipulaci s penězi. (Právo 26.9.08)

  McCain v polovině září krizi ekonomiky neviděl, 10 dní poté naopak odmítl dělat předvolební kampaň a účastnit se veřejných debat, dokud „Kongres nepodpoří záchranu ekonomiky“. (HN 26.9.08)

  K tématu podotkl Václav Cílek na Čro2 17.9.08, že západní společnost se nemůže spolehnout už ani na „hodnotitele“ – ratingové agentury. Proto nejde ani tak o krizi finanční, jako o krizi důvěry. Ivan Hoffman v Deníku 25.9.08 dodal, že se dříve nebo později bude muset rozhodnout, zda budou potrestáni podvodníci nebo ti, kteří jim naletěli.

  Francouzský prezident Sarkozy v OSN volal po záchraně kapitalismu, neurčitě navrhl jakýsi lepší, regulovaný, ve kterém by se nevládlo z burzy. Chce k tomu svolat summit. (Deník 25.9.08)

  Podle I.Hoffmana je třeba se vrátit ke kapitalismu, jehož podstatou bude ekonomika a ne peníze. Peníze by zase měly především usnadňovat obchod, dosavadní „experti na finance“ by se měli rekvalifikovat na něco užitečného.

  Podle V.Cílka končí „novověk“, od objevení Ameriky založený na expanzi. Je nutno ukončit expanzi, protože megaspolečnosti dělají megachyby a strhávají do propasti slušné instituce. Je nutno megaspolečnosti rozdělit… (Čro2 17.9.08)

  „Rozhodující české politiky“ tohle nevzrušuje, Topolánkova vláda dokonce schválila státní rozpočet, kterému nevěří snad ani ona. Vychází totiž z předpokladu růstu české ekonomiky o 4,8 %, ač ekonomové mimo vládu předpokládají růst podstatně nižší. (HN 23.9.08)

  Rozhodující téma „občanských demokratů“ poodhalila reportáž TV Nova. V jedné z hlavních rolí byl mladý Jan Morava, učitel, který v 19 letech vstoupil do ODS a hlásal „Pravý čas pro pravé lidi… politika přívětivá a slušná k občanům“. Ve 27 letech se stal poslancem především díky preferenčním hlasům občanů. (HN 9.9.08) Pak vyšlo najevo, že kupuje materiály na kolegy.

  Morava se mandátu vzdal, ale předtím z něj ještě vypadlo, že podobnou informační špínu nabízejí „na trhu i české tajné služby“! (Právo 10.9.08) Nad zprávou se nepozastavil žádný z politiků.

  Existují prý důkazy, že o těchto aktivitách poslance Moravy věděl dokonce šéf poslaneckého klubu ODS, poslanec Tluchoř - ten zůstal ve funkci a má podporu vedení Strany.

  Slova I. Hoffmana, že politika zdegenerovala ze servisu občanům na servis pro byznys, potvrdil Ivan Langer. Veřejně se hlásí k tomu, že lobboval a lobbuje za nejrůznější firmy. S tím, že nepřímo pracoval pro mafiánského kápa Františka Mrázka, prý ministr vnitra problém nemá, protože to prý nevěděl. Langer má dál podporu premiéra i vedení ODS! (LN 26.9.08)

  21.9.08 na TV Prima premiér veřejně obvinil primátora Béma a poslance Tlustého, že ho chtějí zničit. Pražská ODS pak usnesením vyzvala premiéra, aby přestal v „urážlivých a nepodložených útocích“; poslanec Tlustý podal na premiéra žalobu za pomluvu; poslanecký klub ODS opustili Juraj Raninec a Jan Schwipel. (HN 22. a 24.9.08)

  Premiér pak vyhlásil, že ODS není v krizi; pokud je něco v krizi, pak je to česká politika. Přidal se Miloš Zeman, že úroveň české politiky klesá od doby, kdy on přestal být premiérem. Zeman dodal, že se vrací do veřejného života. (Právo 25.9.08)

  Že česká společnost je v krizi, potvrzuje i dění v Bursíkově „Straně zelených“. V ní vzniklo jen během června 2008 52 nových základních organizací strany. Hovoří se o tom, že noví členové nejsou jen podřízení ministra Bursíka, ale též úředníci ministerstva školství spolustraníka Ondřeje Lišky.

  Takto vylepšená strana na svém sjezdu zvolila M.Bursíka znovu předsedou, do předsednictva nepustila žádného Bursíkova odpůrce. Bursík pak prohlásil, že je to důkazem, že jeho strana je schopna kompromisů. (Jan Keller, Právo 10.9.08)

  Podle HN 6.8.08 je na španělském pobřeží rekordní počet rozestavěných domů, z nichž mnohé „jsou černé stavby, které developeři mohli začít budovat jen po uplacení starostů.“ V důsledku recese tam hledají developeři rejdiště jinde.

  Pražští zastupitelé pochopili developery, bez diskuze s Pražany „schválili“ 43 změn územního plánu: Sotva ČD dokončily přestavbu kolejiště k Masarykovu nádraží, „schválili zastupitelé“ že místo kolejí tam bude „obchodně administrativní centrum“. Kvůli stavbě dalšího „obchodně administrativního centra“ podle T. Fischerové má být 16 měsíců uzavřena stanice metra Národní třída.

   Kdo dezinformoval národ o útocích na město Cchinvali?, ptal jsem se v minulém čísle v příspěvku „Československo nebylo chybou“. Odpověď mi dala slova US ministryně C.Rice tlumočená ČRo - nálepka křiváka obelhávajícího národ jednoznačně zůstala politiku senátoru Jar.Štětinovi.

  Stalin kdysi zkusil činit Němce odpovědné za mrtvé z Katyňského lesa. Jar. Štětina se pokusil svést odpovědnost za mrtvé v Cchinvali na Rusy. Nebyl za to vypráskán, jak jsem navrhoval, ale pochválen „denním zpravodajstvím J.Šinágla“, že „Senátor Jaromír Štětina a jeho spolupracovníci odvádějí skvělou práci“.

  Tentýž Štětina je „garančním zpravodajem“ senátního usnesení o „integraci Gruzínské republiky do Severoatlantické aliance“. Ten návrh je skvělou pomocí těm, kteří chtějí rozložit spolupráci západní civilizace. Ta se těžko může jednotně postavit po bok Saakašviliho, když podobně jako kdysi StB nechal po ránu útočit na nic netušící lidi v Cchinvali.

  Dvakrát během září 2008 zaútočilo „denní zpravodajství J. Šinágla“ na Mojmíra Zapletala za příspěvek „Nenávist škodí zdraví“. (HRM 100908 a HRM 120908) V duchu bolševických tradic „denní zpravodajství J. Šinágla" nezveřejnilo ani zlomek napadeného článku, ale obvinilo M. Zapletala z neoprávněné nenávisti a neschopnosti.

  Napadený Zapletalův článek je zde, a čtenář se sám může přesvědčit, jsou-li obvinění v Šináglově „zpravodajství“ důvodná. Možná čtenář spolu se mnou nabude dojmu, že „zpravodajství“ soptí jako kdysi Rudé právo, když neumělo reagovat na oprávněnou kritiku.

  „Zpravodajství“ veřejnoprávního Českého rozhlasu není lepší. Před krajskými volbami opakovaně informovalo s odvoláním na nejmenované odborníky, že část programu Národní strany (NS) je zjevně v rozporu se zákonem. Když jsem si program NS poslechl na náměstí i vzal písemně, takový bod jsem vůbec nenašel. Další „zpravodajství“ je vymyšleno „odborníky“.

  Předseda Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Václav Žák s tímhle nemá problém. Zato řeší problém slovenské punkové skupiny Rozpor, která v českém vysílání propagovala antifašismus. Postoje zcela běžné jsou náhle prohlašovány za podněcování „k nenávisti vůči skupinám obyvatelstva.“ (Metro 3.9.08)

  Ke krizi důvěry ve společnosti řekl I. Hoffman v pořadu „Jak to vidím“ 18.9.08 na ČRo2: Nelze se tolerovat lži, ani politiku která není správou věcí veřejných. Není zodpovědné jít k volbám, když nevolíte program, ale negativně (proti někomu). Je třeba hledat alternativu proti současné „politice“…

  Udávat je normální, dokonce i rodiče. Bolševik učil děti ve škole o Pavlíku Morozovovi, který udal, že si lidé bez povolení úřadů nechali část úrody k přežití. Dnes mně o udavačství v ČR jako něčem normálním informovalo TV zpravodajství - dcera udala staré rodiče, že mezi jinými bylinkami si bez povolení úřadů vypěstovali rostliny marihuany k léčení!

   Léčebné účinky marihuany jsou prokázány, přesto městská policie rostliny zničila podle presumpce viny - mohly by být vykouřeny. Státní policie za naše peníze začala stanovovat, jaký trest rodičům hrozí, za to že žádný společností chráněný zájem neohrozili. Tohle přece nikdy nikdo nechtěl…

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  27.09.2008 ;
LN=Lidové noviny, HN=Hospodářské noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit