Pro časopis Svědomí/Conscience 11/2008

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  28. října jsme si připomněli nedožité devadesátiny Československa. Řečeno slovy legionáře plukovníka Švece tehdy vyvrcholil „boj za svobodu nás Čechů“. Vystoupení legionářů tehdy označil francouzský prezident Poincaré za dílo větší a slavnější, než z dějin známá anabáze deseti tisíc Xenofontových Řeků. Pro připomenutí bývaly v prvních letech sázeny „stromy svobody“.

  My Češi jsme „čekali až nás osvobodí ostatní, jiní", šířil naopak letos J. Šinágl. Když se Svědomí kriticky ozvalo, reagoval Šinágl útokem zmíněným uvnitř listu.

  Praha po letech zažila 28. října vojenskou přehlídku. Jenže dnešní armáda je určena na zahraniční mise; nezodpovězena je otázka, jak bude v případě potřeby bráněno území ČR. Najdou politici odvahu vycvičit občany k případnému partyzánskému způsobu obrany, se kterým Západ dříve počítal proti bolševikům?

  28. října večer uděloval prezident řády. Bohuslavu Bubníkovi dal Řád TGM mj. za podporu výsadku Antropoid, který zlikvidoval zastupujícího protektora R. Heydricha. Podle ceremoniáře parašutisté „spáchali atentát“ a na mne šly mrákoty. „Spáchat“ lze přece pouze zločin ! Likvidaci tyrana za zločin nepovažuji, omyl hradního ceremoniáře ano.

  V předvečer „vyznamenávala“ i ministryně Parkanová. Prokádrovala Tři krále protinacistického odboje a ocenila jen jednoho z nich – J. Mašína. Jeho dcera Zdena metál odmítla převzít, když zjistila že zde je oceňována i předsedkyně KPV Naděžda Kavalírová. Z. Mašínová tak dokázala prorazit zeď mediálního mlčení o minulosti a činech N.Kavalírové.

  Zdena Mašínová nemá funkce ani metál, ale má moji úctu za šikovnost. Její zásluhou cituji z LN 30.10.08, že o údajném pronásledování N. Kavalírové „komunistickým režimem lze pochybovat, neboť léta normalizace trpěla, byvši zaměstnána na ministerstvu sociálních věcí, zatímco manžel byl umístěn na vnitro.“

  N. Kavalírová dnes brojí proti „zločinné komunistické ideologii a zločinném jednání komunistické strany". V Senátu podobně 30 senátorů z 38 přítomných vyzvalo vládu ke krokům, směřujícím k zákazu KSČM.

  Státní cenu dali i architektu Janu Kaplickému. Kaplický ji odmítl, komentář podala jeho paní Eliška: „Johan zatím v Česku nepostavil ani popelnici, je pro něj nepochopitelné, že by měl dostat národní cenu.

  Stát zřídil Ústav pro studium totalitních režimů mj. proto, aby se historické dokumenty „přestaly využívat v osobním nebo politickém boji jako nástroje diskreditace.“ (LN 21.10.08)

  Ústav pak umožnil, aby po vyplnění jednoho papíru se leckdo mohl hlásit jako jeho „badatel“. „Badatelem“ se stal i Adam Hradilek a jeho vinou v mnoha zemích světa teď informují, že podle českého „zpravodajského" časopisu Respekt byl proslulý spisovatel Milan Kundera udavačem, který dostal jednoho muže na 14 let do vězení.

  K „obvinění“ stačil jediný písemný záznam o činnosti jednoho esenbáka z padesátých let. Nikdo neověřoval skutečnost jinde, např. v protokolu z následného soudního procesu. Netuší „badatelé“, že bude těžké zjistit, které dokumenty z doby vlády jedné strany jsou pravdivé. Orgány si tehdy vymýšlely na občany a občané zkoušeli oplácet.

  Kniha Mariána Dudinského „Kmotrou mi bola ŠtB potvrzuje, že orgány si na občany vymýšlely ještě v osmdesátých letech. Naopak vydavatel Svědomí Milo Komínek ve snaze zdiskreditovat zvláště vypečené soudruhy jim zasílal z exilu písemná „poděkování za spolupráci“.

  Respekt v té kauze neskandalizuje ženu, která v čase plném strachu a udavačství třetí osobě řekla o kurýru západní rozvědky Dvořáčkovi, raději ve stylu bulváru osočil proslulého Kunderu.

  Kundera byl tehdy vyhozen z partaje, ale ještě zodpovídal za pořádek na studentské koleji. Mohl se domnívat, že je zkoušen, zda nebude krýt agenta, o jehož přítomnosti byl informován. Kdyby byl Dvořáček agentem StB, za mlčení by ve vězení skončil jen Kundera. (historik P. Paleček v LN 21.10.08)

  V této kauze proti neověřenému tvrzení z jednoho papíru stojí slovo M. Kundery, proto se Kundera v právním státě musí považovat za nevinného. V Česku ne:

  Podle publicisty V.Bystrova (LN 5.11.08) prý lžeme sami sobě, když tvrzení z jednoho papíru nebereme smrtelně vážně, prý to vede jen zpochybnění zrůdnosti té doby. Novým bezprávím ale nelze upozorňovat na bezpráví staré.

  Když se 11 světových spisovatelů zastalo Kundery, moderátor ČRo2 Vl. Kroc zpochybnil princip presumpce neviny: „Odkud si mohou být tak jisti, že se mohou Milana Kundery zastat, že skutečně něco takového neudělal?

  Redaktor Luděk Navara v MFD 14. října 2008 už předvídá nové kádrování starého Kunderova díla: Potvrdí-li se selhání Kundery před šedesáti lety, „Kunderovo dílo bude znovu posuzováno a znovu váženo.

  A tak se obávám že hlavním motivem útoku na Kunderu by mohla být výchova Čechů, aby si na tohle zase zvykali. Navíc považuji za důležitější, že Milan Kundera poté „prohlédl“ a sám pomohl zrůdnost režimu veřejně odhalit.

  Volby jsou dnes průzkumem úspěšnosti reklamních agentur, prohlásil jsem veřejně v devadesátých letech. Dostal jsem nálepku radikál, extremista, ale vývoj mi dal přinejmenším za pravdu.

  V USA volební štáby už znají u možných voličů i číslo bot a dotáhly mapování voličstva až ke strašidelné dokonalosti Velkého bratra, přiznávají HN 27.10.08

  Americká agentura PSB pracující pro ČSSD doporučila proměnit krajské volby v dobře zrežírovaný cirkus na téma referenda proti vládě. A tak chlapy lákal na mítinky ČSSD mohutný náklaďák, teď ho přetřou a bude jezdit vánoční kampaň pro Coca-colu. (HN 27.10.08)

  Vláda i ČSSD před volbami oslovovaly voliče i tezemi, které se k pravdě blížily jen velmi vzdáleně. Politici se řídili Gobbelsovou zásadou nelhat, ale „aktivně nakládali s pravdou". Za „klamavou reklamu" jim žádný postih nehrozí. Etická pravidla, kterými se musí řídit při zadávání reklamy firmy, se na politické strany nevztahují nikde v Evropě. Hlavně proto, že politici se etickým pravidlům zkrátka nepodřídí. (HN 15.10.08)

  ODS pomohla ČSSD zvítězit zradou minulých volebních slibů. Zdravotní reforma se nedostala dál než k poplatkům, z daňové reformy a slibu neodevzdávat další pravomoci do Bruselu nezbylo skoro nic. Možná se mezi bývalými hejtmany najde nový lídr ODS, jako se kdysi v krizi zdola vynořila M.Thatcherová. (B.Kuras v MFD 27.10.08)

  „Volby“ vyhrála ČSSD, i když nevím, zda tohle voliči chtěli; stále nemají bílý lístek znamenající nesouhlas s předloženou nabídkou. Paroubek v opojení řekl, že jen „politicky naprosto stupidní člověk“ by hlasoval proti ČSSD. (MFD 25.10.08)

  V souboji o předsedu ODS se Topolánkovi na sněmu rozhodl postavit Pavel Bém. K Bémovi připoutal pozornost i požár části Průmyslového paláce v Praze-Holešovicích. Tamní výstaviště nevydělává městu, má ho v nájmu Incheba, nájem jí snížila z 60 milionů ročně na 10 rada v čele s primátorem Bémem a náměstkem Paroubkem.

  Podle smluv i pojistné plnění za vyhořelý palác shrábne nájemce, ale nic mu nebrání obnovu nechat Praze. Asistent ředitele Incheby Václav Kočka senior byl na křtu Paroubkovy knihy i na Bémových narozeninách. (HN 24.10.08)

  Rodinu Václava Kočky sledoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu od svého vzniku. Varoval premiéra Zemana, když s Kočkou zahajoval matějskou pouť. Reakcí bylo několik zatčených a falešně obviněných detektivů z útvaru, ataky Zemana na útvar, pokus odvolat šéfa Jana Kubiceho. (J.Spurný v LN 14.10.08)

  Kubiceho útvar skončil. Na pohřbu Kočky mladšího se sešli političtí lobbisté i podnikatelé podezřelí z napojení na organizovaný zločin, a policisté jen přihlíželi, jak většina z drahých aut vyjela bez poznávacích značek. (LN 23.10.08)

  Policista Martin Červíček nedávno vedl kriminálku v Náchodě. Pak byl narychlo povýšen a jako jediný se ucházel o místo šéfa dopravní policie a zvítězil. Teď už je v čele pražské policie. (LN 3.10.08) Pražský magistrát byl proti.

  Policejní prezident Martinů, ministr vnitra Langer a dokonce i ministr zdravotnictví Julínek se shodli, že magistrát do výběru policejního šéfa ve své obci nemá co mluvit. Inu, nejsme USA, kde si občané svého šerifa i volí. (LN 3.-4.10.08)

  Zemřel Miloslav Mareček, signatář Charty 77, který i formou hladovky marně prosazoval, aby byli souzeni pachatelé jednoho z pilířů normalizace - pendrekového zákona.

  Pod heslem Svoboda místo strachu uspořádala mládež karneval na protest proti rostoucím aktivitám měst a státu při monitorování občanů i proti četným zákazům, které státní správa i samospráva uplatňuje. (HN 13.10.08)

  Zpravodajský web Aktuálně.cz oznámil, že začne „důsledně administrovat diskuse pod všemi články", i pod zprávami z politiky. Cenzura vstupuje už i na český internet. (P. Kosatík na ČRo2)

  V „Kuřimské kauze“ týrání dvou chlapců a proměn „Aničky" padly nepravomocně tresty. Podle lékaře Jana Hnízdila je třeba zjistit, zda „pachatelky“ nebyly samy obětí brainwashingu. Ten dokáže proměnit lidskou mysl a z normálně vypadajících lidí udělá poslušné otroky, kteří se nevzbouří a poslouchají příkazy jako hmyz instinkty. (LN 1.11.08)

  Vládní návrh na zvýšení záruk za vklady klientů v tuzemských bankách se drží pravidel EU - nepojištěno tímto zákonem má zůstat důchodové a životní pojištění. (Britské listy 31.10.08)

  Na papíře je metodou EU konsenzus a dodržování pravidel, v praxi se prosazuje „tlak aktivistické menšiny, která své zájmy ráda prosazuje metodou stavění partnerů před hotovou věc. (M.Weiss LN 1.11.08) Příkladem byla schůzka signatářských zemí mnichovské dohody, která ukončila závaznost „paktu stability“. (Britské listy 6.10.08)

  Evropská unie je Unií tří B - bankéřů, byznysmenů a byrokratů, zhodnotil „sjednocovanou Evropu“ Zdeněk Mahler (ČRo 1 28.10.08) A tak si dělili funkce při obědě v Paříži francouzský prezident Sarkózy a premiér Topolánek. Češi budou podle pravidel půl roku v čele Evropské rady, Francie získá šéfování nové Unie pro Středomoří. (LN 1.11.08)

  HN 16.10.08 realitu doplňují: „Ty nejcitlivější, nejspornější a nejkontroverznější témata totiž evropští vládci neprojednávají v zasedací místnosti obklopení stohy dokumentů, ale u modrobílého kytičkovaného porcelánu Villeroy&Boch a toho nejlepšího evropského vína.“ Tým unijních someliérů už navštívil ČR a je hotov seznam vín pro dobu českého předsednictví.

  BBC má důkazy, že gruzínské jednotky při (popřeném) útoku na Jižní Osetii „použily nepřiměřené síly a zřejmě se zaměřovaly na civilisty.“ I britský ministr zahraničí D. Miliband řekl: „Myslím, že gruzínské vojenské akce byly bezohledné. Myslím, že ruská reakce byla nepřiměřená a chybná…“ Saakašvili svou vinu dál zapírá. (Britské listy 31.10.08)

  „Politika“ zapírání učarovala K. Schwarzenbergovi. Z jeho iniciativy se sešla „dárcovská konference“ a Saakašviliho režim dostane přes 80 miliard Kč. Čeští vládní furianti mu slíbili dát daleko více než Francie, která má s Gruzií dlouhodobé vztahy, slíbili i dvakrát víc než SRN… (LN 23.10.08)

  Podle US manuálu má být při vývozu demokracie dodržován poměr 50 vyvážejících vojáků na 1 000 převychovávaných obyvatel. Toho poměru v Afghánistánu Západ ještě nedosáhl a jeho vojskům hrozí krach. Prozápadní afghánský prezident vyzval Taliban k jednání za zprostředkování saudského krále Abdalláha. (MFD 3.10.08, Metro 1.10.08)

  Vysílat tam další síly nemá smysl, to jen zvyšuje počet „terčů“ pro povstalce. Jediným řešením je odchod Západu a přijatelný diktátor. To měl podle francouzského týdeníku Le Canard Enchaîné 2.9.08 prohlásit britský velvyslanec Sherard Cowper-Coles. (Právo 3.10.08) Čeští vládní furianti přesto schválili vyslání dalších „vojáků na zahraniční mise“. Počet „terčů“ v Afghánistánu chtějí letos zvýšit na 415, později na 745. (LN 2.10.08)

  Podle deníku Independent v Kongu už zahynulo 5,4 milionů osob, ne však v „kmenovém konfliktu" na „necivilizovaném kontinentě". Podle OSN tuto válku vedou „podnikatelské armády" s cílem zmocnit se kovů, které západní civilizace kupuje pro mobilní telefony, 17 000 vojáků OSN bezmocně přihlíží a začíná být terčem. (Britské listy 31.10.08)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  6.11.2008 ; ČRO= Český rozhlas, LN=Lidové noviny, MFD Mladá fronta Dnes, HN=Hospodářské noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit