Pro časopis Svědomí/Conscience 1/2009

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  V roce 2008 jsem si vysloužil plno úsměvů - stačilo děkovat každému, kdo mě v tramvaji pustil sednout, když chodím o holi. Šokem roku 2008 byl pro mne ničím nepodložený výpad proti Antonínu Huvarovi, který přicházel mailem z různých částí světa v čase adventním.

  Antonín Huvar po II. světové válce vychovával mládež ve skautském duchu, znelíbil se tak některým probolševickým aktivistům a ti vykonstruovali skupinu „Huvar a spol.“; někteří její „členové“ se ani neznali, přesto byli odsouzeni hned r.1948 k dlouholetým trestům vězení.

  Dnes Antonín Huvar přednáší mládeži i o zločinech bolševismu. Jen co v prosinci 2008 převzal „Cenu Jaromíra Šavrdy za svědectví o totalitě“, zlí aktivisté vypustili do světa, že se kolem něj vytváří skupina lidí poplatných ‘starým strukturám’…“. Pomluva A. Huvara byla teď podpořena razítkem jedné z poboček Konfederace politických vězňů ČR…

  Nepotrestané masakry v palestinské vesnici Dejr Jasin a dalších, letitá okupace západního břehu Jordánu a pásma Gazy, mají na svědomí i trvalou nejistotu Izraele. Pochopil to i G.W.Bush a chtěl vynutit dohody zaručující Izraeli bezpečnost a Palestincům životaschopný stát, uvolňující napětí mezi Západem a (nejen) arabským světem.

  Bush dohodu nevynutil, britský premiér Brown marně žádal izraelského premiéra Olmerta o zrušení nehumánního embarga pásma Gazy. (HN 17.12.08)

  Izrael je volební demokracií a ta má své vady. Otroctví a segregace přežívaly na americkém Jihu díky tomu, že většina voličů na Jihu byla jeho vášnivými stoupenci.

  V Izraeli je před volbami a většina voličů je pro vládu tvrdé ruky vůči Palestincům. Politici většině vyhověli, podle izraelského deníku Haaretz ministr obrany Ehud Barak nechal připravovat současný masakr v Gaze už v době dojednání loňského příměří. (BL 5.1.09)

  I „teroristé“ z Hamasu zvítězili ve volbách. Ví, že bezcitný svět reaguje až na masakry dětí. Aby upozornili na problémy Palestinců, spoléhají na izraelské násilí. Odpálili na izraelské území tisíce raket, na které jsou krátké izraelské satelity i Mosad; rakety usmrtily za 8 let 20 Izraelců. Přestože Hamas po vyhlášení půlročního smíru v červnu 08 dodržoval klid zbraní a přinutil k tomu i organizace jako Islámský džihád, Izrael splnil přání Hamasu.  (BL 5.1.09)

  Když civilisté začali po stovkách umírat kvůli neschopnosti politiků domluvit se, Schwarzenberg prohlásil, že na to má Izrael právo. (Metro 2.1.09) Rozruch vzbudilo, když Topolánkův mluvčí „pro předsednictví“ Jiří Potužník mluvil o izraelském „obranném kroku“. Mezinárodní právo zná pojem přiměřené obrany, je izraelská akce přiměřená?

  Když Irská republikánská armáda odpalovala z Irské republiky rakety na území Severního Irska, nezaútočila Británie na Irskou republiku a neničila irské univerzity, kostely a tankery a policejní stanice a nezabíjela stovky civilistů, aby tím Irům uštědřila lekci. Nesnížila se na úroveň IRA a nepáchala další zločiny. (Independent, BL 30.12.08) Dnes si Izrael dovolil dohnat a předehnat Hamas v počtu zločinů.

  Později Schwarzenberg trochu otočil - Potužníkův výrok označil za chybu a slíbil děkovat Pánu Bohu za každý život, který se podaří zachránit. EU i ČR chce zmírnit humanitární krizi v pásmu Gazy. Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová ale prohlásila, že „v pásmu (Gazy) není humanitární krize…“ (HN 2.1.09) Takové chování je mi povědomé, čeští bolševici kdysi popírali, že tu máme politické vězně, i když politických byly plné lágry.

  Více rozumu mají někteří Izraelci. Přestože na město Sderot létaly rakety Hamasu, pětistovka místních vyjádřila nesouhlas s pokračováním útoků proti pásmu Gazy, protože další boje posílí vzájemnou nenávist a sníží tak šanci na dosažení dohody. V každé arabské rodině v Gaze už byl někdo zraněn nebo zabit. (BL 2.1.09)

  Vicepremiér A.Vondra v listopadu zajel do USA. Pak ujistil příznivce návratu cizích základen na naše území, že i po změně v Bílém domě se US základny dočkají. V prosinci přišla z USA zpráva jiná, o studii washingtonského thinktank Center for American Progress, v jehož čele stojí personální šéf Obamova přechodného týmu John Podesta.

  Studie konstatuje enormní růst obranných výdajů v Bushově éře a nemožnost dál zbrojit ve všech oblastech současně. Je třeba stanovit priority : orientovat se přednostně buď na nepravidelný protipovstalecký boj nebo na konvenční konflikt. Místo základen rozvíjet jiné systémy protiraketové obrany (Aegis, Patriot PAC-3 a THAAD). (BL 13.12.08)

  Po „renomovaných“ bankách padl i „renomovaný finančník“ Bernard Madoff. Podle Ponziho schématu známého jako „letadlo" staré investory vyplácel z peněz nových klientů. Založil a spravoval investiční společnosti a mnohé fondy, peníze mu svěřily mj. francouzská BNP Paribas, japonská Nomura Holding nebo švýcarská Privat Bank.

  Madoff zpronevěřil asi bilion Kč. Podle The Wall Street Journal je to rekord - největší podvod spáchaný jednotlivou osobou. Podle ČRo2 lkají židovské nadace, že Žid je připravil o peníze na podporu židovských komunit. Podle Spiegel Online Madoffovo chování na burzách ochotně kopírovali i mnozí další správci majetku. (ČRo 16.12. a HN 15.12.08)

  Napadlo Vás, že je rozumné znovu ukládat a půjčovat si v družstevních záložnách, založených na principu svépomoci? Napřed musíte změnit evropské směrnice, které tomu nepřejí. I naši zákonodárci zvedli základní jmění u podobných institucí z pěti set tisíc na pětatřicet milionů a tím prakticky zlikvidovali tuto možnost legální svépomoci. (T. Fischerová)

  O klimatu jednaly EU (v Bruselu) a OSN (2 týdny v Poznani). Reportér BBC jednání glosoval „Byly to takové talentovky. Otázkou ovšem je, oč v nich šlo. Zda vymyslet způsob, jak omezit emise skleníkových plynů, anebo zda prokázat talent v předstírání, že se o to snažím“. (HN 15.12.08)

  US prezident G.W.Bush se ani nesnaží vzbudit dojem, že posledních 100 dnů jeho vlády je ve veřejném zájmu. Radost mají mamutí firmy – např. nové elektrárny se nemusí přizpůsobovat přísným limitům pro znečištění a sama Bushova vláda sama odhaduje, že tak vzduch každoročně „zhoustne" o 70 milionů tun oxidu uhličitého. (LN 5.12.08)

  Řecký policista zastřelil 15 letého Alexise Grigoropulose, vražda odstartovala protesty. LN 10.12.08 protesty zlehčují, že „mladí kluci zkouší, co si mohou dovolit“ a nectí zákon. ČRo vraha omlouval, že šlo o varovný výstřel, a zdůrazňuje projevy občanského násilí.

  Studenti obsadili univerzity v Aténách a Soluni, mládež v Athénách nosila na šatech velké čárové kódy symbolizující, že s ní je zacházeno jako se zbožím. Poklidné protesty připomínají ty naše z r.1989, kdy mladí nectili zákon o vedoucí úloze KSČ. Premiér Karamalis jako tehdy naši bolševici mluví o nebezpečných událostech, které „nemohou být a nebudou tolerovány.“

  Belgický premiér Leterme podal demisi, poté co byl obviněn z nátlaku na soud při „záchraně" banky Fortis. (LN 20.12.08)

  Guvernér amerického státu Illinois byl zatčen - kšeftoval se senátorským postem, který se uvolnil zvolením B. Obamy prezidentem. (MFD 20.12.08)

  Kanadský premiér Stephen Harper se souhlasem generální guvernérky země Michaelle Jeanové „dočasně“ pozastavil činnost parlamentu a zabránil hlasování o vyslovení nedůvěry jeho vládě. (HN 5.12.08)

  Organizace Internet Watch Foundation „vyhodnotila“ přebal desky The Scorpions z roku 1976 jako dětskou pornografii. Pro 95 % Britů byly znepřístupněny stránky encyklopedie, která zobrazuje ten obal. Po bouři odporu „odborníci“ cenzurní zásah ukončili. (LN 16.12.08)

  ODS si nechala udělat analýzu letošní dvojí volební prohry. Podle ní ODS neplní očekávání svých voličů a ztrácí tam, kde je jiná nesocialistická alternativa (lidovci, nezávislá uskupení). Levice sbírala a v r.2010 bude sbírat „protestní hlasy“ nespokojenců. Když ODS dál nepočítá s návratem bílých volebních lístků zrušených bolševiky, vědomě podporuje ČSSD a KSČM.

  Martin Říman řekl na volebním kongresu ODS: „Pamatuji, že výkonná rada diskutovala v roce ’96 snahy tehdejšího ministra zdravotnictví o reformy dva dny! Dnes trvá zasedání výkonné rady hodinku a půl, nikdo se na nic neptá, nikdo nic neřeší.“ I proto V. Klaus považuje dnešní ODS za „stranu spíše lobbistických zájmů než idejí. (LN 8.12.08)

  Přesto ODS po kongresu řekla, že za volební prohry může marketingová strategie, nepřející novináři, nechápaví voliči a nepřátelská opozice; staronové vedení slíbilo, že se polepší. Hlavním tématem rokování nebyla prognóza politického a ekonomického vývoje ČR ani hledání východisek. (Petr Havlík, spoluzakladatel ODS v LN 13.12.08)

  Založení nové pravicové strany avizuje Petr Mach z Centra pro ekonomiku a politiku. Chce oslovit pravicové voliče, pro které je podstatná svoboda volby.Ty voliče ztratila ODS, která ani není pravicová, když hájí regulace a poplatky, slib snížení daní doplní zvýšením DPH a zavedením nových daní na plyn, elektřinu, uhlí… (MFD 13.12.08)

  Druhým mužem ODS se málem stal Íčko Langer, přezdívaný ministr reklamy pro zálibu v bombastických akcích. Jako ministr vnitra vrátil do české politiky příděl práv podle původu. Podepsal vyhlášku, podle níž z programu „zelených karet“ budou vyřazeni lidé nikoli podle osobních referencí, ale podle občanství. (HN 22.12.08)

  Když ve sněmovně neprošel vládní návrh na vojenské akce v zahraničí počítající se zvýšením počtu vojáků v Afghánistánu, i rozhlas vysílal jak Langer obvinil šéfa opozice jako „sprostého vraha“ (MFD 20.12.08) Nikdo za to Langera nestíhá, návrh na jeho odvolání byl odmítnut.

  Když však obyčejný občan Miloslav Surovec v obecním rozhlase použil daleko slabší slova proti obecnímu zastupitelstvu, hned ho začal stíhat státní zástupce a mladý soudce Vít K. nařídil na leden 2009 už třetí stání v této „strašné kauze“. Srovnávám s Langrem, napadá mi jediné: Všichni jsme si rovni, ale někteří jsou rovnější, říkali jsme na to obvykle před Listopadem.

  Chartista V. Hučín žaluje bývalého mluvčího Charty a ministra vnitra T. Hradílka za novinové články. Žádá omluvu a přiměřené zadostiučinění v penězích ½ milionu Kč. Protože se angažuje politicky, nežaluje jako obyčejný občan, ale jako celebrita. V západních zemích by tím asi poklesly šance Hučínovy žaloby, protože kdo vstupuje do politiky, musí počítat s tím, že se bude o jeho počínání diskutovat.

  Ústavní soud rozhodl, že občan má právo na informaci, zda soudce byl před Listopadem v KSČ. Podle pražského městského soudce L. Hejtmánka však zákon o ochraně osobních údajů zakazuje tuto informaci zveřejňovat. V západních zemích příslušník „veřejné moci“, jakým soudce je, se snad nemůže se odvolávat na zaručené právo občana na ochranu osobních údajů.

  Národní bezpečnostní úřad vyšetřuje vyzrazení rozhovoru premiéra Topolánka s francouzským prezidentem Sarkózym. Mělo být utajenou skutečností, že Sarkózy užívá slovník, za nějž by jiný byl podezřelý z rasismu, např. přísahal že Arabové jsou hrozní, i když je má jen na telefonu. (LN 17.12.08)

  Čeští politici se pustili do francouzského prezidenta, když zpochybnil přínos umístění US radaru v Brdech. Sarkózy se pustil do Čechů v teatrálním vystoupení v euparlamentu na závěr „francouzského předsednictví“. Neváhal si vymyslet, že se u nás „ze všech úředních budov sundaly evropské vlajky“. „Byli jsme tím raněni," dodal Sarkozy. (MFD 17.12.08),

  Začíná české předsednictví EU. Už byla vyhlášena hesla a jsou připraveny upomínkové předměty pro cizí politiky a úředníky. Ti si odvezou mj. stříbrné manžetové knoflíčky se vsazenými českými granáty, brože z vamberské krajky, kravaty, motýlky, ale třeba i pamětní mince. (LN 3.12.08)

  Z české kultury: Aby kultura vynášela autorům, inkasuje peníze Ochranný svaz autorský, OSA. Aby kultura vynášela zvukařům, vybírá peníze OAZA. Logicky vznikla Unie posluchačů, a chce vybírat peníze za diváky podílející se na atmosféře živých nahrávek. (LN 9.12.08)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  5.1.2009 ; BL = Britské listy, ČRo= Český rozhlas, LN=Lidové noviny, MFD Mladá fronta Dnes, HN=Hospodářské noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit