Pro časopis Svědomí/Conscience 2/2009

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  České „předsednictví EU“ zklidnilo alespoň jednoho českého politika. Koncem listopadu hřímal premiér Topolánek v Senátu, že neotevře dveře ruskému imperialismu. V lednu naopak říkal, že v Praze čeká návštěvu „Vladimira Vladimiroviče", jak začal důvěrně oslovovat ruského premiéra Putina. (HN 26.1.09)

  Světoví politici se uskrovňují, i na Světovém ekonomickém fóru v Davosu ubylo rozmařilých setkání. Granda ale dělá český státní rozpočet, na oslavu „českého předsednictví“ zaplatil „evropské smetánce“ velký ples v Bruselu.

  „Ti nahoře“, jsou parchanti, kteří se za každého počasí starají hlavně o sebe, je dnes převládajícím míněním. Lidi to může napadnout při pohledu na to, jak noví páni krajů rozšiřují množství placených funkcí a přidělují je loajálním či předchůdcům z ODS; jak pro 5 propadlých politiků ODS jejich ministr vytvořil funkce zmocněnců pro dálnice. (LN 29.1.09)

  Proč mi říkají „pučista“, může se ptát M. Kalousek, „nejlepší ministr financí EU“. Lidi to může napadnout, protože odmítl uposlechnout Ústavní soud, který „financům“ zakázal přepadat poplatníky „namátkovými kontrolami“ bez pádného důvodu. Zákaz libovůle v západních demokraciích platí i pro policii, u nás podle Kalouska jde „proti lidem“! (HN 28.1.09)

  Ministr Kalousek také navrhl změnit systém penzijních fondů. Pomineme-li inflaci, dosud občané nesměli přijít ani o část uložených peněz. Podle Kalouska mají být noví klienti od roku 2010 přispěvateli k podnikání správce fondu na kapitálových trzích, prodělá-li správce, odnesou to klientovy úspory na stáří. (Právo 8.1.09)

  Jiří Čunek navrhl odvolat Miroslava Kalouska z vlády, protože provádí politiku ODS a ne KDU-ČSL. Kalousek zůstal, z vlády vyletěl Čunek. Čunka se teď nezastali ani ti, kteří ho nedávno navrhovali na prezidenta.

  Je třeba skončit s nezávislostí pilířů veřejné moci, zdůraznil na Pražském hradě nejvyšší komisař EU – jestliže premiér podepsal Lisabonskou smlouvu, má být ratifikována a občané či parlamenty se nemají co bouřit. (Právo 8.1.09)

  Čeští zákonodárci významně rozšířili právo občana být kontrolován. Pokud dostane nemocenskou, stává se podezřelým ze simulování, i soukromé agentury dostaly právo pak vpadnout do jeho soukromí, pochopitelně „pro dobro nás všech.“ Táňa Fischerová to na ČRo2 zhodnotila jako návrat minulého a přiblížení k Orwellovské vizi světa.

  Nové možnosti má i Policie ČR. Poslanci jí schválili jako nezbytný donucovací prostředek i elektrické paralyzéry, přestože v souvislosti s nimi zemřely stovky lidí jen v USA. Výbojem mohou zabít třeba člověka se slabším srdcem. V Uherském Hradišti je odmítli, stačí jim spreje se slzným plynem, stejně je použili naposledy před 8 měsíci. (ČRo2 6.1.09)

  Naše zákony a vyhlášky často vypadají, jakoby byly šité na míru určité lobby. Nemohl to ignorovat ani ombudsman a napadl u Ústavního soudu „protipožární vyhlášku“ ministerstva vnitra, nařizující vybavování nových domů hasicími přístroji, příp. i kouřovými čidly.

  Ta pláštíkem veřejného zájmu maskuje podporu určitých soukromých podnikatelů, přiznává to i v důvodové zprávě. Ombudsman upozorňuje, že povinnost vybavit domy těmito přístroji a nechat provádět jejich kontroly není důvodná. Občané mohou být vedeni k dobrovolnému vybavení například výhodnějšími pojistnými podmínkami.

  Do politiky začínají mluvit odbory. Podle ČRo žádají po vládě zákon proti lichvě.

  V Moskvě byl zavražděn advokát Markelov poté, co informoval o svém vyšetřování vraždy mladé Čečenky zabité r. 2000 opilým velitelem ruského tanku, dnes již propuštěným z vězení. Čeští novináři se odvážně ptají „mění se Rusko v gangsterský stát?“ Odvaha novináře přechází, když mají upozornit, že i u nás se často přepadá a vraždí.

  Doma si lidé připomněli vraždu Daniela Hejdánka v Pardubicích, za níž nebyl nikdo potrestán. Loňské ubodání Jana Kučery v Příbrami si připomněli doma i v zahraničí, Policie ČR své tehdejší selhání letos umocnila bezcitností – „varovala“ občany poplašnou zprávou, že v ulicích budou extremisté, ale ona udrží pořádek.

  Bezpečnostní situace v Kolíně přesvědčila studenty, že stát chrání víc Romy než bílé. Investigativní novináři jim to nevymlouvají, nevyšetřují situaci v Kolíně, ale útočí na studenty, podle Vojtěcha Blažka ti jsou „normální“ jen v uvozovkách, jsou proti Romům; ne netečnost státu, ale studenti prý „rodí rasismus“. (HN 29.1.09)

  Nový ministr přes lidská práva M. Kocáb rovnou oznámil, že chce zabránit studentům v demonstraci. (Právo 30.1.09) Ti, jako za fašistů, pozbývají svých práv, nejsou-li v souladu s přáním ministra.

  Když v listopadu 08 zasahovala policie proti pochodu Dělnické strany na litvínovské sídliště Janov, byly noviny plné obvinění typu „dělníci“=neonacisté; policisté dostali metály a obvinili 12 „dělníků“ z výtržností. Státní zástupce policejní obvinění zrušil. Při lednovém pochodu tamtéž policisté „dělníky“ chránili a zatkli Roma. Ten prý urážel „dělníky“ v podstatě slovy, která znal z médií. (HN 27.1.09) Počínání státní moci je nepředvídatelné.

  O současné ekonomické situaci ČR říká Miroslav Zámečník, člen Národní ekonomické rady vlády: „V tak vážné situaci jsme ještě nebyli, s krizí roku 1997 a následným čištěním bank se to nedá srovnat. Čelíme výpadku vývozu v takovém rozsahu, na jaký nemá recept nikdo. Potřebujeme především oživení poptávky na Západě.“ (HN 23.1.09)

  Podle statistického úřadu v listopadu průmyslová produkce v ČR meziročně klesla o 17,4 %, hodnota nových zakázek klesla o 30,2 %. Propagandisté skupiny MAFRA v Metru 20.1.09 hlásí „Krize lidem nevadí, plánují Středozemí“.

  Zaměstnanci Crystalexu Nový Bor až do vánoc pracovali a podnik měl dost efektivních zakázek na leden 09. O Silvestru 08 banky vybraly všechny podnikové účty pro své akcionáře. Je v souladu s českými „zákony" deklarujícími rovné příležitosti, že právo banky na její peníze je rovnější než právo pracujících na mzdu za práci.

  Management Crystalexu za úpadek firmy není hnán k odpovědnosti, neobává se o svůj majetek a může podnikat v dalších oblastech, jen pracující mohou úplně přijít o mzdy. To pracujícím lidem vadí, napsali Topolánkovi , že ČR je bezprávní stát, a chtějí se obrátit na Mezinárodní soud v Haagu, protože otrocká práce je zakázána. (BL 28.1.09)

  Jiří Paroubek rád opakuje, že je třeba rychle přijmout euro. I komentátor I.Hoffman propaguje, že jednotná měna vždy bude stabilnější než Kč. Ekonom ČSSD Jiří Havel však připomněl, že je pravděpodobné, že další přijímání do eurozóny může být pozastaveno. Nejznámější finanční spekulant George Soros tvrdí, že euro nemusí přežít současnou krizi.

  Dr. Rath je jakýmsi křížencem nacisty a bolševika pro 21. století. Nepotřebuje však bojůvky a násilí, úplně mu stačí převzít ono spasitelské Já – Já vím, jak učinit váš život lepším, Já mám pravdu (jedinou), musíte mě následovat. S tím si vystačí a bohužel to zřejmě imponuje i mnoha voličům. (František Šulc v LN 27.1.09)

  V rozhovoru pro LN 24.1.09 řekl Rath, co proti krizi dělal Karel IV. a američtí prezidenti. Dodal též „Hitler řešil krizi tak, že začal zbrojit, čímž dal lidem práci a nastartoval ekonomiku! On s tím vyhrál volby! Pak to tedy vyústilo ve válku…“ To poslední je silné zjednodušení hodné „dnešního státníka“, ale není to úplná lež. (LN 27.1.09)

  Pak předvedla ODS, že před argumenty dává přednost co nejsilněji znějícím slovním potyčkám. Druhý muž ODS David Vodrážka, který Kaplického návrh Národní knihovny označil za „chrchel“, hned přirovnal ČSSD k nacistické straně. Přidali se ministři: Langer označil Ratha za člověka s názory Hitlera, podle Bendla Rath Hitlera obdivuje.

  Co však udělají fandové ODS, až zjistí, že úspěch Hitlerovy politiky zaměstnanosti byl podle statistik vskutku oslnivý? Zatímco v roce 1933 bylo průměrně 5,5 milionu nezaměstnaných, o rok později to bylo již jen 2,7 milionu. (LN 27.1.09)

  Nebudou mít pocit, že byli podvedeni? Pokud ano, jaké z toho vyvodí závěry? ODS opakuje chybu meziválečné pražské vlády, která neuměla zdůraznit nepřijatelnost některých nacistických metod při ‘snižování nezaměstnanosti’, že například se snad až 270 000 míst uvolnilo politickou perzekucí.

  Plánované rekordní výdajové programy (tzv. balíčky) připomínají krevní transfuzi v situaci, kdy se nikdo nesnaží zastavit krvácení. To by mělo mít zejména podobu návratu k principům rozumného hospodaření na všech úrovních, včetně státní. Bez toho půjde jen o populistické plýtvání veřejnými prostředky v málo vídaném rozsahu. (LN 27.1.09)

  Například belgické bance KBC byrokraté dali 5,5 miliardy eur, ač se nepodívali do jejích účetních knih, zda to má smysl. (HN 23.1.09)

  Václav Bartuška, starající se na ministerstvu zahraničních věcí o energetiku, říká, že ruská politika v této oblasti je čitelná. Kolem roku 2002 dali Rusové na internet, že se musí zbavit tranzitní závislosti na třech nespolehlivých zemích, Ukrajině, Bělorusku a Polsku. Proto nebylo velkým překvapením, co se v lednu dělo.

  Plynová krize byla mimo jiné vnějším projevem sporu, v němž se ukrajinská premiérka Tymošenková snažila zbavit zprostředkovatelské firmy RosUkrEnergo (RUE), jejíž spolumajitel Dmitro Firtaš financoval především jejího rivala prezidenta Viktora Juščenko.

  RUE do ledna kupovala od Gazpromu zhruba 60 miliard kubíků plynu, z toho 50 prodala Ukrajině za cenu 179 dolarů za tisíc kubíků a zbytek exportovala do Evropy, kde za něj dostala přes 400 dolarů. Tymošenková varovala, že zveřejní jména politiků a úředníků, kteří byli zapleteni do korupčních schémat okolo plynu. RUE byla v lednu vyřazena ze hry.

  Ukrajina nyní bude platit Rusku za plyn vyšší ceny, ale bude účtovat vyšší poplatky za jeho přepravu. Také se stala majitelem zhruba 11 miliard kubíků plynu, které do podzemních zásobníků uložila RUE. (HN 23.1.09)

  Krize připomněla, že energetika je jednou ze služeb nutně zajišťovaných státem. Čeští politici ale po Listopadu prodali veškeré naše zásobníky plynu a plynovody soukromé společnosti a stát ani nesmí vědět, kolik plynu je v zásobnících. Je znepokojivé, že základní kameny naší energetické bezpečnosti jsou v rukou německo-ruského subjektu. (ČRo2 9.1.09)

  Mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu předal jeden Súdánec údaje o ministrovi podezřelém z válečných zločinů v Dárfúru. Súdánský soud ho za to poslal na 17 let za mříže za „poškození politické pozice země“. (LN 29.1.09)

  Akci v okupované Gaze označil Ludvík Vaculík jako zkoušku odvahy a cti Izraele. (LN 6.1.09) Protože ve světě akce Izraele nectí, zakázala Olmertova administrativa zveřejňovaní jmen svých vojenských velitelů akce, aby omezila riziko jejich zatýkání jako podezřelých z válečných zločinů například v Británii. (ČRo)

  Podle BL 22.1.2009 za akce proti Palestincům a Libanoncům se prý ve světě připravují zatykače na členy izraelské bezpečnostní rady Livniovou, Baraka a Olmerta, i na šéfa generálního štábu Gabi Aškenaziho a jeho 2 předchůdce.

  Izraelskou akci v Gaze veřejně odsoudila i žena přeživší holocaust.

  N. Finkelstein, syn rodičů přeživších holocaust, řekl: „Jedním z cílů agrese bylo vyvolat v Arabech v regionu strach a způsobit tam masivní ztráty.“ Podle N. Chomského „nejprominentnější izraelský vojenský analytik Zeev Schiff říká, že izraelská armáda vždycky útočila proti civilistům žijícím ve vesnicích a městech, a to cíleně a vědomě.“ (BL 23.1.09)

  Nejen akce v Gaze charakterizuje izraelskou politiku. Židovská většina v ústřední volební komisi vyřadila arabské strany z voleb za kritiku zásahu v Gaze a za popírání „židovského charakteru“ státu, ve kterém nežijí jen židé. (ČRo2 12.1.09)

  S volbami si Západ nedělá starosti ani v případě spolupracujícího „prezidenta palestinské autonomie“ Mahmúda Abbáse. Mandát mu pršel, místo volbami prodloužil si ho vlastním dekretem. (ČRo)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  2.2.2009 ; BL = Britské listy, ČRo= Český rozhlas, LN=Lidové noviny, HN=Hospodářské noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit