Pro časopis Svědomí/Conscience 3/2009

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  V sobotu 7. března od 18 hod. v basilice sv.Markéty v pražském Břevnovském klášteře bude sloužena zádušní mše za Karla Kryla k 15. výročí úmrtí. Od 20,30 hod. bude U Kaštanu koncert Krylových písní v podání skupiny Missa - Karel Kryl revival. BL 26.2.09 k oznámení přidaly glosu, že jedna mladá redaktorka celostátního deníku nemá ponětí, kdo Karel Kryl byl.

  Osm let se socdem ministři vnitra pletli do vyšetřování. Padl velitel zásahu proti solncevské mafii Macháček, šéf protikorupční služby Šírek, příslušník BIS Hruban - překáželi lidem napojeným na Lidový dům, byli vyšetřováni či vězněni na základě výmyslů. Když byli křivě obviněni detektivové za falešné cesťáky, začal jednat Ján Kubice. (LN 5.2.09)

  Za Kubiceho zprávu žádala ČSSD omluvu a odškodné; soudce Jaromír Jirsa to zamítl. Kubiceho zpráva byla sestavena dle zákona o policii, předložena jen mlčenlivostí vázaným poslancům a nezmínila ČSSD přímo v souvislosti s mafií. Podle Jirsy má strana spoluzodpovědná za vývoj ČR snést „velkou míru kritiky“.

  ČSSD oznámila, že je rozsudkem zděšena, chce prát své špinavé prádlo třeba až u Evropského soudu ve Štrasburku. 

  I dnešní ministr vnitra Ivan Langer alias Íčko figuruje v jednom z nejvýznamnějších policejních spisů o „podsvětí“. Neodstoupil, naopak odmítl zbavit mlčenlivosti bývalého kriminalistu Karla Tichého, který chtěl, aby veřejnost věděla, co provázelo vyšetřování Mrázka, Krejčíře a Pitra. (MFD 3.3.09)

  Terčem mediální kritiky se stala chomutovská radnice, např. za pronájem areálu jedinečného Kamencového jezera za nájem na úrovni poplatku za chatku v blízké zahrádkářské kolonii. Primátorka Ivana Řápková (ODS) kritiku přehlušila mediální bombou - „ochranou slušných lidí před nepřizpůsobivými“. (Jan Urban, Týden 9/2009)

  Před kamerami a za asistence policie exekutoři zabavovali peníze ze sociálních dávek na úhradu dluhů vůči radnici, ponechávali jim jen tisícovku na měsíc důstojného života. Primátorka řečnila do televize, že bylo nutno zasáhnout, neřekla proč nechala dluhy tak dlouho růst.

  Moc výkonná hovoří o legálnosti takového postupu - ministerstvo spravedlnosti a Íčko Langer. Za ODS jako za NSDAP je vyřazováno nezávislé přezkoumání, starostka ani nebrala telefony veřejnému ochránci práv O. Motejlovi, který zákonnost postupu radnice zpochybnil. (Týden 9/2009)

  Podle komentátora I.Hoffmana Íčko Langer na kampani „proti nepřizpůsobivým“ získává politické body - „nepřátel národa“ přibývá! Tvrdá pěst ODS však zase minula bohaté „pobírače sociálních dávek“ - ti už začali pro dávky posílat s plnou mocí své právníky, na ty exekutoři nemohou. (HN 24.2.09)

  Rozhodnutím vlády se má silový rezort vnitra stát nástrojem politického boje s opozicí. Kraje vedené ČSSD hradí některé zdravotní poplatky, vládě se to nelíbí. Ne kontrolní úřad k tomu zřízený, ale přímo vnitro si má posvítit na hejtmany, jak hospodaří. (HN 17.2.09)

  Šéf libereckých státních zástupců Adam Bašný stíhal 23 libereckých zastupitelů, zakousl se do vedení liberecké policie, vyslovil podezření, že bylo manipulováno vyšetřování kauzy Čunek a potvrdil politicko-ekonomické vlivy v justici. 19.2.09 ho odvolal ústecký krajský státní žalobce Jiří Křivanec. (Martin Fendrych, Týden 9/09)

  Bašný dokázal v médiích upozornit na nespravedlnost ve „spravedlnosti“, zastala se ho Soudcovská unie, Unie žalobců a Transparency International.

  Pak ministr Pospíšil (ODS) nechal Bašného odvolání prošetřit a dospěl k závěru, že k odvolání nebyl důvod. Ministr 24.2.09 odvolal Křivance, když nechtěl Bašného vzít zpět do funkce. Od té doby se námi placení úředníci hádají, zda na to měl ministr právo.

  Politický nátlak ČSSD v krajích začal vyhozením ředitelů - nemocnic Rathem či zařízení sociální péče Emmerovou. Nyní se Rath pouští i do ředitelů škol.

  107 ředitelů středních škol Rath požádal, aby uspořádali anketu o název jím zamýšlené univerzity. 63 ředitelů neodpovědělo, Rath je chce potrestat srážkou 2 000 z platu. Ředitelům, kteří jsou v odměnách i školních financích závislí na kraji, bylo ve středních Čechách řečeno, že mají držet ústa a reagovat i na to, co je jim naznačeno. (LN 6.2.09)

  Bolševici udělali z práva nástroj k ovládání společnosti, ODS v tom pokračuje. Ministerstvo spravedlnosti vedené mladým Jiřím Pospíšilem (ODS) iniciovalo a poslanci schválili novelu zákona, podle níž je trestným činem říci pravdivou větu „zabili Václava Kočku“. (HN 6.2.09)

  Podobně se snaží i další mladý ministr Bursík úvahami nad zákonem o ochraně ovzduší. Aby lidé nespalovali např. PET lahve, stačilo by určit paliva, která do domácích topenišť nepatří – a v případě porušení postupovat jako při jiném přestupku. Zemí, kde se hnědým nekvalitním uhlím topit nesmí, není tak málo.

  Bursíkův úřad ale vymýšlí zákon povolující jen moderní kotle s vysokou účinností, v nichž PET lahvemi topit nelze. Půjde o kšef týkající se půl milionu domácností a ceny kotlů začínají u 50 tisíc. Uvažuje se o dotacích na zateplení domu a snad i na nové kotle, ale zkušenosti s tzv. podporou obnovitelných zdrojů ukázaly, že chudí na dotace nedosáhnou. (HN 4.2.09)

  Nejobludnější na návrhu je další prolomení práva na soukromí a další nárůst úředníků. Domácnosti mají navštěvovat revizoři, kteří účinnost kotle za mastný poplatek zkontrolují v pravidelných intervalech, přestože účinnost topenišť s atmosférickým spalováním se nemění. Kdo k daňovému přiznání nepřiloží příslušné potvrzení, zaplatí vyšší daň.

  Kdo ověří častý fakt, že v domácnosti kotel není? Bude mít úředník automaticky povolenu domovní prohlídku? Je slučitelné s principy svobody, aby stát nařizoval spotřebitelům, kdy musí zahazovat staré výrobky a kupovat nové?  Nebo jde o totalitní praktiky odůvodněné ochranou ovzduší?

  V roce 2005 rozhodl Ústavní soud, že novinář nemusí policii v trestním řízení prozradit svůj informační zdroj, a zrušil pokutu 40 000 Kč, kterou Martinu Šmokovi udělila policie. Šmokova advokátka tehdy požadovala změnu zákona, aby policejní pokuty byly přezkoumatelné soudem.

  V roce 2009 už i Obvodní soud pro Prahu 1 prolomil právo či povinnost chránit informační zdroj. Potrestal novinářku Sabinu Slonkovou, za to, že mu odmítla sdělit, jak získala nahrávku loňských schůzek prezidentova kancléře Jiřího Weigla s lobbistou Miroslavem Šloufem v hotelu Savoy. (HN 6.2.09)

  Z pražské Heydrichovy zatáčky zmizela pamětní deska, kterou věnovala hrdinným parašutistům ze skupiny Anthropoid skupina pamětníků a amatérských historiků. Jeden z těch, kteří desku instalovali, k tomu podle Práva 7.2.09 řekl:

  Politikům „náš pomník ležel v žaludku od prvního okamžiku. Začíná to tady u nás vypadat jako těsně před 15. březnem 1939, kdy byla tato země už jednou nohou fašistická.“

  Jak se na parašutisty dívá dnešní vojenská „elita“? Velitel padákového průzkumného praporu v Prostějově žádal r.2002, aby jeho útvaru byl udělen historický název, odmítl ale návrh ANTHROPOID s tím, že nestojí o pojmenování po akci, která stála tolik životů nevinných lidí! (Jiří Šolc: Přijdeme za svítání)

  Podle téhož zdroje se skupina německých turistů v chrámu Cyrila a Metoděje z úst vlastního tlumočníka dovídá, že se na tomto místě ukrývali vrazi říšského protektora. V Metru 10.7.2003 byl v rubrice dopisů uveřejněn šokující názor, že za vyhlazení Lidic jsou odpovědní ti, co vyslali parašutisty Gabčíka a Kubiše z Anglie, aby zavraždili říšského protektora R. Heydricha.

  Euodborníci dospěli k závěru, že péči o mrňousky musí řešit centrálně. Do roku 2010 mají mít všechny členské státy EU jesle pro třetinu dětí do tří let a školky pro 90% dětí ve věku od tří do šesti let, úkolu se říká „Barcelonské cíle“.

  Protože ani v dobách největšího rozmachu jeslí v polovině osmdesátých let je u nás nenavštěvovala více než čtvrtina dětí, nehodlá ČR úkol plnit. Euparlament na návrh Zelených přijal usnesení, že tak Češi nutí ženy, aby se vzdaly práce a zůstávaly doma s dětmi, což je podle nich nepřijatelné. (LN 4.2.09)

  Prezident Klaus vystoupil v Euparlamentu a řekl tam, co si myslím i já. Že evropská spolupráce má být o odstraňování zbytečných a pro lidskou svobodu a prosperitu kontraproduktivních bariér, i o takovou společnou péči o veřejné statky, které není možné účinně realizovat na bázi bilaterálního vyjednávání dvou (či několika) sousedních evropských zemí.

  Připomněl, že dnešní systém rozhodování v EU už není osvědčenou klasickou parlamentní demokracií, a že dnešní ekonomický systém EU se vrací k potlačování trhu a nepřetržitému posilování centrálního řízení ekonomiky.

  Pak mnozí „novináři“ jako by soutěžili, kdo Klause lépe zepsuje. Např. podle Kateřiny Šafaříkové „Klaus dštil síru na EU“. (LN 20.2.09)

  Čeští poslanci schválili Lisabonskou smlouvu. Pro byl i ministr Říman z ODS, ač hlasoval proti členství v EU. Kdyby Lisabonská smlouva neprošla, nová „Evropa“ by podle Římana udělala z ODS „extremistickou stranu“. (HN 6.2.09)

  Německý Ústavní soud v Karlsruhe posuzuje Lisabonskou smlouvu. Poslanci vládní CSU i opozice jsou přesvědčeni, že odporuje německé ústavě. (HN 11.2.09)

  ODS mluví o J. Paroubkovi štítivě jako o "koňském handlíři", ale sama se chová jako hloupý handlíř. Půl roku šermovala ultimátem Napřed radar, pak Lisabon!, pak stáhla ocas, Lisabon bude, radar kdoví kdy... (HN 18.2.09)

  Česká ambasáda v Hanoji vydávala výhradně podnikatelská víza. Ta snadno získali i ti, kteří chtěli pracovat a ne podnikat - dotyčný nemusel umět česky ani hlásit místo, kde chce v ČR podnikat. Když pak v ČR pracovali v továrně, porušili podmínky pobytu – podnikání. Tak úředníci s cizineckou policií vyrobili nelegály a nyní je chtějí stíhat. (LN 2.2.09)

  Udílení víz na českých zastupitelských úřadech provázela obrovská korupce. Každý Vietnamec, který se chtěl dostat do ČR, musel zaplatit různým zprostředkovatelům a agenturám napojeným na české úředníky až 14 000 dolarů, jinak nedostal vízum ani práci.

  Od 1.1.07 do konce loňského října bylo vydáno 14 094 podnikatelských víz; jen 18.12.08 přiletělo 70 nových „podnikatelů“. Není však známo, že by ministr, čeští diplomaté, úředníci a příslušníci cizinecké policie a ministerstev, která systém léta úspěšně podporovali, vyletěli ze svých teplých místeček.

  Stále platí věta Johna Ruskina: „Chcete-li udělat z lidí precizní nástroj výroby, musíte je odlidštit." Přesně to se v posledních letech dělo v českých fabrikách za pomoci pracovních agentur, ale i „slušných a poctivých" zaměstnavatelů, ministerstev, politiků. „Ti lidé tu byli a jsou na vlastní riziko," řekl v ČT ministr Langer, aby vyvinil sebe a další, kteří v tomhle jeli. (HN 11.2.09)

  V březnu před 50. lety Čína po téměř třítýdenním bombardování a zabití téměř devadesáti tisíc Tibeťanů rozpustila tibetskou vládu. Poslanci parlamentu Autonomní oblasti Tibet nyní ochotně odsouhlasili, aby „vítězství čínských vojsk“ bylo oslavováno jako Den osvobození od feudalismu. (HN 19.1.09)

  Během 50.let Číňané téměř zlikvidovali tibetskou kulturu, zabránili vzniku tibetské inteligence, z Tibetu vyváží suroviny, dělají z něj čínský Disneyland a úložiště jaderného odpadu. Co s tím, ptá se hongkongský kardinál Joseph Zen, když obyčejní Číňané o Tibetu vědí jen to, co jim naservíruje státní moc?

  Podle kardinála i západní demokratické vlády Tibet dávno zaprodaly za vlastní ekonomické zájmy. Snímky ze setkání jejich představitelů s Jeho svátostí se staly především vyhledávaným suvenýrem do rodinných alb. (HN 19.1.09)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  3.3.2009 ; BL = Britské listy, LN=Lidové noviny, HN=Hospodářské noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit