Pro časopis Svědomí/Conscience 5/2009

Stalo se, aneb 
Politika ve stylu retro

  Českou politiku dneška charakterizoval Ivan Hoffman 14.4.09 na ČRo2: Když se politické strany dostanou do opozice, nedělají co by měly - podívat se do zrcadla, uvědomit si, proč vyhrála konkurence, vyměnit politiky nekompetentní za chytré, kteří by jim udělali větší reklamu a občanům nabídli lepší správu věcí veřejných.

  Tak se tu stále vyměňují party lidí, které se znají a už jsou napojené na úplně stejné lobbistické struktury. Politika je „vlastně takový rybník, ve kterém není čerstvá voda, není žádný proud. A z toho hlediska já se teda obávám, že nám ta politika je stále méně k užitku, že jsou ti politici stále zbytečnější", dodal Hoffman.

  Nyní končí vláda vedená ODS, strany která v opozici asi opravdu spala. Ekonomický expert Vlastimil Tlustý brzy musel opustit vládu; Petr Nečas se připravoval na ministra obrany a reformy sociálních témat začal připravovat až ve vládě. I Julínek vstupoval s reformami až do druhé poloviny volebního cyklu. (Jan Macháček, 6.4.09)

  V otázkách reforem i zahraniční politiky vláda prosazovala věci silou. Žádný dialog, pokus o konsensus, ale nákup přeběhlíků a pak přetlačovaná. Pád vlády je i selháním vlády, která nedokázala zajistit svou vlastní toleranci - v politice se neměří míra viny, ale výsledky.

  Pád vlády rozčílil Václava Havla. Je prý vlastizradou nemít ve vládě Schwarzenberga, který se mj. nedemokraticky účastnil tajných zasedání Bilderbergu. Co vadí? Že Schwarzenberg nesmíří Evropu s izraelským stylem vládnutí? Že Kocáb už nepomůže změnit společnost, v níž podle nějpro osvobození se od staletí upevňovaných vzorců chování a jednání třeba učinit ještě mnoho“?

  Vládní „krize“ odblokovala politickou situaci v ČR. Po několika letech „nulových tolerancí“ se Topolánek s Paroubkem shodli aspoň na potřebě dočasné vlády, předčasných voleb a kompromisu v otázce protikrizových opatření.

  Společný zájem stranických lídrů je v tom, aby v dočasné vládě nebyl nikdo, kdo by je jen trochu zastínil ve volební kampani, žádný byť jen potenciální konkurent. – přiznal M. Kalousek v rozhovoru pro HN 10.4.09. Dodal, že když je země zralá na předčasné volby, on bere „cokoli, co ji k nim dovede“.

  Stalinská Ústava SSSR zaručovala sedmihodinovou pracovní dobu, i když ta postupně dosáhla 12 hodin. Stalin je odsouzen, ale jeho metoda slaví úspěch u českých politiků. Z ústavy ČR udělají stalinsky nezávazný dokument „zákonem“ o zkrácení volebního období Sněmovny, který eliminuje „nepříjemnosti“, které politikům „nadělila“ Ústava.

  Ta předepsala 4 možné způsoby, jak rozpustit Sněmovnu a pak vyhlásit parlamentní volby. Po rozpuštění Sněmovny ztratí poslanci výplaty a strany možnost financovat svou volební kampaň i přes rozpočet Poslanecké sněmovny, od aut po odborné studie by si strany vše musely hradit samy.

  Vláda se shodla s řadou poslanců, že jako Stalinisté dneška nebudou ctít pravidla daná Ústavou a ještě z toho budou profitovat poslanci i strany. Že hlavním důvodem pro použití neústavní cesty k předčasným volbám jsou prachy, potvrdil upřímně pro HN 10. 4. 09 Miroslav Kalousek.

  Ústavní soudkyni E. Wagnerové to připomíná mílie z románu Kmotr, kde aktéři, tedy skupiny, nectí zákon, ale zato ctí dohody, které mezi sebou uzavírají. To je v právním státu naprosto vyloučené a je to třeba hlasitě a stále kritizovat.

  Podle Wagnerové tu silnou kritiku ani z velmi seriózních médií není slyšet, média tak ty aktéry oné politiky vlastně podporují a jsou spoluodpovědná za vytváření ústavní kultury či spíše tedy kultury". Z dnešního přitakávání čemukoliv, pokud to činí spřátelený politik, na Wagnerovou opravdu jde smutek.

  Dnešní úředník nemusí poslechnout ani ústavní soud, rozhodl ministr financí Kalousek. „Píše podřízeným“, aby ignorovali rozhodnutí ústavního soudu zakazující namátkové kontroly daní. (HN 8.4.09)

  Říkalo se po Sametu, že přátelé z USA a západní Evropy nám pomohou vychovat nové kádry veřejné moci, abychom se mohli zbavit těch, kteří ochotně sloužili normalizaci. I pád vlády však ukázal, že služebníci normalizace stále stoupají do čela veřejné moci.

  Nejprve ministr Langer dal policii komplet „rudé vedení“, policii opustil disident Kubice. (MFD 1.9.07) Nyní nominovaly „demokratické strany“ normalizační bolševiky i na post premiéra (Jan Fischer) a ministrů pro zahraničí.

  V Černínu má být Štefan Füle, už jako student gymnázia kandidát členství v KSČ, nyní velvyslanec při NATO ! Jan Kohout vstoupil do KSČ v r. 1986 a má být ministrem pro Evropu. Oba studovali i v Moskvě na MGIMO, kde se formovali bojovníci za udržení ekonomické a politické moci. (LN 17.4.09)

  I shoda českých politiků na „protikrizových opatřeních“ potvrzuje Hoffmanova slova o vazbách na lobbisty. Šrotovné totiž není nápad vyvolaný krizí, prosadit ho chtěla automobilová lobby už před třemi roky, kdy výroba aut ještě jela na plné obrátky. (M. Kalousek pro Právo 18.4.09)

  Do rajonu severočeské oligarchie jezdí Topolánkova a Paroubkova parta jenom v předklonu, napsal Jan Urban v LN 17.3.09. Soudy ale vedoucí úlohu místních špiček neuznaly, zrušily zákazy ústeckých demonstrací „autonomních nacionalistů“, které úřady odůvodnily možným narušením dopravy. (HN 16.4.09)

  Podle soudců nelze nadřadit plynulost v dopravě nad výkon shromažďovacího práva; znamenalo by to, že veřejná moc není schopna zajistit naplnění základních práv.

  Ústecké „špičky“ se soudcům podřídily, ale sebraly místním občanům jiná práva obvyklá – jet veřejnou dopravou (byla zastavena), jít do kina, divadla, na diskotéku či fotbal („odloženo“). Město bylo obsazeno patnácti stovkami policistů, kteří zaútočili jen na ty, kteří s holýma rukama a v duchu propagovaných myšlenek spontánně „chtěli narušit průběh ohlášeného shromáždění neonacistů“.

  Jestliže základní ústavní právo postavit se na odpor proti těm, kteří dle dostupných informací chtějí odstranit „demokratický řád lidských práv a základních svobod“, lze realizovat pouze policejními manévry, pak „boj proti extremismu“ přerůstá ve skutečný extremismus – svévoli veřejné moci !

  Obsazení Ústí n/L.bylo ve světovém kontextu malou akcí. Při dubnovém summitu NATO bylo nasazeno 9000 policistů na německé straně, 15000 na francouzské. I zde byly pozavírané obchody, uzavřená města a omezení pohybu pro ty, kteří v nich bydlí. Bude dalším krokem třeba dočasné vystěhování obyvatel? (BL 7.4.09)

  Václav Havel se vrátil do svých mladých let, kdy bolševickým stylem doporučil přijmout tvrdá opatření asi proti deseti svým kolegům – Šestatřicátníkům. K summitu EU-USA připravil seznam zemí z jeho pohledu závadných z pohledu ochrany lidských práv. O Havlův dokument nebyl zájem, skončil jen v kapse jeho kamaráda Vondry. (HN 8.4.09)

  Ani slovo kritiky neměl Václav Havel k chování britské policie při summitu G-20. Ani rodiče s dětmi nesměli opustit prostor před Bank of England, kde policejní kordon zadržoval demonstranty 8 hodin (technika „kotlování – kettling“). Při neohlášeném přepadu tábora policie s obušky a psy ničila majetek tábořících. (BL 3.4.09)

  Prý bez cizího zavinění podle ČRo během protestů „zemřel demonstrant“ Ian Tomlinson. Pak vyšlo najevo, že nešlo o demonstranta, ale prodejce tisku, kterého cestou z práce zadržela policie. Tomlinson se jí neprotivil, přesto byl sražen k zemi a zemřel na infarkt. (BL 8.4.09)

  Rakouský turista se synem si v Londýně vyfotografovali i patrové autobusy a nezvyklé autobusové nádraží ve čtvrti Vauxhall. Policie si zaznamenala jejich osobní údaje a donutila je v rámci „boje proti terorismu" fotografie vymazat, jako kdysi v socialistických zemích prý je přísně zakázáno fotit vše související s veřejnou dopravou. (BL 17.4.2009)

  Mladá fronta začala vydávat „Sedmičku“ – zdarma rozdávaný týdeník, slibující „seriózní informace“. První číslo pro Ostravu informovalo mj., že v Austrálii našli kopii Schindlerova seznamu, na který „německý průmyslník Schindler zapsal stovky Židů, kteří v jeho továrnách unikli smrti v koncentráku“.

  Schindlerův seznam je jen legenda, světoznámá díky Spielbergovu filmu. Potvrzuje to mj. americký historik profesor David Crowe, u nás historička Jitka Gruntová. Údajný „Schindlerův seznam“, objevený v Hildesheimu a v Sydney již roku 1991. je běžný stravovací seznam vězňů druhého Schindlerova koncentráku - v Brněnci. (BL 10.4.09)

  Výběr pro transport do Brněnce podle svědků dělal Marcel Goldberg - OD-mann čili příslušník Jüdischer Ordnungsdienst, židovské pořádkové policie. Podle bývalého vězně MUDr. A. Bibersteina se za ohromné úplatky ocitli na seznamu především zámožní OD-manni a jiní prominenti. Vězni Goldbergovi brilianty získané z úplatků převezl do Brněnce Oskar Schindler.

  Zástupci 20 mocných států se za protestů veřejnosti sešli 2. dubna v Londýně. Mluvili proti protekcionismu, ale nepřijali žádná opatření, která by bylo možné vynutit. Přiřkli 1,1 bilionu dolarů Mezinárodnímu měnovému fondu na zvláštní čerpání, ale světový ekonomický pokles pokračuje, jako by k setkání G-20 nikdy nedošlo. (BL 16.4.09)

  Der Spiegel napsal, že příčinou finanční katastrofy je skutečnost, že George W. Bush byl „pěstitel opia“, který „zaplavil celý svět [lacinými dolary],… čímž vytvořil předstíraný růst a způsobil spekulativní bublinu…“. Co je ještě horší, „změna vlády ve Washingtonu nepřinesla návrat ke zdrženlivosti a solidnosti. Naopak vedla k další ztrátě zábran.“

  Čína oprášila myšlenku J. M. Keynese z r.1944 na vznik světové rezervní měny, tzv. bancor, kryté 30 komoditami včetně zlata. Taková měna oddělená od jednotlivých států by mohla být dlouhodobě stabilní a odstranit problémy způsobené užíváním národních měn založených na úvěru". (BL 14.4.09)

  Nová strategie USA pro Afghánistán je strategií i pro Pákistán. Obama ví, že v těch zemích neuspěje „pouze kulkami a bombami“. Proto v Afghánistánu mají zemědělci, pedagogové, inženýři a právníci“ pomoci vzniknout ekonomice, ve které nebudou dominovat drogy. Chce usmíření s „dřívějšími nepřáteli“ – Táliby „kteří vzali do rukou zbraně z donucení“. (BL 2.4.09)

  USA i EU se snaží vojensky porazit „somálské piráty“. Ti byli donedávna především rybáři, a ryby, zejména tuňák, tvořily půl somálského exportu. Když mezinárodní rybářský průmysl zdevastoval jejich loviště, začali unášet posádky cizích lodí a zacházeli s nimi rytířsky. Ať se mocnosti postarají o jejich právo na rybolov v jejich vodách, napsal William Pfaff v Truthdig.

  Americký prezident Barack Obama a jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv se dohodli, že jejich země do konce roku podepíší novou smlouvu o snižování počtu jaderných zbraní. Obama v Praze oznámil záměr zbavit svět jaderných zbraní a červenci přijede na oficiální návštěvu Moskvy. (HN 2.4.09)

  Konference OSN o rasismu se neúčastní USA a některé další státy – na rozdíl od předchozí konference r.2001 v Durbanu už i na vládní úrovni většina mezinárodního společenství odsuzuje jako rasistickou i politiku vlády Izraele. (ČRo2 19.4.09) Země EU v této kauze jednotné stanovisko nenašly.

  EU parlament přijal 2. 4. 09 usnesení o „svědomí Evropy a totalitě“. Připomnělo nacismus, stalinismus a fašistické a komunistické režimy, odsoudilo totalitní vlády, ať už jsou jejich ideologie jakékoliv. I čeští politici by proto měli přestat mlčet o fašismu a objasnit podstatu všech takových režimů. Nepatří mezi ně i režim, ve kterém politici ignorují ústavu a ministr rozsudek ústavního soudu?

  EU parlament má zcela vážně míněné nové téma. Chystaná legislativa EU chce zakázat křesťanské symboly. (server Proti prúdu)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  20.4.2009 ; BL = Britské listy, LN=Lidové noviny, HN=Hospodářské noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit