Pro časopis Svědomí/Conscience 10/2009

Politika ve stylu retro

  Ve XX. století si Mussoliniho vláda vysloužila označení „onagrokracie", tj. vláda hýkajících oslů. Filosof a historik Benedetto Croce mylně soudil, že tak špatná vláda bude jen „závorkami“ v dějinách, dočasným důsledkem morálního úpadku a zmatků I. sv. války. Ve XXI. století si o stejné označení úspěšně koledují nejen české „politické špičky“.

  V pařížském Palais de Justice se pod zlaceným stropem soudí způsob předvolební kampaně. Obžalován je expremiér Dominique de Villepin, poškozeným se cítí i současný prezident Nicolas Sarkozy. Oba už na sebe naházeli spoustu špíny a potvrdili nejhorší možné mínění o politicích. Sarkozy mluví podobně jako kdysi Gottwald, že mrcha… „skončí na řeznickém háku“. Ač právník, označuje Sarkozy expremiéra za vinného už před koncem procesu. (E15 30.9.09)

  Staronový šéf Evropské komise Barroso působil sympatičtěji než Sarkózy, který by rád z EU udělal pouze koncert velmocí. Po svém znovuzvolení se však Barroso snížil na Sarkozyho úroveň. Jak Sarkozy hrozil Čechům, že odklad ratifikace Lisabonské smlouvy bude mít své „důsledky“, tak hrozil Barroso Irům a dodával, že prý se nesnaží Iry ovlivňovat…

  Podle propagandy EU rovná se přátelství, nejen euposlanec Jo Leinen (zjevně pobírající neoprávněně náhrady v hodnotě téměř 15000 € měsíčně) dokazuje opak. Kromě obligátních výhrůžek, že přijdeme o eukomisaře a ocitneme na okraji Evropy, začal Jo Leinen vyhrožovat tím, že nám Evropa nepomůže a epidemie prasečí chřipky se blíží. (Eportál 1.10.09)

  Angažuje se i vláda Jana Fischera a špičky ODS a ČSSD. Podle informací HN ministři probírali i možnost obvykle zvanou vydírání - zajistit rychlou ratifikaci seškrtáním rozpočtu Hradu. (HN 28.9.09)

  Hrozba…, pokud stát nebude skákat, jak mocní politici pískají, to tu skutečně ještě nebylo. To je opravdu novinka.“, lamentuje D. Klimeš v E15 22.9.09. Zapomíná, že „tady na Východě“ už jsme tohle prožili. Dnes logicky totéž poznává i Západ, když dopustil „revoluci shora“ a koncentraci moci v úzké vrstvě věrchušky (establishmentu).

  Komise EU potvrdila, že loňská válka pod Kavkazem začala gruzínským útokem na Cchinvali a gruzínský útok označila za porušení mezinárodního práva. (HN 2.10.09) Senátor Jaromír Štětina, který se podle vzoru NKVD loni pokusil vydávat pachatele za oběť, mezitím povýšil na místopředsedu senátorského klubu TOP 09 a Starostové.

  Gruzie ztratila šanci na demokratické znovupřipojení Abcházie a Jižní Osetie - po loňské válce nenajdete jediného Abcházce nebo Jihoosetince, který by si něco podobného přál. (HN 2.10.09) V. Havel se tváří, že to nechápe, a vyzval ke krokům k „obnovení územní integrity Gruzie“.

  USA odstoupily od plánů neokonů vybudovat v ČR a Polsku základny s radarem a pouhými deseti raketami a vydávat je za protiraketový štít. Část věrchušky přišla o šidítko „dokazující“ naše „bezpečné zakotvení v západních strukturách“.

  Její komentáře potvrdily, že sametový obrat k Západu u ní neznamenal změnu myšlení. Jinak smýšlející byli pasováni dříve na „slouhy Washingtonu“ a „vrahů z Wallstreetu“, dnes na agenty, žoldáky, špiony nebo patolízaly „rudé Moskvy“. Odhalován je „zbabělec Obama“, „Obamovo mnichovanství“, znějící „zrady zvon“. (E15, 25.9.09)

  Je to prohra celé České republiky, řekl konkrétně Topolánek. (HN 18.9.09) Zato na Západě bylo slyšet spíše uspokojení z konce českého a polského snu o exkluzivním partnerství s USA.

  V Polsku oznámila firma Bumar, že do čtyř let může být hotov projekt polského protiraketového štítu na nejvyšší světové úrovni, schopný chránit i sousední země. (E15, 22.9.09) Podle českého „ministra zahraničí“ Jana Kohouta nastal čas pro nové šidítko - žádá USA o spojenecké gesto, např. vyslání českého vědce do vesmíru. (HN 18.9.09)

  V SRN potravinářský průmysl mimo jiné nabízí za mléko „tržní cenu“ 22-25 centů, ač důstojná by byla cena kolem 40 centů. Mnozí farmáři se nepodřizují, raději vylili statisíce litrů mléka na pole a považují potravinářský průmysl za mafii, která má na své straně i vládu. Poznali, že si musí pomoci sami, nezastala se jich žádná velká strana. (E15 21.9.09)

  Známí němečtí politici jezdí jen do měst, kde jde o více hlasů, a tam všichni říkají totéž - co „vychází z průzkumů“. Proto v SRN poklesl zájem o volby a přes snahu propagandy favorizující CDU a SPD ve volbách uspěly malé strany. (E15 21.9.09) CDU nepamatuje tak slabou podporu (33,8 %) od války, SPD s pověstí strany Zdánlivě demokratické (Schein-demokratische) (23 %) od Výmarské republiky.

  Kancléřka Merkelová se před volbami naladila na většinový vkus voličů toužících po jistotách. Odmítla třeba spoření na soukromé penzijní účty a některé reformy předchozí vlády SPD a Zelených označila za "neoliberální". Tím získávala voliče ve středu a vlevo na úkor SPD a ztrácela voliče pravicové, a bude moci sestavit pravicovou vládu. (HN 29.9.09)

  Předpokládané německé koaliční strany se budou muset domluvit, jak dál v otázce tzv. vnitřní bezpečnosti. CDU/CSU chce více „bezpečnostních zákonů“ a zpřísnění trestních zákonů. FDP chce posilovat občanská práva, trestní zákony přezkoumat a přijatá bezpečnostní opatření sladit s náležitostmi demokratického právního státu. (Süddeutsche Zeitung a E15 2.10.09)

  Představitelé FDP také hájí postup, v němž by měl německý ústavní soud silnější pozici: soudci by mohli práci zákonodárců poznámkovat, varovat je či přinutit ke změně postupu. Křesťanskému bloku A. Merkelové se ale taková praxe vůbec nelíbí.

  Podle K. Schwarzenberga naše strany mají „vztah k zákonu a právu asi takový, jako mají dívky z Perlovky k panenství“. A tak není divu, že náš ústavní soud z podnětu poslance Melčáka zrušil jako neústavní způsob, jakým si „zákonodárci ústavním zákonem“ zkrátili funkční období.

  Politici „rozhodujících stran“ hned vyzvali k potrestání Melčáka za trestný čin maření voleb. Paroubek se osopil na ústavní soud v článku „Ústavní soud ukradl ČSSD volební vítězství“.

  Ve Švédsku změnu ústavy musí schválit dva po sobě zvolené parlamenty. V ČR poslanci schválili „ústavní“ cestu k předčasným volbám v trysku - a v zápětí se jí „rozhodli“ nevyužít. Česká politická scéna přešla do pokročilejšího stupně rozkladu a může si notovat s Nohavicou: „Myslíme na sebe, myslíme já a ty. Co včera platilo, dneska už neplatí.

  Mužem velkých gest se stal předseda ODS Topolánek. Nejprve odhodil poslanecký mandát, protože po třech letech zjistil, že jeho kolegové ve sněmovně jsou jen komunisté, postkomunisté a bývalí komunisté a proto se tam nedá nic udělat. (E15 16.9.09)

  Pak prohlásil, že pro něj neexistuje jiná politická budoucnost než vyhrané parlamentní volby. Záložní variantu naznačovalo jednání Dalíka s Tvrdíkem o možné Topolánkově kandidatuře na eukomisaře. (iHNed 22.9.09) Topolánek to ale popřel a Dalík oznámil, že odchází do ústraní.

  Pak Topolánek překvapil prohlášením na Nohavicovu notu, že svou politickou kariéru spojuje i se schválením Lisabonské smlouvy, přestože ji před nedávnem označil slovem „shit“. Schválení smlouvy nemůže ovlivnit, tak aspoň slovy vyhlásil boj „špinavostem“ prezidenta a „tlustého nohsledovi“ senátoru Oberfalzerovi. (E15 2.10.09)

  V potížích se tak ocitá propaganda, že pro demokracii jsou ideální dvě velké strany střídající se u moci. Dnes už velké strany ovládají přes tři čtvrtiny Poslanecké sněmovny, ale animozita mezi nimi téměř vylučuje jakoukoliv konstruktivní spolupráci. Jejich oslabení a posílení současných malých stran by politickou scénu mohlo rozhýbat. (E15 30.9.09)

  Další sraz spřátelených politiků proběhl (za protestů občanů) v Pittsburghu. Cíl byl ambiciózní, přímo bolševický - zabránit do budoucna hospodářským krizím. Na úkor zemí EU posílil vliv Brazílie, Ruska, Indie a Číny. Na návrh Gordona Browna povstalo něco jako „světová vláda“ - Výbor finanční stability má dohlížet. Padl i (německý) návrh na „globální zdaňování“. (E15 29.9.09)

  Představitelé Mezinárodního měnového fondu v Istanbulu také „radili“, jak zabránit opakování finančních krizí. Turecký student hodil na šéfa MMF botu s výkřikem „vypadni zloději“. Mírněji řečeno, MMF je dnes na nic, protože vychází ze zastaralých údajů - než experti objedou všechny zkoumané země, pohovoří, pojedí a popijí s tamními analytiky, změní se situace. (HN 2.10.09)

  Nyní „se MMF obává“ obchodní nerovnováhy, tedy že některé země přespříliš vyváží a jiné přes míru importují. Požadavek na světové vyrovnání přebytků by byl návrhem na centrálně plánovaný světový obchod.

  Generální konference Mezinárodní organizace pro atomovou energii přijala rezoluci vyzývající Izrael,  aby přistoupil ke smlouvě o zákazu atomových zbraní a svůj celý nukleární program dal pod kontrolu OSN.

  Jihoafrický právník s židovskými kořeny Goldstone vypracoval pro OSN analýzu izraelského vpádu do Gazy na přelomu roku a zločinů spáchaných izraelskou armádou, ale i Hamasem. Izraelská ofenziva měla podle zprávy za cíl zasáhnout a potrestat celou populaci palestinského území. Palestinci zase odpalovali rakety na jižní Izrael, kde nebyly vojenské cíle. (E15 16.9.09 a BL)

  Goldstone žádal, aby vojáky obviněné z válečných zločinů soudil Mezinárodní trestní soud v Haagu (ICC). Zpráva o zločinech nevyvedla z klidu Fischerovu vládu. Její ministr obrany Barták podepsal v Tel Avivu memorandum rozšiřující vojenskou spolupráci - nejde o schvalování odhalených zločinů?

  U ostravského soudu se soudili dva chartisté. Vladimír Hučín zde veřejně nazval Tomáše Hradílka praporečníkem KSČ. Exministr Hradílek už dříve veřejně hodnotil Hučína „je gauner, terorista psychologický a snad i skutečný". Hradílek odmítl uznat soudní rozsudky osvobozující V. Hučína a uznávající jeho odbojové činy za úctyhodné.

  Samosoudkyně JUDr. Severová rozhodla dle návodu Hradílkova advokáta Tomáše Sokola, že Hradílkovy činy jsou standardní, netrestatelné. Hradílek pak dal vědět, že kdyby mu soud nařídil omluvit se, neučinil by tak.

  Po exministru financí Kalouskovi tak i exministři Sokol a Hradílek dali vědět, že rozsudek soudu není nutno respektovat. Já nevidím rozdíl mezi totalitou, která vám nedovolí bránit se soudně, a současnou svobodou pro nezdárníky, kteří úspěšnou obranu u soudu nerespektují. Není justice v současné společnosti už určena k likvidaci ?

  Zdař Bůh! je název hry Miroslava Bambuška podle autentických událostí z doby poúnorové, kdy na Ostravsku při horečnaté těžbě uhlí došlo ke čtyřem velkým důlním katastrofám, které si vyžádaly životy více než 70 horníků a byly zapříčiněny především nekompetentními zásahy do způsobu těžby ze strany nového majitele dolů, jímž byla KSČ.

  Zastínit skutečné viníky a nahnat lidem strach měl proces s devíti důlními inženýry a techniky v tělocvičně za účasti tzv. organizované veřejnosti. Václav Žalud a Josef Herel byli „za sabotáž“ odsouzeni k smrti. Manželka V. Žaluda ale navštívila šéfa parlamentu (Národního shromáždění) Zdeňka Fierlingera, který během 2 hodin zařídil, že trest smrti vykonán nebude.

  Filmová satira Tomáše Vorla Ulovit miliardáře vychází z naštvanosti : „Kdysi šlechta vybírala na poddaných desátky a poddaní se bouřili. Dnes nás naši vládci odírají o miliardy a my se necháme." Miliardář Grossman se ocitne ve spárech dravých lobbistů, bezskrupulózních novinářů a zkorumpovaných policistů (HN 23.9.09)

  V Berlíně dostal Václav Havel ocenění Zlatá slepice za politickou činnost v roce 1989 a letech navazujících. Němci zdůraznili, že Havel se zasazoval za znovusjednocení Německa již v době, kdy v něj nedoufali ani mnozí Němci. (HN 1.10.09) Podle mne je to ocenění skutečně trefné. Havel někomu snesl zlatá vejce, národu nechal vyzobaný dvorek.

František Rozhoň 3.10.09; BL = Britské listy, HN=Hospodářské noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit