Pro časopis Svědomí/Conscience 1/2010

Politika ve stylu retro

  Papež vyzval lidi, aby se zbavili sebestředného egoismu a otevřeli se víře. Podle Ivana Hoffmana je to klíčová otázka pro budoucnost lidské civilizace, jestli „půjdeme cestou boje muže proti muži anebo se znovu začneme ohlížet po nějakých společných ideálech anebo hodnotách nebo něčem, na čem nám společně záleží.“

  Prezident Klaus na Nový rok řekl občanům, že potřebujeme pevný, dlouhodobě stabilní a velmi praktický kompas založený na víře v rozumnost chování skutečně svobodných občanů a nikoli na důvěře ve spásnou roli státu. „Dělejme proto každý z nás to, co umíme, co děláme rádi, co můžeme nabídnout ostatním. Nenechme si od nikoho přikazovat, co máme dělat.“

  V předvánočním interview pro Právo Klaus mluvil o potřebě „procedurální dohody ODS a ČSSD o dalším vývoji na politické scéně". Předsedové těch stran však v TV debatě nebyli ani ochotni se poslouchat a přemýšlet o tom, co říká ten druhý. (E15 a HN 4.1.10)

  Dva nevýrazní ministři Fischerovy vlády odešli do Bruselu, do ministerských křesel zasedli tři noví nevýrazní úředníci. Ve vládě údajně bez politického mandátu se tak udržuje rovnováha mezi požadavky stran i za cenu, že vláda v době finanční krize poroste jako hydra. (E15 1.12.09)

  TOP 09 uspořádala sjezd, do čela byl zvolen ten, koho Karel Hvížďala tituluje Karel Jan Nepomucký Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, 12. kníže ze Schwarzenbergu, okněžněný lantkrabě v Kleggau, hrabě ze Sulzu a vévoda v Českém Krumlově".

  Nově zvolený starý politik brebtá neuvěřitelné věci – např. prý nic nedlužíme příštím generacím, přestože současný dluh ČR přesáhl 1,3 bilionu Kč (LN 14.12.09), od roku 1994 stát nesplatil z dluhu ani korunu a jen úroky ze státních půjček loni narostly na 48,3 miliardy Kč.

  Asi 24 letý Nigerijec Abdul Mudallad byl na US seznamu zahrnujícím půl milionu osob podezřelých z terorismu. Jeho otec, bankéř, Američany varoval před synovým fanatismem, syn však přesto s vízem letěl do USA a pokusil se zničit letadlo trhavinou. (HN 28.12.09)

  Mezinárodní společenství hned poté oznámilo vznik třetí fronty trvalé války proti terorismu (v Jemenu), a že zvýší buzeraci cestujících spoluobčanů. V Jemenu tamní síly na příkaz Baracka Obamy provedly nálet na dva podezřelé tábory a usmrtily několik desítek žen a dětí. Osoby letící do USA z Prahy v letadle nesměli mít nic na klíně (ani notebook) a hodinu před přistáním nesměli ani na WC. (BL 31.12.09 a HN 28.12.09)

  ČRo hlásí, že většina občanů souhlasí, protože více buzerace prý znamená více bezpečnosti. Zato P. Honzejk v HN 28.12.09 soudí, že buď zkvalitní práci tajné služby nebo budeme létat nazí. Extenzivní práce tajných služeb plodí byrokracii a formalismus, přetížení úředníci nemyslí, selhávají jim instinkty a skutečně nebezpeční lidé jim proklouznou.

  Podle Ivana Hoffmana se nemáme bránit speciálně před islámem, ale před fanatismem. Fanatik je ze začátku jenom trapný anebo k smíchu, ale v jedné chvíli už může být skutečně nebezpečný. Fanaticky lze vyznávat skutečně různé víry a různé ideologie, teď jde jenom o míru toho fanatismu.

  Podle 4 roky starého údaje Transparency International nás korupce při zadávání státních zakázek ročně stojí 200 miliard korun, to je více než činí deficit státního rozpočtu.

  Jak stát k obrovskému zadlužení přišel, naznačil 28.12.09 list E15. Kvůli korupci stát přišel o 3,5 miliardy za nákup pozemků pro pražské letiště - místo 55 Kč nakonec zaplatil společnosti Penta 5 500 Kč za čtvereční metr.

  Desítky miliard se ztratily v armádě, kde o zakázkách rozhodoval buď nekompetentní ministr (Baudyš, Parkanová) nebo typický hochštapler typu Kalouska či Kühnla. Příkladem je obrněnec Pandur, facelift OT 64 SKOT z šedesátých let, který vyjde na 140 milionů Kč za kus.

  Přitom jeho podvozek s motorem by dokonale zvládla Tatra za 10 milionů. Pancéřová nástavba a interiér jsou otázkou 20 milionů. Na dalších 20 milionů by přišla výzbroj, naváděcí zařízení a příslušenství. Je-li každý Pandur předražen o 90 milionů, stovka se pěkně prodraží, i když to mírní ofsety.

  Bartákovo vedení obrany v říjnu 2009 rozhodlo bez výběrového řízení koupit ještě 90 obrněnců Iveco za 2 miliardy Kč, koncem roku je „koupilo“ za 3,6 miliardy prostřednictvím Praga Exportu. Po Novém roce by se podle pravidel EU muselo obrátit přímo na výrobce, prostředník by přišel zkrátka a dodávky by nebyly zpožděny, plnění je do r. 2013. (E15 30.12.09)

  Věčná je otázka, proč se v Německu stavějí dálnice levněji, když tam jen mzdové náklady jsou čtyřnásobné. Odpověď lze najít v hospodaření státní správy na mnohem nižší úrovni – kancelářský nábytek pro krajský úřad v Hradci Králové byl předražen na 1000 %. Věšák v hodnotě 2 000 si úřad pořídil za 20 000 Kč.

  Podle Jar. Spurného v Respektu je čím dál těžší v ČR odhalit korupci. Už dávno nejde o milionové dary pro strany, korupce je součástí politiky spojené se silnými firmami a poradenskými nebo advokátními službami či PR agenturami, které se staly hlavním penězovodem mezi byznysem a politikou.

  Kořen korupce Spurný vidí v bankovním socialismu 90. let, který nás stál skoro 300 miliard Kč,  a v částečném prolnutí svobodného podnikání s manýry šíbrů z osmdesátých let, hlavně někdejších protagonistů Podniků zahraničního obchodu propojených s StB. To jde především na triko ODS a dalším stranám, které v devadesátých letech vládly.

  Vláda M. Zemana neomezená opoziční smlouvou ani Havlem začala „soutěže“ na nákup gripenů, počítačového vybavení škol, stavby dálnice do Ostravy atd. Chování S. Grosse a J. Paroubka je plodem kartelového propojení zločinu, podnikání a politiky.

  Za M. Topolánka nastoupily firmy jako ČEZ, J&T, Czech Coal. Základem kartelového způsobu korupce je energetická koncepce" dělající z ČR nesmyslný generátor pro Evropu a která v sobě skrývá neuvěřitelný korupční potenciál.

  Protikorupční balíček Fischerovy vlády boj s korupcí předstírá. Navrhuje korunního svědka k usvědčení komplice, což podstatu korupce nezasáhne. Navrhuje policejní provokace ke korupci, přestože ji zamítl Ústavní soud. Jak bychom zabránili zneužití policejních provokací ve státě, kde V. Hučín byl rok ve vazbě bez jediného důkazu ? (HN 22.12.09)

  Za této situace se prý politici napříč celým politickým spektrem shodli, že občané si musí utáhnout opasky. (LN 14.12.09)

  Jinak psal v Euro 46/09 Ivan Pilný, prezident TUESDAY Business Network : I v kapitalismu se o majetek musí někdo starat, jinak dopadne jako socialistický, který patřil všem a přitom nikomu… Dokončení rozkrádání státního majetku je špatně skrývaným podtextem politických hrátek kolem voleb… Přehlížet hrátky zkorumpovaných politiků už také nelze. Dvacet let zlaté horečky... stačilo, je třeba změnit prostředí a vyměnit ty, kteří jej vytvářejí.

  Nejvyšší správní soud bude posuzovat další kolosální průšvih věrchušky. Stát totiž kvůli chybě v zákoně  6 měsíců vybíral sociální pojistné bez zákonného důvodu a firmy na státu mohou vysoudit až 100 miliard Kč. Z. Škromach (ČSSD) navrhl potrestat vyššími daněni firmy, které by v souladu se zákonem stát zažalovaly ! (HN 21.12.09)

  P. Nečas z ODS se Škromachem se shodují, že politici odstraní vlastní chybu tím že firmám zvýší odvody. Ty by pro firmy mohly znamenat tvrdou ránu. Spousta firem přežila krizi jen díky drastickým úsporám a kdyby jim stát zvýšil o několik procent sociální pojištění, nemusely by to přežít. A pokud by přežily, mohlo by to zvýšit nezaměstnanost.

  Za této situace se angažují na podporu věrchušky veřejnoprávní média. Podle ČRo se prý občané za této situace přestávají zajímat o politiku a skoro všichni jsou šťastni. Na ČT předvídá V. Moravec, že po volbách vládu sestaví Paroubek či Topolánek !

  Jar. Veselý v HN 4.1.10 označil ty dva politiky za humoristy. Topolánek často používá slova „svoboda" nebo „podnikatelé", ač pro svobodu ani pro podnikatele neudělal nic, Paroubek operuje s výrazem „sociální jistoty", ale tím, co plánuje, uvrhl by následující generace do naprosté asociální nejistoty.

  Celospolečenským problémem hrozí být i zadlužení občanů. Reklama jim tvrdila, že žít na dluh je normální, ale soudem nařízené exekuce letos přesáhnou 700 000, o třetinu víc než loni. Stát by měl provést úpravy práva a zavést už v posledním ročníku základní školy „Finanční výchovu“, protože jen informovaný člověk může odolávat nástrahám lichvářů. (E15 28.12.09)

  Kde je hranice lichvy, ptá se čtenář Rousek v HN 2.12.09. KB dává střadatelům úrok půl promile a půjčuje za úrok 11,5 procenta, takže prodává 230 krát dráž než pořizuje, za vklady však ručí stát.

  Pražský primátor P. Bém (ODS) na skandál s Opencard reagoval stvořením „kontrolní komise", v níž je Bém, který megalomanský plán vymyslel a zaštítil, a jeho náměstek Blažek, jenž měl předražený projekt na starosti a ještě v červnu tvrdil, že výdaje jsou v souladu s odhadovanými náklady. Pražští radní jsou nově jen z ODS. (HN 14.12.09)

  Podle odvolaného radního P. Štěpánka se ČT pilně věnuje skandálu Opencard, zato tají katastrofální výsledky vlastního personálního auditu. (Fragmenty.cz)

  Novým ředitelem policejního Útvaru speciálních činností, který má na starosti ty nejtajnější operace, se stal bývalý pracovník komunistické Státní bezpečnosti Zdeněk Laube. (HN 15.12.09)

  Stanislav Penc zveřejnil na adrese www.svazky.cz seznamy zhruba 13 500 kmenových zaměstnanců komunistické StB. Seznamy podle Pence vycházejí z přílohy tajného rozkazu bývalého federálního ministra vnitra Richarda Sachera, kterým 15. února 1990 Státní bezpečnost zrušil. Neobsahují estébáky, kteří StB opustili dříve. (HN 18.12.09)

  Mezinárodní soud v Haagu jedná o legálnosti vyhlášení samostatného státu Kosovo. E15 podsouval 2.12.09 čtenářům, že soud řeší, zda mezinárodní správa mohla oblast zanechat jako nezávislý stát. Ve skutečnosti jde o to, zda mohla ignorovat platnou rezoluci Rady bezpečnosti OSN z r. 1999, že Kosovo je částí Srbska.

  Na klimatickém summitu v dánské Kodani zněl jednotný hlas Evropy, ale nedosáhl nic. EU zjistila, že žádná dohoda už není možná bez souhlasu Číny a USA. Krach summitu předvídala Táňa Fischerová, protože „ten dnešní svět je tak nastavenej, že se přece nemůže nikdo s někým na ničem domluvit“.

  Kodaňskou dohodu nedohodu si pochvalovala Čína - největší světový znečišťovatel životního prostředí. Peking nechce vnucovat ekologické restrikce svým podnikům a nechce inspekce kvůli kontrole emisí.(HN 21.12.09)

  Z Kodaně zněl do celého světa hlas, co znamená člověk v EU. Pro klid politiků připravily totiž dánské úřady řadu opatření. Legislativa zvaná „hulvátský zákon" umožňuje dánským strážcům pořádku zadržovat demonstranty také preventivně, aniž cokoli provedou. Pro zadržené byly připraveny klece o ploše 11 m2 určené pro 10 lidí.

  Když se britský novinář optal dánského policisty, podle jakého zákona ho perlustruje, „policista“ zařval: „Na tom nezáleží, nemáte žádná práva, musíte udělat, co říkám, anebo budete zatčen." (BL 17.12.09)

  Přes veškerá masivní opatření dva aktivisté Greenpeace pronikli na galavečeři pořádanou pro šéfy států a vlád.

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  5.1.2010; BL = Britské listy, ČRo= Český rozhlas, LN=Lidové noviny, HN=Hospodářské noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit