Pro časopis Svědomí/Conscience 2/2010

Politika ve stylu retro

  Dlouholetý normalizační bolševik a dnes premiér ze „staťáku“ je prezentován jako spasitel řídící vládu odborníků. Ta je ale složena z nominantů ODS, ČSSD a Zelených, nemůže být nepolitická, i kdyby chtěla. Je to jen další sebeklam, produkt masivní marketingové manipulace. Pan Fischer se odlišuje tím, že se chová slušně a zdvořile, ale co dál? (BL 14.1.10)

  Pan Fischer zachoval zvyk KSČ, aby soubory opatření k ozdravění hospodářství dělali ti, kteří léta hospodářství huntovali. Pan Janota pracuje na Ministerstvu financí již od roku 1978 a byl u všech deficitních rozpočtů minulých let, teď připravuje „balíčky“ k „nápravě“.

  Už oznámil, že chce zase zvýšit daně. (HN 25.1.10) Zvýšil tak zájem českých podnikatelů přesunout své firmy do zemí se stabilnější legislativou a s nižšími daněni. V „daňových rájích“ už sídlí přes 11 000 firem a zájem jen letos stoupl o 30%. A tak stát asi přijde o významné příjmy, podle E15 z 27.1.10 by to mohlo být 23 miliard Kč ročně.

  České vládě se podařilo ušetřit na mateřských, a rodiny s malými dětmi zjistily po Novém roce, že výpadek jejich příjmu je až 4 tisíce korun měsíčně. Výdaje na malé děti vůbec nejsou malé, je toto šetření na správném místě? (I.Hoffman, ČRo2)

  V Polsku šetří jinak. Nový zákon řešil stav, kdy pachatelé bolševického útisku měli daleko větší důchody než jejich oběti, a krátí jejich penze až o polovinu; i dál však budou mít slušné penze - lékaři dostávají poloviční důchody, než budou mít bývalí aparátčíci. „Postižení“ se navíc mohou odvolat a prokázat, že podporovali vznik demokratického zřízení.

  Zákon přesto napadl u ústavního soudu poslanec Widacký, prý „neodpovídá evropskému právu“. (E15 14.1.10)

  V Lotyšsku si stát troufl na důchodce. Snížil jim důchody, ale ústavní soud to odmítl jako protiprávní. Vláda musí zpětně vyplatit „ušlé" důchody a pro rok 2010 obnovit plnou výši důchodů. (HN 12.1.10)

  Fischerova vláda „připravuje“ penzijní reformu. V čele poradní komise mají stát páni Rusnok a Bezděk, představitelé soukromých penzijních fondů, tedy lidé ve střetu zájmů. Jiný odborník, Ivan Lesaj, varuje před dopady rozbití dnešního průběžného financování.

  Ti, co se přesměrují do soukromých fondů, při obchodování akcií na burze mohou přijít o celoživotní úspory a politici pak řeknou, že to není v jejich rukou. V průběžném systému za úspory ručí stát, a žádný politik si netroufne do toho zásadně sáhnout. (Táňa Fischerová, ČRo2)

  Aby ani po vyrovnání rozpočtu nemohli politici znovu vést stát k bankrotu, uzákonily kdysi USA pravidlo, že každý nový výdaj v rozpočtu musí být vyvážen navýšením příjmů, každé snížení příjmů musí být doplněno snížením výdajů. Tak se podařilo snížit federální výdaje a rozpočet místo deficitu 5 % HDP r.1991 měl r. 2000 přebytek 1,5 % HDP. (HN 12.1.10)

  Staří čeští politici i v nových stranách na to téma místo hledání řešení preferují osobní útoky. Např. K. Schwarzenberg (TOP 09) vzkázal, že kdo chce vyplácet 13. důchody, měl by být zbaven svéprávnosti.

  Pokles produkce českého zemědělství je velký, ale nejhorší zpráva je, že v konkurenčním boji v EU jsou stále někteří rovnější. Starší země EU si vymohly, že dotace pro jejich farmáře jsou vyšší než v nových zemích. To se mělo vyrovnat někdy v r. 2013, ale už se mluví o prodloužení do 2018 anebo 2020. (I. Hoffman, ČRo2)

  Tady bychom měli od našich politiků chtít, aby řekli dejme tomu: v případě, že porušíte ten slib a nebude to v roce 2013, tak nejste v Evropský unii a odcházíme. Jestli nebudou podmínky rovné pro všechny, nemohou se podívat lidem do očí.

  Mezivládní panel pro klimatické změny v prosinci přesvědčoval svět, že jeho závěry jsou vědecky nejpodloženější zprávou o oteplování. Podle ní ledovce rychle tají a himálajské můžou do roku 2035 téměř zmizet. V lednu 2010 vyšlo najevo, že „odborníci“ zprávu totálně zmanipulovali. Přesto mají zejména malé ostrovní země obavy z dopadů klimatických změn. (idnes 18.1.10)

  Proto do ČR přišel dopis z Mikronésie s více než 600 ostrovy a americkými základnami, co jí vadí na „skromných“ plánech ČEZ k modernizaci uhelné elektrárny Prunéřov. Český ministr životního prostředí Jan Dusík rozhodl v duchu úřednických tradic, že kauzu nerozhodne, zahraniční experti to prý dokážou líp. Premiér Fischer mu alibismus posvětil. (HN 27.1.10)

  Loni v říjnu ministr obrany Barták (nominant ODS) tvrdil, že požadovaná obrněná vozidla Iveco budou stát poplatníky nejvýše dvě miliardy. Koncem roku jich obrana objednala za více než 3,6 miliardy korun. 11.1.10 už vychází najevo, že celková cena by mohla být téměř pět miliard korun.

  V polovině 90. let česká armáda vyměnila 10 moderních stíhaček Mig za polské vrtulníky Sokol. Odůvodnila to tím, že Sokoly se skvěle hodí k záchraně lidských životů. Protože armádní posádky jsou cvičeny pro létání v noci a za špatného počasí, fungovalo to bezvadně. Dnes už 8 z 10 Sokolů nezachraňuje, armáda nedá peníze na plánované opravy. (HN 29.1.10)

  Ministr vnitra Pecina „pro bezpečnost cestujících“ podporuje zavedeních tělesných skenerů. Státní úřad pro jadernou bezpečnost je zásadně proti, radiační záření skenerů škodí zdraví a bude mu vystaveno obrovské množství lidí. Dokud existují jiné druhy bezpečnostních prohlídek, není důvod „svlékací rámy“ používat. Úřad nepovolí jejich provozování, jeho rozhodnutí může přebít vláda, má se vyjádřit do měsíce. (HN 14.1.10)

  Krajská státní zástupkyně v Plzni M. Poláková žádá odvolání plzeňského státního zástupce Libora Řeřichy, který svým nekompromisním postojem při mnohaletém vyšetřování kriminality policistů získal přezdívku „český Cattani“. (novinky.cz)

  Když homosexuální aktivisté chtěli registrované partnerství, říkali, že o adopci dětí jim vůbec nejde. Zákon to akceptoval a už je aktivisty označován za nepřijatelný, neb tu adopci neumožňuje. Šéf Zelených Liška označil českou společnost za homofobní a jeho nominant Kocáb servilně připravuje změnu legislativy, aby umožnila adopce. (Metro 29.1.10)

  Senátoři si udělili dobře placené volno od 11. prosince asi do března. Prý nemají o čem jednat. (LN 11.1.10)

  Senátor V. Dryml podal trestní oznámení na šéfa dopravní policie Leoše Tržila. Ten nařídil dopravním policistům plošné provádění dechové zkoušky na alkohol u všech kontrolovaných řidičů. Podle Drymla jde o šikanu, o zásah do osobních práv občanů, který nemá oporu nejen v českém zákoně, ale ani ve směrnicích Evropské unie.

  I přes značný útlum těžkého průmyslu je na Ostravsku stav ovzduší velmi špatný, dlouhodobě zvláště poblíž hutí dříve zvaných NHKG. Z klimkovických lázní jsem v létě sledoval, jak nad hutěmi vzduch tmavne. Moravskoslezský kraj vedený ČSSD místo řešení žádá, aby úředníci měli právo i bez předchozího souhlasu vstupovat do bytů ke kontrole topení. (HN 4.1.10)

  Prezident Klaus přijal budoucího předsedu Strany práv občanů M. Zemana. Shodli se, že současná politika je vyprázdněná, redukovaná na rozdělování postů. Před 12. lety tito pánové uzavřeli opoziční smlouvu, jejímž obsahem bylo přesně to, co nyní nazývají vyprázdněností: rozdělení vlivu a křesel. (HN 27.1.10)

  Po zemětřesení na Haiti věnovali Češi charitativním organizacím na pomoc desítky milionů. Osvědčený záchranný tým organizace „Hand for Help“ neodletěl zachraňovat zasypané, protože nesehnal včas potřebných 1,5 milionu Kč.

  Po úterním zemětřesení oznámila vláda, že o pomoci Haiti bude jednat v pátek na úrovni EU a v pondělí na svém zasedání. Vysoká komisařka EU baronka Ashtonová svolala schůzku až na pondělí, řešil se totiž problém, zda schůzce má předsedat baronka nebo zástupce španělského předsednictví. Smrt si však nedala závazek, že umírání do té doby pozastaví.

  Podle T. Fischerové s pomocí není něco v pořádku, když na letišti přistává jedno letadlo za druhým, ale do tábora vedle ani do ulic se pomoc nedostává. Navíc se na Haiti říká: Když si haitský ministr ze zahraniční pomoci odebere 15 %, říká se tomu korupce. Když si mezinárodní nevládní organizace odebere ze zahraniční pomoci 50 %, říká se tomu "náklady". (Independent / BL 18.1.2010)

  Šimon Pánek z Člověka v tísni nechápe „zprávy“ o rabování na Haiti. Podle jejich lidí, které tam teď mají, je situace na Haiti velmi klidná, lidi jsou naopak velmi odevzdaní a velmi klidní. (Táňa Fischerová, ČRo2)

  Kolektivní trest, který dopadá na nevinné, nepoužili jen nacisté proti židům. Najdeme ho i v dnešní demokratické Evropě. Jeden takový příběh začal vysokým úrokem islandské banky, který přilákal střadatele i z ciziny. Soukromá banka bohatla i proto, že islandští politici klamně slibovali, že státní fond za vklady ručí. (HN 4.1.10)

  Pak vše krachlo, ani islandský státní fond neměl prachy na úhradu ztráty těm, kteří „věřili“, že za vysoký výdělek se neplatí vysokým rizikem. Británie a Nizozemí pak oznámily, že svým hazardérům uhradily „ztráty“ cca 4 miliardy eur, a že to vše mají zaplatit Islanďané. Islandský parlament to schválil, proti se postavili občané a prezident zákon nepodepsal.

  Teď rozhodnou Islanďané v referendu: Podlehnou hrozbám z demokratické ciziny a zaplatí, na čem nenesou vinu? Nebo odkážou Británii a Nizozemí, ať se hojí na majetku skutečných pachatelů? Pak jejich zemi hrozí (podle Times) Studené války! (HN 7.1.10)

  Dr. Wodarg, lékař a předseda výboru EP pro zdravotnictví, považuje kampaň okolo „pandemie“ prasečí chřipky za „největší medicínský skandál století“. Rada Evropy zahájí vyšetřování, do jaké míry se na něm podílely farmaceutické společnosti a Světová zdravotnická organizace.

  7 soudců Evropského soudu pro lidská práva rozhodlo, že policie nesmí bezdůvodně perlustrovat občany ani v rámci „boje proti terorismu“. Protože policejní perlustrace jsou veřejné, jejich součástí je prvek ponižování. Policejní perlustrace jsou založeny čistě na „pocitu" policisty bez právních záruk proti zneužívání a „nemohou být v souladu se zákonem". (BL 13.1.10)

  Ukrajinský soud uznal vinným předválečné vedení bývalého SSSR v čele se Stalinem ze zločinu genocidy, kterého se dopustilo na ukrajinském národě v době hladomoru z let 1932-33. Ukrajinský soud svým výrokem případ uzavřel, neboť žádný z odsouzených není mezi živými.

  Stepan Andrijovič Bandera bojoval za ukrajinskou samostatnost proti představitelům Polska i bolševikům, nacisté ho zavřeli v Sachsenhausenu. Po propuštění řídil ze zahraničí Ukrajinskou povstaleckou armádu bojující takříkajíc proti všem až do počátku 50. let. Na příkaz N. Chruščova byl r. 1959 zavražděn v Mnichově. U nás je dodnes nahlížen především prizmatem bolševiků, zato ukrajinský prezident V. Juščenko mu nyní udělil titul „Hrdina Ukrajiny".

  U příležitosti Dne obětí holocaustu vysvětlil server idnes mé generaci, kde se vzalo slovo holocaust, o kterém se ve škole neučila. Termín jako první použil spisovatel Elie Wiesel v románu Noc (1958). Slovo holokaust pochází z řečtiny (holos = celý, kaustos = spálený), a o jeho obsahu nepanuje všeobecná shoda.

  Někteří historici do něj zahrnují jen vraždění Židů za II. sv. války, jiní zahrnují i další „méněcenné" skupiny lidí, kterých se chtěli nacisté zbavit, například Romy, Slovany, politické a náboženské odpůrce a podobně. V tomto širším pojetí jde o 11 až 17 milionů obětí.

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň,  31.1.2010; BL = Britské listy, ČRo= Český rozhlas, LN=Lidové noviny, HN=Hospodářské noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit