Pro časopis Svědomí/Conscience 6/2010

Politika ve stylu retro

  Na mistrovství světa přijeli jen 4 čeští hokejisté z nejlepší klubové soutěže světa NHL, 25 se jich omluvilo. Reprezentovalo 11 „nováčků" a přesto se stalo něco podobného jako v Naganu. Podceňovaný tým prokázal bojovnost a schopnost spolupráce a stal se mistrem světa.

  Jaroslav Tvrdík a Ivan Langer začali hned plánovat, jak zneužít zlaté hochy v kampani. Jágr zapomněl, že nedávno pro rádio Hey označil za svého nejoblíbenějšího politika Miloše Zemana, protože je chytrý a má vynikající vyřídilku. Po schůzce s Petrem Nečasem Jágr plně podpořil ODS a popřál jí vítězství ve volbách. (Euro 31.5.10)

  Slávistu Paroubka podpořil slávista Vladimír Růžička: „ČSSD je jedinou stranou, která má připravený skutečně propracovaný program podpory sportu.“ (Euro 31.5.10)

  Nacistům a bolševikům usnadnilo nástup k moci, že jejich sliby neměly s pravdou mnoho společného. Euro 31.5.10 napsalo „už jsme si zvykli, že sliby politiků nemají s pravdou nic společného". Není to zaručená cesta do pekel?

  V internetové anketě lidé zvolili Papalášem roku hejtmana Davida Ratha (ČSSD, 53,6 % hlasů), druhý byl primátor Prahy Pavel Bém (ODS, 19,6 %) a třetí poslanec ODS Marek Benda (11,9 %). Favorit Jiří Paroubek byl stažen z nominací, když odstoupil z čela ČSSD. Všichni jmenovaní byli znovu zvoleni do Parlamentu.

  Významná středočeská organizace ČSSD se rozhoduje, jestli nemá do čela místo Milana Urbana postavit Davida Ratha. Cení si Ratha jako tvrdého demagoga, který by ve veřejných debatách mohl nahradit Paroubka. (E 15 8.6.10)

  Dosud nejmocnější strany ODS a ČSSD ztratily v součtu přes milion tři sta tisíc hlasů. Ve sněmovně nebudou Ivan Langer (ODS), Pavel Severa (TOP 09), Michal Kraus (ČSSD). Nejpravděpodobnější složení koalice ODS + TOP 09 + VV má dohromady jen 29,92% ze všech oprávněných voličů.

  Volební úspěch často láká do strany prospěcháře. Po současném volebním úspěchu i TOP 09 během týdne zaznamenala 4 x více přihlášek ke vstupu do strany než před volbami.

  Přesto že občanští demokraté ztratili ze všech stran nejvíc hlasů, Petr Nečas pravděpodobně sestaví vládu. Volební úspěch vzal Paroubkovi šanci být premiérem a později prezidentem, Paroubek odešel z čela strany.

  Tak odchází Paroubek a Topolánek, politická dvojčata v klinči, za jejichž působení se stala politická korupce normou, hrubost dominantním výrazovým prostředkem. (HN 31.5.10)

  Věrchuška, to nejsou obyčejní pracující, píše Petr Honzejk v HN 8.6.10.  Stát, tedy my všichni, se má o ty dva expremiéry postarat, vždyť Špidla, Tošovský a Ficher také mají po odchodu ze Strakovky prachy, vliv, moc. Podle Honzejka je nedůstojné, aby Topolánek jako velvyslanec podléhal bývalému podřízenému ministru zahraničí, aby Paroubek byl jen poslancem.

  V USA naopak padlé veličiny zavazují, aby nezneužili pro svůj prospěch znalosti nabyté ve veřejných službách - pro bývalé kongresmany platí dvouletý zákaz lobbingu.

  Zneužívání dětí je hřích a ohrožuje církev, řekl papež. Dodal také, že „církev má skutečně hlubokou potřebu se opět naučit pokoře, přijmout očištění, naučit se odpuštění ale také spravedlnosti." Odpuštění totiž nemůže spravedlnost nahradit. (HN 12.5.2010)

  I nový britský premiér David Cameron si klade za úkol obnovit důvěru v politický systém. Zajistit, aby rozhodovali občané a že politikové jsou vždycky jejich služebníci. Nikdy nejsou jejich pány. Cameron chce, aby společnost byla odpovědnější, aby se lidé neptali jen "Na co mám právo?", ale také "Jakou mám odpovědnost?", "Co mohu dát?" (BL 12.5.10)

  Zato v ČR se už v den voleb objevily signály, že nová administrativa nezavrhne staré způsoby. Zbrojař Háva slavil u Kalouska, pražská ODS byla ve Žlutých lázních za přítomnosti „kmotrů" Rittiga a Hrdličky, šéfa Sazky Hušáka a ředitele drah Žaludy. V TV už byla hádka o stamiliardovou ekologickou superzakázku, na které (proč asi) záleží TOP 09. (HN 31.5.10)

  Už desítky let stát řeší, ale nevyřešil, otázku cikánů, Romů. Loni v březnu zase sestavili ministři speciální skupinu, která měla sepsat plán, jak zbavit Česko nežádoucích ghett. Ministr Kocáb svolal skupinu jen jednou, práci zadal bez výběrového řízení soukromé firmě. Ta za milion Kč opsala staré známé poznatky, ale úřad vlády „investici“ hájí - nebylo prý v silách státních odborníků tohle udělat.

  Dnes už Kocáb není ministrem, ale jen vládním zmocněncem pro lidská práv. Ministerstvu šéfuje premiér Jan Fischer, Kocáb zaměstnává Fischerova syna. Prý aby sbíral zkušenosti. Zatímco student z Oxfordu sbíral zkušenosti na úřadu vlády zdarma, Fischer junior je placen jako expert na extremismus.

  Nemálo politické pýchy prokázal ministr kultury Václav Riedlbauch. Ten už v roce 1989 během stávky v Národním divadle v roce 1989 vyhrožoval všem, kdo nebudou hrát, policejní a finanční šikanou („Co měl kdo pobíhat po divadle, hráč má sedět v orchestřišti a připravovat se na hru!").

  V roce 2010 se Riedlbauch snad inspiroval prezidentem Zápotockým, který r. 1953 zapřel zahajovanou měnovou reformu. Ministr odvolal šéfa České filharmonie Darjanina den poté, co ministrův mluvčí takovýto záměr popřel. Slíbil obsadit post výběrovým řízením, ale svým dekretem bez výběrového řízení jmenoval na post Václava Kasíka. (HN 24. 5. 2010)

  Stabilizovat finance Filharmonie má ředitel, který prý kvůli plýtvání penězi opustil Český rozhlas. Tam bylo Kasíkovo působení neseno lavírováním, nerozhodností, politickou servilitou, často i personální mstivostí. Filharmonici vyhlásili stávku, ministr odpověděl ve stylu M. Štěpána : „Orchestr, to jsou také zaměstnanci, jsou v žoldu podniku, státu. A já neznám podnik, kde by si zaměstnanci určovali, koho chtějí mít za ředitele."

  Filharmonici se postavili za odvolaného Darjanina. Místo jednoho koncertu přečetli své prohlášení, podali trestní oznámení na Riedlbaucha kvůli špatnému hospodaření v době, kdy instituci vedl. Takový odpor není první, hudebníci s šéfdirigentem V. Neumannem před Sametem podpořili signatáře Několika vět a odmítli spolupráci s televizí a rozhlasem. (HN 10.5.10)

  Podle návrhu usnesení vlády ministerstvo zahraničí má být hlavním koordinátorem českých kosmických aktivit, přestože nedisponuje experty s vesmírnou odborností. (Euro 31.5.10)

  Exministr Petr Nečas chválí úspory, které přineslo zavedení tří neplacených dní nemocenské. Podle průzkumu GfK Czech se ale zdvojnásobil počet lidí, které s chřipkou chodí do práce, a z nich jen 8 % navštívilo lékaře. Jak se projeví přechozené chřipky? Nepovedou dnešní malé úspory k vyšším výdajům na zdravotnictví v budoucnu? (Euro 13/2010)

  Jiří Pernes po měsíci a půl skončil v čele ústavu pro studium totalit. Ústav prozatím vede Zdeněk Hazdra, nar. 1983, který slíbil pokračovat v Pernesově strategii. Pernes je přesvědčen, že česká společnost by měla vědět, jak komunistický režim fungoval, jak se demokracie snadno změnila v totalitní systém. Pernes si nemyslí, že by se praktiky 50. až 80. let u nás mohly vrátit. (HN 12.5.10)

  Já si myslím, že ty praktiky nezmizely, přestávka v uplatňování neznamenala konec. Největším zločinem bolševiků bylo, že trestali i ty, kteří nic neprovedli, říkali rodiče. Vláda bývalého člena KSČ Jana Fischera ten zločin opakuje v kauze pozemků pro D11 u Hradce Králové.

  Ludmila Havránková se o pozemcích opakovaně dohodla se státem. Fischerova vláda nejprve zrušila shodu Havránkové s Topolánkovou vládou. Havránková dál hledala shodu, ale 11 ministrů zvedlo ruce pro vyvlastnění pozemků L. Havránkové s odůvodněním, že zástupci státu se nedohodli s její sestrou Jaroslavou Štrosovou. (HN 25.5.10)

  Tak 11 ministrů obnovilo zločinné jednání z dob likvidace selského stavu "trestáme celé rodiny".

  Zločin se znovu snoubí s nesmírnou politickou zpupností Fischerova úřadu, jak dokládají slova ministryně Kovářové : Paní Štrosové nabídl stát cenu za její pozemek teprve před třemi týdny… když chce stát vykoupit pozemky pro své účely, měl by za ně nabídnout takovou cenu, aby byla pro toho účastníka akceptovatelná - tedy měli paní Štrosové nabídnout tržní cenu.“ (Neviditelný pes 27.5.10)

  Jihokorejská loď byla potopena torpédem, asi severokorejským - vyšetřování ještě neskončilo. Izraelská vojenská komanda napadla v mezinárodních loď jednoho z největších spojenců Izraele v oblasti –Turecka.

  Pak se našli představitelé české administrativy, kteří bez mandátu 1) nepodpořili spojence z NATO (Turecko je členem aliance od roku 1952), 2) ignorovali rezoluci Rady bezpečnosti OSN odsuzující násilí, kterému došlo během izraelské operace, 3) souhlasili se zabíjením připomínajícím likvidaci Poláků v Katyni, vždyť podle rozhlasové zprávy ti mrtví byli střeleni zezadu 4) schválili únosy do Izraele, připomínající poválečné únosy od nás do SSSR.

  Přestože i Turecko je demokratický stát, je izraelský útok odůvodňován tím, že Izrael je demokratický stát. Izrael si sám vystavuje vizitku, že jeho demokracie je stalinská - izraelský deník Haaretz přišel s informací, že zásah proti humanitárnímu konvoji schválila sedmičlenná rada ministrů v čele s premiérem Netanjahuem, která však nemá právo rozhodovat o nasazení ozbrojených sil. (HN 2.6.10)

  Maďarsko nabízí Maďarům žijícím v zahraničí maďarské státní občanství. Slovákům se nelíbí ustanovení, podle něhož by měl každý žadatel o maďarské občanství skládat přísahu, v níž se o Maďarsku hovoří jako o jediné vlasti.

  Z vrtu těžařské společnosti BP už týdny uniká ropa do Mexického zálivu. Podle Ivana Hoffamana ropa ještě uniká proto, že těžařům jde především o to, aby těžba brzy mohla pokračovat. Ani nejmocnější vláda na této planetě nemůže těžařům nařídit jinak. To ukazuje, komu patří vláda nad touto zemí. Nejsou to politici volení občany. Ti nejbohatší právem silnějšího si budou dělat to, co budou chtít do doby, než se to nějakým způsobem nezmění.

  Ve spolupráci polské kontrarozvědky a ruských tajných služeb byli odhaleni zloději, kteří po havárii polského vládního letadla ve Smolensku ukradli jedné z obětí kreditní kartu, z ní vybrali asi 2 000 dolarů, první výběr provedli asi tři hodiny po neštěstí. Zloději byli členové zvláštních policejních jednotek OMON, kteří měli místo tragédie hlídat. (HN 7.6.10)

  Gruzínská televize dohádatelně spojená s prozápadním prezidentem Saakašvilim odvysílala fikci, podle níž Gruzii napadli Rusové a její prezident byl zákeřně zavražděn. Saakašvili dokonce naléhal, aby pořad nebyl označen za výmysl. (Euro 13/2010)

  Krize bourá mýtus o volném trhu - Němci mají obavy i z konkurence automobilek u nás: Superb ubírá zákazníky VW Passat, píše internetový Focus Online. Šéf VW chce zatočit s vnitropodnikovou konkurencí, má dělat auta jen pro východní země, píše Die Welt. Spekuluje se o přesunu výroby z Mladé Boleslavi do ruské Kalugy. (E 15 11.5.2010)

  V Polsku byl blahořečen kněz Jerzy Popiełuszko, zastánce Solidarity, r. 1984 zavražděný tajnou policií. (E15 7.6.10)

  Nový film Jana Svěráka Kuky se vrací představuje postavičky inspirované výtvarnou poetičností Františka Skály. Také ale formuluje otázku „Kdo bude určovat, co do našeho světa ještě patří, a co už nikoliv, a je třeba to vyvézt za ostnatý drát? (Euro 31.5.10)

  Vládní nařízení z roku 1954 udělalo z Pražského hradu památku patří všemu československému lidu, tedy státu. Od roku 1992 řešily soudy spory o vlastnictví katedrály sv. Víta - podle posledních rozsudků katedrála patří státu. 24.5.2010 arcibiskup D. Duka a prezident podepsali dohodu o společné správě katedrály.

  Zemřel ombudsman Otakar Motejl. Zatímco shromážděné důkazy britského ombudsmana mají právní sílu u soudu, francouzský „médiateur“ může vydávat soudní příkazy, ve Skandinávii státní správa nálezy tamních „Motejlů“ přirozeně respektuje, náš Motejl dopustil, aby jeho úřad byl bezmocný a mohl jen kauzy dostat do médií. (E15 12. 5. 2010)

  Zemřel Vladimír Bystrov, výrazný představitel výboru Oni byli první, reprezentujícího příbuzné československých občanů odvlečených sovětskými bezpečnostními složkami po skončení druhé světové války z ČSR. Bystrov často publikoval, např. loni vyšla jeho kniha Sovětská brutální svévole a československý ustrašený králíček.

  Zemřel Otakar Rambousek. Odbojář, který se postavil nacistům i bolševikům. Po srpnu 1968 exulant. Spisovatel, jehož kniha Jenom ne strach o bratrech Mašínech z roku 1990 se stala bestsellerem, nevysvětlila však českému čtenáři, proč tak bratři činili.

  Nakladatelství Academia vydává knihu Cesta na severozápad. Jména autorů Ctirad a Josef Mašínovi, Milan Paumer (editoři Petr Blažek a Olga Bezděková) napovídají, že jde o autentické vzpomínky osob, kteří jsou symbolem ozbrojeného odporu proti bolševickému režimu v ČSR. Knihu nechtělo vydat exilové nakladatelství Josefa Škvoreckého, protože příběh považovalo za nepravděpodobný.

  Doporučená cena 495 Kč za 392 stran je podle Františka Zahrádky odpovídající - kniha obsahuje množství dosud neznámých dokumentů a fotografií.

  Skupina senátorů navrhla změnu zákona o mimosoudních rehabilitacích. Občané ČR a v minulosti Československa, kteří neměli české (československé) občanství v době restitucí podle napadených zákonů, by mohli dodatečně nabýt zpět dříve protiprávně odebraný majetek. Jejich vyloučení z restitucí je dosud nenapravenou svévolí zákonodárců. (Fragmenty.cz)

  Další radu k nápravě společnosti přebírám z HN 8.6.10 od biologa a filozofa Stanislava Komárka : „Namísto někdejší neužitečné vojenské služby bych nicméně doporučoval pro všechnu mládež zavést povinnou roční službu civilní v nemocnicích a starobincích. Už proto, aby viděli, že člověk není jen krásný rozesmátý konzument na billboardech.“

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň, 8.6.2010; BL = Britské listy, HN=Hospodářské noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit