Pro časopis Svědomí/Conscience 8/2010

Politika ve stylu retro

  Česko potřebuje i jiné hrdiny než mučedníky, jejichž tragický osud ospravedlňuje v očích většiny pasivitu. Spíš než další variaci na svatého Václava, vévodu naší povolnosti a beznaděje (jak v 80. letech zpíval Petr Skoumal), potřebujeme symbol nezdolnosti a úspěšného boje. A tím se nesporně může stát Milan Paumer. (P. Honzejk, HN 5.8.10)

  Premiér Nečas se zúčastnil Paumerova pohřbu a označil Paumera za hrdinu, bez zpochybňujících „ale". Potvrdil, že za svobodu lze bojovat všemi prostředky.

  Učinil by premiér totéž i v případu Ctirada a Josefa Mašínových, kteří na rozdíl od Milana Paumera byli nuceni v rámci odboje proti vraždícímu režimu zabít ?

  Tribunál OSN odsoudil prvního brutálního představitele kambodžských Rudých Khmerů. Učitel, který v letech 1975-1979 šéfoval věznici, v níž mučení a popravy nepřežilo na 14 000 lidí, byl odsouzen k 35 letům vězení. (HN 27.7.10)

  Bolševici hlásali nutnost zlikvidovat třídu venkovských boháčů. Za bolševiků vystudovaní právníci dodnes tvrdí, že nešlo o nepromlčitelný zločin genocidy, protože ta se tehdy týkala jen likvidace etnických či náboženských skupin, a že zločiny z doby rozkulačování jsou promlčeny.

  Za podíl na rozkulačování byl konečně odsouzen první ze zodpovědných funkcionářů; odsouzený se hájil, že byl jen pěšákem, soud ale řekl, že na straně moci, která válčila proti vlastním občanům, nebylo pěšáků. V dalším případě je naděje, že Nejvyšší soud zvrátí verdikt o promlčení. (HN 21.7.10)

  Poručit větru dešti se nepodařilo bolševikům ani EU. V moravských Troubkách lidé vzali rozum do hrsti, přestali čekat na činy politiků a za své začali obnovovat protipovodňovou hráz, která z velké části nepřežila bolševické rozorávání mezí. (HN 7.7.10)

  Bolševici a Argentinci látali díry v rozpočtu tím, že sáhli na úspory občanů. Podobně naše nová vláda chce zavést 50 % daň na zákonem stanovený státní příspěvek ze stavebního spoření a dát do světa zprávu, že v ČR je nestabilní právní prostředí. Jak moc lze nyní věřit radám, aby si lidé spořili na stáří ? (HN 7.7.10)

  ČR je přeborníkem ve vytváření resortních koncepcí, ty však nejsou vzájemně provázány a mnohdy si protiřečí. Dlouhodobou strategii rozvoje ale nemá stát, přestože by mu mohla být užitečným vodítkem pro škrty ve výdajích a pro rozhodování, které reformy provést první. Vládní hospodářská strategie by měla stát mít 2 pilíře - úsporný a prorůstový. Stát, který v době krize jen redukuje výdaje, získá krátkodobou výhodu, ale dlouhodobě ztrácí konkurenceschopnost. (R. Špicar, Euro 29/2010)

  K stavu financí se vyjádřil i expremiér Vladimír Špidla. Byl u toho, když se ukázala potřeba sanovat naše banky, a tvrdí, že dvě třetiny našeho dluhu byly způsobeny sanací bankovního sektoru. Doporučuje, aby nyní naopak banky přispěly k nápravě fiskálu. (E 15, 27.7.10)

  Vojenské zpravodajství a BIS vydaly výroční zprávy. Podle VZ skutečné nebezpečí hrozí z Číny. BIS označuje za největší nebezpečí, jak si Česko škodí samo. Organizovaný zločin nastupuje již na municipální úrovni. Lobbistické skupiny agresivně pronikají do státní správy – v dopravě, stavebnictví, zemědělství, hazardu i v chystané privatizaci. A odolnost státu je velmi oslabena. To je alarmující závěr. Víc BIS nemůže dělat, na rozdíl od bývalé StB a americké FBI není orgánem činným v trestním řízení. (Euro 29/2010)

  Ministr vnitra Radek John vyzval protikorupční policejní jednotku, aby šla po velkých rybách. Ta tohle slyšela od každého nastupujícího ministra vnitra, ale žádný z nich nevytvořil podmínky, aby se velké ryby dozvídaly o svém vyšetřování, až když budou v síti. (HN 15.7.2010)

  Vyšetřovatelé se do ničeho nepohrnou, pokud ve vedení policie zůstanou lidé, kteří informovali mocné politiky o choulostivých případech a pak vyvinuli tlak na jejich ututlání. Proto nebylo chybou Johna, že mluvil o odvolání policejního prezidenta Oldřicha Martinů, který se ani netajil tím, že „donášel" Ivanu Langerovi i Martinu Pecinovi.

  Týdeník Respekt nedávno popsal systém předpisů, jenž dotáhl k dokonalosti právě O. Martinů. Ten umožňoval, aby policejní prezidium vědělo, že se někteří politici ocitli v ohnisku zájmu vyšetřovatelů. Samotný policejní prezident se pak pravidelně scházel s ministrem a bral sebou i šéfa protikorupčního útvaru. Komu chtějí namluvit, že se nebavili o jednotlivých případech?

  John by měl odvolat O. Martinů proto, že se stal pákou politiků, kteří měli zájem na zastavení konkrétních korupčních kauz. O tom, že se mu to dařilo, svědčí, že policie nedovedla do úspěšného konce žádný případ, zasahující do nejvyšších pater moci počínaje nákupem stíhaček Grippen a vyšetřováním exministra dopravy A. Řebíčka. (J. Leschtina, HN 15.7.2010)

  Česko-rakouský policejní tým začal vyšetřovat nákup transportérů Pandur. ODS nominovala jako náměstka ministra vnitra Martina Bartáka, který má s tímhle podezřelým kontraktem co do činění. Navíc: na co Barták na ministerstvu obrany sáhl, to zavánělo neprůhlednostmi a manipulací, za rok jeho ministrování vzrostl objem zakázek resortu pro firmu jeho přítele Michala Smrže z deseti na 850 milionů. John Bartáka odmítl jmenovat. (HN 16.7.2010)

  Náměstek britského premiéra Nick Clegg řekl v parlamentu, že útok proti Iráku r. 2003 byl protizákonný. Pak se opravil, že jde jen o osobní názor, protože čelný mezinárodní právník varoval, že takové prohlášení člena vlády zvyšuje pravděpodobnost, že bude Británie pohnána v této věci před mezinárodní soud. Český ministr zahraničí Schwarzenberg v rozhovoru pro rakouský deník Die Presse označil za protiprávní Benešovy dekrety. Nikdo nedonutil ministra zmírnit svá slova s ohledem na možné právní důsledky.

  Miliardy dolarů jako odškodnění za majetek zabavený Arménům vyhnaným před stoletím z osmanské říše žádají po turecké vládě a dvou tureckých bankách američtí Arméni jako potomci poškozených. Žalobu podali v červenci 2010 v Los Angeles. (HN 30.7.10)

  Ministr školství J. Dobeš (VV) chce řešit bezmoc učitelů vůči narůstající agresivitě ve škole a nerespektování autority učitele. Smlouvami mezi školou a rodiči by rodiče převzali zodpovědnost za vystupování svého potomka na školní půdě, a učitelé by mohli trestat děti.

  Poslanci se neshodli na osobě veřejného ochránce práv. Tu funkci máme kvůli dobré pověsti země, ale s malou pravomocí skutečně zasahovat proti narušování práv a svobod občanů. Prezident Klaus neúspěšně nabídl poslancům kandidáta Johna Boka. Ten jako disident, aktivista a důvěrník stíhaného Hučína dokázal, že umí působit potíže úřadům, jimž občasné porušování práv a svobod občanů umožňuje pohodlné úřadování.

  Odéesáci se vyjadřovali k funkci vládního zmocněnce pro lidská práva. Europoslanec Ivo Strejček řekl: „Kocábův úřad by měl být zrušen. Celá rádoby lidskoprávní agenda podryla po staletí vybojovaný koncept občanských práv. Pod vedením Michaela Kocába se jasně ukázalo, že takzvaná obrana lidských práv je ve skutečnosti levicová platforma útoku na demokracii."

  Případy rychlostudia na plzeňských právech končí řízením o odebrání titulů. V podobných případech turbostudentů z řad pražské ODS (Langmajera, Hrdličky, Klegy a Vodrážky) a ČSSD (Štrofa) na pražské Vysoké škole finanční a správní se akreditační komise spokojila se slovy o mimořádných talentech. To dokládá, že „zpřísněná kontrola“ nestačí. Až titul nebude stačit a rozhodující bude, odkud ho dotyčný má, školy samy budou hlídat kvalitu a férovost. (P. Honzejk, HN 14.7.10)

  Dokumenty Evropské komise dokazují, že o zavedení eura se nevedla ekonomická debata. Politici si předložili optimistická čísla o dlouhodobém růstu HDP, ale řada seriózních vědeckých prací ukazuje, že ten efekt se prozatím nedostavil. Eurozóna je nejpomaleji rostoucím místem vyspělého světa. Už se nemluví o předehnání USA v bohatství, produktivitě a technologické vyspělosti, ale o tom, kdy Evropu doženou a předeženou Čína a Korea. (HN 14. 7. 10)

  „Díky euru Řecko žije, a z toho mohou profitovat i všechny evropské firmy, které tam exportují,“ nadšeně říká K. Havlíček z Asociace malých a středních podnikatelů. Takový obchod však připomíná prodej drog závislým, na kterém se dá vydělávat, než závislého skolí. I US bankéři věřili, že lze půjčovat peníze na dům nezaměstnaným. Je to seriózní podnikání? (LN 13.7.10)

  Nevhodně nízké úroky eurozóny umožnily, že v Irsku a Španělsku se kupovalo a stavělo cokoliv, zkorumpovaní úředníci přehlíželi i nelegální akce developerů. Na to teď doplácejí ti, kteří si pořídili tak postavené nemovitosti. Cizinci, především Britové, ve Španělsku demonstrují, aby úřady legalizovaly jejich domy postavené bez platného povolení. (Euro 29/10)

  Evropa se mění. Rada Evropy se chystala hlasovat o zákazu slova Matka. To slovo prý ponižuje ženu, povoleno má být „rodič 1“, „rodič 2“. Brankář skotského katolického klubu Celtic Glasgow se na hřišti přežehnal, soupeři z Rangers to označili za provokaci, policie brankáři dala pokutu a trest zapíše do rejstříku trestů. (prop.sk)

  Nový polský prezident katolík Bronislaw Komorowský hned v prvním rozhovoru pro list Gazeta Wyborcza sdělil, že před prezidentským palácem nesmí zůstat 4metrový dřevěný kříž, který tam postavili skauti po smrti prezidenta L. Kaczynského. (MFD 13.7.2010)

  Zrušte politicky vyhraněné zprávy prosazující linii Strany, zněl požadavek Sametu: Zpravodajství musí být nezávislé, posluchač si má názor vytvořit sám ! Češi pak začali sledovat i CNN. Dnes se má naopak změnit CNN: Zprávy jsou prý nudné, sledovanější prý jsou názorově vyhraněné kanály s moderátory, kteří lidi baví. V USA vítězí stranické stanice, např. republikánská FOX News rozebírá, zda je Obama jen socialista nebo již komunista.

  Je na pováženou, kam nás tento mediální vlak veze. Stranické televize polarizují společnost. A publikum, které slyší jen to, co chce slyšet, zpětně podněcuje média k ještě větší dryáčnickosti. Z hlídacích psů demokracie se stávají poštěkávající hafani střežící jen vlastní ideové budky. (D. Anýž, HN 12.7.10)

  Po volbách ředitel ČT odsunul šéfa zpravodajství, o kterém si kavky na střeše vyprávěly, že má velmi dobré vztahy se spin-doktory poraženého Lidového domu. Jiný než politický důvod těžko hledat, když Milan Fridrich nebyl neúspěšným manažerem, protože sledovanost zpravodajské ČT 24 roste. (P. Honzejk, HN 15.7.2010)

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň, 30.7. a 7.8.2010; BL = Britské listy, HN=Hospodářské noviny, LN = Lidové noviny

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit