Pro časopis Svědomí/Conscience 12/2010

Politika ve stylu retro

  Naše doba se do učebnic zapíše výrazným písmem, píše v HN 2.12.10 L. Tajovský. Proč, upřesnil i Jiří Pehe. Moderní státy byly v posledních dekádách globálním kapitálem, pod praporem neoliberalismu, do té míry zprivatizovány, že přestalo být zřejmé, kdy ještě reprezentují veřejné zájmy a kdy jednají coby vykonavatelé zájmů soukromých... vznikl jakýsi „post-demokratický“ model korporativismu, v němž politiku státu do značné míry určují právě mocné soukromé zájmy.

  Státy ztráty soukromého sektoru převedly na daňové poplatníky v podobě masivního nárůstu státních dluhů... Toto ovšem není příliš stabilní situace. Udržovat jistou stabilitu se v západních zemích daří zejména proto, že zprivatizovaná byla už i demokracie, která - stále více v podobě jakési prázdné politické „reality show“ - vytváří iluzi, že se problémy řeší v zájmu občanů, nikoliv především privilegovaných skupin.

  Když začala krize v Řecku, tak kdekdo říkal, že ti Řekové jsou líní, žili si nad poměry a proto dobře jim tak. Pak vyšla najevo krize v Irsku, zemi dávané za vzor, jak se to má dělat, jak se stát nemá vměšovat a jak má existovat svoboda podnikání.

  Irové kupovali další dům, když soused zhodnotil cenu domu o 100 % za 2 roky, oni chtěli totéž. Banky na to kdekomu půjčovaly na cenu, která byla - vzhledem k průměrným výdělkům a síle ekonomiky - totálně mimo. Když bruselský recept pro irskou ekonomiku zklamal a Irové přestali mít na splátky, cena nemovitostí šla prudce dolů.

  Dvě největší irské banky měly problémy, přesto v létě bez problémů prošly zátěžovými testy Evropské centrální banky a Výboru Evropského bankovního dohledu. (Euro 48/2010)

  Přes vládu banky získaly pokrytí své sekery ze státního rozpočtu. I celá EU zvažuje, jak viníkům pomoci. A to je špína, která naštve. Irové mají doplácet na podstatu pyramidové hry, „letadla“, kdy se životu na dluh nečelí včas. Irové chápou „pomoc“ Mezinárodního měnového fondů a Evropské centrální banky jako zvlášť nevýhodnou půjčku; dluh, který ochromí i jejich děti.

  Velmi asertivní v tlaku na Irsko, aby přijalo pomoc, bylo Německo. Německé penzijní fondy totiž investovaly do nafukující se realitní bubliny v Irsku. Ta byla přikrmována politikou Evropské centrální banky, jež ruku v ruce s americkou táhla umělou konjunkturu nízkými úrokovými sazbami. Tak došlo k eurokalamitě, kdy skutečné peníze budoucích německých důchodců mají podobu prostavěného cementu a cihel v neprodejných domech.

  Na Irsku vidíme, že systém, který tady je, finanční a ekonomický, je v rozkladu – řekl I. Hoffman. Podle investičního bankéře Ondřeje Jonáše teď jde o to „aby jedinec, každý člověk, nesl odpovědnost za rizika, která na sebe vzal, za své podnikání, aby měl možnost uspět, stejně jako selhat. Jenže my jsme to selhání z kapitalismu vymazali. A to je zásadní chyba. Místo toho teď máme nejhorší rysy kapitalismu a socialismu dohromady. Musíme vymyslet kapitalismus 2.0, který bude nejen o zisku, ale i o ztrátách.“ (HN 26.11.10)

  Pokud se teď bojíte globálního ekonomického zhroucení, nekupujte zlato. Předzásobte se spíše zbraněmi, konzervovanými potravinami a dalšími komoditami, jež ve svém srubu skutečně účelně využijete. (Nouriel Roubini, HN 4. 1. 2010)

  Vynález knihtisku vedl k osvícenectví v Evropě. Naše využití internetu je další fází tohoto vývoje k rozšíření naší kolektivní paměti a k lepšímu porozumění dění kolem nás," řekl 39letý Julian Assange, zakladatel stránky WikiLeaks.

  Od letošního léta zveřejnil Assange velké množství dokumentů, obsahujících údaje o válečných zločinech, které spáchali američtí vojáci v Afghánistánu a v Iráku. Nad tím se nikdo nevzrušoval a žádný prokurátor ve Spojených státech nezahájil proti zdokumentovaným pachatelům těchto válečných zločinů trestní stíhání. (Jan Čulík, BL 6.12.10)

  Pak došlo k tomu, co by se jednou stejně stalo, protože technologický rozvoj umožňuje volné šíření informací. Assange zveřejnil americké diplomatické depeše. Dostal do veřejné domény mnoho informací potvrzujících, co se šuškalo - jak zkorumpovaná je světová politika. Dostal do středu pozornosti lidi zvyklé jednat v příšeří. Podle právních analýz tohle není zločin.

  V důsledku toho, co udělal Assange, došlo vskutku k podstatné dějinné změně. Možná závažnější, než byl pád komunismu ve východní Evropě – míní J. Čulík.

  Přestože v Americe mají zákony na ochranu 'whistleblowers, oznamovatelů nepravosti', americký senátor Petr King označil autory projektu přinášejícího nepříjemnou pravdu za teroristy. Mnoho lidí žádá americkou vládu, aby Assangeho zavraždila. Také politici různých národností by Assangeho rádi viděli mrtvého (BL 5.12.10)

  Assangeho na základě švédského zatykače hledá Interpol – objevila se potřeba stíhat ho za údajné sexuální delikty.

  US exprezident George W. Bush se ve své knize memoárů vychloubá, že jeho schválení waterboardingu (přivádění vězňů do stavu blízkého k utopení) bylo "zatraceně správné". Diskutovat o mučení jakožto o přijatelné politice vlády? Něco takového jsme od západních demokracií nečekali ! Dnes se to přijímá jako samozřejmost, jak je to možné?

  45letá matka 5 dětí Asiya Noreenová, přezdívaná Bibi, v pákistánském státě Punjab na výzvu kolegyň, aby opustila křesťanskou víru a přešla na islám, odpověděla : „Věřím v Ježíše, Božího Syna, který zemřel, aby všechny lidi vysvobodil z hříchu a smrti. Co udělal pro lidi Mohamed?" Bibi byla na místě zbita, uvězněna, podle pákistánského zákona obviněna z rouhání a 7.11.2010 odsouzena k trestu smrti.

  Islám neklade rovnítko mezi Mohameda a Boha, Mohamedova lidská důstojnost nebyla odpovědí dotčena, o rouhání tedy nemůže být řeč. Pákistánský zákon se tím ale nezabývá - svědectví jediné osoby stačí k odsouzení. Bibi čeká na definitivní verdikt nejvyššího soudu. Její rodina utekla z Pandžábu - bojí se pronásledování od rozzuřených odpůrců, pokud Bibi dostane milost.

  EU parlament 23.11. bez diskuze přijal usnesení podřídit kompetence členských států EU v rámci zákonných úprav manželství a rodiny pod diktaturu EU. To může vést k tomu, že se němečtí homosexuálové nechají „oddat“ v cizině a v Německu budou požívat veškerá práva manželů, aniž by museli převzít jejich povinnosti. (Civitas 2.12.10)

  Český ministr vnitra John vyzval k odstoupení policejního prezidenta O. Martinů. Požadavek má logiku - vládě „bojující proti korupci“ těžko může dobře sloužit člověk, za jehož šéfování policie korupční aféry spíš zastírala, než odhalovala. Vláda by měla mít zájem, aby policii vedl někdo s autoritou u podřízených, ne třtina ve větru politických tlaků. (J. Leschtina, HN 2.12.10)

  Takového policejního prezidenta jsme nikdy neměli a asi hned tak mít nebudeme. Za Martinů se postavil F. Bublan (ČSSD). P. Nečas (ODS) výzvu označil za spor dvou pánů, který bude řešit. Martinů přijal i V. Klaus. Že by síly dlouho uvelebené v korupčních sítích neměly zájem, aby novým policejním prezidentem byl muž blízký Věcem veřejným, které se ještě nestačily do sítí zaplést?

  Nejkritizovanější současný ministr, John, přiznal první chybu. Není jí ani vysmívaná protikorupční brožurka, ani rychlá adaptace na papalášské manýry, prý selhali jeho mediální poradci. Tento národ si podle Johna zaslouží, aby častěji dostával zprávy o bezchybné práci rezortu, zajistit to má politolog Jan Kubáček. (HN 1.11.10)

  Podle článku 41 ústavy mají poslanci právo legislativní iniciativy. Špičky vládní koalice se však shodly, že poslancům právo upřou. Šéf poslanců TOP 09 P. Gazdík označil ústavou zaručené právo za legislativní kutilství, které zarazí. (HN 1.11.10)

  V ČR tak poslancům vnucují, aby si nechali schválit návrhy. Na Slovensku špičky tamních stran chtějí poslancům vnutit, aby si předem nechali schvalovat i své interpelace. (E 15, 6.12.10)

  Zatímco etablované sněmovní strany nám předhazují staré páky Kalousky, Sobotky, Nečasy, KDU-ČSL má kromě jednoho člena kompletně nové vedení. Novým šéfem je 33letý Pavel Bělobrádek. Zatímco masmédia především citují Bělobrádkův výrok o sviních a zdůrazňují, že se mu v pubertě líbil „odsouzený Orlík“, Bělobrádek chce vést lidovce k pravému středu. (HN 30.11.2010)

  Na sjezdu řekl „vláda nedělá reformy, ale tupě a asociálně škrtá plošně; šetřit se musí, ale ne bezohledně.“ Stát má vytvářet podmínky, aby se každý dokázal postarat o sebe sám, s pomocí rodiny nebo obce. (E 15, 22.11.10)

  Vítěz voleb do pražského magistrátu, TOP 09, se snažil zachránit své vítězství spojenectvím s ČSSD. Když mu to nevyšlo a ČSSD se spojila s ODS, odsoudil ten postup Kalousek jako „veksláckou technologii moci“. (Euro 47/2010)

  Staré tváře ODS a ČSSD se v radě hlavního města neobjeví, ale vliv neztratí. Bývalí radní budou šéfovat výborům zastupitelstva, někteří za nemalé peníze (uvolněný předseda výboru 85 tisíc měsíčně). (E 15, 26.11.10)

  Jako nový primátor byl předem domluven 66letý šéf vinohradské porodnice Bohuslav Svoboda. Za sebou měl jen ty, o které se ještě před pár měsíci nechtěl opřít ani za nic. (E 15, 29.11.10)

  „Volbu“ provázela demonstrace, zúčastnili se jí exprezident Havel a exprimátor Kasl. Ten druhý může vyprávět třeba o svém boji proti skandálně nevýhodné smlouvě s Inchebou, kterou radní schválili, když odjel na dovolenou. A kdože byl také iniciátorem - radní Hulinský a Klega. Je potřeba víc důkazů, že pražská politika je mamut zamrzlý v ledu? (HN 1.12.10)

  Před polednem docent Svoboda řekl do rádia, že nenechá vyklidit budovu, za třicet minut byla budova vyklizena a poté Svoboda zvolen primátorem. Dobrá ilustrace pozice, kterou tento „poklop na kanálu" v pražském politice má. (LN 1.12.10)

  Co však měly znamenat Svobodovy hysterické výlevy proti těm, kteří jen „řvou u dveří, nic nedělají, nikam nekandidují a jen protestují?" To je přece důvěrně známá nota. V lepším případě z devadesátých let „Chcete kritizovat vrchnost? Tak vstupte do politiky...“ (HN 1.12.10)

  „Proč se k tomuto handlu aranžují hlasovací komedie“ (Karel Čapek na transparentu „pod koněm“ 17.11.10)

  Volby vůbec nic neznamenají. Rozumíte? Když někdo argumentuje, že tady jsou legitimně zvolení zástupci lidu, kteří vzešli z voleb, to ještě neznamená, že máme demokracii. To jsme si mohli myslet za bolševika, když jsme ještě nevěděli, jak demokracie funguje. Jak je možné, že se ti zvolení zástupci lidu chovají korupčně, jednají proti lidem? Jejich kontrola je nedostatečná, prakticky žádná. A tu teď supluje jenom občanská společnost a novináři.“ (režisérka Olga Sommerová, MFD 4.12.2010)

  K vánoční pohodě citujeme názor Josefa Fouska na Demokracii (1990) :
Až zvítězí láska s něhou nad lží nenávistí
Až nebudou žádné strany žádní komunisti
Pak si řeknu tohle je zem kde se dobře žije
Kde se lidem říká pravda čisté víno pije
Tohle bude lidi pro mne DEMOKRACIE

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň s přispěním Ladislava Svobody, 7.12.2010

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit