Pro časopis Svědomí/Conscience 1/2011

Politika ve stylu retro

  Už i soudy řešily, co vše může být obsahem polistopadové „demokracie“. Krajský soud v Ústí nad Labem posvětil kupování hlasů při obecních volbách v Krupce - „shledal, že uplácení, tedy chování se obchodně tržním způsobem, není porušením volebního zákona". (HN 26.1.11)

  Ústavní soud ty uplacené volby zrušil, protože v demokratickém právním státě smyslem voleb „není dražba funkcí... ale vyjádření nezávislé vůle voličů při výběru kandidátů." (HN 26.1.11)

  Při parlamentních volbách volební programy „pravicové" ODS i „ještě pravicovější" TOP výslovně slibovaly, že se daně nezvýší. Teď chce TOP razantně zvýšit dolní sazbu DPH, tu na základní životní potřeby, ODS zvažuje to podpořit. Tak dostaly volby jarmareční obsah výběru „zajíce v pytli". Tento trik dnešní „pravice“ použili už nacisté, a KSČ před Únorem.

  Jako slušný politik se ukázal Barack Obama. V projevu na Arizonské univerzitě Obama mohl právem obvinit své politické protivníky z vytváření nenávistného prostředí v médiích, místo toho vyzval spoluobčany, aby se zamysleli nad tím, jak spolu hovoří, aby byli zdvořilejší.

  Zato kdysi slušný Petr Nečas předvádí hádky. Ta s ministrem vnitra o výběr policejního prezidenta byla tak tvrdá, že John navrhl vyřešení u soudu. Následoval spor Nečase s Bártou, zda detektivní agentura s platnou licencí na sledování lidí nedej Nečas nepřípustně nesledovala i politiky. Podle médií Nečas vyhrožuje rezignací, pokud Věci veřejné budou trvat na tom, aby opoziční ČSSD mohla vážně mluvit do přípravy důchodové a zdravotnické reformy. (HN 31.1.11)

  Odstoupil generál O. Martinů, Langerem jmenovaný do rudého vedení Policie. Martinů měl víc metálů než ve válce získal maršál Jeremenko. Pod jeho vedením Policie ČR veřejně vyhlásila, že dělí lidi podle jejich názorů, zato s kriminálními činy měla problémy.

  Když šetřila, zda šéf lihovaru Janata se společníkem upláceli úředníky (členy ČSSD), aby získali zakázku na výrobu biolihu, 2 kriminalisté byli z případu odvoláni pod záminkou falšování cestovních příkazů, inspekce odnesla spisy a počítače s materiály k případu, vyšetřování skončilo v troskách po rozprášení vedení ÚOOZ v čele s Janem Kubicem. Prodělala na tom i státní kasa - Janata vysoudil ¾ milionu za pobyt ve vazbě.

  Novým policejním prezidentem dle „zákona“ může být jen někdo z nejvýše postavených současných policistů. Je třeba zákon změnit, aby nenařizoval kontinuitu a policii mohl napravovat i někdo, kdo se nepodílel na jejím rozkladu.

  Policejním prezidentem se stal Petr Lessy. Euro 4/11 se „doslechlo“, že je přespříliš „ohebným“ člověkem; jiný zdroj uvádí, že už velel policistům nasazeným proti protestujícímu lidu.

  Nečasova vláda si vytkla jako jeden z cílů i boj proti korupci. Nepřekvapivě opomněla opatření proti korupci související s financováním politických stran. (HN 3.1.11)

  Týdeník Euro 3/11 pak popsal, jak se Strany staly nástrojem k rabování veřejných peněz. Za Masaryka se říkalo „rakouský orel kloval, český lev žere"; dnes se bráníme ovládnutí politických stran, státní správy a orgánů činných v trestním řízení hrabavými krocany ve vysoké politice.

  Hojný výskyt hrabavých v ČR je nejprůkaznějším důkazem, že se budování demokratického kapitalismu zvrhlo. Přitom Evropa a ČR vstupují do etapy, v níž nějaký návrat populisticko-autoritářského režimu nás může potkat až nepříjemně brzy. (Euro 3/11)

  Brzdou proti náletům hrabavých by bylo rozhodování nestranné, profesionální, slušně placené a nezpolitizované státní správy, kterou chrání funkční zákon o státní službě. ČR je ale jedinou zemí, která zákon o státní službě má, ale neuplatňuje. Proto se málokdy stává, že se úředník hrabavým vzepře a odmítne plnit „dobré rady“. (Euro 3/11)

  Demokracie znají za porušení pravidel různé sankce: ztrátu nároku na financování z veřejných zdrojů, zabavení ilegálních zdrojů, ztrátu poslaneckého mandátu, diskvalifikaci pro zastávání jakéhokoli veřejného úřadu do budoucna, trest odnětí svobody, rozpuštění proviněné politické strany, zrušení volebních výsledků a nutnost opakování voleb. (Euro 3/11)

  Ředitel Státního fondu životního prostředí Libor Michálek odmítl plnit „dobré rady". Podle vládní příručky zdokumentoval zvukovým záznamem, že se politická strana (ODS) chystá vykrádat prostředky fondu a i ministr Drobil to považuje za normální. Michálek byl propuštěn, prezident Klaus o něm řekl že je lump a darebák, ODS a TOP09 se tváří, že se nic zvláštního nestalo. (BL 3.1.11)

  Švýcarská policie při rozkrývání privatizace mosteckých dolů zmapovala toky milionových provizí k lidem v okolí Grosse. Na účty prostředníků však dorazila v roce 1999 jen malá část stosedmdesátimilionové provize; kde skončil zbytek? (HN 7.1.11)

  Úřad Alexandra Vondry měl zadat bez soutěže zakázku za 85 milionů Kč a vyplatit 776 milionů. Vítězi přišlo 496 milionů. Kde zmizelo zbývajících 270 milionů?. (HN 31.1.11)

  Podnikatel K. Janeček založil Nadační fond proti korupci. Vyšší soudní úřednice Městského soudu v Praze registraci nadace zamítla, neboť fond „svým obsahem nenaplňuje podstatu obecně prospěšného cíle ve smyslu zákona". (HN 3.2.2011)

  Podle Transparency International ve zdravotnictví jde na úplatky asi 27 miliard. Ty „nezkonzumují" jen lékaři, ale hlavně úředníci a stranické kasy. Přes rok víme, že Krajská zdravotní vedená vysokými politiky ústeckého kraje z ČSSD a ODS koupila přes překupníky techniku o 80% dráž než ostatní nemocnice, a podle Úřadu pro hospodářskou soutěž vše bylo dle pravidel. Krást se u nás dá i podle zákona a když to politici tak nechají, jsou „parťáky“ zlodějů. (HN 14.1.11)

  20 let politici „reformují" zdravotnictví. Neomezili počet nemocnic a nesoustředili specializovanou péči. Nestanovili úkony standardní a nadstandardní úkony. Frustrovali mladé lékaře systémem a kvalitou postgraduální výuky, i tím, že se za diagnostiku poruch  osobních vozů platí 3 x více než za diagnostiku nemocí lidí. Vyprovokovali akci „Děkujeme, odcházíme“.

  „Odcházející“ lékaři mají štěstí – chtějí je v Německu, neb jejich znalosti a schopnosti tam váží víc než případná jazyková bariéra. Kdyby to platilo i pro ostatní profese, v této zemi by zůstala osídlena jen část pražské Malé Strany a Pražský hrad. Aspoň po dobu, kdy tato zem bude spravována jako teď. Tak soudí M. Daneš v Metro 25.1.11)

  Protestujícím lékařům nelze než, proti všeobecnému mínění, přitakat. Svou akcí mění prohnilý systém, tlačí vládu k reformám, které měly proběhnout už dávno. Je to nejpravicovější protest v historii Česka. Díky za něj. (P.Honzejk v HN 27.1.11)

  HN 6.1.11 ještě psaly, že podle ministra Hegera odcházení není žádnou katastrofou, která by se nějak mohla dotknout péče, jen se počet lékařů zredukuje na úroveň před deseti lety. Pak začala mediální kampaň, že ti kteří léčí jsou „vyděrači a teroristé ohrožující i děti“. Do tažení se zapojil i pan prezident. Celá akce připomíná tu proti Chartě 77 intenzitou i pokusem tvrdit, že za protesty jsou především peníze.

  Odcházení přineslo zjištění, že doktoři nedůvěřují vládě ani manažerům nemocnic. Žádali slíbené navýšení platů promítnout do základních platů a ne do odměn, o nichž rozhodují manažeři. Heger prý "v mantinelech daných vládou" to odmítl, i když je to otázka jednoho nařízení vlády, jaké kabinet bez okolků přijal při zvýšení platů učitelů. (HN 4.2.11)

  Ronald Reagan, který by se v těchto dnech dožil sta let, řekl v britském parlamentu "Sovětský svaz jde proti toku historie, když upírá svobodu a důstojnost svým občanům". SSSR už není, státy upírající občanům svobodu a důstojnost ano.

  23 let žil v Tunisku prezident bin Alí v luxusu a nechal udržovat pořádek. Podle Euro 5/11 v zemi bylo 1800 politických vězňů, ač demonstrace či projevy nesouhlasu tam nikdy nebyly. Začaly, až poznal přísnost úřadů nezaměstnaný vysokoškolák Sidi Bouzid, který podobně jako Jan Palach neměl rád ponižování a upálil se.

  Podle vládní verze protesty zneužívá extremistická menšina k podkopání režimu. Podle verze druhé jde o jasmínovou revoluci vedoucí k demokracii. Přesto ve Francii zvažovali Tunisku nabídnout „znalosti v oboru bezpečnosti a udržování pořádku". Když bin Alí prchal se zlatem z Tuniska, v Paříži zadrželi letadlo naložené slzotvorným plynem a gumovými projektily.

  Podle verze třetí jde o sociální bouře, přičemž západní elity od arabských v principu neliší. Podle I. Hoffmana vzpoury mají společnou příčinu v chování těch nahoře. V dějinách se opakují situace, kdy mocní ztrácejí soudnost, separují se od zbytku populace a žijí v bludu, že svou hamižností jdou těm méně úspěšným vzorem. Prostých občanů obdivujících své boháče a zbohatlíky bude ubývat a měli by mít plán pro případ, kdy i nám mocní vypnou internet jako v Egyptě.

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň s přispěním Ladislava Svobody, 5.2.2011

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit