Pro časopis Svědomí/Conscience 2/2011

Politika ve stylu retro

  Sudetoněmecké krajanské sdružení v Čechách, na Moravě  a ve Slezsku chce zahájit činnost. Člen přípravného výboru Jan Šinágl napsal v tiskové zprávě mimo jiné protektorát byl zkrátka takovým malým rájem na zemi“. Mělo by se šířit, že chválou zrůdného režimu navázal na posametovou politiku nacisté pod ochranou, o níž byl 3.4.11 na ČRo2 pořad Stopy fakta tajemství.

  Masivní kampaň informovala Čechy, že hrozní neonacisté nejen z Dělnické SS strany chtějí 12. 3. pochodovat v Novém Bydžově ulicemi kde žijí Romové. 12.3. bídně dopadli ti, kdo kampaň pochopili jako výzvu k zodpovědnosti a cestu k romské části chtěli blokovat.

  Podle internetových zdrojů policie z blokády odlákala celebrity, ať jdou podat trestní oznámení na akci DSSS. Pak proti zbylým demonstrantům použila koně, obušky, rozbušky. Podle svědka byl zásah horší než ten, který sám zažil 17.11.89 na Národní, kde esenbáci neměli koně. Nečas, Schwarzenberg a John mlčí, zjevně to je dle jejich gusta.

  Policie ČR nectí zásadu svobody, že občan neporušující zákon není policií obtěžován. Dává si za úkol obtěžováním řidičů "preventivně" dělat i to, co ve svobodné zemi zvládají (veřejnoprávní) média - osvětu jak nastavit sedačku, opěrku hlavy, bezpečnostní pás. (MFD 22.2.11)

  Vojenská policie měla povolení hledat jeden dokument a tak vpadla do budovy televize. Podobně byla r.1962 v Německu obsazena redakce Der Spiegel. Do týdne v důsledku toho padla vláda a Ústavní soud rozhodl, že novinářova povinnost není zkoumat, zda je dokument tajný, či nikoli, ale pokud cítí, že je povinnost o jeho obsahu informovat veřejnost, má tak učinit. (ParlamentníListy.cz)

  Na podnět státní zástupkyně snížil soud na polovinu trest pachateli, který lynčoval, mučil a nechal ležet bez pomoci dvanáctileté dítě, které si zachránilo život tím, že se včas doplazilo do civilizace. (HN 18.3.11) Jiří Pospíšil mlčí a nechává občany srovnat trest s tresty za Vítkov - proč za rasistický útok, který málem skončí smrtí dítěte a zanechá následky, je trest 4x vyšší, je-li Rom obětí.

  Masivní kampaň informovala Čechy, že oblíbenec Hradu strašný Ladislav Bátora by mohl pracovat u ministra školství. 1.3.11 psal v HN Jindřich Šídlo, že L. Bátoru spolehlivě vylučuje ze slušné společnosti fakt, že v roce 2006 kandidoval za stranu, „jejíž mládežnická organizace ohlásila v roce 2007 na výročí Křišťálové noci pochod pražským židovským městem.“ Činit někoho činit zodpovědným za to, co nepodnítil, co se stane až v budoucnu a co provede někdo jiný, dnes není brutální manipulace, ale „ochrana demokracie“.

  Jmenování Bátory kvůli kandidatuře za stranu, která nikdy nebyla soudem sankciována, podle MFD zabránil sám premiér Nečas. Vyžádané vysvětlení k souladu svého počínání se zákony během měsíce premiér nedokázal dát.

  Vláda předkládá jako „penzijní reformu“ souběh dvou dobrovolných penzijních připojištění. Jedno běží už léta. Druhé je záminkou ke zvýšení daní a už má pověst systému, který bude deficitní. Počítá prý s průměrným věkem všech obyvatel, zatímco do systému se asi zapojí zejména ti lépe situovaní dožívající se vyššího než průměrného věku. Ti budou pobírat rentu déle, než se předpokládá, a peníze dojdou.

  Ministři financí Kalousek a obrany Vondra se dlouho drží v šachu trestními oznámeními. Spor už přerostl ve vládní. Kdyby měl pan Vondra kousek cti v těle, rezignuje ještě dnes - řekl Kalousek. A tak nám o cti káže někdejší náměstek ministra obrany, za jehož éry vznikl jeden z nejkorupčnějších systémů armádních zakázek, jaký si lze představit. (J.Leschtina, HN)

  Opoziční ČSSD zvolila předsedou Bohuslava Sobotku. O něm psal v HN 18.3.11 J.Jeřábek: B. Sobotka sice veřejně proklamuje vnitrostranickou otevřenost a respektování odlišných názorů, ale sám se obklopuje lidmi, kteří odlišné názory, než jsou jejich, nesnesou a postihují je vylučováním ze strany. Má snad Bohuslav Sobotka lidi na špinavou práci, aby sám mohl proklamovat ideály, s nimiž nelze nesouhlasit ?

  Naše vláda za více než 2 miliardy „sčítá“ lidi, o kterých ví. Chce vědět, do čeho jí nic není : sexuální orientace, náboženská víra, bydliště předka. Podle K. Steigerwalda bychom to měli otočit - sečíst vládu, kolik dobra na občana připadá z její činnosti, kolik jedno dobro stálo Kč. (MFD 25.3.11)

  Zatímco 35 000 policistů podepisovalo petici proti svému ministrovi, jejich odbory se zajímaly o úspěšný protest lékařů. Začíná být jasné, že politiky nestačí kritizovat či trestat u voleb. Ivan Hoffman k tomu dodal: Aby přestali škodit, musí mít z občana respekt. Politická bída je přímo úměrná nízkému sebevědomí střední třídy... Ve skutečnosti jsou tu nahraditelní a snadno postradatelní pouze politici. Že to člověku nedojde, bude asi dáno optickým klamem, který vytvářejí média, co nám ty politiky cpou horem dolem. Ale kdoví, třeba i v servilních televizích dojde jednou na to lékařské know-how.

  Podle politika a šéfa ústavního soudu Rychetského je politika „dnes už tak degenerovaná, že se jí doslova štítím". Rychetský vidí nejvážnější problém v „prorůstání ekonomických vlivů a zájmů do politiky", prvotní příčinu v zániku Československa, kde v parlamentu platil zákaz majorizace, přehlasování slovenské menšiny českou většinou. Potřeba přijmout zákony v de facto tříkomorovém parlamentu nutila politiky k dialogu.

  Podle serveru WikiLeaks česká vláda chtěla, aby vojáci NATO šli do Gruzie v době jejího konfliktu s Ruskem i bez mandátu OSN. (HN 23.2.11)

  Americký FED pustil do oběhu 600 miliard dolarů, z nichž podle analytiků část skončila ve spekulacích s komoditami. Spekulace vedly ke zdražování, zejména potravin. Na to doplácí hlavně obyvatelé chudších zemí, kde zdražování působí sociální problém. (E15 10.2.2011)

  Nejen růst cen, ale i krach tradiční výroby kvůli levné čínské konkurenci a pod. vede k chudobě. Chudoba vyvolala vření i v arabském světě, touha po svobodě je zde druhotná. Po revolucích budou zklamáni ti, kterým se nepodaří svrhnout stávající režim, i ti kteří budou žít pod jiným autoritářským režimem, i lidé, již si prosadí nějaký typ demokracie, neboť chudoba jim zůstane.

  Chudoba, hlad, nepokoje a zklamané naděje budou nejspíš zásadními pohnutkami k exodu. Miliony budou chtít žít bez hladu, v klidu, případně i v demokracii teď hned, nejlépe co nejblíže původnímu domovu. A to slibuje jen Evropa... (L. Henek, HN 22.2.11)

  Evropa už jednou měla společnou měnu - lidé, ne politici, tu roli dali zlatu. V důsledku snah politiků vznikly lokální měny a zlatý standard byl demontován. Když politici začali zase chtít společnou měnu, nenechali ji vybrat Evropany každodenními nákupy. Hrstka politiků vytvořila euro. To za dekádu své existence ztratilo pětinu své kupní síly.

  Společná měnová politika nesbližuje ekonomiky, vede k jejich rozcházení : Před krizí se řídila potřebami pomalu se zotavující německé ekonomiky a nahnala do pasti nemovitostní bubliny řádně hospodařící a prudce rostoucí Irsko a Španělsko. Dnes Německo se zdravými financemi prudce roste, zatímco úsporná opatření jižních států dusí tamní ekonomiky. Pod názvem stabilizační mechanismus se skrývá mechanismus destabilizační - slib dalších půjček, budou-li šetřit a dusit ekonomiku ještě více. (P.Páral, Euro 13/2011)

  Představa eurofederalistů, že euro vynutí integraci ekonomickou i politickou, se potvrzuje i nepotvrzuje. Potvrzuje se potřeba solidarity, při níž obrovské finanční částky mají téct z kapes severních daňových poplatníků na jih, nepotvrzuje se ochota voličů snášet tento podvod na nich spáchaný „jejich“ politiky. A tak eurohujeři křičí o ohrožení „protievropskými“ stranami. (P.Páral, Euro 13/2011)

  Česká vláda rozhodla zatím nevstoupit do Evropského stabilizačního mechanismu, který se zdá být cestou do slepé uličky. Podle některých odhadů ušetřila 24 miliard korun v hotovosti, 180 miliard v garancích, ale eurohujeři ji chtějí „posílat za dveře“. (Euro 13/2011)

  Evropané mají tisícovky evropských regulací a nikdo se nepozastavuje nad tím, že ani nevíme, za co všechno můžeme být trestáni. Nejen Brusel vytváří pro občana těžko předvídatelné „právo“, napsal Benjamin Kuras v MFD 28.3.11 :

  Britská Blairova vláda za 10 let prosadila 3 000 nových trestných činů. Trestné je neuposlechnutí příkazu úředního činitele pozabíjet jakýkoli počet hospodářských zvířat, chybné vytřídění odpadků a prodej veverek. Rasistickou urážkou se stává i jen pomyšlení na rasistickou urážku, jestliže vás z takového pomyšlení „postižená“ strana podezírá. Trestným činem se stalo označovat scientologickou církev za kult nebo homosexuální sňatky za hřích.

  V Anglii rozhodnutím soudce vzniká precedens - tak „vznikl zákon", že v nesmíte ve svém domě, kde pronajímáte pokoje, odmítnout homosexuální pár, i když jste přísně věřící křesťané.

  V Rakousku soudkyně Neubauerová odsoudila paní Sabaditsch-Wolffovou za „zneuctění náboženské víry legálně uznaného náboženství". Údajný výrok, že Mohamed byl pedofil, odsouzená takto nikdy neřekla. Řekla nevinný a přece trestný dotaz „Je veřejně známé, že Mohamed se oženil se šestiletou dívenkou a manželství konzumoval, když jí bylo devět. Není snad tohle pedofilie?"

  Světové sdružení bývalých československých politických vězňů cituje na svých stránkách jednoho z nezávislých amerických prezidentských kandidátů minulých voleb Ralpha Nadera: Americká demokracie se už dlouho bortí, ekonomický systém je korporativním fašismem.

  Korporace si kupují politiky a prostřednictvím lobbistů zákony. Politici jim udělují milióny jako subvence, 68 korporací neplatí federální daň. Fašismus rozhoduje o tom, co si lidé mají myslet. Podle Nadera lze obrátit věci k lepšímu, pokud Američané budou aktivní, zorganizují se a začnou klást požadavky.

  To nebude snadné. Ve více než deseti amerických státech se republikánské kongresy snaží už přijmout zákony omezující práva státních zaměstnanců - odborářů na stávku a vyjednávání o zdravotním pojištění a důchodech. Právo vyjednávat o platech jim zůstane, iniciovat je však bude moci jen zaměstnavatel. Ve Wisconsinu proti zákonu demonstrovaly v únoru a březnu desetitisíce lidí. (E15 1.4.11)

  Náměstek ministra spravedlnosti Cox v americkém státu Indiana přišel o místo kvůli výrokům na adresu demonstrantů ve Wisconsinu. Cox prohlásil, že by policie měla použít ostrou střelbu k rozehnání protestů, protestující označil za bandity a politické nepřátele, kteří se nebojí napadnout zvolené zákonodárce. (HN 25.2.11)

  Prezident Obama nesplnil řadu předvolebních slibů: Daňové úlevy pro bohaté nezrušil, vězení Guantánamo nezavřel, vojenské tribunály pro podezřelé z terorismu nenahradil civilními soudy, válečným tažením v daleké cizině přišel na chuť. Konzervativní komentátor Obamovi doporučuje přihlásit se k odkazu R. Reagana, neb podle průzkumů se k němu nehlásí jen líní. Než většina voličů odhalí, že to politik nemyslí vážně, bude po volbách. (J.Fištejn, Euro 13/2011)

  Japonská fukušimská jaderná elektrárna byla projektována v 60. letech 20. století a dodnes má jméno „Dai iči“ - „nejlepší“. Po tsunami je nejhorší. Obdivuji Japonce odstraňující následky, zatímco naše média tvrdí že Japonci se bojí, děsí, žijí v hrůze, a s následky že bojují úřady. Žasnu nad přemetem německé koalice, která "včera" prodloužila a "dnes" zastavila provoz starších jaderných elektráren, zřejmě sama nevěří, že "včerejší" rozhodnutí bylo kvalifikované. Číňané plánují stavbu šesti reaktorů poblíž sopky Paekdu.

Z médií vybral a glosoval František Rozhoň, 3.4.2011

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit