Pro časopis Svědomí/Conscience 4/2012

Politika ve stylu retro

  Sokol vznikl po krachu pokusu o založení česko-německého tělocvičného spolku, protože bohatý sponzor se rozhodl podpořit jen spolek jazykově ryze německý. Členové Sokola se pak významně podíleli na odbojích za svobodu, i proto byl Sokol čtyřikrát zakázán nebo ve svojí činnosti omezen válkami nebo režimy. Vždy přežil v komunitách krajanů. Letos Sokol slavil 150 let a uspořádal 15. všesokolský slet. Desetitisícová účast připomněla, že doma i za hranicemi je stále dost Čechů ochotných podílet se dobrovolně na kolektivním úsilí, které neškodí.

  K setkávání sportovců celého světa sloužila olympiáda. Doktoru Janu Hnízdilovi došlo, že už jde o divadlo – aby „sportovci“ vyhověli poptávce po dalších úžasných rekordech, bez sebezničení nebo dopingu se neobejdou, sport může být buď vrcholový anebo čistý. Začal o tom psát a zákaz šíření „zvrácených názorů“ v médiích na sebe nedal dlouho čekat. (Jan Hnízdil: Mým marodům)

  Olympijské hry dnes zvané též „sjezd mutantů“ jsou také setkáním těch, kteří jsou ochotni nedat najevo svůj názor bez souhlasu těch nahoře. Letos řecká trojskokanka Paraskevi Papachristu zveřejnila na svém twitterovém účtu „S tolika Afričany v Řecku mají alespoň komáři ze Západního Nilu jídlo, na jaké jsou zvyklí z domova", a šéf řecké výpravy to označil za chybu, kvůli které atletka zůstane doma. (Parl.Listy)

  Poslušní „sportovci“ jsou soustředěni v „olympijské vesnici“. Ta je obehnána na 20 km dlouhým plotem, nabitým elektrickým proudem a hlídaným sonickými zbraněmi a 55 týmy útočných psů. Nad „vesnicí“ patrolují bezpilotní letadla. (BrL)

  Na obytných věžácích poblíž „vesnice“ byly umístěny rakety země-vzduch. Občané jednoho věžáku se tomu marně bránili u Nejvyššího soudu. Ještě nedávno bylo zločinem takhle dělat z občanů živé štíty zbraním. (rof)

  Londýnské olympijské hry financují z převážné části daňoví poplatníci. Za to jsou každodenně ponižováni takovými projevy nezřízené moci korporací, jako jsou pro „důležité" osoby vyhrazené zvláštní jízdní pruhy a nejlepší vstupenky na hry. (BrL)

  Změnu systému her navrhuje Mark Perryman. Hry by se měly decentralizovat a pořádat v několika zemích najednou na už existujících stadionech, nebo mimo ně podobně jako veřejně přístupná cyklistická Tour de France. Sponzoři by neměli mít přístup k jádru her.

  Proč pořádání olympiády v mnohém připomíná řádění předsametových režimů, vysvětlil Petr Robejšek v příspěvku „Je tu éra úsporných válek". Západ ztrácí svůj blahobyt a třetí svět naději, že jej získá; proto je pro většinu států méně složité ubránit své teritorium než udržet na něm klid a pořádek. Studie CIA z roku 2008 předvídá v evropských metropolích okolo roku 2020 poměry podobné občanské válce, aktuálně je možné, že se tak stane dříve.

  Podle Robejška jsou dnes pouze „na periferii světa“ války vedeny s cílem zničit nepřítele, protože věří v něco jiného nebo patří k jiným. Jinak soupeří všichni proti všem všemi prostředky o maximální podíl na globálním blahobytu. Podaří-li se vládám udržet životní úroveň obyvatel nad kritickou úrovní, zachovají politickou stabilitu země.

  Uvědomuje si to i česká vláda? Dnes je v exekuci či ve strachu před ní téměř milion důchodců, prakticky 10% obyvatel státu a to těch nejslabších a nejbezbrannějších... Přesto politici omezují pouhou valorizaci důchodů a sobě navrhují nemálo přidat. Demokracie není jen možnost jít jednou za čas k volebním urnám; demokracie je to, že se stát stará o práva svých občanů, připomněl Václav Vlk st. (Nevid.Pes)

  Čeští daňoví poplatníci dnes doslova platí provoz církví. Přesto hlavním argumentem vlády pro vyrovnání s církvemi nebylo odstřihnutí církví od veřejných peněz a přínos pro rozvoj menších obcí, kde církevní pohledávky doslova hnijí. Vláda raději protlačila Sněmovnou „církevní restituce"; přestože i kardinál Duka přiznává že „restituce" nejsou restitucemi. (Fragmenty.cz)

  Tento způsob „vyrovnání“ neumožňuje audit, že majetek vydávaný je majetkem podléhajícím restituci podle zákona, a je dokončením těch restitucí, neboť všechny smluvní strany souhlasí s dohodnutou náhradou za majetky, které vrátit nelze. Svou neurčitostí umožnil (nejen socanům) tvrdit, že údajná náprava křivd je vlastně pácháním křivd nových. (rof)

  Bylo ve zprávách, že na ministerstvu životního prostředí se „ztratila" studie vlivu na životní prostředí a nemá ji ani krajský úřad, takže krajský soud musel zrušit platnost stavebního povolení na čtyřkilometrový úsek D8 u Řehlovic. Odhady škody, které tím vzniknou, jdou až do miliard. Média odvádí pozornost k ekologům, že oni škodí společné peněžence. (Nevid.Pes)

  Nákup letadel CASA pro armádu na návrh ministryně obrany Parkanové schválila Topolánkova vláda,v níž byli i Nečas a Kalousek. Nákup odporoval principu účelného hospodaření, při nákupu měla vzniknout škoda 658 milionů Kč, usoudila policie, vyšetřována má být i Vlasta Parkanová.

  Parkanová střídala strany (ODA, KDU-ČSL, dnes TOP 09) i vysoké funkce, z podnikové právničky v plemenářských závodech to dotáhla i na ministryni obrany, ač armádní problematikou (a lecjakou další) je zcela nedotknutá. Podle Miroslava Macka byla její kvalifikací pro ministerský post právě neschopnost kombinovaná s touhou po funkci, neboť jen tak mohli za jejími zády nerušeně pracovat šíbři na zakázce výhodné pro ně. (Nevid.Pes)

  Místopředseda TOP 09 Kalousek nemá rád, když jemu a jeho spolupracovníkům někdo kouká pod prsty. Když loni Nejvyšší kontrolní úřad kritizoval, že ministerstvo financí odpouští 90% sankcí za chybně účtované nebo zneužité dotace, Kalousek označil kontrolora za „malou zrůdičku“. (HN 8.9.2011)

  Letos se Kalousek dal do boje proti vydání stranické kolegyně Vlasty Parkanové k vyšetřování. Od něj jako bývalého náměstka téhož resortu z doby jiných a určitě skvělých kšeftů jsme se dozvěděli, že Parkanová byla vystavena policejnímu nátlaku, on hovořil o estébáckých a gestapáckých metodách, čarodějnických procesech, o bezprecedentním policejním útoku na rozhodovací mechanismy demokratického státu, on nepřímo občanům vzkazuje, že za vlády, které je členem, žijí v policejním státě.

  Nedivte se pak drzým opilcům za volantem, střílejících (nejméně) si z policistů, když je, včetně dozorujících státních zástupců, ústavní činitel vykresluje jako smečku posedlých diletantů. Ohánět se dlouholetými beztrestnými zvyklostmi není moc přesvědčivé. Myslím, že pokud by např. jeho ministerstvo došlo k právnímu závěru, že není nic legálnějšího než halíř z každé vybrané tisícikoruny na dani posílat do Houslic na opravu fotbalových sítí, i po deseti letech si pro někoho z úřadu přijde ne podplukovník, ale klidně i strážmistr. (soudce Michal Kabelík)

  Odvolejte Kalouska z vlády i z pozice místopředsedy TOP 09, doporučili zástupci 38 občanských sdružení spojených v platformě Vraťte nám stát, např. Nadačního fondu proti korupci či studentské Inventury demokracie. (MFD 3.7.2012)

  Kalousek odvolán nebyl. „On je opravdu hlava a srdce reforem. Nemohu si představit, že bychom ve vládě pokračovali bez něho," vyjádřil se v České televizi předseda Kalouskovy strany Karel Schwarzenberg.

  Obraz Miroslava Kalouska jako nejlepšího ministra financí kazí vývoj příjmů státního rozpočtu - přes růst daňových sazeb se nezvýšily podle ministrova očekávání. Přestože základní ekonomické učebnice uvádí, že růst daňových sazeb může vést k poklesu výběru daní, vláda opět prosadila zvýšení daní. Navíc v protikladu k vlastním vyhlášeným zásadám.

  TOP 09 umí zařídit, aby politik lidem poslaný ze hry neztratil moc. Když občané vykroužkovali Pavla Severu z prvního místa kandidátky a on se nedostal do parlamentu, TOP 09 z něj udělala svého generálního sekretáře fakticky řídícího stranu. (Parl.Listy)

  Armádním expertem pro vyšetřovaný nákup letadel CASA a vrtulníkové letectvo byl pilot Karel Daňhel. Když však popsal armádní systém slovy, že  návrh koupit součástku za 10 Kč skončí jejím pořízením za 1 500, začal mít problémy. Přišel o prověrku, přes noc byl zatčen a až médii prošlo, že Daňhel zneužil holčičku, byl propuštěn jako nevinný. (HN 24.7.12)

  Rektor Václav Krajník a další činitelé bratislavské policejní akademie byli zadrženi jako podezřelí z korupce a zneužití pravomoci veřejného činitele (úplatky, podvody, čachry s testy). Krajník byl profesorem trestního práva na plzeňských právech „očištěných po skandálech“. (MFD 3.7.2012)

  Prezident Klaus vetoval další novelu zákona rušící ústavně zaručené svobody – tentokrát umožňovala uložit „zákaz pobytu“ ne jen za trestný čin, ale za pouhý přestupek. (Metro 20.6.2012)

  Novela zákona o zdravotnických službách zmirňuje podmínky pro hospitalizaci člověka proti jeho vůli. Už zase nebude třeba aby byl shledán „bezprostředně nebezpečným“. (MFD 9.7.2012)

  ODS se vydávala za ochránce soukromí, i ČSSD byla pro omezení sledování. Přesto poslanci schválili tzv. šmírovací zákon. Každý bude opět sledován, aniž by se čímkoliv provinil - poskytovatelé veřejného připojení k internetu a telefonní operátoři musí uchovávat řadu údajů 6 měsíců, na požádání je předat „oprávněným orgánům“, a lidé se o předání údajů ani nedozví.

  V roce 2010 Dominique Strauss-Kahn, šéf Mezinárodního měnového fondu, použil obrat „ztracená generace“. Ta zjišťuje, že přes slova o demokracii, vládě lidu, větší sílu než lid mají „hráči na trhu s dluhopisy“. Mladí Španělé nelegálně pracují i v Číně, protože míra nezaměstnanosti španělské mládeže ve věku 16-25 let překročila 50 %. Množí se případy, že první stálé zaměstnání najdou Španělé až v 35 nebo 40 letech. Několik let pak řeší otázku bydlení – a plodný věk stráví řešením elementárních existenčních problémů. Proto se slova o nutnosti především šetřit zdají jen iluzemi obrů, jimž společnost doteď věřila. (MFD, Víkend 7.7.2012)

  Když někdo „vybuchne“ a tím zabije izraelské turisty v Bulharsku, je to zločinný terorismus. Odpálí-li se sebevražedný útočník mezi špičkami Sýrie, pro „mezinárodní společenství" to není větší problém, podpora povstalcům ze strany Západu a (arabských) islamistů neustává. (Pavel Kopecký)

  Před několika lety posílala Bushova vláda do Damašku muslimy, aby jim tam Bašarovi mučitelé vytrhávali nehty. Tito lidé byli na žádost americké vlády vězněni přesně v těch děsivých věznicích, které teď syrští vzbouřenci vyhodili do povětří. Západní velvyslanectví poslušně Bašarovým mučitelům dodávala pro oběti otázky pro výslechy, Bašar byl totiž spojencem. (Robert Fisk)

  US-prezidentský kandidát Mitt Romney při návštěvě Izraele nezveřejnil svou představu o vývoji mírového procesu, zato pochleboval svým hostitelům, jak vysoko kulturně ční nad Palestinci. Nemá ponětí, o čem mluví, glosoval to The New York Times, protože palestinský obchodní talent vystavěl státy Perského zálivu. (E15 3.8.2012)

  Perzekuce křesťanů v islámských zemích dosahuje šíře a intenzity hrozící odstartovat největší humanitární katastrofu naší doby. Děje se tak – jako u tolika předchozích genocid a pogromů – za téměř totálního mediálního zatmění a mlčení politických a církevních institucí. (Benjamin Kuras)

  Myslím, že jde o to vrátit se k obyčejnému selskému rozumu a říct, co je fér a co není fér,“ řekla ústavní soudkyně Ivana Janů. Jsme sami a cesta tudy není, dokud vládnou morálně pokroucení. Klíče měly smysl a furt jsme na to hrdí, ty klíče byly od basy a tam vás dáme…“, zpívají Barbora Poláková a David Koller. Herec Tomáš Hanák sní o olympijské disciplíně „o(d)střelování kmotrů“, do níž by národy nominovaly živé terče – „vychutnejme si zpomaleně, jak jdou Janouškové k zemi… hop, hop, hop!“ Proč to zklamání ze Sametu, pokusil se zformulovat Jiří Payne v textu „Je načase usilovat o přívětivý stát“:

  Komunistický stát měl své socialistické pojetí člověka. Byl pro něj pracovní silou a jako s takovou s ním zacházel. Od toho se dovíjelo někdy až nelidské zacházení, jindy zase nepřijatelné zásahy do soukromí, nebo nepřiměřená z veřejných prostředků placená péče.

  Pro současný stát už člověk nemá ani hodnotu pracovní síly. Stát na něj číhá s radarem na každém kroku, filmuje si ho kamerami způsobem, který si ani komunistický režim nedovolil, odposlouchává jeho rozhovory, zavádí povinnost sledovat s kým si kdo telefonuje a dopisuje přes počítač, zřizuje si novou tajnou službu a ozbrojená přepadová komanda pod ministerstvem financí, občana staví do bezprávné role proti zvůli exekutorů, občany předem vystavil evropskému zatykači i za trestné činy, které u nás trestné nejsou a většina občanů vůbec neví, že za ně mohou být postiženi, bez vědomí občanů předává zahraničním úřadům citlivé osobní informace jak o občanech, tak o firmách. Na úřadech vytváří nelidské podmínky. Svoboda a oprávněný zájem občana pro naše politiky neznamenají nic.

Z médií vybral a trochu glosoval František Rozhoň, 6.8.2012; prameny: BrL=Britské listy; E15=Mladá fronta E15; HN=Hospodářské noviny; MFD=MF DNES, Nevid.Pes=Neviditelný pes, Parl.Listy=ParlamentniListy.cz

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit