Pro časopis Svědomí/Conscience 6/2012

Politika ve stylu retro

  Kardinál Dominik Duka odsloužil 23.10.2012 zádušní mši za 294 aktivních pomocníků skupin Anthropoid, Silver A, Out Distance a Intransitive popravených v koncentračním táboře Mauthausen. Nacisté tehdy zakázali zveřejnit zprávy o této bestiální popravě, přestože jinak byly protektorátní noviny plné červených oznámení o popravách Čechů „za schvalování atentátu". Nehodilo se do nacistické propagandy, že stovky lidí jsou aktivně v odboji.

  Čechy navštívil německý prezident Joachim Gauck. V Lidicích se poklonil památce obětí, jak činili Němci z NDR. Čechům vzkázal, že Evropa musí být jednotná, protože velké výzvy se dají řešit pouze společně, sám prý to nedokáže žádný evropský stát. Historie naopak potvrzuje, že když bylo v Evropě mnoho států, podporovalo to soutěživost mezi nimi, a zvyšovalo politickou, hospodářskou a vojenskou vyspělost všech. (rof)

  Rozhodnutí komise pro udělování Nobelovy ceny míru ocenit EU je rozhodnutím pěti politiků (v čele s generálním tajemníkem Rady Evropy). Text rozhodnutí je značně pokřiveným shrnutím poválečných dějin Evropy, kde není ani slovo o studené válce, ani o existenci režimů znásilňujících společnost v často okupované východní Evropě. (Nevid.Pes)

  Skutečností je, že jestli má dnes někdo lví podíl na zhoršování vztahů mezi národy v Evropě, je to právě EU se svým eurem drženým, ať to stojí, co to stojí, a vynucovanou další integrací až do podoby centralizovaného federálního uspořádání Spojených států evropských. Snil o nich už jistý Napoleon Bonaparte a o sto padesát let později Adolf Hitler. (P.Páral, Euro)

  Bolševici v Číně chápou zemi jako trvalé léno a mají větší motivaci starat se o majetky, než strany, které si zemi přehazují a snaží se z ní v krátké době vykořistit co nejvíc mocensky i finančně. Neztratili jsme my to nejcennější, co náš systém kdy umožňoval, tedy umisťovat schopné lidi do uzlových bodů společnosti? K čemu je předurčena společnost, která poskytuje svým nadaným členům stále méně a méně prostoru? (S. Komárek, HN 27.11.12)

  Evropa se bohužel nestala hlavní mozkovou zauzlinou světa, jak si slibovala, už proto ne, že nadané vlastně nepodporuje, ale snaží se je zarovnat do řady. Spíše se stane čímsi jako kontinentem chudých rentiérů, žijícím spíše z milosti Východu, jím kontrolovaným a možná používaným jako skanzen pro výlety do světa historických památek a bizarních lokálních zvyků, kde krojované původní obyvatelstvo prodává rukodělné suvenýry a předvádí starodávné tance. (S. Komárek, HN 9.10.12)

  V Respektu 44/2012 předpovídá S. Komárek, že do pěti let se naše i evropské politické strany budou profilovat jako "pročínské" anebo "protičínské". Ostatně ono už se to děje. Zelení a pražská kavárna jsou silně "protičínští", sociální demokracie a ODS jsou "pročínské"."

  Jinak o tom mluví Jan Fischer: „EU (i NATO) vytvářejí společný prostor svobody, bezpečí a prosperity. A díky stabilitě, kterou představují, dokáží tyto hodnoty kultivovat, šířit, a to daleko za své hranice.“ (Parl.Listy)

  Jan Fischer asi považuje za prospěšné, když např. Litvu od vstupu do EU (2004) opustilo na 300 000 lidí, téměř desetina obyvatel, a „úbytek mozků" je vidět hlavně v IT a zdravotnictví. Španělé a Portugalci zase masově jezdí za prací do „svých" bývalých kolonií. (rof)

  Co bude, až nebude EU, řekl v ČT exposlanec Nigel Farage: „Budeme spolu obchodovat, budeme spolu podnikat, budeme vyjíždět jeden k druhému na dovolené, budeme spolu zkrátka dobře vycházet. Já budu moci pracovat v Praze, vy budete moci pracovat v Londýně. To můžeme dělat podle nyní existujících zákonů, nepotřebujeme k tomu žádné instituce.“

  V senátních volbách místo politiků často uspěli lidé úspěšní jinde – T. Okamura, L. Sulovský, E. Wagnerová. V krajských volbách nepropadli komunisté, což se dalo čekat, když v létě byl hitem internetu i text Proč budu volit komunisty aneb Tahle země není pro starý.

  Komunisté nezesílili, ale tři vládní strany rekordně propadly, řekl sociolog Jan Keller. Mladí vyplašení řečmi o rudnutí začali psát na sociálních sítích „myslím na emigraci!" Copak je v nás tak málo kuráže, že jsme připraveni sbalit kufry při prvním zahřmění?, reagoval O. Neff: Od r.1948 se zásadně změnila doba. Komunisté mohou získat voličské hlasy, ale nemají buňku v každé fabrice a v každé dílně, tu neviditelnou armádu, připravenou na vůdcovo písknutí vyrazit do ulic.

  Po volebním debaklu krajské sněmy ODS neodvolaly krajská vedení. Nebyl oslaben žádný regionální kmotr. Kdepak! Delegáti kongresu ODS, kteří se časem pravděpodobně vytratí z pozic v krajích, naopak přijeli do Brna, aby na kongresu za prohrané volby vytrestali centrální vedení strany. (István Léko, Česká pozice)

  Předseda Nečas na kongresu řekl, že značka ODS je poškozena, že je symbolem korupce. Větší potlesk však měl Topolánek, který kritizoval, ale nepřipustil, že by snad on a jeho ekipa měli jakýkoli vliv na současnou krizi ODS. Nikdo z delegátů neměl odvahu přihlásit se a zeptat se na řadu kauz, kde siamská dvojčata Topolánek-Dalík figurují.

  Ministr spravedlnosti Pavel Blažek na kongresu vyslovil tezi, že demokracie, svoboda a kapitalismus nejsou přátelé. Podle Blažka lidé „hlavně očekávali stát, který bude nezávislý, lidsky spravedlivý, stranicky neelitářský a demokratický“. Jako řešení Blažek zmínil omezování demokratizace, potřebu někoho jako papeže a nutnost bleskové ohlávky na média. (Jan Schneider, Česká pozice)

  Snahu ODS mobilizovat lhostejno čím dokazuje rovněž pozvání monotematické Naděždy Kavalírové. Antikomunistky, o níž se v archivářských kruzích vypráví, kterak ostře apelovala na hledání kompromateriálů proti docentu Pernesovi, jelikož známý vědec hodlal odideologizovat Ústav pro studium totalitních režimů. (P. Kopecký, Parl.Listy)

  Tři nespokojenci z řad poslanců ODS po kongresu složili mandát. Umožnili tak splnění požadavku Schwarzenberga, že se poslanci nebudou vměšovat do dohod koaličních špiček. Poslancem se stal náhradník: bývalý místostarosta Kolína Roman Pekárek, nepravomocně odsouzený na 6 let do vězení pro podezření z korupce. Poslušně odhlasoval, co bylo uloženo (konsolidační balíček, církevní (ne)restituce), pak ho kolegové začali (marně) vyzývat k složení mandátu. (rof)

  Takový případ není v EU ojedinělý. Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi byl také zatím nepravomocně odsouzen za daňový podvod a poté oznámil, že chce dál zůstat v politice a bojovat „proti diktatuře soudů“. Itálii vnuceného premiéra Maria Montiho Berlusconi obvinil, že vede politiku diktovanou německou kancléřkou Merkelovou. (E15, 29.10.12)

  Přesvědčení „kdo má moc, musí nést i zodpovědnost“ nazývají dnešní masmédia populismem. Zahraniční soudy však v tomto duchu ještě rozhodují. V Itálii byli obviněni za neúmyslné zabití vládou najatí seismologové a vládní úředník. Seizmologové odvedli dobrou vědeckou práci, ale komunikaci s vládou a veřejností přenechali úředníkovi bez seizmologické odbornosti. Nezakročili proti jeho hrubým nepřesnostem „Podle vědecké komunity nebezpečí nehrozí. Situace vypadá příznivě.“ Ani vědci by neměli nechávat komunikaci s veřejností na předpokládaných „expertech“, kteří jimi nejsou, protože to vede k chaosu, jak se ukázalo v minulosti (BSE, vakcíny, GMO a další). (E15)

  28. října řekl předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička: Přiznejme si, že po dvaceti letech budování demokracie jsme nijak zásadně nepokročili, byť si často namlouváme opak. Příliš jsme se vzdálili zásadám jejího vyznavače, ale také člověka, který se ji snažil co nejdůsledněji prosazovat – T. G. Masaryka. Podle Vodičky naše současnost je pravým opakem Masarykova Československa.

  28. října promluvil naposledy jako prezident i Václav Klaus: Nedejme si vnutit představu, že se o své věci neumíme postarat, neboť nikdo jiný nemá motiv starat se o ně lépe než my sami... Co neuděláme, o co se nepostaráme, co si s dostatečnou mírou sebevědomí nevyjednáme či nevybojujeme, to mít nebudeme. Nečekejme na novodobého mesiáše ani na peníze z evropských fondů.

  Za bolševiků jsme považovali za odporné, že lidé byli děleni na rovné a rovnější – podle ústavy byli bolševici „předvojem“ společnosti a říkalo se, že až svědectví deseti obyčejných občanů má stejnou váhu jako svědectví esenbáka. Teď mocenské „elity“ rozhodli zákonem o přímé volbě prezidenta, že situace už je daleko horší - až 50 000 občanů má váhu jako deset či dvacet senátorů, resp. poslanců. (rof)

  Prezidentův poradce Petr Hájek vydal pokračování knihy Smrt ve středu zvané Smrt v sametu. Píše mj. že propagandisté studené války udržovali v omylech a iluzích veřejnost v obou částech rozdělené civilizace bezmála půl století. Ale stejně jako se prosadil omyl, že bolševismus byl komunismem či socialismem, tak se podařilo utajit, že poslední zbytky kapitalismu padly současně s Berlínskou zdí...

  Podle Hájka zafixování teze, že na západ od našich hranic funguje jakási „vyspělá demokracie“, od níž se musíme učit, srovnávat s ní krok, zákony, etické a mravní normy života, bylo a je dosud největším propagandistickým úspěchem havlistické mediokracie.

  Stát už není schopen přijímat zákonné normy, které by pak sám dokázal uvádět do praxe, kontrolovat jejich uplatňování a sám je dodržoval, řekl Josef Baxa, předseda Nejvyššího správního soudu posuzujícího, zda úředníci dodržují zákonné postupy. Podle Baxy stát reguluje věci, které by regulovány být neměly, systémy jsou zahlceny blbostmi, a člověk si pak řekne, že stát není schopen plnit své základní funkce, poskytnout mu ochranu. (novinky.cz)

  Proběhla tiskem zpráva o severokorejském vojákovi, který se probil nejostřeji střeženou hranicí světa na svobodu: zastřelil své dva nadřízené, načež proběhl demilitarizovanou zónou do Jižní Koreje. A teď mi, prosím, povězte: vrah? Nebo člověk statečný, davší v sázku život, aby se dostal z vnuceného otroctví na svobodu? (Luděk Frýbort)

  Barack Obama je znovu US prezidentem, přestože výsledky prvního období (nezaměstnanost, díra ve státní kase) by ho ještě před 50ti lety diskvalifikovaly. Tehdy však Američané, ač rozdílní, dokázali být jednotní např. ve víře v možnosti osobní podnikavosti, „tavicí tyglík“ se tomu říkalo. Dnes jsou Američané tragicky rozděleni na dvě početně v zásadě vyrovnané a zcela nesourodé voličské „koalice“ menšin, vedené prezidentskými kandidáty. Ti inspirují, hecují, děsí alternativou protivníkova vítězství, do značné míry i podplácí, vše za nechutné dramatizace dvou nesmiřitelných mediálních táborů. (A. Tomský, E15)

  Na dělení americké společnosti má podíl exprezident Lyndon Johnson, který v privátní diskusi prohlásil: „Zařídím, že negři budou volit Demokraty příštích 200 let." Strana, která Američanům s africkými předky dříve upírala americké občanství, se stala stranou jejich „ochránců“, prosazujících pro ně „zvláštní zacházení", a za to čeká 100 % hlasů. Podobně zacházeli s občany bolševici.

  V den 65. výročí rezoluce, která rozdělila Palestinu na židovský a arabský stát, Valné shromáždění OSN poskytlo Palestincům alespoň takový status, jako má Vatikán. Schwarzenbergova administrativa byla proti tomu. Podle izraelského velvyslance při OSN „žádné rozhodnutí přijaté OSN nemůže zlomit 4000 let trvající pouto mezi lidem Izraele a půdou Izraele."

  10. prosinec je Dnem lidských práv. Chráněné lidské právo však je jen nástrojem k udržení lidské svobody. Pokud ztratíme svobodu, tak je už ochrana lidských práv celkem marná. To říká A. Pejchal, soudce Evropského soudu pro lidská práva. Zároveň připomíná, že svoboda jedince končí tam, kde začíná svoboda ostatních. (E15, 20.11.2012)

Z médií vybral a trochu glosoval František Rozhoň, 30.11.2012; prameny: E15=Mladá fronta E15; HN=Hospodářské noviny; Nevid.Pes=Neviditelný pes; Parl.Listy=ParlamentniListy.cz.

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit