Pro časopis Svědomí/Conscience 22013

Politika ve stylu retro

  Skupinka senátorů zkusila obžalovat prezidenta Václava Klause z velezrady. Žalobu provázely zprávy, že žalující věděli, že žalovaný ve smyslu žaloby není vinen, ale chtěli za peníze občanů zjistit názor Ústavního soudu na práva a povinnosti prezidenta.

  Prezidentský mandát V. Klause skončil a Ústavní soud „žalobu“ odmítl projednat. Mladý senátor Dienstbier slovy jak převzatými z totality řekl, že nezákonné projednání žaloby „by pomohlo chránit náš ústavní pořádek do budoucna“.

  Za léta s V. Klausem v čele jsme přešli od nefunkčního trhu k trhu zdivočelému, nekorigovanému např. veřejným zájmem. Na otázku, zda se v průběhu privatizace skutečně nešlo vyhnout krádežím nebo je omezit, v rozhovoru pro HN 8.3.2013 bezelstně odpověděl bývalý premiér a ministr Jan Stráský, že celý spor o privatizaci byl veden „myšlenkou akumulovat kapitál do rukou několika lidí tak, aby si mohli sáhnout na velké podniky".

  Dnes jsme v té části světa, ze které mizí běžná výroba. Už v devadesátých letech minulého století byl hrubý domácí produkt USA tvořen z 11% přímou produkcí, zbytek vznikal finančními operacemi. Je to nebezpečný stav a byla jen otázka času, kdy se to zvrtne. Ten nepoměr se stále zhoršuje. (Marie Suková, Nevid.Pes)

  To, co se tu dělo a děje, mi nějak připadá jako občanská válka vedená nenásilnými, ale stejně účinnými postupy - totiž finančními. Kolikrát člověka někdo podvedl, ošidil, okradl… Nepoctivý zisk se pak investuje do zbytečností prodávaných za nepřiměřené ceny. Je to ekonomika postavená na lži. (Marie Suková, Nevid.Pes)

  Hovoříme i o vzdělanostní společnosti a ekonomice založené na službách s vysokou přidanou hodnotou. Příkladem „služeb“ je přebujelá administrace autorských práv. Když si někdo zahvízdá pár taktů „mé" písničky, mám právo na dvě eura. Tisíce lidí se živí vymáháním poplatků a slídí po přestupcích. Očekávám, že brzy bude trestné se bez poplatků dívat na hvězdy v tom sektoru oblohy, který si někdo podle „práva" pronajal. (S. Komárek, HN 12.3.2013)

  Akciové indexy by měly odrážet kondici akciových společností, které by měly zrcadlit stav celé ekonomiky. Když se světové akciové indexy nacházejí plus mínus kolem svých historických maxim, bylo by příjemné uvěřit, že vaše akcie vám vydělávají a že světová ekonomika šlape jak po drátcích. Vzhledem k tomu, že svět je právě v krizi, něco tu páchne. (M. Šichtařová)

  Podle statistik dnes „rostou“ země, kde je nejlevnější práce. V Bangladéši je 160 milionů obyvatel, převážně mladších 40 let, a pracovník v textilním průmyslu dostává měsíčně jen 43 dolarů (Číňan asi 100) - a HDP Bangladéše vzrostl o 7%. (HN 13.3.2013)

  V italských volbách uspělo Hnutí pěti hvězd. Jeho zakladatel Beppe Grillo v médiích dostává nálepku populisty, ač je především schopným kritikem italské korupce. V 80. letech otevřeně kritizoval tehdejšího premiéra, a jako herec a komik pak léta čelil faktické cenzuře své osoby ve státní televizi. (ekonom Pavel Kohout)

  Za katastrofu Grillo považuje šíření informací: je zlé, když na věci musí upozorňovat komici a tisk je pozadu. Pokud je kontrola informací soustředěna v rukou několika málo činitelů, nevyhnutelně se projeví antidemokratické tendence. Bez rozšíření internetu by se Italové nezačali masově zajímat o témata přesahující bulvár a fotbal – témata, která jim byla dlouhodobě vnucována hlavním proudem médií. Státních i soukromých.

  O nedávno zesnulém venezuelském prezidentovi Hugo Chávezovi jsme se z ČT dovídali zejména to, jakým je diktátorem. Což není dvakrát podložené tvrzení. Opíral se o takzvanou teologii osvobození, jež spojuje křesťanství a radikální levičáctví, a vždy zdůrazňoval, že s donucováním, samoúčelným dirigismem a jinými nepřijatelnými praktikami socialismu sovětského typu pracovat nemíní. (P. Kopecký, E15)

  Nový prezident Miloš Zeman v inauguračním projevu řekl, že chce „bojovat“ proti podstatné části českých médií, „která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním.“ 93 pánů a dam, včetně publicistů Bohumila Doležala a Adama Drdy, pak napsalo více papalášům (např. Karolíně Peake), ne však Zemanovi, že jde o „zjevný útok na svobodu projevu v České republice“.

  Těch 93 pánů a dam se podle mne zásadně mýlí. Svoboda nikdy není neomezená a svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhých. Vymývání mozků a jiná manipulace veřejným míněním je nepřípustným útokem na svobodu veřejnosti.

  Pak prezident Zeman uspořádal další taškařici cimrmanovsky vydávající výmysl za realitu. S poctami a „hymnou EU“ nechal na Hradě vztyčit vlajku vzešlou ze soutěže o návrh na vlajku Rady Evropy, kterou média a část politiků vydávají za vlajku EU či evropskou. Vlajka a hymna EU přitom od ratifikace Lisabonské smlouvy neexistují.

  Taškařici s „vlajkou“ provázel pískot veřejnosti, O. Neff za ním viděl V. Klause: prý není pochyb o tom, že bez Klausovy soustavné travičské práce by vztah veřejnosti k Unii nebyl tak negativní jako je.

  Zeman už hlasitě sní, co papaláši s Evropou provedou – chce společnou zahraniční politiku, obranu a harmonizaci daňové soustavy.

  Naproti tomu britský premiér David Cameron připomněl, že Evropská smlouva zavazuje členské státy k „položení ještě užšího spojenectví mezi lidmi v Evropě”. Závazek ale byl vždy interpretován ne jako vztahující se na obyvatele, ale spíše na členské státy a instituce. Byla podporována centralizace a Cameron se ptá: Můžeme nějak ospravedlnit Evropskou komisi, která stále roste?

  Podle Camerona pokračování ve stejných kolejích nezajistí Evropě dlouhodobou budoucnost. Cameronovou vizí je rodina demokratických národů, pružná unie svobodných členských států, které sdílí dohody a instituce a směruje k ideální spolupráci. Největší nebezpečí pro EU nepochází od těch, kdo volají po změnách, ale od těch, kdo odmítají nové přístupy jako kacířství. Evropa má dlouhou historii kacířů, kteří měli pravdu.

  Letošní rok bude možná pro „Evropu“ přelomový i tím, že se slovy o zvýšení bezpečnosti obyvatel ve městech bude spuštěn projekt INDECT, který po vzoru Velkého bratra bude sledovat detailně chování všech lidí pohybujících se na veřejných prostranstvích. (Parl.Listy)

  Malý podíl na veřejné moci u nás nedávno získali trestně stíhaný bývalý dozorce ze zlopověstné věznice a politruk Pohraniční stráže, který kdysi pečoval o duše vojáků tak, aby se jim lépe a radostněji střílelo po narušitelích státní hranice. Levicová smířlivost k takovým zloduchům nyní ohrožuje i Ústavní soud ČR. Zeman navrhl za jeho soudce JUDr. Jaroslava Fenyka, podle Z. Jemelíka bývalého vojenského prokurátora, opakovaně povyšovaného za služební horlivost. M. Hulík dodal, že až se jím stane, tak do Ústavního soudu vstoupí jejich duch, že jejich víra a zákony jedno jsou.

  Premiér Nečas chtěl mít ministrem obrany nestraníka přijatelného pro všechny tři předsedy koaličních stran. Ministrem udělal bývalého člena KSČ Vlastimila Picka přes nesouhlas Karolíny Peake, Karla Schwarzenberga (prohlašoval „Nejsme Nikaragua, aby se generál stal ministrem obrany") a Miroslava Kalouska (měl Picka za totálního sráče).

  Vládu mezitím ovládl nenáviděný financministr Miroslav Kalousek. Ze všech rozumných slibů, že sníží byrokracii, zavede jeden inkasní berňák, sloučí ministerstva, zlikviduje rozpočtový deficit a nezvýší daně, nezůstalo nic. Daně a poplatky už tři roky stoupají a stouply především těm nejpotřebnějším (DPH), státní dluh vláda stále zvyšuje a chválit se snižováním růstu dluhu je nestydatost (loni stoupl o 101 miliard korun), byrokracie narůstá, hospodářství je v recesi. (A. Tomský)

  Do vlády se chystá ČSSD – na 37. sjezdu v Ostravě zveřejnila program dalšího zdaňování. Asi nezná názor W. ChurchillaPředstava, že národ dospěje k blahobytu zdaněním, je nejkrutější sebeklam lidstva“.

  Finanční expert ČSSD Jan Mládek zaujal výrokem o parazitujících soukromnících a pak úvahou, jak dlouho má žít důchodce. Mezi důchodem a smrtí má být 5 let. Mládek nedodal, co s tím, když se prodlužuje průměrný věk, ale ne věk schopný výkonu. Když dnes mají problém padesátníci, kdo zítra zaměstná sedmdesátníky?

  Sjezd ČSSD potvrdil, že Bohumínské usnesení platí a prý jim zakazuje koaliční spolupráci s KSČM jen na vládní úrovni. Bohumínské usnesení však zní „Sjezd schvaluje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci se SPR-RSČ, KSČ, MNS, KSČM, LB a SDL."

  Usnesení tedy vylučuje spolupráci s KSČM na všech úrovních a jakoukoliv bez výjimek. Sociální demokraté pokrytecky lžou, když spolupracují s KSČM dokonce v koalicích v krajích a odvolávají se přitom na Bohumínské usnesení. Media se na tomto pokrytectví podílí, neb akceptují lži ČSSD a nehnou ani brvou. (Tomáš Haas)

  Za vlády obou Assadů mohla syrským Aleppem procházet křesťanská procesí, na která se muslimové dívali zvědavě, ale uctivě. O vánocích a velikonocích přáli islámští vůdci křesťanům a ti přání opětovali v závěru ramadánu. Pak přišla revoluce, každému, kdo byl ochoten na náměstí křičet proti Assadovi, bylo vypláceno 10 dolarů. A 10 dalších za každého kamaráda, kterého přivedl s sebou; když někdo sehnal 20 lidí, vydělal si průměrný měsíční plat.

  Bohatí Aleppané odešli a chudí přišli o všechno. Apoštolský vikář syrského Aleppa františkán Giuseppe Nazzaro se domnívá, že jediným důsledkem tohoto „exportu demokracie“ je nesmírná devastace a pokračující mizení křesťanů z blízkovýchodních zemí. (RadioVatican)

  Katolická církev má nového papeže – argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio se stal Františkem  I. Naše mládež, která si cestou do školy bere zdarma deník Metro, se o něm dočetla jen, že „kritizuje sňatky homosexuálů a adopce dětí gayi.“

  Bergoglio se kdysi vyjádřil lidská práva nejsou porušována jen terorismem, represí a vražděním, ale také nespravedlivou sociální strukturou společnosti, která vytváří velké nerovnosti. Bergoglio sám v Buenos Aires žil v malém skromném bytě a byl zvyklý sám si vařit.

  František I. by mohl klást důraz na odstranění chudoby, drog nebo dětské prostituce. Otázkou je, zda dokáže přehodnotit defenzivní až pasivní postoj vůči pronásledování křesťanů nejen v muslimských státech, ale například i v Indii. K manželství homosexuálů jednou napsal: „Nejsme naivní. Nejde o jednoduchý politický boj. Je to snaha, jak zničit Boha.“ (HN 14.3.13)

S přispěním L. Svobody z médií vybral a trochu glosoval František Rozhoň, 8.4.2013;
prameny: E15=Mladá fronta E15; HN=Hospodářské noviny; Parl.Listy=ParlamentniListy.cz
.

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit