Pro časopis Svědomí/Conscience 1/2014

Politika ve stylu retro

  Na světové ekonomické konferenci v Davosu se sešli politici a podnikatelé. Ti mívají expanzivní instinkty. A tak jsou s konferencí nejvíce spojována slova svět, globální, ekonomický, lídři, dohromady dávající termíny „globální ekonomická vláda“ nebo „ekonomické vedení světa“. Tedy ředitelství zeměkoule. To by se obyvatelům mnoha zemí nemuselo líbit, proto prezident EU Herman van Rompuy zatím chválí přednosti „globálního ekonomického řízení“. (ekonom Pavel Kohout)

  EU však má problém, bývalý poslanec FS Ivan Fišera říká: „Hrozí velký euromalér: Nelze si proto nic namlouvat. EU – náš nový širší domov – balancuje na pokraji ekonomického, morálního, organizačního a zahraničně-politického maléru. Ten může skončit nejen závažným oslabením její síly, civilizační a morální přitažlivosti, ale také vážným územním smrštěním."

  V Rusku na setkání Valdajského klubu řekl prezident V. Putin „máme vlastní koncepci globalizace a nehodláme přebírat nebo účastnit se té vaší." Putin mluvil o přípravě Euroasijské hospodářské unie, ve které si každý národ zachová svou tvář, identitu a politickou subjektivitu. Občanem je podle Putina ten, kdo je schopen samostatně řídit vlastní záležitosti a svobodně spolupracovat se sobě rovnými. Podobně jako „Čajový klub" v USA i Putin říká, že bez morálky a křesťanství zmizíme.

  Podle V. Vlka st. Putin nabízí osvobození od světa, kde zděšeně utíkáte od dítěte, které k vám natahuje ruce, abyste nebyli obžalováni za pedofilii. Podle publicisty Alexandra Tomského Putin vystihl frustraci velké části Evropanů a Američanů z liberální ideologie, která se nestala syntézou myšlenek Freuda a Marxe, ale spíše Mao Ce-tunga a Trockého. Která je chápána jako intelektuálská diktatura zpovykané a nepracující „kavárny" nad „obyčejným" obyvatelstvem, ničící celý vyspělý svět.

  Podle patriarchy ruské pravoslavné církve Kirila komercionalizace cíleně vytěsňuje ze života lidí křesťanské hodnoty, včetně křesťanských svátků. Podle Kirila jde o politickou akci - duchovní odzbrojování mas.

  Chybí mi tu světec, Václav už je starý,“ řekl před pár lety Tomáš Klus. A naše média se snaží nové „světce“ nabídnout, zdá se však, že jejich společnou „ctností“ je krutost. Média oslavovala Nelsona Mandelu, pro USA nejprve vůdce teroristické skupiny uvnitř teroristické skupiny, nyní největšího světového hrdinu. Obhajovala krutost Ariela Šarona – byl prý nekonečně oddán židovskému národu a zemi Izrael, sloužil zájmům lidu. Podle Kateřiny Šafaříkové (LN 7.1.2014) má kolovat v krvi obyvatel Evropy jako příklad statečnosti a moudrosti krutý franský vládce Karel, Němci zvaný Veliký.

  Nejnověji šéf sociálnědemokratického poslaneckého klubu europoslanců H. Swoboda navrhl „blahořečit“ Nobelovou cenou míru Hashima Thaçiho, premiéra takzvané Kosovské republiky, obviňovaného z rozsáhlých vazeb na zločinecké sítě, včetně ilegálního prodeje tělesných orgánů a narkotik.

  Vítězem České ceny za PR se v roce 2013 stala kampaň Karel na Hrad, přestože zásadně rozdělila českou společnost.

  I Babišova MFD nám 28.12.2013 vybrala vzory - Čechy roku 2013. Do první desítky zařadila mladou zpěvačku Lenny s odůvodněním, že vydala první desku, mladého Adama Mišíka s odůvodněním, že hraje v chystaném filmu (o bratrech Mašínových) a starého Vladimíra Mišíka s odůvodněním, že odmítl vyznamenání z rukou prezidenta M. Zemana!

  HN 31.12.2013 zveřejnily osobnosti roku vybrané v anketě. Osobností byznysu se stal Zbyněk Frolík, který v roce 1990 založil firmu, která je dnes evropskou jedničkou ve výrobě zdravotních postelí; a angažuje se i v oblasti vzdělávání. Projekt Matematika s chutí má motivovat k zábavnější výuce matematiky, která obecně rozvíjí myšlení dětí.

  Osobností politiky a veřejného života se v anketě HN stal Andrej Babiš. Ten roku 2010 přiměl poslance, aby ještě den před volbami na mimořádné schůzi přehlasovali pro Agrofert nevýhodné veto prezidenta Klause u zákona o zvýšení povinného podílu biopaliv v pohonných hmotách. Když Babiš založil politické hnutí ANO 2011, ujišťoval, že on sám do politiky určitě nepůjde; od října 2013 je naplno politikem. (HN 31.12.2013)

  Po vnitrostranických bojích vedení ČSSD vybralo za premiéra Bohuslava Sobotka, který se sám už dříve prohlásil za představitele moderní levice. Česku hrozí, že si o premiéra řekne policie v souvislosti s vyšetřováním doprivatizace OKD, na níž se B. Sobotka podílel.

  Premiér pak prezidentovi navrhl jmenovat ministrem místo dohodnutého Brabce nějakého Brabence téhož křestního jména, místo dohodnutého Mariana (Jurečky) do čela ministerstva zemědělství navrhl nějakého Martina Jurečku jako ministra zdravotnictví. Sobotka se neopravil, prezident jeho chybnému návrhu nevyhověl a tak v rozporu s ústavou jmenoval ministry, které premiér nenavrhl. Sobotka završil své první dílo tím, že za jím podepsaný zmetek slíbil potrestat někoho jiného.

  Vláda poněkud neústavní může být podle „politologa“ Jiřího Pehe úspěšná, slabým článkem je prý hnutí ANO, protože není politickou stranou. (Metro 30.1.14)

  Komentáře méně protěžovaných odborníků považují za politickou mrtvolu členku nejsilnější vládní strany Marksovou, která si také říká Tominová. Jmenováním se dostala do vážného střetu zájmů, protože působí v orgánech firmy, která prý nemůže doložit, co se stalo s dotacemi v řádu desítek milionů korun, které měly být použity na vybudování sítě pečovatelů, která v té době již existovala. Podle Václava Vlka st. lze názory, plány a myšlenkové  pochody paní ministryně srovnat s idejemi a plány Mao Ce-tunga anebo s přesvědčením ajatolláha Chomejního. (Neviditelný pes)

  Poslanec Okamura dal najevo, že chce využít možností daných právním řádem k znovuotevření kauzy Vlastimila Pechance, odsouzeného za to, že prý zavraždil Otu Absolona. Nedávný prezidentský kandidát Jiří Dienstbier (ČSSD) za to Okamuru veřejně bezdůvodně napadl, že hraje na nízké pudy určité části české společnosti, a začal strašit televizní diváky, že do české politiky pronikají extrémní postoje. Pan Dienstbier nerespektoval zaručená lidská práva, která bezdůvodné útoky na čest a pověst zakazují, ale od té doby si nechává říkat ministr pro lidská práva. (rof)

  29. 1. 14 byla vláda jmenována, 7. 2. 14 KDU-ČSL vyvolala první vládní krizi kvůli prvnímu parlamentnímu čtení návrhu na zrušení tzv. lustračního zákona, který je podle Z. Jemelíka ze spolku Šalamoun sítem neprostupným pro malé ryby, zatímco velkým se proplutí kdykoli usnadní. Zákon podle Jemelíka odporuje Listině základních práv a svobod a evropskému právu.

  Strany, které se vymezují proti lustračnímu zákonu, nechávají bez povšimnutí takové postavy politického spektra, jako je komunistický poslanec Ondráček. Jeho devizou je rodinná oddanost myšlenkám tuhého komunismu, nepřetržitá činnost v ozbrojených složkách od mládí a dlouholeté průhledné fabulování; je dokladem selhávání snahy o očištění od reziduí komunismu naší společnosti. Musím říct, že mi vadí, že někdo, kdo už v roce 1989 lhal a pomlouval protestující proti režimu, dnes přežívá v policejních složkách a dokonce je členem poslanecké komise kontrolující práci BIS. Kam jsme to až došli? (Advokát Václav Vlk)

  „Romský problém by byl problémem jen za předpokladu, že by všichni Romové byli stejní,“ řekl pro Českou pozici Oto Váradi, místostarosta Ralska, sám Rom.

  „Romský problém“ se však hodí mladým ostravským aktivistům. Po projednání v evropské komisi a na konferencích v evropském parlamentu chtějí jako první v Evropě chtějí zabránit „negativním postojům k romské menšině“. Mladí to nedělají zdarma, ale za finanční odměnu, přiznává hlavní koordinátorka Tereza Dalecká. (5+2, Ostravsko, 7.2.14)

  V době olympiády se přestane válčit, platilo prý v antickém Řecku. V dnešním světě mohou olympijské hry být bez krveprolití jenom v zemích, které disponují represivním aparátem čítajícím policisty, protiteroristické jednotky, tajnou policii a armádu. Rusko je tak podobně jako Čína či USA vhodnou destinací pro mírové olympijské soutěžení. (I. Hoffman cituje J. Jágra)

  Poté, co zimní olympijské hry byly přiklepnuty Soči a kavkazské Krásné Poljaně, ukončil vůdce severokavkazských vzbouřenců moratorium na zabíjení civilistů. Protože lyžařské tratě jsou prý poblíž tradičních pohřebišť místních carem podmaněných kmenů, chtějí vzbouřenci zabránit olympiádě všemi prostředky. (HN 4.2.14)

  Politika je válka jinými prostředky, mělo by se tedy kolem olympiády nepolitizovat. Přesto je tu tendence politických špiček k bojkotu olympiády pod tlakem homosexuální lobby, protože Rusové odmítli přistoupit na rozvolnění principu rodiny a trvají na rodině tak, jak je zakotvena v přírodních zákonech od stvoření světa. To napsal Ondřej Neff a dodal: Politici, ruce pryč od Soči.

  ČRo opakovaně hlásí, že i lidskoprávní organizace vyzývají politiky k bojkotu her v Soči. Já však soudím spolu s K. Krylem, že politici mají spravovat země a ne manifestovat. (rof)

  Vláda suverénní Ukrajiny, vzešlá z parlamentních voleb, jejichž legitimitu nikdo nezpochybnil, se rozhodla odstoupit od plánované dohody s EU, a ta část občanů, které se to nelíbí, se všemi prostředky včetně brutálního násilí snaží přimět vládu k odstupu. ‚O politice nerozhoduje ulice, ale legálně zvolená vláda a parlament‘ hřímají za jiných okolností právě ti západní představitelé, kteří se dnes na majdanských tribunách domáhají pravého opaku.

  Jako důvod revolty se uvádí korupce Janukovičova aparátu, jeho diktaturu nebo obojí dohromady. Nuže: Augiášův chlív panoval již za vlády rozhádaného proevropského oranžového tandemu Juščenko-Tymošenková; navíc Ukrajina není jedinou zemí, ve které vládne - neprůhledné bruselské instituce a na ně napojená lobby by podle těchto měřítek měly mejdan zažít již dávno.

  Argument, že se jedná o povstání proti diktatuře, je ještě absurdnější. Na kyjevském Majdanu byla otevřena náborová centra, naverbovaní „demonstranti“ jsou přidělováni jednotlivým skupinám s konkrétními úkoly. Tyto šturmkorpsy napadají policii, demolují veřejný majetek, obsazují ministerstva a budovy státní správy. Nebo se pokouší třeba s buldozerem proniknout kordonem policistů do vládní čtvrti. A více než 2 000 zahraničních organizací mohlo na Ukrajině nerušeně politicky působit a školit nynější aktivisty. Diktatura funguje poněkud jinak. To vše napsal ve svém komentáři Petr Schnur z Hannoveru.

  Podle Schnura kdo byl svědkem obuškových a jiných orgií proti demonstrantům ve Španělsku a Řecku, kdo zažil policejní zásahy ve Frankfurtu před sídlem ECB nebo proti hnutí Occupy v USA, ten se jistě nestačí divit nad komentáři a požadavky EU. V každé evropské zemi by vůdce podobných excesů, kteří vyzývají k ‚boji‘ a ke ‚svrhnutí‘ vlády, ba dokonce k zakládání paravojenských struktur (Kličko), zatkli a postavili před soud.

  Naše média ohlásila z Iráku: Al-Káida ovládla iráckou Fallúdžu. Extremisté vyhlásili vlastní emirát. Víte komu fandit, ale nevíte co se stalo.

  Financial Times uznává, že šíité měli po odchodu cizích vojsk do vlády zapojit i sunnity, šíitská vláda N. Málikího je však naprosto izolovala od moci a vlivu a tak vyvolala jejich sílící odpor. US ministr Kerry naproti tomu soudí, že ti u moci potřebují více dronů, přesných raket vzduch-země, zvědů a protiteroristické strategie; Irák tak může být na cestě k občanské válce mezi větvemi islámu. (E15)

  I v Thajsku menšina, která nemá šanci vyhrát v hlasování, si našla způsob, jak ochromit vládu většiny. Protože opoziční aktivisté po celé zemi vlastními těly blokovali volební místnosti nebo bránili převozu hlasovacích lístků, nebyl zvolen dostatečný počet poslanců. (HN 4.2.13)

  US prezident Obama r. 2009 nastupoval do Bílého domu s cílem být sjednotitelem, který znovu naučí republikány a demokraty domlouvat se. Nepovedlo se, po pěti letech řekl Obama v poselství o stavu unie, že v případě potřeby bude vládnout bez zastupitelů prezidentskými výnosy. (MFD 30.1.14)

  Tureckem otřásá korupční skandál poté, co se náhle vynořily kompromitující materiály na různé politiky. Určité bezpečnostní složky shromáždily tuny materiálů a záznamů o nepřijatelných aktivitách, ale seděly na nich, dokud kdosi neusoudil, že je čas je zveřejnit. Tyto složky a hlavně tajemní „kdosi“ mají větší schopnost utvářet budoucnost států, než kdokoliv jiný. O jejich odpovědnosti veřejnosti nemůže být ani řeč, zastupitelská demokracie tak ztrácí smysl. (Česká pozice)

  Kdo dosud nevěřil tomu, že nátlak pomocí sovětských zbraní byl vystřídán nátlakem kapitálu, byl vyléčen zprávou opakovaně vysílanou 18.1.2014 Českým rozhlasem: firma Ford vzkázala Británii, ať pro dobro byznysu neopouští EU, jinak prý Ford „přehodnotí“ umístění svých továren v Británii; podobně se prý měly vyjádřit další mocné firmy.

  Pokud by šlo „jen“ o ovlivnění voličů rozhodujících v referendu o setrvání v EU, jeví se počínání firmy Ford a případných souputníků „jen“ jako zločinné vydírání. Protože současně zprávy ze Španělska hovoří, že španělská vláda nejspíš nepovolí jisté referendum, může se stát něco podobného v Británii. Evropané, Španělé a/nebo Britové, by se tak zcela otevřeně stali nejvzornějšími na světě, neb se nevměšují ani do svých vlastních záležitostí. Opravdu mně nenapadá nic, čím by mohlo být takové počínání ospravedlnitelné, i kdyby bylo legalizované. (rof)

Z médií vybral a trochu glosoval František Rozhoň, 8.2.2014;
prameny: internet,
HN=Hospodářské noviny, MFD=MF Dnes, LN=Lidové noviny.

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit