Pro časopis Svědomí/Conscience 2/2014

Politika ve stylu retro

  V Česku se debatovalo, zda má dál platit lustrační zákon, omezující jistým členům KSČ přístup k vysokým funkcím. Mlčením se však přešel fakt, že mezi mocnými „evropskými komisaři“ jsou hned 2 bývalí členové KSČ  - Čech Štefan Füle a Slovák Maroš Šefcovič.

  Ti dva nejsou výjimkou. Mezi komisaři jsou 2 bývalí členové KSSS (Lotyš Andris Piebalgs a Estonec Siim Kallas, který byl dokonce členem Nejvyššího sovětu SSSR), po jednom bývalém členu KS Jugoslávie (Slovinec Janez Potočnik), KS Řecka (Maria Damanaki), Portugalské Maoistické strany (předseda Komise Barosso). Paní Ashtonová, komisařka pro zahraničí, byla členkou Sověty sponzorovaného "mírového hnutí". (T. Haas)

  I leckteří ze vzdálených hybatelů revolučních procesů na území bývalého SSSR, amerických neokonzervativců, byli zamlada zapálenými revolucionáři. Podle Jana Schneidera budou násilně měnit svět pod jakoukoliv vlajkou, hlavně když to budou oni, kdo bude tou avantgardou. Takové lidi nenajdeme jen v jedné části světa, jak se zdá z hesla Západ nebo Rusko.

  Jádrem ukrajinského problému podle US exministra Henryho Kissingera je, že ukrajinští politici se nenaučili umění kompromisu a snaží se vnutit svou vůli neposlušným částem země. Viktor Janukovyč a Julie Tymošenková představují dvě různá křídla Ukrajiny a odmítají navzájem sdílet moc. Moudrá politika by hledala možnosti spolupráce obou částí země, smíření, nikoliv nadvládu jedné frakce. (Brit.listy)

  Na Ukrajinu vyjeli mimo jiné náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová, senátoři Chris Murphy a John McCain, ministři zahraničí Německa a Holandska Guido Westerwelle a Frans Timmermans, komisařka Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnost  Catherine Ashtonová, bývalý prezident Gruzie Michail Saakašvili, europoslanec Jacek Protasiewicz, Linas Linkevičius - ministr zahraničí Litvy, která předsedá Radě EU, bývalý polský premiér Jaroslav Kaczyński, a také senátor za TOP Jaromír Štětina, známý jako zastánce čečenských bojovníků proti Rusku, či Libor Rouček či Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ti všichni se na Ukrajině shodli na tom, že do vnitřních věcí Ukrajiny se nevměšují oni, ale Rusko. (PrvniZpravy)

  Západní politici napomohli tomu, že „vítězná“ ukrajinská strana opět ponižuje opozici jak rušením jazykového zákona, tak slovy Julie Tymošenkové, která by nejraději prohnala kuli lebkou toho darebáka a vůbec vyhladila ten pronárod vodíkem a kobaltem (darebákem samozřejmě myslí Vladimíra Putina a pronárodem Rusy). To pomohlo vyhrotit krizi podobnou té kubánské z r. 1962.

  Tehdy chtěl SSSR umístit své nosiče jaderných zbraní 90 km od území USA, což je strategické ohrožení nejvyššího významu. Kennedyho reakce byla razantní a svět se ocitl na okraji jaderné války. Nyní se USA pokoušejí ovládnout sousedy Ruska, integrovat je do NATO a instalovat své zbraně u ruských hranic. Putinova reakce je také razantní a předvídatelná. (J.Moučka, Parl.listy)

  Podle Petra Robejška se na Ukrajině střetly ruský a evropský způsob rozšiřování nadnárodního systému. V obou případech ale jde o totéž: O zajištění existence vlastního nadnárodního spolku pomocí jeho rostoucího vlivu na sousední státy.

  Počínání „Evropy“ vysvětluje ekonom Pavel Kohout: Nynější podoba Evropské unie je produktem mentality devatenáctého století. Tehdy se mělo za to, že to nejlepší pro kteroukoli větší zemi je vytvořit si impérium; pro menší země je pak dobré být součástí nějakého impéria. EU sdílí s Habsburskou říší mnoho společných rysů. Je vystavěna na imperiální myšlence, že všechny národy se musejí podřídit jedinému centru. Toto centrum dnes není ovládané dědičným panovnickým rodem, ale úřednickou oligarchií. Na podstatě věci to ovšem nemění nic.

  Během krize jsme poznali blíže i „elity“ Západu. O ukrajinské straně Svoboda přijal EUparlament 13. 12. 2012 rezoluci „...Evropský parlament vyjadřuje znepokojení nad vzrůstajícími nacionalistickými tendencemi politické strany Svoboda, která se nově dostala do ukrajinského parlamentu. Její rasistické, antisemitské a xenofobní projevy odporují hodnotám a principům Evropské unie....“ Proč tytéž projevy už nevadí, naznačil mnoha EUoceněními ověnčený novinář Luboš Palata: „... faktem je, že bez západu Ukrajiny i strany Svoboda by proevropské demonstrace Ukrajinců už asi dávno zašly na úbytě...“ (Parl.listy)

  Podle americké televize Fox News prezident Obama na summitu v Bruselu vyjevil své přesvědčení, že „Kosovo se od Srbska odtrhlo až po referendu, jež se uskutečnilo ve spravedlivých a demokratických podmínkách, za pozorné spolupráce s OSN a se sousedy Kosova“. A to je prý rozdíl od toho, co se stalo na Krymu. Fox News upozornila na webu, že referendum bylo na Krymu, ne v Kosovu, a Kosovo se odtrhlo po masivním bombardování Srbska na základě jednostranné deklarace kosovského parlamentu. (Česká pozice)

  Na veřejnost pronikla nahrávka rozhovoru mezi komisařkou EU pro zahraniční věci Catherine Ashtonovou a estonským ministrem zahraničí Urmasem Paetem, v němž oba hovoří o možnosti, že odstřelovači mohli být z řad opozice. Ashtonová nežádala nezávislé prošetření, spokojila se se stanovisky protiruského režimu, že na vině jsou Rusové. Podobně Západ dříve bez prověření akceptoval Hitlerovy vymyšlené zprávy o údajných zvěrstvech Čechů. (rof)

  Kyjevské události nevynesly do čela země z médií známé „revolucionáře“. V čele „proevropské vlády“ je Arsenij Jaceňuk, privatizační právník a bankéř, jehož vzestup asi umožnilo to, že se přidal k bukovinskému klanu regionální elity, kam se řadí i jeden z nejmocnějších ukrajinských oligarchů dneška Dmytro Firtaš. Jaceňuk je příznivcem uctívání „elit“ – r. 2009 za své peníze nechal vztyčit sochu rakouského císaře Františka Josefa. (E15)

  Postoj k Rusku nyní zaujímají instituce Západu. Např. americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) po krymských událostech nejprve označil americko-ruské kosmické vztahy za dobré, za týden veškerou spolupráci s Ruskem pozastavil. Zakázal udržovat i elektronické kontakty. Povoleno je jen pokračování spolupráce na orbitálním komplexu ISS. (lidovky.cz)

  Snaží se i Češi. List 5+2 Ostravsko 28.3. představil podnikatele Tomáše K., který prý odmítá obsluhovat ruské hosty. Postihovat ty, kteří nic neprovedli, bylo podle mých rodičů velkým zločinem bolševiků; dnes je to zase normální. (rof)

  Dle internetových zdrojů šéf komunikace brněnského magistrátu požádal o zrušení facebookové stránky občanských aktivistů, která satiricky kritizovala politické jednání primátora. Stát se nesmí pokoušet umlčovat své kritiky! (Jakub Janda)

  Přes varování MFD, že vyzdvižení role legionářů bude blamáží a zásadním narušením „chystaných oslav“ vypuknutí I. sv. války, byla výstava k 100. výročí Československých legií už i v Evropském parlamentu. Expozice výtvarníků Jana a Sabiny Kratochvilových z brněnského Muzea českého a slovenského exilu 20. století nyní putuje po ČR. Historie je debata, ne tvrzení, předložený fakt či společná představa minulosti. (rof)

  Nestydět se za vlastní dějiny, říká nám i francouzská historička Muriel Blaive, dlouhodobě se věnující našim dějinám, uchazečka o ředitelské křeslo v českém Ústavu pro studium totalitních režimů. Aby měl ÚSTR smysl, musí se podle Blaive stát otevřeným prostorem a nabízet české společnosti výklady minulosti na nejvyšší vědecké úrovni. Politika nesmí dopředu určovat „správnou" kolektivní paměť. (Brit.listy)

  Podle Blaive to minulý režim diktoval, co si máme o minulosti myslet, co si máme pamatovat a na co máme zapomenout. Demokracie má vychovávat své občany, aby byli schopni sami kriticky uvažovat o informacích a interpretacích, se kterými jsou konfrontováni.

  Kandidatura Blaive do čela ÚSTR 1. dubna 2014 narazila na vážně formulovaný odpor „odborníka“. „Odborník v oboru kriminalistiky“ Miroslav Němec varuje před „škodami“, ke kterým by mohlo dojít tím, že cizinka bude v čele českého ústavu, pracujícího i s tajnými informacemi.

  Nová česká vláda jde na ruku sudetským Němcům, říkají čeští váleční veteráni. Protestují proti tomu, že ministr kultury a bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman stanul v čele organizace Sdružení Ackermann-Gemeinde (SAG), která je součástí nechvalně proslulého tzv. Sudetoněmeckého landsmančaftu, který shromažďuje i bývalé válečné zločince, příslušníky vojsk SS. Samo zapojení ministra do organizace cizího státu, která k tomuto státu zastává nepřátelský postoj, je značně neobvyklé. Veteráni tvrdě zareagovali i na fakt, že emisaři tzv. sudetských Němců se sešli v utajení se špičkami české vlády a KDU-ČSL dokonce přímo na půdě českého parlamentu.(PrvniZpravy)

  Kam nás vede naše vláda?, ptá se publicista Petr Žantovský, protože B. Sobotka je poslušným spojencem bruselských a berlínských sociálních inženýrů. Rozhodnutí přijmout fiskální unii znamená, že národní rozpočet bude schvalován nejprve v Bruselu či Berlíně, a potom předán k aklamačnímu odkývnutí národnímu parlamentu. Ten tak přijde o jednu z klíčových pravomocí, jimiž se vyznačuje zastupitelská demokracie. Tím už de facto bude dokončena totální kolonizace unijního prostoru.

  Generální tajemník OSN Pan Ki-mun pochválil ČR za lidskoprávní aktivity právě v době, kdy slovně protifašistická ČR činy naplňuje ideál italských fašistů „nic není opravdu soukromé… a neexistují hranice pro činnost státu. Podle sociologa Petra Hampla povinnou instalací kamer v soukromých prostorách v ČR dochází k největšímu útoku na občanské svobody od roku 1989. Pokud patříte ke sledované profesi, vzniká vám povinnost pořídit si kameru s detailním rozlišením a umožnit úředníkům, aby si vás na dálku prohlíželi. Vyhláška řeší i takové věci, že v případě výpadku proudu musíte zajistit náhradní zdroj. Vaše výroba se zastavit může, sledování nikoliv. Sledování se týká „zatím“ výrobců a dovozců lihu.

  Médii nepovšimnuta zůstala zpráva o nové legislativě saúdského krále Abdalláha. Zákon nově definuje terorismus jako činnost směřující k narušení veřejného pořádku, ohrožení bezpečí společnosti, stability, ale i reputace země. Mj. zavádí sledování internetového provozu, odposlech telefonů a právo bezpečnostních složek provádět domovní razie bez povolení soudu. Postižen může být i ten, kdo se pokouší bránit prosazování tohoto zákona, třeba novinář článkem. Podezřelý může být vazebně vězněn 6-12 měsíců, přičemž hlavní slovo nemá soudce, ale ministr vnitra. Protiteroristický zákon jen doplňuje celkový charakter autoritářského režimu, ale obvyklí ochránci práv mlčí. USA totiž mají se Saúdskou Arábií velmi dobré vztahy. (J. Frydrych, Nevid.Pes)

  ČT24 přiznala, že na kyjevském Majdanu působila i paravojenská skupina z Izraele. Angažovala se na straně těch, před nimiž prý židovští obyvatelé Kyjeva hledali spásu na venkově. Podobně Izraelci v syrském konfliktu fakticky pomáhají těm silám, které jinak v palestinské Gaze mají za teroristy; dříve tolerovali i UCK přes to, co se po uchopení moci stalo kosovským Židům. Ale zdaleka to nejsou jen Izraelci, kdo v Kosovu, Libyi, Sýrii a na Ukrajině vojensky kooperují s těmi, proti nimž slovně bojují, připomíná Petr Schnur.

  Schnur se proto ptá: Proč tyto věci nejsou předmětem seriózní diskuze? Kdo je přítel, kdo nepřítel, co je realita a co show pro masy politických konzumentů? Jednou větou: jaká je skutečná podoba politiky a jejich cílů skrývajících se za lidskoprávním matrixem?

Z médií vybral a trochu glosoval František Rozhoň, 7.4.2014; prameny: internet.

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit