Aktuality www.svedomi.cz, 29.3.2016

BIS se mění v ideopolicii

František Rozhoň

Když mocní zabijí člověka, jeho myšlenky mohou přežít a zvítězit – to je podle mne poselství Velikonoc. Poselství, které bohužel neplatí jen pro myšlenky dobré.

Přesvědčení Mussoliniho squadristů, že mohou sami nějakého člověka prohlásit za „nepřítele“ a (do)přát mu leccos špatného, přežilo  squadristy i odsouzení fašismu jako takovéh. Tím přesvědčením se pak řídily i gottwaldovské Akční výbory Národní fronty při očistě společnosti „od reakčních živlů“. Akční výbory zanikly už v padesátých letech minulého století a mnozí jejich členové jsou mrtví, to přesvědčení však přežívá např. v okruhu Klubu angažovaných nestraníků. Před letošními Velikonoci ho dal najevo konkrétně Vladimír Hučín, před ním ještě razantněji jeho kolegyně z kandidátky KANu do Evropského parlamentu.

V tom Hučínově předvelikonočním textu mě však ze všeho nejvíc překvapilo Hučínovo tvrzení, že tajná služba BIS se začíná extremismu věnovat až teď. Vymazal už snad pan Hučín ze své paměti, že sám byl asi 10 let důstojníkem BIS zabývajícím se bojem proti extremismu, a to důstojníkem prý nejlépe hodnoceným?

Pan Hučín pak osobně šířil, že BIS jako extremistu eviduje dloholetého vydavatele Svědomí Milo Komínka, předtím v kanadském exilu opakovaně oceněného za své demokratické postoje. Když Milo Komínek z více stran slyšel, že je prý extremistou, tedy vyvrhelem, cítil se pak (i Hučínovým přičiněním) ponižovaný podobně, jako ho dříve ponižovali bachaři v bolševickém koncentáku. Teď přitom nebyl z ničeho obviněn, takže se nemohl bránit a navíc nutně musel dospět k závěru, že Hučínovo „šíření informace“ porušuje zákonný princip, že na člověka se hledí jako na nevinného, dokud není právoplatně odsouzen. I já si tehdy ověřil, že náše právo pojem extremismus nezná. Politolog Zdeněk Zbořil mi pak potvrdil, že používání označení „extremista“ není věcí práva, ale záležitostí ideologickou, a že označení kohokoli za „extremistu“ není ničím jiným než buď nadávkou, jejímž posláním je pomluvit někoho nepohodlného, nebo znevážením jeho pověsti.

Hučínova informace BIS se začíná extremismu věnovat, je-li pravdivá, zjevně znamená, že BIS se mění v ideopolicii a pan Hučín o tom něco ví. Měla by to vyšetřit policie.

P.S. Před listopadem 1989 chtěl bolševik tak moc zdůraznit, že zde vládne lid, že mu nestačil pojem demokracie, vláda lidu, a tvrdil, že tu je lidová demokracie, lidová lidovláda. Podobně snaživí jedinci se dnes najdou i mezi lidmi nadávajícími lidem extremista, člověk s extrémními čili krajními názory - na Parlamentních listech vymysleli a šíří, že na Slovensku se dostali do parlamentu krajní extremisté, Krajní s krajními názory?

František Rozhoň, 29.3.2016

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit