Aktuality www.svedomi.cz, 5.9.2016

Dějí se věci nám starším známé

František Rozhoň

Jisté podobnosti dění předlistopadého a dnešního (příklad zde) vedou k tomu, že už se u nás ozývá, že už zase žijeme v totalitě.  Z Německa píše podobně L. Fýbort, že chybou paní kancléřky bylo, že si bystře osvojila demokratickou ceremonii, ne však demokratického ducha, jímž zůstala tkvět ve své dederonské minulosti, v představě, že vrchnost – byť i demokratická – se na něčem usnese a poslušný občánek to automaticky přijme. To se může dít, neb před dvaceti sedmi lety jsme zapomněli na slova prvních československých prezidentů. Na slova Masarykova, že k demokracii je třeba mít i demokraty, a na přesvědčení Benešovo, že demokracie je spoluvláda odlišných skupin, a kdo ji chápe jako boj, nutně považuje za normální i autoritářskou vládu.

Proto se Samet mohl stát absurdním dílem dramatika Václava Havla na jevišti jménem svět. Byl „odsouzen komunismus“, přestože před Sametem jsem tu neznal nikoho, kdo byl řekl „žijem v komunismu“. Jen jsme žili pod bolševiky, kteří se v říjnu 1917 rozhodli říkat si taky „komunisté“. V roce 1989 „komunistům“ stačilo k nápravě převléci kabáty, a to nejen u nás. Za to, že u nás lídr Jakeš nedovolil Lidovým milicím použít zbraně, jeho straničtí kolegové dostali šanci zůstat u moci ekonomické či politické. Prvním listopadovým předsedou vlády stal Marián Čalfa, dříve předseda komunistické strany na Úřadu vlády, ministr předlistopadové vlády a autor tzv. pendrekového zákona, na jehož základě byly v srpnu 1969 odsuzováni účastníci demonstrací proti okupaci Československa. Budovat v Bruselu „Evropu“ šli nedávní členové KSČ Pavel Telička a Štefan Füle, absolventi Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO), a kandidát členství v KSČ Vladimír Špidla. Ani německé státnictvo v čele s kancléřem Kohlem – podle Luďka Frýborta – si figury hrnoucí se ještě s honeckerovským žloutkem na zadečku do nových politických kariér nevyzkoušelo na nižších pozicích, než je pustilo k vysokým.

Protože starého psa novým kouskům nenaučíš, se beztrestně začaly dít věci podobné těm odsuzovaným už před Listopadem. Především skoro všude ožila „vedoucí úloha jedné party“ pod záminkou „práva elit“ ukázat, co umí.

Ukazuje to v Německu Merkel. Třídní boj marxistický, preferující západní proletariát, nahradil třídním boj dle Sultana Galieva - boj barevných proti bílé rase, a Merkel velí, že to máme podporovat, a dle bolševického zvyku tomu říká solidarita. „Solidarita“ se netýká jen Němců – Merkel říká musíme najít společné řešení a že podílet se na něm bude muset každý“.  Proti nedostatečně spolupracující části společnosti začíná tažení i u nás - „smířlivost k extremistům deformuje demokratickou politiku“, jak hlásá na veřejnoprávním rozhlase Lukáš Jelínek.

Ukazuje to u nás i ministryně školství Valachová. Slova „boj“, „bojovat“, „vybojovat“, letos zněla i 1. září v projevu k začátku školního roku. Projevem jejího boje je ideologizace školství taková, že podle V. Klause ml.  trumfla i bolševika.

Cestu k nápravě může pootevřít poznání, že chybou byl už způsob „odsouzení komunismu“, který vedl k tomu, že dnes řada lidí netuší, že mnohé z toho, co se dneska „právem“ děje, jsme odsoudili už před dvaceti sedmi lety jako zločinné bezpráví. Neujasnili jsme si, že bolševik si (od října 1917) sice říkal komunista, ale vůbec nejednal v duchu komunismu, který míval význam společenství, spolupráce, solidarita, což dodnes přiznává Slovník cizích slov pro nové století z r. 2007 u slov podobných (komunita, komuna). Bolševik především usiloval o moc, o nadvládu nad bližními v rámci diktatury proletariátu, a vyvolával permanentní boj proti nějaké části společnosti. Jak bolševičtí „komunisté“ zatočili se jimi neřízenými společenstvími a s dobrovolnou solidaritou, dobře dokumentuje osud družstev. Ta původní, založená na vzájemně výhodné spolupráci a výpomoci, byla zrušena či „transformována do družstev nového typu, kde „družstevníci“ byli podřízeni bolševické nomenklatuře.

František Rozhoň, 5.9.2016

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit