Aktuality www.svedomi.cz, 19.1.2016

Doležal proti Vondruškovi

František Rozhoň

Boľševizmus je popieranie demokratizmu.
Boľševizmus kričí a reve; demokracia myslí, poučuje a presvedčuje.
M.R.Štefánik

V sobotu 9. ledna 2016 na jedné dvoustraně PRÁVA vyšly názory dvou lidí, které čtu rád, protože mají hodně co říct. Na jedné straně psal Jan Keller i o debatě mezi stoupenci multikulturalismu, a těmi, kteří před ním varují. Podle Kellera jsou překvapivá ostrá slova od stoupenců multikulturalismu: Ti volají po toleranci bez hranic, jakmile si však někdo dovolí mít jiný názor než oni, nesnášenlivější tvory aby člověk pohledal.

Na druhé straně byl rozhovor s historikem a spisovatelem V.Vondruškou Pokud islám ovládne Evropu, bude to kvůli naší slabosti. Vondruška redaktorům mimo jiné odpovídal otázkou co chceme: - bezbřehá lidská práva za cenu, že rozložíme tradiční strukturu evropské společnost; - sociální stát, který lidi živí, místo aby jim dával příležitost pracovat; - zda chceme zrušit stát? A také dodal: „Pokud se podíváte na oblast lidských práv, jsou natolik nesrozumitelná, že se spousta lidí oprávněně ptá, proč chrání jen menšiny.“

Na Vondruškova slova reagoval zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček mj.: Co se to stalo s lidskými právy? Nic menšího než to, že katalog lidských práv byl přeměněn v nesrozumitelné mauzoleum množství nejrůznějších představ některých lidí o zvláštním způsobu jejich života, mylně pokládaných za všeobecné a univerzální lidské právo.

Reagoval i Bohumil Doležal, Ph.D., pro Svobodné fórum textem, který dal za pravdu citovaným slovům Jana Kellera. Text už začínal tak nehezky – obviňoval lidi smýšlející jinak než Doležal z české obdoby marxismu-leninismu a „buranismu“. Pokračoval argumentačními „skvosty“ . např. Vondruškova slova menšiny musíme respektovat, ale rozhodně ne na úkor práv většiny, Doležal přeložil „menšiny je tedy třeba vzít u huby.“ Podobných skvostů, podle mne křivých a nesmyslných obvinění, obsahuje Doležalův text hodně; protože však podle mých informací sám Vondruška reagoval ze strany pana Doležala nejde o diskusi, ale o zjevné nepochopení, k obsahu kritiky se nevyjadřuji, nebudu obsah kritiky dál komentovat ani já. Přesto však Doležalovu reakci využiji - lépe než rozhádaný ÚSTR dokáže poučit lidi o způsobech, jakými s lidmi manipulovaly totalitní režimy.

Už ten začátek, Doležalovo obviňování z obdoby marxismu-leninismu a z buranismu jako odpověď na Vondruškovy argumenty (na něž reagoval např. Křeček), mne svádí k aplikaci citovaného Štefánikova kriteria. Myslím, že Doležal kričí a reve jako bolševik, zato Vondruška myslí, poučuje a presvedčuje jako demokrat. Přesto Doležal pomocí vnějších znaků podsouvá lidem opak: Ač svým textem destruuje kritickou diskusi a demokracii, jejímž základem je diskuse, prezentuje se jako vůdce tzv. „Klubu na obranu demokracie a publikuje na tzv. Internetovém deníku pro šíření svobodných informací a kritickou diskusi Svobodné fórum.

Doležal podobně jako kdysi bolševik připouští, že když máme tu demokracii, tak nabízet lidem myšlenky mohou jen jiní lidé; dodává ale, že povinně!!! na troskách starého řádu vybudujeme řád nový. V podání pana Doležala tedy např. národní státy, na něž se pan Vondruška odvolává, jsou to, co bylo a co je dnes třeba překonat. Podobně jako bolševik v té souvislosti říkával, že dnešek je už překonaný, Doležal píše že dnešek znamená regres a návrat k minulosti. Smůlou pana Doležala a jemu podobných je, že již předvedené trosky mnoho lidí děsí. Státy jako nedávný Irák, Libye a Ukrajina nebo meziválečná ČSR nebyly 100% ideální, ale lidé různých skupin v nich dokázali žít vedle sebe; v roce 1933 i německý velvyslanec v Praze připustil, že vývoj povede část Němců‘pošvýcarštění’ – ochotě žít ve vícejazyčné ČSR, podobně jako Němci žijí ve Švýcarsku, kde se lidé již 8 století domlouvají různými jazyky. Po zásazích zvenčí se ty státy podařilo zbourat a lidé, co spolužili, už dál spolu žít odmítli. I pro to vše podle mne roste odpor proti tomu, aby tento způsob překonávání národních států pokračoval. A tak aktivisty toužící poslat dnešek do minulosti povzbuzoval bolševik a povzbuzuje Doležal.

Proletariát světa nás potřebuje a my potřebujeme jej, hlásával bolševik, Evropa nás potřebuje a my potřebujeme Evropu hlásá Doležalův Klub. Odpor k dnešku pak povzbuzují slovy typu názory pana Vondrušky jsou zrovna úděsné, na myšlenkách pana Vondrušky je nebezpečné hlavně to, jak vypadají na první pohled „normálně“ a „samozřejmě“.

Na rozdíl od pana Doležala soudím, že se u nás nerodí nová ideologie obdobná marxismu-leninismu. Nejde o ideologii, ale o způsoby jednání. Staré způsoby slovy zavržené v praxi přežívají u některých lidí, jako teď u B. Doležala. Doležalem obviněný Vondruška má naopak moje sympatie za schopnost kriticky diskutovat.

František Rozhoň, 19.1.2016

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit