Aktuality www.svedomi.cz, 22.2.2016

EU údajně reformovaná

František Rozhoň

Když britský premiér Arthur Neville Chamberlain oznámil svému lidu a světu, že (především v Mnichově roku 1938) zachránil světu mír, nebyla to pravda. Karel Pacner v knize Osudové okamžiky Československa tu Chamberlainovu hlášku uvedl na pravou míru: Britský premiér Chamberlain zavinil, že Británie ustupovala německému kancléři tak dlouho, až sama klesla na kolena.

Na tuto neslavnou epizodu světových dějin jsem si vzpomněl, když britský premiér David Cameron po návratu z Bruselu podle Ivana Hoffmana  oznámil, že jeho země zatím nikdy nebude mít euro a účastnit se bude jen toho, co jí vyhovuje. Podle listu Metro Cameron doporučil Britůmzůstat v reformované Evropské unii“.

Cameron a další v Bruselu přítomní „lídři“ se fakticky shodli, že v EU si nejsou všechny národy rovny.  I proto mi společenské klima na sklonku mého života připadá jako to za mého mládí – tehdy i teď se např. od nás na východě Evropy chce, abychom byli vzornými národy, které se nevměšují ani do záležitostí, které se jich přímo týkají.

Účastníci bruselského jednání se nepostavili německému vůdci, který (dnes především v migrační krizi) jedná, jako by celá Evropa byla německá. Nepostavili se ani praktikám, které dnes v EU likvidují zaručené evropské hodnoty a nahrazují je tím, co jsme my zažili po únoru 1948, jehož výročí si teď připomeneme. Mít jiný pohled na svět bylo trestné tehdy a je trestné znovu teď, např. v Dánsku. I to dnes tak běžné obviňování lidí či národů z nemávisti je jen opakováním toho, co se dálo po Únoru; a co tehdy neskončilo odhalením zločinů Chruščovem, jak si leckdo myslí. Zrovna dnes jsem náhodně otevřel časopis Paměť a dějiny 03/2011 na str. 40 a zde četl, jak byl vojín základní služby F. Č. v červnu 1958 obviněn z nenávisti k lidově demokratickému zřízení a v srpnu pak odsouzen na 22 měsíců nepodmíněně pro trestný čin pobuřování proti republice a trestný čin ohrožení bojového ducha armády.

Takže údajně reformovaná EU praktikuje metody, které jsme už jednou zavrhli.

František Rozhoň, 22.2.2016

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit