Aktuality www.svedomi.cz, 22.3.2016

Jako Kopfrkingl

František Rozhoň

14. března 2016 list Metro přinesl snímek čtk z akce Feministické společnosti Univerzity Karlovy, na kterém tři usměvavé dámy (z nich pouze jedna blondýna) pózovaly nad textem mrtvej šovinista dobrej šovinista. A já si uvědomil, že ty usměvavé dámy jsou horší než nacisté na počátku své vlády, protože ti pro lidi špatně smýšlející (módně pro ty mimo ‚myšlenkový koridor‘) „jen“ budovali Dachau (a další lágry) a slibovali ‚převýchovu‘, a nehnali to hned až k mrtvej – dobrej. Navíc podle doprovodného textu jedna z dam na té feministické akci také mluvila o útlaku žen, i tím mi připomněla nácky obecně a Hitlera zvláště, ti při teroru vůči druhým také tvrdili, že se angažují proti útlaku Němců. Proto jsem dal za pravdu Václavu Vlkovi staršímu, že mohl použít pojem nazi-feministky už asi před rokem na Neviditelném psu.

Protože noviny dodávaly, že usměvavé dámy propagovaly „antifašismus“, vzpomněl jsem si na americký bonmot přijde-li jednou fašismus do Ameriky, bude se mu říkat antifašismus.

Chápu, že v době dnešního intenzivního „boje za lidská práva“ netuší angažované dámy, že nejen čl.2 Všeobecné deklarace lidských práv zaručuje, že každý má všechna práva a všechny svobody… bez rozdílu politického nebo jiného smýšlení. Dnes módní pojem myšlenkový koridor přece hlásá opak – kdo se do něj nevejde, je považován za extremistu.

Dámy beze studu hlásající mrtvej – dobrej zjevně nejsou v dnešní době s takovým smýšlením samy. Na roveň jim bych položil kandidátku do Evropského parlamentu, která pro Parlamentní listy beze studu hlásala, že prezidenta by měl někdo vyhodit z okna a že z jinak smýšlejících je jí na zvracení. Celá tato dámská společnost mi připomíná literární postavu Karla Kopfrkingla z prózy Ladislava Fukse o „spalovači mrtvol“. Kopfrkingla také dobové politické fráze zblbly natolik, že považoval za správné zabíjet.

V próze L. Fukse však K. Kopfrkingla nakonec odvezou páni v bílých pláštích sanitkou. Dnes tři dámy výše zmíněné názory hlásají na akci zaštítěné jménem Univerzity Karlovy, čtvrtá dáma byla Ústavem pro studium totalitních režimů oceněna jako bojovnice za lidská práva medailí „Za svobodu a demokracii“.

Být jako Karel (později Karl) Kopfrkingl je tedy dnes normální? Není na čase bojovat proti současnému „boji za lidská práva“, a prosazovat Všeobecnou deklaraci lidských práv?

František Rozhoň, 22.3.2016;
autor je absolventem Univerzity Karlovy a antifašistou, ale nesmýšlí jako zmíněné dámy

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit