Aktuality www.svedomi.cz, 14.3.2016

Jedenáctý březen

František Rozhoň

11. března 2016 ráno vyzval moderátor Českého rozhlasu, abychom napsali, co máme spojeno s tímto datem v kalendáři. Se zpožděním i já plním to přání, a začínám připomínkou neblahé události našich novodobých dějin.

11. března 1948 totiž v československém parlamentu (Ústavodárném Národním shromáždění) všichni přítomní poslanci zvedli ruku pro Gottwaldovu „obrozenou vládu“, a tím jednohlasně legitimizovali únorové vyřešení vládní krize, vyvolané 20. 2. 1948 demisí části ministrů. Gottwald a spol. tak mohli říkat, co standardně říkají demokratičtí politici dnes: Dali jste nám mandát, tak nás nechte vládnout!

Tuto část historie zjednodušil už bolševik – ač sám uchvátil moc, lidem tvrdil, že zvítězil „pracující lid“, a to 25. února 1948. Dnešní antikomunisté, letos např. John Bok (už přelistopadový spolupracovník V. Havla a dodnes kádrová rezerva na vysoké funkce, nedávno navržený na post ombudsmana), na bolševickém zjednodušení historie změnili jen nálepku a o 25. únoru 1948 mluví jako o převratu. Když už historii zjednodušovat, doporučuji citovat z knihy Karla Pacnera Osudové okamžiky Československa, strany 280, že tehdejší politická bitva se rozhodla v pondělí 23. února 1948. Tehdy už „reakční ministři“ nesměli do svých úřadů, „reakcionáři“ byli vyhazováni ze svých míst, Gottwald dával dohromady „obrozenou vládu“ a komunistům se už nikdo nemohl postavit na odpor.

Kdo nechce, aby se tehdejší vývoj zopakoval, měl by se poučit o strategii stran tehdejšího politického konfliktu, třeba i ze zmíněné Pacnerovy knihy. Na straně 284 Pacner cituje Pavla Tigrida, že i ti k politice KSČ nejvíce kritičtí potvrzují brilantnost taktiky tehdejšího vedení KSČ a naopak bídný amatérský výkon předáků stran nekomunistických. Podle historika Václava Pavlíčka pro osud vlády bylo klíčové rozhodnutí ústavodárného Národního shromáždění. Během vládní krize demokratičtí politici neuměli Národní shromáždění svolat, i když prostředky k tomu měli! Národní shromáždění tak nechal promluvit až bolševik v době, kdy už mnozí poslanci chyběli, např. byli v exilu. 11. březen 1948 definitivně legitimizoval bolševický úspěch a je varováním: Zavedení politici klidně přispějí k vyvolání krize, kterou pak neumí vyřešit, a následky nese lid.

11. března v roce 1950 byla na pražském ruzyňském letišti hokejová reprezentace připravena k odletu do Londýna, na světový šampionát obhajovat titul mistrů světa. Reprezentace ten den neodletěla, prý na protest proti tomu, že rozhlasoví reportéři nedostali víza. Neodletěla ani o dva dny později; reprezentanti však uslyšeli z rozhlasu nepravdivou zprávu o důvodech. Pak padala ostrá slova a začalo zatýkání reprezentantů. Soudu pak bylo podezřelé např. i to, že B. Modrý a G.Bubník byli přáteli amerického občana, náruživého hokejového fandy. Padly kruté tresty, B.Modrý 15 let nepodmíněně, G.Bubník 14 let, S.Konopásek 12 let… Ve vězení jim mockrát připadalo, že pro dozorce nejsou lidmi, ale zvířaty v cirkuse a dozorci že jsou krotitelé. Slyšeli například: „Tak co? Ty seš mistr světa? Jó? Víš co seš pro mě? Dobytek! A když seš teda mistr světa, ty hajzle, tak mi tu uděláš sto dřepů! Ale hezky pomalu, ať to můžu vychutnat!“ (Citováno dle publikace Na západ je cesta dlouhá, vyd. Konfrontace Curych 1980.) Dá se říct, že taková perzekuce není až tak moc překvapivá; ve hře Milana Kundery Ptáčník jedna z postav vysvětluje, že moc je opravdu sladká tehdy, když mrzák poroučí zdravému a blb moudrému…

11.3.1985 byl generálním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu zvolen Michail Gorbačov; perestrojka a demontáž jednoho nelidského režimu mohly začít.

Kdo za ten režim u nás může? Server PravýProstor s odkazem na básníka Jana Zábranu mi předložil k uvěření, že za posranost života v poúnorových letech prý mohou ti lidé, kteří v šestačtyřicátém volili komunisty. Takže když komunisté porušili své sliby a začali páchat zvěrstva, jsou snad na vině ti (komunisty) podvedení a ne podvádějící (komunisté)? To mi hlava nebere.

František Rozhoň, 14.3.2016

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit