Aktuality www.svedomi.cz, 13.9.2016

Lup na dobročinné účely

František Rozhoň

Pojem „humanitární bombardování“ u nás dávno zdomácněl a stal jedním ze symbolů doby. Doby, kdy se V. Havel a podobní zjevně neštítili přijmout tezi, která např. nacistům dovolila páchat holocaust jako něco přípustného: Ten, kdo bojuje na správné straně, má právo na své straně.

Že „humanitární bombardování“ dostalo příbuzného v podobě „humanitární loupeže“, napadlo mi při čtení listu Metro z úterý třináctého září. Umělecká skupina Ztohoven, jejíž členové jako organizovaná skupina odcizili z nepřístupných prostor Pražského hradu prezidentskou standartu a zůstali bez trestu, ač se to jeví jako loupež a za tu bývala sazba 5-12 let, podle Metra dala část té standarty do dobročinné aukce, kterou pořádá nezisková organizace Diakonie ČCE.

Z toho mi za prvé vyplývá, že je zase možné měřit každému jiným metrem, jako to před Sametem páchalo „právo třídní“ - aktivista jednající proti prezidentu Zemanovi má dnešní právo na své straně, aktivista malující tykadla na obrázky jiných papalášů má dnešní právo proti sobě.

Za druhé někdo, možná ona neziskovka, jako dříve Koba – Stalin zjevně soudí, že výnos z loupeže je normální použít k financování činnosti. I to je symbolem doby. Jestlipak aspoň lidi v neziskovce napadlo, že tento způsob podpory dobročinnosti z lupu není zrovna šťastný?

František Rozhoň, 13.9.2016

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit