Aktuality www.svedomi.cz, 6.6.2016

Přemet unijních elit

František Rozhoň

S Vašimi názory nesouhlasím, ale do smrti budu hájit Vaše právo je říkat.
Voltaire (1694-1778)

Začátkem roku 2016 Roman Joch, ředitel Občanského institutu, odpovídal na tvrzení komentátora Hospodářských novin Petra Honzejka, že Česku prý hrozí konzervativní revoluce. V odpovědi Joch mezi totalitarismy, působící jako virus Ebola, zařadil komunismus, nacismus a islamismus. Neuplynulo ani půl roku a v diskusi v Parlamentu řekla JUDr. Klára Samková, že islám je stejný, jako byl nacismus, fašismus, komunismus, neb odporuje lidské přirozenosti, svobodě a lidské důstojnosti. Pro většinu lidí je hodnocení Jocha i Samkové v zásadě stejné. Od Sametu je totiž u nás běžné házet do stejného pytle doktrínu a praxi, tisícileté myšlenky komunismu vycházející z Platonovy ideální obce s podobně zvanou praxí XX. století, islám s islamismem.

V Parlamentu vystoupení Samkové slyšel turecký velvyslanec Bigali a další muslimové, prý zde chtěli vysvětlit, že islámem se zaštiťující teroristické organizace nereprezentují islám, jako jsou jiní přesvědčeni že „komunistické a dělnické strany“ nereprezentují tisícileté myšlenky komunismu. Bigali s doprovodem však diskutovat nezačali, odešli a začali žádat potrestání ne Jocha, ale jen Samkové. Prý byl islám uražen a to prý je trestné podle evropského i českého práva. A Češi se mohli divit, proč se loni „západní elity“ tvrdě postavily za právo islám urážet, a teď české ministerstvo zahraničí na incident reagovalo prohlášením, že podobné srovnávání islámu s totalitními režimy pokládá za nepřijatelné. Proč ten názorový přemet „elit“?

Ten přemet není jen český. Po doporučení tureckého prezidenta Erdogana německá vláda zapomněla na své pevné postoje z Paříže, sklapla paty a pustila před soud satirika za údajně nenávistnou „báseň“ proti islámu a Erdoganovi. Po doporučení tureckého velvyslance české ministerstvo zahraničí z pohledu většiny Čechů (nevidících rozdíl mezi islámem a islamismem) říká, že Samková na jaře už nesmí, co Joch v zimě směl. Na tohle je dost Čechů alergických nejméně od července 1947, kdy se ministra zahraničí Jan Masaryk „vrátil z Moskvy jako Stalinův pohůnek“. Nejsou od jednání Merkelové s Erdoganem „unijní elity“ také jen pohůnky „jiných elit“? Kdo to Čechům vyvrátí?

František Rozhoň, 6.6.2016

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit