Aktuality www.svedomi.cz, 30.5.2016

Šibenice a ministr Chovanec

František Rozhoň

„Šibenice do právního státu nepatří.“, citoval list 30.5.2016 Metro ministra vnitra Chovance. S takto znějcími slovy souhlasím. Nesouhlasím však s tím, co jimi říkal Chovanec.

Za citovaným titulkem byla v Metru informace, že ministr vnitra, zjevně rozzlobený tím, že jakýsi magistrát má jiný názor než On, podá proti rozhodnutí magistrátu žalobu. Nejprve mi napadlo, že jde o standardní postup Socana Sobotkovy éry, když jsem si vzpomněl na reakci Socanů na pravomocný rozsudek soudů v jejich sporu s advokátem, který jim vysoudil Lidový dům. Poté mi došlo, že to je ukázka, jak Chovanec užívá – podobně jako bolševici - jazyk jako politickou zbraň.

Chovanec viděl či slyšel, že si někdo vzal na jistou demonstraci z prkýnek udělanou maketu šibenice, a začal tvrdit, že na té demonstraci byla nesena šibenice. Měl by Chovanec zkusit aspoň dočasně zaměnit své auto za jeho maketu, aby si uvědomil, že maketa není to, co na pohled připomíná, a on že se mýlí.

Chovanec tvrdí, že šibenice na demonstraci byla „vyhrožováním“. Jenže „šibenice“, která nebyla šibenicí, podle mne spíš byla připomínkou, že už se zase nerespektuje samozřejmá zásada „kdo má pravomoc, musí nést i odpovědnost“. Proč by připomínka té zásady dnes měla být trestná, když v listopadu 1989 dalo takovou připomínku i Občanské fórum do svých programových zásad?

Protože „šibenice“, co nebyla šibenicí, byla veřejně nesena u nás, vzbuzuje výrok „šibenice do právního státu nepatří“ dojem, že my žijeme v právním státě. Ten dojem je nejen podle mne klamný. ČR jako právní stát zpochybnili Zdeněk Jemelík píšící o konci snu o demokratickém, právním, suverénním státě  , Alena Vitásková tážící se, zda „je zde zaveden zločinný systém s nefungující justicí, která postupuje v rozporu s Ústavou ČR a Listina práv a svobod jí nic neříkáexministr prof. Petr Piťha píšící Listina lidských práv a svobod je dnes postavena na hlavu a otevírá legálními cestu k porušování práv.“  Těch zpochybňování je hodně, proto o tom píšu. Co teda společně uděláme pro to, aby měl Chovanec pravdu aspoň v tom, že jsme právním státem? Nějaké návrhy už předložil V. Vlk st. v článku I have a Czech dream: Milí přátelé, je tedy nutno vrátit se k zásadám evropského právního státu. Obžalovaný není povinen dokazovat svoji nevinu, udávající, policie a soud jsou povinny držet se zásady „in dubio pro reo“ (v pochybnostech ve prospěch obviněného), což je právní zásada, která stanovuje povinnost soudu rozhodovat ve prospěch obžalovaného. Aktivistické zákony vycházející z totalitního myšlení (komunistického a nacistického), kdy obžalovaný je vinen, pokud neprokáže svoji nevinu, se zruší (jako jeho praktické zneužití známe například záměrná udání na neexistující znásilnění či sexuální obtěžování – to jsou zákony o „sexual harassment “, které jdou jako první proti právním zásadám planým již od dob starého Říma).

František Rozhoň, 30.5.2016

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit