Připraveno 7.května 2017

Politika ve stylu retro

  Letošní pražské politické jaro se nezdá býti šťastné, připomíná politický čas před 25. únorem 1948. Tehdy K. Gottwald a teď B. Sobotka z oprávněných obav, že jejich strany neobhájí úspěch z minulých voleb, končí s pojetím demokracie jako diskuze. „Moralizují“, že už nemohou spolupracovat s těmi, se kterými nejprve složili vládu, ale pak jim dali nálepku „lotři“. „Moralizování“ provází útoky na lidi „nesprávných postojů“.  (rof)

  Přestože minulost 1. místopředsedy vlády A. Babiše byla nevyjasněná už před zrodem této vlády, vyhlásil Sobotka až teď, že nemůže jako předseda vlády nést odpovědnost za situaci, že na pozici místopředsedy vlády je člověk, jehož minulost je nevyjasněná. (novinky.cz)

  Než se vládní spolupráce ANO s ČSSD za asistence KDU-ČSL začala jevit jako nevýhodná, vláda prosadila ponižující EET, šmírovací zákony, o kterých se nám dříve ani nezdálo, zasadila semínko první mimosoudní cenzury českého Internetu. Byl rozsekán nejdůležitější protikorupční zákon o registru smluv na internetu, ačkoliv v předchozích volbách všichni svorně tvrdili, že boj s korupcí je jejich hlavním cílem. (Ivan Bartoš, předseda České pirátské strany)

  B. Sobotka potvrdil starou pravdu, že levičáci neví co chtěj, ale chtěj to hned. Nejprve uváženě ohlásil demisi, pak ji ještě uváženěji odvolal. Přestože koaliční smlouva mu prý neumožnila odvolat ministra Hermana bez souhlasu jeho strany, teď mu dovoluje odvolat ministra Babiše bez souhlasu jeho strany. Pokud mu prezident nevyhoví, Sobotka může Zemana poslat k Ústavnímu soudu, vyhrožují lidovky.cz; nedodávají však, že politici rozhodnutí Ústavního soudu často beze studu ignorují. Např. v Hospodářských novinách už 18.3.2011 řekl viceprezident Hospodářské komory Jan Wiesner: Ústavní soud prohlásil za protiústavní „přílepky k zákonům, ale politici je „přilepují“ dál. (rof)

  A.Babiš má být „lotrem vyhýbajícím se placení daní" především tím, že koupil korunové dluhopisy umožňující nedanit zisky. Zákon, který umožnil „neplatit daně", ušil exministr Kalousek a hlasoval pro něj i B. Sobotka; ti oba teď odsuzují Babiše, že také šel cestou jimi dlážděnou. Politoložka prof. Vladimíra Dvořáková řekla na ČRo2, že Babiš „skutečně navazuje na tu politickou kulturu, která tady velmi dlouho vlastně byla vytvářena už od počátku 90. let". (rof)

  Babišovi je také (a právem) předhazováno, že ovlivňoval média, která vlastnil. Chce to dodat, že média jsou vlastněna buď nadnárodními korporacemi (viz USA) či národními oligarchy (jako v ČR) a vlastníky ovlivňována - o čem jak psát a o čem nepsat vůbec. Naše mínění ovlivňovali i pánové: Bakala, Křetínský, Tkáč, Dospiva, I. Valenta, pan Soukup či anonymní sponzoři (jako je tomu u Svobodného fóra, které nepíše proti panu Kalouskovi, ale výhradně proti pánům Babišovi a Zemanovi). (literárky.cz)

  Právě když začal Sobotka moralizovat, eskorta Národní centrály proti organizovanému zločinu vyvedla z pražského magistrátu v poutech předsedu zastupitelského klubu ČSSD Březinu, předsedu komise pro udělování grantů v oblasti sportu a kultury. Zatýkalo se i na ministerstvu školství ovládaném ČSSD. Ve vazbě navíc sedí i Miroslav Pelta, šéf Fotbalové asociace ČR a jablonecký zastupitel za ODS. (Metro 4.5.2017 a rof)

  Před 36 lety byla Banque Rothschild s ostatními velkými bankovními domy znárodněna francouzskou vládou prezidenta Françoise Mitterranda. Nyní baron David de Rothschild může zálibně sledovat, jak jeho chráněnec Emmanuel Macron kráčí do Elysejského paláce. Iluzí o bílém rytíři, outsiderovi, který není spjatý se starým politickým pořádkem, by se měli ale francouzští voliči raději rychle vzdát. Postavil-li někdo svůj byznysový a politický úspěch na klientelismu a osobních vztazích, je to právě Emmanuel Macron. (ČeskáPozice)

  Co jsou to ty evropské hodnoty? Nenašel jsem ani jednu, zato jsem se potápěl ve stovkách nezodpovězených otázek, napsal loni prof. Milan Zelený.  Ač nevíme, co se od nás chce, máme mít k „hodnotám“ respekt: Budoucí francouzský prezident Emmanuel Macron dokonce „chce sankce" proti zemím, které k „hodnotám" respekt nemají. Do tří měsíců po svém zvolení Macron slíbil přijmout rozhodnutí proti Polsku; nechce prý Evropu, v níž se některé země chovají jako Polsko nebo Maďarsko. (rof)

  Jak ctí „hodnoty“ sama Francie? Když opouštěla Alžírsko, přijala Alžířany, kteří se sami cítili být Francouzi. Podle politologa Johna Laughlanda žijícího v Paříži jim Francie poskytla prostor, ale vůbec je nepřijala mezi sebe; je pro Francouze trochu typické, že na jednu stranu hlásají rovnost a bratrství, ale potom ty lidi nezařadí. (Parlam.Listy)

  Nejsem sám, kdo soudí, že po dobu mého života se politika nijak zásadně nezměnila. Např. Jaroslav Moučka už r. 2013 psal o tom, že jsme se úspěšně přemístili ze sovětského bláta do americké louže, z Ústavy Spojených států se stal kus toaletního papíru a v USA na právo a spravedlnost s_rou. (euportal)

  Na nedůvěryhodnost bolševických slibů o šťastných zítřcích navázaly nedůvěryhodné sliby US prezidentů. Jak připomněl P.C.Roberts, člen Reaganovy administrativy, B. Obama sliboval, že USA vycouvají buď z Afghánistánu či Iráku, slíbil v pravý opak obrátit policejní stát, který z USA vytvořil Bush ml., a slíbil americké zdroje využít k řešení domácích problémů, např. zdravotní péče. Pak Obama dosavadní války rozšířil a zažehl nové, moc amerického policejního státu ještě rozšířil, a zradil své spoluobčany, když soukromému pojišťovnictví umožnil sepsat plán zdravotní péče, známý jako Obamacare. Plán, který veřejné finance od zdravotní péče o občany nasměroval k ziskům pojišťovacích společností.

  D. Trump podle P.C.Robertse se chystal vycouvat nás ze Sýrie, namísto toho spáchal jednoznačný válečný zločin, když svévolně poslal na Sýrii rakety Tomahawk. Chystal se normalizovat vztahy s Ruskem a namísto toho jeho zahraniční ministr oznámil, že sankce proti Rusku neustanou, dokud Rusko nepředá svou krymskou námořní základnu v Černém moři Ukrajině. P.C.Roberts dodal: Ani US prezidenti nejsou tak mocní, jak mocné jsou zájmové skupiny, které vynášejí nejdůležitější rozhodnutí.

  Jak se asi dělá "revoluce" tohle umožňující, informovaly Literárky.cz. Podle amerických zdrojů B. Obama během své vlády vytvořil síť, zvanou "Deep state", tedy něco jako podzemní vládu "korigující" Trumpa. Trump musí čelit několika dobře organizovaným činitelům ÚV demokratické strany (clintonovcům), Akční organizaci (obamovcům), Sorosovi a páté koloně washingtonské byrokracie, jakož i antitrumpovcům v samotné Republikánské straně. Nejde o maličkosti. Akční organizace vedená Obamou se nyní stala prakticky paralelní stranou demokratů. Její jádro tvoří 32 tisíc bojovníků – agitátorů. Do akce jsou zapojeni i specialisté CIA, mající velké zkušenosti z organizace převratů v různých zemích.  

  Podobně jako u nás po převzetí moci bolševiky mizely „symboly prohnilé minulosti“, zejména sochy a busty TGM, zažívají teď cosi podobného v USA. Tam jsou odstraňovány „symboly rasistické a otrokářské minulosti“, např. New Orleans souhlasil s demontáží monumentů vč. sochy konfederačního prezidenta Jeffersona Davise. (Metro 4.5.2017)

  Jinou absurdností politiky Západu je to, jak často mediální agentury spoléhají na jednostranné zprávy. Např. v Sýrii od „rebelů“ namířených proti Asadově vládě. Tak to bylo při obléhání Aleppa, a tak je tomu v Idlibu, kde zahynuli lidé při použití chemických zbraní. Někteří komentátoři to trefně komentovali tak, že západní média neúmyslně působí jako „Al-Káida News“, tedy že šíří vidění rebelů patřících k al-Káidě, připomněl slovenský exministr vnitra a bývalý místopředseda Křesťanskodemokratického hnutí Vladimír Palko

  Z veřejnoprávního Českého rozhlasu „bojujícího proti nepravdivým zprávám" opakovaně slýchám, že naše ekonomika je v dobré kondici. Je to jen část pravdy - 28. dubna t.r. americká banka JPMorgan vyřadila české státní korunové dluhopisy ze svých indexů rozvinutých trhů, a zařadila je do indexů tzv. rozvojových zemí. Proč ČR už oficiálně není vyspělá země, ekonomika nebo trh – jak si to chcete přebrat - na „podezřelém internetu" vysvětluje ekonom Milan Zelený,.  

  Přes 26 let preferujeme zahraniční podniky a znevýhodňujeme podniky národní. Měříme HDP, hrubý domácí produkt vzniklý na našem území bez ohledu na to, komu výroba patří a kdo získává přidanou hodnotu. Podceňujeme HNP, hrubý národní produkt, nezahrnující zdejší příjmy zahraničních rezidentů, ale zahrnující příjem zdejších rezidentů ze zahraničních investic; např. v USA je hrubý národní příjem HNP vyšší než HDP. V ČR HNP na hlavu zůstal 3 roky po sobě pod hranicí vyžadovanou pro rozvinuté ekonomiky. Lidé v JPMorgan si všimli, že ztrácíme vlastnickou kontrolu nad domácí ekonomikou a proto nemůžeme přejímat zodpovědnost za vlastní ekonomiku – a tudíž ani za vlastní státní dluhopisy. (M.Zelený)  

  A tak jsme i v ekonomice zachovali původní stav, že naše ekonomika v mnohém podléhá cizímu rozhodování. Jen místo sovětské věrchušky rozhodují jiné mocné skupiny. (rof)

  Postaru se žít nedá, tvrdil bolševik. Dnes to opakuje spisovatel Ondřej Neff - prý tradiční rodina patří do systému tradičního života, a ten je minulostí. Neff připouští, že to má i neblahé následky, např. pokles porodnosti. I proto ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) v Parlamentu zuřivě prosazovala návrh poslance ČSSD Františka Adámka umožňující ženám bez partnera nechat se uměle oplodnit spermatem od anonymního dárce. Poslanci návrh zákona zamítli, přestože některé organizace a neziskovky tvrdí, že umělé oplodnění ženy je pouhý lékařský výkon a je to vlastně právo „žen“. Euposlanci Tomáši Zdechovskému takový přístup připomíná nacistický program Lebensborn, v němž také šlo o prostou reprodukci lidských „buněk“.

Z médií vybral a 7.5. 2017 trochu glosoval František Rozhoň (rof).

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit