Aktuality www.svedomi.cz, 10.1.2017

Zdravý rozum se vytratil

František Rozhoň

Bolševik nám léta tvrdil, že musíme vybojovat, aby se pracující ze zemí zahnívajícího imperialismu měli tak dobře, jako my v zemích pod knutou bolševika. Nebylo radno před bolševikem říkat, co tu věděl každý, že pracující v zemích zahnívajícího imperialismu žijí líp, především svobodněji.

Až od roku 1977 někteří z těch, kteří se předtím zapletli s bolševismem, říkali, že je třeba něco vybojovat i u nás – ochranu občanů před zvůli mocensky vlivných, tedy lidská práva. Charta 77 byla závanem zdravého rozumu i z okruhu soudruhů, že je správné napřed si zamést před vlastním prahem.

Uplynulo 40 let, a podle zpráv veřejnoprávního rozhlasu se signatáři Charty 77 sešli a vyhlásili, že se musí bojovat za lidská práva kdekoli ve světě. Zdravý rozum, že je správné napřed si zamést před vlastním prahem, se vytratil - nezaznělo od shromážděných signatářů ani to, že vůbec není správné, co je dnes běžné, zbavovat člověka důstojnosti jen proto, že má jiný politický názor.

Se signatáři vyhlášeným požadavkem vybojovat lidská práva lidem světa mám problém, a nejsem sám. Celá řada lidí i států světa totiž má o lidských právech poněkud jinou představu než deklaruje u nás oslavovaná Všeobecná deklarace lidských práv a na ní navazující dokumenty. Příkladem je téměř třetina států dnešního světa, která přijala v Káhiře roku 1990 v mnoha ustanoveních odlišnou Deklaraci lidských práv v islámu (podrobněji zde)  Tak jako po léta soudruzi bolševici, i dnes signatáři Charty 77 chtějí zglajchšaltovat svět, i když to pro mnohé lidi bude k horšímu?

František Rozhoň, 10.1.2017

Související texty:

Léta s cyniky (František Rozhoň)

40 let Charty 77 a lidská práva (Vlastimil Podracký)

 zpět na hlavní stranu               zpět na archiv aktualit