Obrana národa 3/srpen 2004

Armáda

Petr Tryščuk

Přestože jsem sliboval, že se bude Aktivním zálohám dobrovolným věnovat minimálně do konce roku, musím bohužel tento seriál ukončit. Pod tlakem médií, kontrarozvědky a různých pochybných elementů ve vysokých funkcích, došlo k neopodstatněnému "zeštíhlení" záloh.

 Všichni ti, kteří se i v právu ohradili proti násilí či křivdám se ocitli na indexu "nežádoucí" a bez uvedení důvodů byli propuštěni z armády. Samozřejmě nejen oni, ale i několik pochybných existencí - kteří by ovšem odpadli sami - odspodu. V době kdy vojáci zahraniční mise znásilňují bosenského berana (a natáčí to na video), mezi profesionálními vojáky najdete houfy primitivů a diletantů, je to přinejmenším podivné.

Nevím komu vadilo 40 až 60 procent dobrovolníků v řadách Aktivních záloh dobrovolných, ovšem pravdou je, že po těchto zásazích (mimo jiné z resortu - dnes už premiéra - GroSSe) byli velmi sprostě propuštěni často ti, kteří své dobrovolné službě věnovali stovky hodin a desetisíce korun. Často vybrali na manévry celé své dovolené a nebo dokonce o své místa přišli.

 Není sice rok 1948, ale hořká příchuť současného stavu, jej přeci jen připomíná. Jedinou odpověď proč na dobrovolníky jsou mnohonásobně tvrdší podmínky než pro profesionály, je ten, že profesionály mohou ovládat skrze platy a přes služební postup.

 Tímto náš seriál končím a se smutkem konstatuji - padla má další iluze o pozitivním polistopadovém vývoji.

 Petr Tryščuk, nezávislý publicista

 zpět na hlavní stranu                     přehled článků z Obrany národa