Z časopisu Obrana národa 2/2005

Zvěřinec zjara

Eva Clarová

Je čas nahlédnout do našeho milého zvěřince, ač se paní Zima úporně brání předat svou vládu přívětivé a milé Vesně, kdy bude možné vychutnat všech jejích vůní, krás, volnosti a vábení. Věřme, že jarní tání spláchne všechnu tu nahromaděnou špínu a zlořády, které vláda Morany napáchala. Nahlédněme, jak se daří těm všem spáčům, ale i pilným mravenečkům, ale i termitům, co pro nás chystají, čím nás překvapí, rozzlobí, vyděsí, čím potěší.

Na první pohled - nic nového - medvědi a jezevci se jen líně protahují a povalují ve svém pelechu, jen tu a tam je probere pronikavý pokřik strak, jež se poslední dobou dost přemnožily - navíc milují vše, co se třpytí, a často se strhne o ty poklady pěkná mela. Plameňáci pronesou tu a tam, jakou jinou, než plamennou řeč, při níž jim peří ještě víc zrudne - je přeci potřeba poukázat na nepěkné chování strak - zlodějek! Kalousy a kalousky je též občas slyšet, jen ať se přidrží nočních lovů škůdců, případně vyzobou všekazy, hlavně ať se nepouští do drobných ptáčků zpěváčků, na něž čeká úmorná a nedoceněná práce s obtížným hmyzem, na špačky, pak se brzy začnou usmívat a vábit je třešničky. Copak dělají naši milí - moták pochop a hadilov písař? Inu, moták se nemotorně motá - všude, hlavně tam, kde nemá, a chopí se všeho, co mu pod zobák přijde, a hadilov - ten si to rozvážně vykračuje, moudře pokyvuje hlavou a vše pečlivě zapisuje, cestou sem tam sezobne nějakého plaza - hlavou se mu možná honí obavy, aby se v nevhodný čas opět neobjevil dávno vyhynulý pták dodo-blboun nejapný a nepřinesl cos podivného z Mauritia. Hejno pyšných pávů svým pronikavým křikem vyruší hlavně vepříky hodující a hlasitě mlaskající u přeplněných koryt, další zvířátka pak podřimující a snící o lepších časech. Kormoráni si rádi zaloví v kalných vodách, nic je nedokáže vyrušit.

Možná by bylo vhodné doširoka otevřít vrata toho celého zvěřince a milá zvířátka vypustit na svobodu, dívat se, jak si budou počínat bez plných korýtek, krmítek, krmelců a vyhřátých pelíšků, jakpak se jim bude čvachtat v bahně, jež tu svou Bohu(ne)libou (ne)činností po léta velice činorodě vytvářeli. Jistě dobře bude ve volné přírodě sekáčům, ale i rypoušům a špatně si zřejmě nepovede ani outloň váhavý. Jen ten lev - ten náš ČESKÝ LEV tu stále chybí! Ví někdo, kde ho hledat ?!?!

 zpět na hlavní stranu                     přehled článků z Obrany národa