Obrana národa IV/září 2002, úvaha

Lesk a bída USA

Kdysi dávno jsem si v jednom článku postěžoval na americké mariňáky, kteří už na samém konci mnohaleté války naprosto zbytečně postříleli pár vojáků afgánské Severní aliance. Vzpomněl jsem si mj. na knihy J.M.Remarqua. Vlastně mne inspirovala i fotografie zdrceného amerického vojáka v Kuvajtu, kdy mu jeho kamaráda zabili dva dny před skončením pozemní války.

Za tento článek se mi dostalo kritiky od jednoho amerického Čecha, jehož syn k "marině" zrovna rukoval. Svedli jsme spolu mnoho mailů, jejichž reprodukce do čtivé podoby by sice stála zato, ale byla by příliš náročná. Dlužno říci, že stejně nejpodstatnější věci nedospěly k zdárnému konci - byl jsem obviněn ze závisti a na mou třikrát opakovanou otázku "zda budou mít pobití Afgánci" někde v USA pomník se mi odpovědi stejně nedostalo.

V "primitivní" Evropě se však dnes staví pomníky i nepřátelům (a je to podle mne dobře), v Spojených státech Amerických (S.S.A.) asi ani spojencům. Možná by se tak připomínali všichni ti, kteří zemřeli na omyly Američany vedených válek. Možná nechtějí lidem připomínat, že se ještě někdo, krom nich, podílel na vítězství. Nevím. Věřím, že je spousta obyvatel Spojených států, kteří soucítí s takovými obětmi. Pro mého oponenta to byl však "jen" pochopitelný omyl. Možná že Muhamed Ata taky budovu WTC "jen" přehlédl...

Bohužel američtí voliči dávají jasně najevo, že válečný jazyk je jim bližší, a to i v referendech proti Iráku. Dal by se parafrázovat slavný římský výrok - "Irák musí padnout!" Je jedno, zda má chemické zbraně, je jedno, že se opakovaně nabídl vyřešit všechny výtky, které měly posloužit k útoku. Rodina Buschů asi hodlá rozšířit své ropná pole i mimo Kuvajt. To nevíte, že válka o Kuvajt nebyla o svobodě, ale o prezidentském majetku? Busche seniora muselo namíchnout, že mu nějaký jeho pohrobek (financovaný dřív proti Iránu) šahá na soukromou provincii (vlastní tam snad až 80 procent ropných vrtů).

Trochu mi to tak celé opět připomnělo Řím, který tak dlouho nemilosrdně napadal Kartágo, že Hanibalovi nezbývalo nic jiného, než vzít své slony, překročit Alpy a udělat humbuk alespoň u Cann. V římském senátu byl tento odvážný a hrdinský čin označen za barbarský a tedy v dnešním překladu "teroristický". Stejně jako tehdejší Řím i dnešní Pátá říše si svou neopatrnou politikou pěstuje své protivníky.

Od té doby (pobitých vojáků Severní aliance) S.S.A. zaperlily ještě několikrát. Vybombardovaná afgánská svatba a další mrtví civilisté, kdy to jen v tom krajním tlaku médií spravila obyčejná omluva. Mezitím si doslova a do písmene Američané stvořili loutkovou vládu.

Po tolika "omylech" se není co divit tomu, že USA nepodpořily mezinárodní tribunál (nebo odmítly protokoly o mučení) a nutí menší státy k podepsání oboustranných anulujících dohod.

*   *   *

V úvodu zmíněná diskuse mne přivedla k rozjímání, co je v S.S.A. dobré a pro ČR inspirující? Snad jen to nejpodstatnější:

V S.S.A. funguje účinný represivní přístup vůči drogám, ovšem sama CIA se „prý“ financuje z prodeje drog. Jejich daňový systém netoleruje žádné asociály, ale většinou jen pokud jsou součástí bílé majoritní společnosti. Můžete si zde chránit majetek se zbraní v ruce, máte plnou svobodu slova, ale nesmíte se znelíbit FBI jako Davidiáni. Potom uhoříte. Existuje zde ohromná podpora vědy, smutné je však přetahování vědců z jiných zemí.

Chápu, že v Američanech je pocit hrdosti. Z jejich pohledu na to mají právo. Vždyť Němci byli také hrdí na svá nacistická vojska dobývající východ i západ! Japonci na své kamikadze. Chápu že neví kde je ČR a myslí že je zde válka. Chápu, že zblbli natolik, že ženská strčí kočku do mikrovlnky a ještě vyhraje soud s výrobcem, že se to v návodu nezakazuje.

Chápu toho hodně, ale zásadně si nepřeji, aby lidé, kteří prý z ¼ nedokáží najít ani svou zemi na globusu, si činili jakékoliv právo rozhodovat o celosvětovém dění. Jak se říká: „Tvá svoboda končí tam, kde začíná moje.“

Petr Tryščuk, nezávislý publicista

 

zpět na hlavní stranu                                                přehled článků z Obrany národa