Z časopisu Svědomí/Conscience 9/2010

Václav Malý, osobnost listopadu 1989, může být novým biskupem

Kamil Dubský

Vatikán sice teprve vybírá nástupce Dominika Duky na postu biskupa královéhradecké diecéze, ale mnozí východočeští duchovní už mají o svých favoritech jasno. Jedním z nich je pražský světící (pomocný) biskup Václav Malý.

Farář Bohumil Šitavanc z Brandýsa nad Orlicí dokonce zaslal papeži dopis, ve kterém se přimlouvá za jmenování Malého do této funkce.

"Znám jeho vysokou inteligenci, hlubokou intuici, vím, co vytrpěl za komunismu pro církev, a má výbornou znalost jazyků. Zasloužil by víc, než zůstat jen světícím biskupem," vysvětluje Deníku Šitavanc. `Stojí za mnou nemalá entita laiků i duchovních, kteří by si přáli totéž."

S Václavem Malým se Šitavanc zná z církevních seminářů za normalizace. Navštěvoval ho v domku v Praze na Smíchově, kde Malý žil se svým otcem. Později se jejich přátelství ještě více utužilo.

Václav Malý je jedním z favorizovaných kandidátů také pro letohradského faráře Václava Vacka. `Není ovšem jediným. Velmi by se mi na pozici hradeckého biskupa líbil také kněz, přírodovědec a spisovatel Marek Orko Vácha," řekl Vacek. Také Václav Malý je podle něj kvalitní a schopný člověk, jehož statečnost prověřila totalita, kdy byl signatářem Charty 77.

Vacek ovšem zkritizoval způsob výběru nového biskupa. "Dříve, v prvním tisíciletí katolické církve, se biskupové volili místním duchovenstvem. Je smutné, že dnes nám určuje biskupa Řím. Jsme přece dospělí, takže doufám, že tato praxe bude brzo změněna," podotkl.

Vedení královéhradecké diecéze se ke spekulacím o nástupci Dominika Duky nechce vyjadřovat.

"Proces je tajný, podle našich informací je nyní už veškerá agenda a seznam kandidátů směřována do Říma, kde však úřady přes léto nefungují na plný plyn, takže se to bude řešit až na podzim. Věřící mohou spekulovat o řadě jmen, ale to nemohu komentovat," řekl Vojtěch Macek z hradeckého biskupství. Dodal přitom, že kandidátů může být až několik desítek.

"Jméno Václava Malého jsem ve spekulacích také zaslechl, ale nebudu to komentovat," dodal Macek.

Královéhradeckou diecézi po odchodu Duky prozatímně vede jako administrátor nynější pomocný biskup Josef Kajnek. Výběr hradeckého biskupa se řídí stejnými pravidly jako výběr pražského arcibiskupal Místní biskupové a poradci navrhnou nunciovi (vatikánskému diplomatovi) seznam tří vhodných jmen. Návrhy jsou potom podány papeži, který se rozhodne o tom, koho jmenuje. Nemusí se přitom držet navrženého pořadí.

Dominik Duka se úřadu pražského arcibiskupa ujal počátkem dubna, když od svého předchůdce Miloslava Vlka převzal biskupskou berlu. Papež Benedikt XVI. Duku jmenoval 13. února. Pražský arcibiskup je zároveň nositelem čestného titulu primas český.

 

His Holiness Pope Benedict XVI. (Joseph Ratzinger)
Piazza di San Pietro 1
VATICAN CITY ROMA‑ITALIA 00193

Mgr. Bohumil Šitavanc, osobní děkan
53043 Krouna 1, Czech Republic

On 8. th. July 2010

Dear Holy Father,

I am an ordinary priest. I am greeting you as the visible head of the Church. I am asking you, please, for the acknowledgement of Prague's help bishop Mons. Václav Malý as the new diocez. bishop in Hradec Králové.

Wiťh son's respect to you.

Mgr. Bohumil Šitavanc catholic priest, signatory of Charter 77

ČESKÝ PŘEKLAD DOPISU. Vážený Svatý otče, jsem řadovým knězem. Zdravím Vás jako viditelnou hlavu církve. Žádám Vás a prosím o jmenování pražského světícího (pomocného) biskupa Mons. Václava Malého novým diecézním biskupem v Hradci Králové.

Se synovskou úctou k Vám

Bohumil Šitavanc

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí