Z časopisu Svědomí/Conscience 1/2010

Z Dotazovny a Poradny

Jára Meců

"Prosím Dotazovnu - Poradnu."

"Dotazovna - Poradna, Korýtko Václav. Dobrý den."

"Chci pana Vymaštěnýho. Jako poradce nám byl doporučen občany z Močůvek pod Vrchovinou, z Lidomlat a také z Vrtichvostů u Plazilova a občany z Přední Zadní a Horní Dolní."

"Nás nezajímá kolika občany byl vám doporučen pan Vymaštěný. Říkám Vám, že můj kolega Vymaštěný tady není."

"Tas zavolám později, pane Korýtko. Třeba za hodinu?"

"Za hodinu? Co Vás napadá!"

Tak zavolám odpoledne. Naše dotazy jsou velmi naléhavé a každá rada z vaší poradny je nad zlato."

"V tomto měsíci lednu, už kolegu Vymaštěnýho nevolejte. Když injekce, sprchy a klystýry zaberou tak kolega Vymaštěný tady bude až v květnu."

"Propánajána a v novinách ani řádek. Něco tak strašnýho a nikdo nic neví. Ještě nedávno svými radami uklidňoval i léčil spoustu lidí. Říkali, že to byl neuvěřitelně silnej neudolatejnej chlap. A ta minulost. Na hranicích stavěl železnou oponu, v Berlíně boural zeď a v Praze nesl na ramenou Havla až na pražskej Hrad. Muselo se mu stát něco opravdu strašnýho."

"Přišel o nervy."

"Cože?"

"Zbláznil z dotazů"

"Ale jak je to možné zbláznit se z dotazů? Prý radil všem dobře. I těch pár lidí odvezených do ústavu si ho dnes jako chovanci nemůžou vynachválit." 

"Poslyšte. Dovedete si vůbec představit na co všechno se u nás v Česku lidi dotazujou? Naše práce zde není žádný med."

"Naše dotazy nikomu neublíží, pane Korýtko a když pan Vymaštěný se vrátí jak říkáte až v květnu , tak snad pomůžete i Vy."

"Buďte bez obav. Nás tady očkují proti všemu. My bereme tuplované dávky i proti prasečí chřipce. Ale nyní k věci. Uveďte jméno, odkud voláte a proč?"

"Jsem Josef Josífko a jako mluvčí města Velká Pohoda jsem byl pověřen přednést naší ctěné Poradně několik velmi závažných dotazů. Činili jsme tak za všech dob a za všech režimů jsme žili v pohodě. Jméno našeho městečka psaly dějiny, pane Korýtko."

"Zvláštní počínání, ale něco na tom bude. Já sám znám lidi, kteří byli v pohodě za bolševiků a tvrdí, že jsou v pohodě odjakživa."

"Možná ti lidi pochází od nás z Velký Pohody. Třeba se tam narodili a maj tu pohodu v genech. Papaláši si naší náturu vždycky moc pochvalovali."

"No bodejť. Lidi v tý věčný neuvěřitelný pohodě nikdy nedělaj papalášům problémy."

"Pravda pravdoucí, pane Korýtko. Naší předkové poučení radami těch nejmoudřejších, ať se kolem nás dělo cokoli byli klidní a skotačiví. Jak v posteli, tak při muzice si hleděli jen dobrého jídla, pití, tělesných požitků, klidné stolice ..."

"Stačí, stačí. Řekněte, jaká moudra a rady vašim předkům tenkrát ti hlavní mudrci dávali. Vždyť ty rady přežily už několik století. Být v pohodě za všech dob je něco neuvěřitelnýho, až nepřirozenýho. Člověk není ovce."

"Ta největší moudra učíme naše dítka už od kolébky. Jsou základem dobré pohody všech obyvatel Velký Pohody. Čí chleba jíš, toho píseň zpívej, co tě nepálí nehas, bližší košile než kabát. Mluviti stříbro - mlčeti zlato ..."

"To stačí, pane Josifko. Něco z toho jsem slyšel už od dědečka, ale to byl velkej idealista. V pohodě vždy nikdy nežil a právě tyhle moudra zatracoval. Ale dost už o tom. Žijeme v demokracií a na pohodu mají nárok všichni. Bankéři i příštipkáři, bezzemci i trestanci, politikové i lapkové stejně, jako všichni zdraví i úchylové v demokracií bez zábran už zcela normální. Někteří v ty blaženosti neví co dělat roupama... Začněte s těmi dotazy. Člověče, víte vy vůbec kolik Vás bude stát Vaše dnešní volání?"

"Abyste rozuměl, pane Korýtko, my ve Velké Pohodě chceme samozřejmě zůstat v pohodě i v těch dnešních naprosto nepohodových časech. Naší celoživotní snahou je se do něčeho nenamočit, nezavrtat, nebo nedejbůh politický nezaplést. Nemáme jasno a chceme například vědět zda zákony povolující sňatky párům stejného pohlaví, sexu bez zábran, povolující výrobu pornofilmů a publicita všech sexuálních zvrhlostí je cestou do pekel nebo k těm nejblaženějším světlým a lidským teplem prohřátým světlým zítřkům? Jde o nejvyšší metu humanismu nebo zvrhlosti? Co Vy nato? Halóóó! Jste tam? Pane Korýtko?!"

"Zatím jsem tady. Jen u některých dotazů beru předepsané tabletky. A protože i já chci dožít svůj zbytek života v pohodě, berte rady naší Poradny jako nejlepší projímadlo pro všechny obyvatele Velký Pohody. Pamatujte: Zákony musíme dnes i nocí ctít a velebit. Mluvit o degenerací nedoporučujeme nikomu. Kdo takto mluví musí být a to bez prodlení předán do péče lékařů. Myslete na mého kolegu Vymaštěnýho. Je poledne a on chudák právě dostává klystýry. Proto, pane Josífko, chvalme zákony, které z našich zastaralých slovníků demokraticky a navždy vymazaly oplzlost, chlípnost, neřest, zvrhlost a podobné nelidskosti poškozující lidskou důstojnost. Nebo jste o zvrhlosti a dekadenci společnosti snad četl v mediích? No vidíte o takových věcech se už nepíše a nebude. Kolega Vymaštěný ve slabé chvílce jen utrousil, že na tý lidskosti už nic lidskýho nevidí a už ho vezli ... Halóóó, pane Josífko, halóóó. Asi další podivín. Přijde s dotazy a pak zavěsí a uteče. Možná do tý Velký Pohody zavolám, pro jistotu naše těžkooděnce. Vždyť v tý nepřetržitý pohodě mohou žít jen blbci nebo ti nejúhlavnější z úhlavních nepřátel lidskosti!"

Jára Meců, leden L.P. 2010

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí