Z časopisu Svědomí/Conscience 2/2010

Z Dotazovny a Poradny

Jára Meců

"Dobrý den.Tady Klapačka Josef,Vyklepané Makovice."

"Dotazovna Poradna. Korýtko Václav, dobrý den.Jsme tady jen pro vás,občane. Myslím, že z Vydlabaných Makovic nám už jednou volali..."

"Já volám z Vyklepaných."

"Omluvte mé přeřeknutí,prosím.Ta podobnost svádí k omylu. Samozřejmě dnes už každý ví, že právě vašim Vyklepaným Makovicím se dostává široké popularity i těch nejvyšších poct z míst nejvyšších. Ba co víc.Jméno Vyklepaných Makovic zní celou evropskou Unií!"

"Děkujeme za uznání,pane Žlábek..."

"Korýtko,prosím. Mé jméno je Korýtko."

"Moc se omlouvám, ale u nás je u žlabu mnoho lidí. Když u nás někdo řekne, že ten nebo onen je u žlabu tak každý hned ví kde je. Jsme krajem zemědělců.

"No dobře,dobře. My v Dotazovně Poradně nejsme zemědělci, ale vyjde to nastejno. O mně taky mluví, že jsem u žlabu, ale jmenuji se Korýtko. Mluvte k věci. Hořím zvědavostí na copak vy, tak slavní a moudří se můžete dotazovat."

"No já Klapačka jsem jménem všech občanů Vyklepaných Makovic pověřen se vás dotázat zda je možné v naší vyspělé nejdemokratičtější demokracii odhalit ještě něco neodhaleného. Začíná to být nad naše síly."

"Začali jste s tím odhalováním moc brzy. To vyčerpá i ty nejzdatnější."

"My se do toho dali hned po vítězném listopadu a za těch dvacet let je opravdu na co koukat. Občané Vyklepaných Makovic dostali dvěstěpadesát řádů, vyznamenání za zásluhy o demokracií a to nepočítám celou řadu medajlí."

"Pravda pravdoucí, pane Klapačka. Začali jste odhalováním komunistických zločinů, pak odhalováním politických vězňů,kteří i po deseti patnácti letech kriminálu ty zločiny páchané na nich samotných přežili."

"My z Vyklepaných Makovic musíme přiznat, že při tomhle odhalováni nám hodně pomohli sami StB oficíři. Jen oni filutové a lišáci moc dobře věděli, které zapřisáhlé rozvratníky a odpůrce komunismu orazítkovat na věčné časy."

"Demokracii to moc pomohlo Seznamy StB šly na dračku. Každý v nich někoho hledal, usilovně listoval a když sám sebe nenašel, hledal dál."

"Tomu se nedivme. Lidi byli naštvaní. Strašně naštvaní, pane Korýtko. Vždyť oni chudáci museli přes čtyřicet roků komunistické straně tleskat a provolávat slávu. Hledali viníky. Nebejt sametu tak ve Vyklepaných Makovicích jsme je věšeli na kandelábry. Jen si vzpomeňte, kdo víc trpěl než my v chomoutu socialistickejch občanů. Vzpomeňte na ty statisícové, nepřehledné zástupy trpících a utlačovaných provolávajících do světa slávu a vládu na věčné časy těm, kteří je utlačovali. Z toho tehdejšího věčnýho přetvařování se mi ještě i dnes vyhazují po těle vejražky. Proto je zapotřebí každýho odhalit až na tělo a hlavně včas."

"Odhalování občanů až na kůži je už samozřejmostí.Nahotě se už nikdo nevzpírá,lidi jsou blaženi,že jeden druhýmu vidí i pod spodní prádlo. Prostý lid pane Klapačka chce vidět nahatý i papaláše. Stačí když se tak dobře vyvinutej nahatej papaláš proběhne třeba v Itálií, v Paříži nebo v Praze přes dvorek a do příštích voleb má vystaráno."

"Přiznám, že jsme hrdi čeho jsme dosáhli, pane Korýtko. Nemáme se za co stydět. Lidé, kteří se od vítěznýho února 1948 až do vítěznýho listopadu 1989 zahalovali a za svou veřejně vystavenou nahotu styděli nám strašně závidí."

"Jiná doba jiný mrav. Odhalování těla, veškeré manželské i nemanželské intimity patří do normy společenského chování. Na filmy a časopisy s naháči a pornohvězdami stojí fronty. Byli jste to vy z Vyklepaných Makovic, kteří jako praví průkopníci svobodné,demokratické kultury zbavili naše dívky a ženy studu a většina z nich už samy odhalují i tanga. Celkem zbytečně. Pod tou šňůrkou se nic nekalýho proti demokracií a lidským právům nedá utajit."

"Ale ještě není dobojováno, pane Korýtko. Na vavřínech se nesmí dřímat, ale bdít. Ještě nedávno jsme odhalili posledního neodhalenýho neofašistu jak kul pikle s neodhaleným nacionalistou."

"Tlumočte, prosím ve Vyklepaných Makovicích naší gratulaci, pane Klapačka. A jak jste na ty zrůdy přišli?"

*Čirou náhodou na WC, na městský toaletě.Agenty odhalovače máme všude. Ten neofašista měl na pravý půlce vytetovanou a téměř rafinovaně neviditelnou nacistickou orlici a toho nacionalistu jsme odhalili po zatčení. Na levý půlce měl rudou hvězdu se srpem a kladivem."

"Chtěli nám nabourávat lidský práva, svobodu jedince i celé společnosti. A možná, že nejsou jenom dva. Naše Poradna vám radí: Pokračujte v odhalování neodhalených. Nějaké potetované nedemokratické živly v demokracií trpět nebudeme! Já si musím jít pro prášky, pane Klapačka..."

"Uklidněte se, pane Korýtko.Vždyť byli jenom dva a možná poslední. My všechny lidský práva, svobodu a demokracii ubráníme.V ulicích máme kamery. Připravují se čipy od batolat až po kmety, družice obíhají zeměkouli, snímají každou ulici, vidíme do každého soukromí, stáváme se globální rodinou a žádnej antidemokratickej živel se v naší nejdemokratičtější demokracii schovat nemůže...."

Jára Meců, únor L.P. 2010

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí