Z časopisu Svědomí/Conscience 4/2011

Podle naší víry

Irena Kopecká

Pročítám článek v jedněch novinách s titulkem, který mě děsí: "Zdraží se dětství, život i smrt"

Pan Adam Jaroš na otázku: "Myslíte si, že zdražování nemá konce?" odpovídá: "Máte pravdu! Nikdo se mu nevyhne a projeví se to na tom nejzákladnějším, co k životu potřebujeme. Kvůli zvýšení sazby DPH se nám zdraží potraviny a nápoje, voda, léky i jízdné.

Zdraží se dětské pleny, bydlení i pohřeb. Na účtenkách za pohonné hmoty se promítne benzínová daň, i konflikt v Libyi, a to je jen začátek. Pokud máte už teď dluhy na krku, vězte, že bude hůř. Zdraží se totiž i exekuce a soudní spory."

Článek pak rozebírá pravděpodobný vývoj cen za bydlení, energii, vodu, benzín, naftu, knihy a tisk, mýtné, cestování MHD, vlaku, autobusu, cigaret, kultury, poplatky ve zdravotnictví, bankovnictví, za komunální odpad, léky, za pohřeb.

Abychom nebyli z toho tak smutní, pan Petr Dufek, analytik ČSOB, přichází s_ujištěním: "Slabou útěchou může být, že alespoň spotřební zboží jako elektronika nebo auta bude ještě stále podstatně levnější než třeba loni."

Sedím nad tím článkem a je mi moc smutno. Nemocní a staří lidé by uvítali především snížení poplatků ve zdravotnictví, za léky, potraviny a bydlení. Bez kultury se musejí obejít.

To se nedá nic dělat, tak jde život, stejně dobře se obejdou bez aut a elektroniky. Tak nevím, je vůbec nějaké východisko, kudy ze začarovaného kruhu ven? Jak žít a přitom se nezbláznit?

Především je nutné přežít, mít víru, že jednou bude lépe. Najít v sobě vnitřní Boží sílu, Boží moudrost a spolehnout se na ni. Mně pomáhá tyto problémy řešit kniha od Dr. Josepha Murphyho Zázrak vašeho ducha, cituji:

Nesmíme nechat bez povšimnutí ani zákony ducha nebo je obcházet. Podle těchto zákonů se děje všechno, v co věříme - a víra je to, co si myslíme. Žádná vnější moc, žádná "zlá bytost" se vás nepokouší zaplést do svých sítí a škodit vám. Nespočet lidí viní za své utrpení Boha, počasí, nedostatečnou lékařskou péči, dědičnost nebo špatnou stravu, místo aby překonali svou nevědomost a lhostejnost, místo co by si ujasnili zákony duše a řídili se jimi. Tyto zákony mají podle Bible společného a jednoduchého jmenovatele: "Podle vaší víry se vám staň." (Matouš 9, 29)

Emerson říká: "On - člověk - věří, že jeho osud leží mimo něj, protože pojítko je skryté, ale jeho duše obsahuje událost, která se mu má stát. Neboť událost je uskutečnění jeho myšlenek a to, co si pro sebe vyprosíme, nás vždy naplní. Událost je otiskem vaší formy, padne vám jako vaše kůže."

Irena Kopecká

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí