Z časopisu Svědomí/Conscience 5/2012

Smír Titanů – že by?

Bohumil Kobliha

Aby nebylo mýlek, řekněme rovnou, že navazujeme na esej „Válka Titanů“ ze 7.srpna 2011. Tehdy jsme zaznamenali útok na světové IT a tiskařské magnáty – rodinu Murdochů. Naznačili jsme, že nepřízeň byla nejspíše zapříčiněna žertovným komentářem v The Sunday Times (dále jen S.T.) z 9.srpna 2009 k fotografii Lorda Rothschilda s Lordem Mandelsonem z jejich jachtařské dovolené na Corfu, který zněl: „…budu jim vládnout z pláží..“, což byla parodie na válečné slavné Churchillovo prohlášení. Štiplavá poznámka podráždila zřejmě Lorda Jacoba Rothschilda k odvetě. Mýlím se?

Kdysi jsem měl šéfa židovského původu, který tvrdíval, že nejlepší vtipy o židech vymýšlejí sami Židé. Dle mého soudu „technika“ byla z období, kdy se židé začali prosazovat a popularizovat tak aby se o nich mluvilo, vědělo a dovídalo. Dělání si vtipů a vydávání anekdot na sebe (byť zdánlivě negativních) vždy sloužilo k zlidšťování a sebepopularizaci. Tato „technika“ k sebepropagaci byla u židů zastíněna teprve procesem vzniku a samotným vznikem státu Izrael. Od té doby se židé představují jako světově důležití, závažní, dožadující se uznání a respektu, leč v současnosti spíše strach ne-li hrůzu budící. Do toho procesu vniku státu Izrael zahrňme jejich zastrašující terorismus počínaje akcemi Stern gangu, Irgun Terror Grupy, Hagany a současně Mossadu. Konec legrace!

Že žádný teror, útisk, násilí a totalita nesnese humor jsme poznali dostatečně za komunismu. Některým ovšem jako Rupertovi Murdochovi humor až donedávna zůstal, ale s růstem mocí bankéřů světa (viz také esej „Století bankéřů světa“ z 3.října 2008) mu byl, zdá se, zmrazen. Žertík vynesl zaostření na činnosti všech Murdochových novin, ovšem z jiného důvodu, totiž pro nelegální získávání informací. Byla fotografie Lordů ze S.T.z 9.srpna 2009 také získána ilegálně? Nyní je proti desítce Murdochových šéfredaktorů a redaktorů veden soud. Rupert Murdoch musel také zastavit vydávání populárního deníku „News of The World“ s nákladem kolem 7,5 milionů kusů. Finanční ztráty jdou do miliard. Nejnověji se Rupert rozhodl vzdát kontroly všech svých novin ve Velké Britanii a přesunul se do USA, kde řídí činnost IT medií včetně televizních stanic jako je SKY TV.

Přes bolestivý solar plexus se zdá, že Titanovi Murdochovi jde o podání ruky Titanovi Rothschildovi k usmíření. Z Rothschildů si totiž legraci dělat nelze. Můžete v důsledku tratit nějakou tu miliardu. To zatím.

Proto se v Murdochových S.T. z 10.června 2012, objevilo v příloze Business na str.6. celostránkové interview s Lordem Jacobem Rothschildem. Ovšem třetinu stránky zabírá barevná fotografie Lorda, evidentně odborníky na PR pečlivě navržená. Představuje ztělesněné dobrotisko ve sportovním saku lichotivé béže, v černém svetru, šedé košili s velmi střídmou vázankou a černých kalhotách. Z fotografie není patrný jejich materiál, ale Lord adoptoval prý lidový bavlněný aksamit, manšestr – anglicky zvaný corduroy. Prostě žádný „bankéř světa“, ale spíše lepší chalupář se silně prořídlou šedivějící ustupující kšticí, připomínající blížící se osmdesátku. Všechno v režii pohody – leč žraločí úsměv a lišácký pohled zastřít nelze.

Jeho osobní majetek je dle uvedené statistiky pouhých 465 milionů liber.

Kam se tedy on hrabe na ruské oligarchy miliardáře jako pány Berezovského, Abramoviče a jiné, kterým poskytl jeho klan půjčky na nákupy sovětské nafty. I jeho vlastní syn Nat ho také už trumfl a je už švýcarským miliardářem. Jak pomáhají charitativní kroky Lordu Rothschildovi k trilionům v akcích?   

Z dobročinnosti vystavěl v Izraeli budovu jejich paramentu (Knesset), budovu nejvyššího soudu a staví v přítomnosti Národní knihovnu. Nic za to…

Interviewující reportér (David Davidson) píše o Lordu Jacobovi, jinak Čtvrtém Baronu Rothschildovi, jako o pilíři britské filantropie.

Proto tím více obdivujeme, že z toho milionářského „skoro nic“ co osobně vlastní založil celou řadu fondů a nyní z titulu předsedy RIT Capital Partners (RIT=Rothschild Investment Trust) se „vkoupil“ („bought into“), kapitálově vnikl do amerického Rockefeller´s Finacial Services. Zde má RIT 37% akcií. Pěkný balíček! RIT se ovšem představuje spíše jako poradenská banka, která slouží konsultacemi celému světu. Nejposledněji se zajímá o pomoc Číně. Do čeho tam budou investovat, či co radit, bude zajímavé. Dá se Čína?

To co přenášíme z interview „Banking baron…“ je ovšem jen zlomek. Na opatrně kladenou otázku redaktora Davidsona zda se Rothschildové snaží o nějaké spojování kapitálu a nějakou jeho nadvládu, se Lord Jacob prezentuje  jako duše umělecká, která se vzdala své akademické dráhy jen proto, že někdo se prostě musel ujmout rodinné banky a se vším co k tomu patří. On sám byl skoro chudý, všechno jen podědil. Připomíná to vtip o B.B. když se učila anglicky: „My jsme chudí, náš šofér je chudý, náš kuchař je chudý, náš zahradník je chudý…“ atd. S ostatními z klanu si Rothschildi jen podávají/drží ruce. Nemají prý ale zájem na spojování. Naopak s francouzským Baronem Benjaminem de Rothschild se prý Jacob rozcházel v mnohém. Inu…“všechno je jinak“ řekl ten rabín synovi, v té staré známé židovské anekdotě.

 

Z časopisu New Statesman, dále jen N.S., str. 52. z 18.6.2012 zaznamenejme že pro Lorda Rothschilda navrhlo studio OMA Rema Koolhaase v londýnském City (čtvrt EC4) v uličce Walbrook jeho nový světový hlavní štáb pro nové funkce a operace. Doslova dle N.S.: „dnes (jeho) operace není hra s penězi, ale obchod s vyššími komoditami: informacemi“. Budova která byla zadána v roce 2006 obsahuje v přízemí rozsáhlou recepční halu, kde je vše obloženo luxusním travertinem. Ani autoři informace z N.S. neví proč tak impozantní hala? Budou tam bály či schůze? Budova, vedle jiného, schraňuje archiv rodu Rothschildů z Frankfurtu, jejichž bankovnictví zasahá až do osmnáctého století. Zakladatel Mayer Amschel Rothschild (1743-1812) poslal svého syna Nathana Mayera Rothschilda do Londýna z rozválčené Evropy do relativně bezpečné Ostrovní říše, aby zde zapustil kořeny. Připomeňme napoleonské války a nakonec Waterloo 18.6.1815, kdy Nathan skoupil vše.

Zdá se že dokumenty o pokladech a tajích Rothschildlandu se deponují v Londýně dnes opět z nějakého závažného důvodu. Je to proto, že dřívější centrály v Izraelském Tel Avivu a jinde mohou být ohroženy válečným dobrodružstvím, které se etablovalo na Středním východě a může se neblaze rozpoutat i nad střechami Izraele, zatímco Britanie aspiruje nepokrytě na nové světové impérium?

 

Vše pozitivní co Murdochova media nyní o Lordu Rothschildovi prezentují nemůže nebýt snaha po usmíření. Zatím ale výsledek není zřejmý. Vkoupí se Rothschildland do panství Murdochů?

Eur Ing Dr Bohumil Kobliha, Londýn, 9.9. 2012

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí