Z časopisu Svědomí/Conscience 3/2012

Křesťanské zamyšlení v souvislosti s objektivní prací médií

František Truxa

Sám znáš ho, lokaje
krotkého k tyranu,
chřtán k zemi ohnutý
žere zem.
Však zpyšní ve chvíli,
jakmile na pána
povýšil.

Karel Kryl

Nezávislé Právo informuje o tom, jak před 20 lety vypuklo bosenské peklo. Objektivně informuje o tom, jak boje vypukly po masakru srbských svatebčanů muslimy. Uvádí ale sporných 8 tis. údajných muslimských obětí v Srebrenici, i když připouští předcházející vraždy srbských vesničanů muslimskými milicemi. Uvádí, že je možné, že útoky na sarajevskou tržnici zosnovali muslimové, aby dotlačili Západ k zásahu proti Srbům, což NATO realizovalo. Dík za alespoň takovouto objektivitu.

Ale skutečně objektivní tisk měl zmínit i zodpovědnost vlády NSR za nelegální transport zbraní z výzbroje někdejší NDR do ohniska bojů. Mohl zmínit pákistánský a afgánský původ muslimských bojůvek a žoldáků, kteří rádi pózovali s uřezanými srbskými hlavami.

Měl napsat pravdu o zcela nedůvěryhodném tribunálu v Haagu, kde až v 10letých zmanipulovaných přelíčeních byli Srbové odsouzeni celkově na více než 1000 let, zatímco váleční zločinci jako N. Orič a R. Haradinaj z řad Albánců byli (po likvidaci svědků) propuštěni pro nedostatek důkazů. A ostudou všech obhájců lidských práv je, že již pár desítek Srbů zahynulo podezřele ve vězení, aniž by se dočkali rozsudku. Viz další srbský hrdina exprezident Miloševič, který po téměř 4letém vyšetřování svůj osud předpověděl v dopise pro ruské velvyslanectví. Zde je dobré si připomenout relace nákladů na zbrojení: bezkonkurenčně nejvíce USA se 739 mld. dolarů, u 2. Číny jde o 108 mld. dolarů, v pořadí 4. Rusové 52 mld.

Ale je přece ostuda současné vlády, když manifestaci mladých lidí proti anexi Kosova Srbsku nechají sledovat policií, která příchozí na nádraží v Jihlavě kontroluje jako zločince a celou demonstraci páru set lidí nechají obklopit policií. Utajované uznání Kosova kosmopolitním knížetem Schwarzerbergem bylo morálním políčkem pro celý náš národ.

Pro občany Česka je přichystaná informace "objevného" pohledu na naši historii v pojetí historika Kosatíka a režizéra Sedláčka. "Mnichov je představen neideologickým pohledem jako souboj srdcaře E. Moravce a hráče E. Beneše". Takže pod záštitou České televize (a tedy z peněz nás všech) vzniká "Projekt české století, kde se povine v 7 dílech zjednodušené vidění dobra a zla, kdy se díváme zpět do historie pohledem, kdy oběťmi jsme my všichni". Do některých sporných událostí tvůrci nešli - smrt J. Masaryka pro ně byla příliš nejasná.

Jako prostý občan ČR a televisní koncesionář vyjádřím svůj názor. Srovnávat zločince E. Moravce s prezidentem je drzá provokace. Je otázka jak bude vypodobněn život "srdcaře" E. Moravce, který vystřídal 3 ženy a zplodil více dětí z nichž 1 syn sloužil v řadách SS a po útěku ze zajateckého tábora při zatýkání u nás zastřelil 1 policistu a dalšího zranil. Toho Moravce, který v době lidické tragedie vybízel národ k rychlému odhalení "zločinců", kteří vztáhli ruku na říšského protektora. Je předpoklad, že ve filmu bude vidět i odsouzení a poprava jeho syna a sebevražda protektorátního ministra kultury ve strachu před lynčem od příslušníků pražského povstání.

Prezident Beneš se "neuhrál k smrti", ale zemřel s podlomeným zdravím po celoživotní náročné  práci pro svůj národ. Ale spíše si myslím, že Sedláček a Kosatík hrají v protinárodní sudeťácké režii. A považovat smrt J. Masaryka za nejasnou může dnes jen naprostý ignorant. Je již zcela prokázána násilná smrt kdysi tak oblíbeného politika v režii KGB. A příliš nezáleží na tom, že nejsou zcela věrohodně známi jeho vrazi.

A je třeba připomenout, že ČT si udělala nesmazatelnou ostudu provokativním uváděním pořadu k 28. říjnu "Zabíjení po česku," kde je náš národ, který ztratil během války 360 tis.svých často těch nejlepších občanů zběsilou nacistickou persekucí, "naší" televisí trestuhodně zostouzen. Je na novém panu generálním řediteli ČT panu Dvořákovi, aby tuto ostudu napravil. A uvádět také pořady, které by uctily památku obětí pochodů smrti koncem války - na př. u společného hrobu 179 obětí postřílených vězňů v r. 1945 v Choustníkově Hradišti a na dalších místech.

Občas je člověku při čtení v našich mediích vysoce smutno. A je pak zcela pochopitelný smutek K. Kryla v knize z jeho pozůstalosti - Země Lhostejnost. Jak aktuální jsou mnohé jeho verše jako:

Nemíti skrupulí

když o náš prospěch běží,

mít na rtech vyznání

a pod jazykem hada,

být silným po vůli

a říkat jak nám leží

na srdci poznání

a bát se říci ZRADA.

Veřejnost musí být spolehlivě informována zejména v České televizi a Českém rozhlase, médiích veřejné služby námi financovaných koncesionářskými poplatky. Bulvár můžeme vyloučit, nebude-li kupován. V mediích můžeme vyhledávat a požadovat kladné příklady. Rodin, které vychovaly nejen dobře své děti, často i handicapované. Podnikatele, kteří krom prosperity podniku ještě podporují charitu a/nebo jiné prospěšné aktivity. Vysvětlení, proč prosperující Evropa vyrostla na křesťanských základech a proč tedy nejlepší obnova naší občanské společnosti může být zajištěna právě na tradičních křesťanských hodnotách s opuštěním jen sobeckého způsobu života. Je ale potřeba si připomenout slova křest.myslitele prof. ThDr K. Derksena. "Pravičácké křesťanství má přiléhavý přívlastek-asociální, což je v podstatě amorální. Asociální křesťanství není křesťanství, neboť odporuje učení Ježíše Krista.“ Výroky v tom smyslu, že Kristus svým ukřižováním zkrachoval a dnes kdyby žil, že by byl jen ve společnosti chudých, bezdomovců a členů KSČ jsou snad žalovatelné.

František Truxa, Jablonec n.N. 15.5.2012; redakčně kráceno

zpět na hlavní stranu                     přehled článků ze Svědomí